Προς το περιεχόμενο

κοινωνικό μέρισμα και εξαιρέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χήρα που έκανε πέρσυ με τον σύζηγό της δήλωση, θα το πάρει ή θα αρχίσει το σύστημα τα τρελά του......δεν υπάρχει δήλωση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται με αυτό το κοινωνικό μέρισμα??Ποιοι το δικαιούντε τελικά?
Έκανα τώρα αίτηση για μια γυναίκα, χωρισμένη με 2 παιδιά, άνεργη. Το ένα παιδί 25 χρονών το άλλο 15, το 2012 δεν εργάζοταν κανένας, μηδενικό εισόδημα. Το μόνο που έχουν είναι το σπίτι που είναι 100 τετραγωνικά και 44 βοηθητικοί χώροι και την έβγαλε αποριπτέα λόγω εισοδήματος. Μήπως έχει σημασία που έκανε ανάλωση κεφαλαίου πέρσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το σύστημα κατά την υποβολή της αίτησης βγάζει μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται να μπει ο ίδιος αριθμός παροχής 2 φορές.

 

Όταν όμως πρόκειται για 2 άτομα που ενοικιάζουν ένα σπίτι (νεαρό ζευγάρι ανύπαντρο)

και στο μισθωτήριο έχουν μπει και τα δύο ονόματα και άρα στο Ε1 βάζει ο καθένας το 50% του συγκεκριμένου σπιτιού

πώς θα βάλω τον ίδιο αριθμό παροχής στην αίτηση του καθενός?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το σύστημα κατά την υποβολή της αίτησης βγάζει μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται να μπει ο ίδιος αριθμός παροχής 2 φορές.

 

Όταν όμως πρόκειται για 2 άτομα που ενοικιάζουν ένα σπίτι (νεαρό ζευγάρι ανύπαντρο)

και στο μισθωτήριο έχουν μπει και τα δύο ονόματα και άρα στο Ε1 βάζει ο καθένας το 50% του συγκεκριμένου σπιτιού

πώς θα βάλω τον ίδιο αριθμό παροχής στην αίτηση του καθενός?

 

Καλησπέρα,

 

Μήπως θα έπρεπε να κάνετε μία αίτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μήπως θα έπρεπε να κάνετε μία αίτηση?

 

Καλησπέρα, ναι τελικά πρέπει να γίνει 1 αίτηση.

 

Γίνεται δεκτή μόνο 1 αίτηση για κάθε αριθμός παροχής.

Δυστυχώς το σύστημα δεν δέχεται 2 αιτήσεις ακόμα κι αν μοιράζονται το σπίτι άτομα άσχετα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικη μου περιπτωση με προστετευομενο τεκνο στην δηλωση του 13, εκανε φετος ε1 με φιλοξενια και στη αιτηση για κοινωνικο μερισμα μου βγαζει:

 

"Δε βρέθηκε δήλωση Φ.Ε. 2013 για τον αιτούντα."

 

 

*Εχει επισης νοικιασει διαμερισμα τον Μαιο του 2014...δηλαδη φετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποιες αιτήσεις που εγκρίθηκαν από τέλη απριλιου - αρχές μαιου και δεν έχουν πληρωθεί..... Τι μπορεί να συμβαίνει??

Aπό ότι μου έχουν πει από την ΓΓΔΕ για παρόμοια μου περίπτωση θέλουν να κάνουν διασταύρωση. Τώρα δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση για κοινωνικό μέρισμα πελάτη μου γράφει "ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ". 
Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση για κοινωνικό μέρισμα πελάτη μου γράφει "ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ". 

Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

όχι πρώτη το ακούω από κάποιον συνάδελφο. Αν δεν σου λέει εντός προθεσμίας τάδε να προσκομίσεις κάποιο-α δικαιολογητικά(και τί δικαιολογητικά να προσκομίσεις εδώ που τα λέμε σε αυτή την περίπτωση????) προφανώς θα περιμένεις να κάνουν αυτοί τον έλεγχο και θα σου απαντήσουν με mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι πρώτη το ακούω από κάποιον συνάδελφο. Αν δεν σου λέει εντός προθεσμίας τάδε να προσκομίσεις κάποιο-α δικαιολογητικά(και τί δικαιολογητικά να προσκομίσεις εδώ που τα λέμε σε αυτή την περίπτωση????) προφανώς θα περιμένεις να κάνουν αυτοί τον έλεγχο και θα σου απαντήσουν με mail

Τίποτα απολύτως δεν λέει!!Μόνο αυτό που έγραψα!!Άρα περιμένω!!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε ποιες περιπτώσεις δεν υπολογίζεται το τεκμήριο διαβίωσης ?

Πχ κάποιος φιλοξενούμενος χωρίς τίποτα στο όνομα του και εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στο 2013 ποσο  1.800€ θα υπολογιστή στο εισόδημα το μέρισμα ή στο τεκμήριο των 3.000 €? Αντίστοιχα κάποιος χωρίς εισόδημα και τεκμήριο από ΕΙΧ  4.000 € θα υπολογιστεί και το τεκμήριο διαβίωσης + 3.000€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε ποιες περιπτώσεις δεν υπολογίζεται το τεκμήριο διαβίωσης ?

Πχ κάποιος φιλοξενούμενος χωρίς τίποτα στο όνομα του και εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στο 2013 ποσο 1.800€ θα υπολογιστή στο εισόδημα το μέρισμα ή στο τεκμήριο των 3.000 €?

Αντίστοιχα κάποιος χωρίς εισόδημα και τεκμήριο από ΕΙΧ 4.000 € θα υπολογιστεί και το τεκμήριο διαβίωσης + 3.000€?

στη πρώτη περιπτωση στα 3000 και στη δεύτερη στα 7000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ο οποίος πέρσυ δεν ήταν υπόχρεως φορολογικής δήλωσης και δεν είχε κάνει, δικαιούται το κοινωνικό μέρισμα?

Γνωριζει καποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαγιά  85  χρονών  έκανε  δήλωση   ε1   και  ε9   εδώ  και  χρόνια   εφέτος οικ 2014  έκανε  δήλωση  αλλά   τη  δήλωση  για  κοινωνικό  μέρισμα     δέν    την  δέχεται το  ταχις   επειδή   δεν υπέβαλε  για  το  οικ.  έτος  2013,  αν  πάω  στη  ΔΟΥ και  κάνω  εκπρόθεσμη  θα  δεχθεί   για  το  οικ   2013  θα  δεχθεί  την    αίτηση  για  το  κοινωνικό  μέρισμα                                                                     ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ξε κατι για το κοινωνικο μερισμα

με τρελαναν απο το πρωι

ειναι με βασει το πραγματικο εισοδημα ?

δεν μετραει το τεκμαρτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαγιά  85  χρονών  έκανε  δήλωση   ε1   και  ε9   εδώ  και  χρόνια   εφέτος οικ 2014  έκανε  δήλωση  αλλά   τη  δήλωση  για  κοινωνικό  μέρισμα     δέν    την  δέχεται το  ταχις   επειδή   δεν υπέβαλε  για  το  οικ.  έτος  2013,  αν  πάω  στη  ΔΟΥ και  κάνω  εκπρόθεσμη  θα  δεχθεί   για  το  οικ   2013  θα  δεχθεί  την    αίτηση  για  το  κοινωνικό  μέρισμα                                                                     ευχαριστώ

ΝΑΙ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7050 εισόδημα για τον άγαμο το όριο..δεν νομίζω ότι ίσχυει το τεκμαρτό

νομιζω 7050 τεκμαρτο η πραγματικο

ας μας επιβεβαιωση καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...