Προς το περιεχόμενο

κοινωνικό μέρισμα και εξαιρέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκα την δημοσιευση απο 4/6/2014

 

 

Διευρύνονται τα εισοδηματικά όρια για τη χορήγηση του κοινωνικού μερίσματος σε επιπλέον 300.000 νοικοκυριά. Στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Λογιστήριο υπό τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα και με τη συμμετοχή του υφυπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας Βασίλη Κεγκέρογλου, του γενικού γραμματέα Δημοσίων Εσόδων Χάρη Θεοχάρη, και τους κ. Φίλιππο Σαχινίδη, Γιώργο Κουτρουμάνη και Χρήστο Πρωτόπαππα αποφασίσθηκε η αύξηση του βασικού ορίου εισοδήματος που ήταν 6.000 ευρώ στα 7.050 για τον άγαμο. Το ποσό αυτό προσαυξάνεται ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση των δικαιούχων. Δηλαδή, για ένα ζευγάρι το όριο διαμορφώνεται στις 9.400 ευρώ από 8.000 ευρώ που ήταν έως τώρα και για οικογένεια με δύο παιδιά φθάνει στα 11.750 ευρώ, από 10.000 ευρώ.

Για τον προσδιορισμό του ορίου αθροίζονται τα εισοδήματα όλων των μελών ενός νοικοκυριού (πραγματικά και τεκμαρτά). Το εφάπαξ βοήθημα ανέρχεται στα ίδια επίπεδα, δηλαδή ξεκινάει από τα 500 ευρώ και κλιμακώνεται ανάλογα με τα μέλη της οικογένειας.

 

 

 

 

ισχυει κατι αλλο νεωτερο που δεν λαμβανει υποψη το τεκμαρτο εισοδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα την δημοσιευση απο 4/6/2014

 

 

Διευρύνονται τα εισοδηματικά όρια για τη χορήγηση του κοινωνικού μερίσματος σε επιπλέον 300.000 νοικοκυριά. Στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Λογιστήριο υπό τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα και με τη συμμετοχή του υφυπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας Βασίλη Κεγκέρογλου, του γενικού γραμματέα Δημοσίων Εσόδων Χάρη Θεοχάρη, και τους κ. Φίλιππο Σαχινίδη, Γιώργο Κουτρουμάνη και Χρήστο Πρωτόπαππα αποφασίσθηκε η αύξηση του βασικού ορίου εισοδήματος που ήταν 6.000 ευρώ στα 7.050 για τον άγαμο. Το ποσό αυτό προσαυξάνεται ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση των δικαιούχων. Δηλαδή, για ένα ζευγάρι το όριο διαμορφώνεται στις 9.400 ευρώ από 8.000 ευρώ που ήταν έως τώρα και για οικογένεια με δύο παιδιά φθάνει στα 11.750 ευρώ, από 10.000 ευρώ.

Για τον προσδιορισμό του ορίου αθροίζονται τα εισοδήματα όλων των μελών ενός νοικοκυριού (πραγματικά και τεκμαρτά). Το εφάπαξ βοήθημα ανέρχεται στα ίδια επίπεδα, δηλαδή ξεκινάει από τα 500 ευρώ και κλιμακώνεται ανάλογα με τα μέλη της οικογένειας.

 

 

 

 

ισχυει κατι αλλο νεωτερο που δεν λαμβανει υποψη το τεκμαρτο εισοδημα?

μπορει να μου δωσει καποιος μια απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σήμερα είναι η  τελευταία ημέρα υποβολής αίτησης για το κοινωνικό μέρισμα ή πάει κι αυτό έως 14/7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σήμερα είναι η  τελευταία ημέρα υποβολής αίτησης για το κοινωνικό μέρισμα ή πάει κι αυτό έως 14/7

Προς το παρών τελευταία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία απο τους διαχειριστές για την μετάθεση της καταληκτικής ημερομηνίας για τις αιτήσεις του κοινωνικού μερίσματος?

Με την ΠΟΦΕΕ που μίλησα μου είπαν οτι ακόμη δεν ξέρουν τίποτα.... Το μεσημέρι ίιιισως να έχουμε νεότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία απο τους διαχειριστές για την μετάθεση της καταληκτικής ημερομηνίας για τις αιτήσεις του κοινωνικού μερίσματος?

Με την ΠΟΦΕΕ που μίλησα μου είπαν οτι ακόμη δεν ξέρουν τίποτα.... Το μεσημέρι ίιιισως να έχουμε νεότερα....

σιγα μη σου απαντησει η ποφεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία απο τους διαχειριστές για την μετάθεση της καταληκτικής ημερομηνίας για τις αιτήσεις του κοινωνικού μερίσματος?

Με την ΠΟΦΕΕ που μίλησα μου είπαν οτι ακόμη δεν ξέρουν τίποτα.... Το μεσημέρι ίιιισως να έχουμε νεότερα....

Ακόμα κανένα νέο??? Δεν έχει μιλήσει κανείς με τους αρμόδιους του υπουργείου να έχουμε μια πληροφόρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία απο τους διαχειριστές για την μετάθεση της καταληκτικής ημερομηνίας για τις αιτήσεις του κοινωνικού μερίσματος?

Με την ΠΟΦΕΕ που μίλησα μου είπαν οτι ακόμη δεν ξέρουν τίποτα.... Το μεσημέρι ίιιισως να έχουμε νεότερα....

Άραγε αν γίνει σήμερα η αίτηση και όχι η φορολογική δήλωση έχουμε πρόβλημα; Γιατί από το πρωί μου βγάζει το μήνυμα ότι "Η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε προσπαθείστε ξανά σε λίγες μέρες". Βέβαια το μήνυμα αυτό μου το βγάζει σε όλες τις περιπτώσεις εκτίός από τις δηλώσεις που έχουν μόνο συντάξεις ή μισθούς. Συμβαίνει και σε άλλους;

Ads by save%20netAd Options
 
Ads by save%20netAd Options
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις κανείς κάτι γιατί με την τρέλα που τους έχει πιάσει δεν σταματάνε τα τηλέφωνα μου την "πεφτουν κανονικά" ακόμα και αυτοί που δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να το παρούν..μπορεί να προηγηθεί η αίτηση και μετά η δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει τρεις δηλώσεις συνταξιούχων ΟΓΑ οικ. ετους 2013 στην ΔΟΥ και οι ανθρωποι ειναι βέβαιο ότι θα πάρουν το μέρισμα και μέχρι σημερα δεν τις εκκαθάρισαν γιατί λεέι το σύστημα είναι κλειδωμένο για τις εκκαθαρίσεις εδώ και ένα μήνα!!! Με αποτέλεσμα να μην  μπορώ να υποβάλλω αίτηση και οι συγκεκριμενοι όχι μόνο δν θα παρουν τα 500 ευρω αλλά θα πρεπει να πληρωσουν ο καθένας περιπου 120 ευρω λογω εκπρόθεσμης κατάθεσης της δήλωσης !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που κλειδωσε το συστημα , και κανουμε τη διαιρεση  ΠΟΣΟ διανομης μερισματος/ Δικαιουχους, αντε να δουμε ποιο θα ειναι το οριο και τι εισοδημα τελικα θα μετρησει.

Γιατι εγω ΓΡΑΠΤΟ και σε ΠΟΛ / ΝΟΜΟ εχω δει ΜΟΝΟ το 6000,00 πραγματικο η τεκμαρτο.

 

Το 7050,00 ειναι στα λογια , και αν δεν βγει η διαιρεση, και με δεδομενο το οτι μας ΛΕΙΠΕΙ ενα δις για τους ενστολους, απο το πλεονασμα που τελικα μαλλον ελλειμα θα ειναι , .. να μας πει ο Αυτιας τι τελικα θα ισχυσει

 

Αντε γιατι θα γελασει ο καθε πικραμενος... Καναμε αιτησεις μερισματος μεχρι χθες στις 8 το βραδυ και το 1/3 των αιτησεων μας ηταν απο φυσικα προσωπα με βιβλια Β κατηγοριας..

Επισημως ...φτωχοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να το ξαναανοίξουν το σύστημα.όταν ανακοινώνουν ότι θα πιαστεί η πιο ευνοική χρόνια για να βγουν οι δικαιούχοι και υπάρχουν τόσες δηλώσεις που δεν έχουν σταλεί είναι άδικο και άνισο να κλείνει το σύστημα.τόσες δηλώσεις που δεν έχουν φτιαχτεί και με βαση τα περσινα  και είναι στο όριο θα έπρεπε να κάνουμε στα τυφλά και για όλους αυτούς αίτηση για το μέρισμα;;;;;;;παρακαλώ οπως ενεργήσουν  οι σύλλογοί μας να ανοίξει το σύστημα ξανά.ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να το ξαναανοίξουν το σύστημα.όταν ανακοινώνουν ότι θα πιαστεί η πιο ευνοική χρόνια για να βγουν οι δικαιούχοι και υπάρχουν τόσες δηλώσεις που δεν έχουν σταλεί είναι άδικο και άνισο να κλείνει το σύστημα.τόσες δηλώσεις που δεν έχουν φτιαχτεί και με βαση τα περσινα  και είναι στο όριο θα έπρεπε να κάνουμε στα τυφλά και για όλους αυτούς αίτηση για το μέρισμα;;;;;;;παρακαλώ οπως ενεργήσουν  οι σύλλογοί μας να ανοίξει το σύστημα ξανά.ευχαριστώ πολύ

 

Σωστά τα λέτε. Έπρεπε να κάνουμε σε όλους αίτηση στα τυφλά ή αλλιώς να έδιναν προθεσμία μέχρι την λήξη υποβολής των δηλώσεων.

Πάντως όταν δίνουν λεφτά είναι πολύ συνεπής στο να κλείνουν το σύστημα στην ώρα του.... στο να ανοίξουν πχ την εφαρμογή για τροποποιητικές δηλώσεις έχουν ένα θέμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να το ξαναανοίξουν το σύστημα.όταν ανακοινώνουν ότι θα πιαστεί η πιο ευνοική χρόνια για να βγουν οι δικαιούχοι και υπάρχουν τόσες δηλώσεις που δεν έχουν σταλεί είναι άδικο και άνισο να κλείνει το σύστημα.τόσες δηλώσεις που δεν έχουν φτιαχτεί και με βαση τα περσινα  και είναι στο όριο θα έπρεπε να κάνουμε στα τυφλά και για όλους αυτούς αίτηση για το μέρισμα;;;;;;;παρακαλώ οπως ενεργήσουν  οι σύλλογοί μας να ανοίξει το σύστημα ξανά.ευχαριστώ πολύ

Συμφωνώ.. και επαυξάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει τελικα θα το ανοιξουν το συστημα?

Τι λενε απο τους συλλογους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...