Προς το περιεχόμενο

κοινωνικό μέρισμα και εξαιρέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι να μη γίνουν δύο αιτήσεις για την ίδια παροχή. Αν τους παίρνει από εισοδηματικά κριτήρια (άθροισμα και οι δύο) τους βάζετε μαζί. Αλλιώς ο ένας από τους δύο.

 

Ρωτάω αν πρέπει να βάλω και τον άλλο που δηλώνει το υπόλοιπο 50% του σπιτιού γιατί ο ΘΕοχάρης στην φεισμπουκικη του απάντηση λέει το εξής:

 

"5. Μετά προσθέτετε τα μέλη ένα ένα. Πατάτε για κάθε ένα "Προσθήκη μέλους" και το βάζετε. Τον/την σύζυγο αν υπάρχει, τα προστατευόμενα, δηλώνοντας αν έχει κάποιος αναπηρία και τελικά όλους τους άλλους συνοικούντες. Και εδώ η λέξη φιλοξενούμενος είναι ατυχής Συνοικών είναι το σωστό. Δεν έχει σημασία αν έχει μέρος του ακινήτου άρα δεν φιλοξενείται. Απλώς μπαίνουν όλοι οι υπόλοιποι που μένουν μαζί σας και δεν είναι στην δήλωση σας."

 

Τελικά να την στείλω μόνο με τον έναν που νοικιάζει το 50% του σπιτιού ή θα το διασταυρώσει μέσω της παροχής ΔΕΗ αφού μιλάει για συνοικουντες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάει τις 10. Δείτε φορολογητέα, διαφ. τεκμηρίων και αφορολόγητα.

ακριβώς προστίθενται τα αφορολόγητα στα τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω την βοήθεια σας σε μία περίπτωση που μου έχει τύχει! Πελάτισσα μου η οποία παντρεύτηκε το Σεπτέμβριο είχε 2500 εισόδημα το 2012. Μέχρι να παντρευτεί φιλοξενούνταν από τους γονείς της και τώρα μένει στο σπίτι που τους παραχωρούν τα πεθερικά της. Ο σύζηγος της είναι μέλος σε ΟΕ. Δικαιούται το μέρισμα??? 

Ήρθε σήμερα η συγκεκριμένη πελάτισσα για να δούμε αν το δικαιούται. Μαζί με τον σύζηγο της είχαν εισοδήματα, μαζί με τα τεκμήρια 9000 ευρώ. Εκείνη είχε πέρσυ μόνο 2500. Αλλά θα πρέπει υποχρεωτικά να βάλουμε ότι μένουν μαζί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την βάλουμε ότι ζει μόνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα γιατι στην αιτηση για το μερισμα λαμβανει υποψιν του το συστημα - το εισοδημα της εισφορας αλληλεγγυης και οχι το φορολογουμενο εισοδημα γενικα. απο τα εκκαθαριστικα ειδα οτι λαμβανει υποψιν του το εισοδημα δεξια εισφορας αλληλεγγυης ,ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ!.από την στιγμή που ξέρουν ποιοί το δικαιούνται γιατί μας ταλαιπωρούν?

 

ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ 20 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο καταλαβα και εγω οτι αν φετος ειναι διαζευμενη θα βαλη αγαμη ,αν τωρα απεκτησε παιδι  θα το βαλει ανηλικο προστατευομενο ,κανονας ειναι οι πραγματικες τωρινες συνθηκες με τα εισοδηματα του 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζευγαρι με ενα παιδι, πραγματικο εισοδημα του συζυγου 0 τεκμαρτο  5100,00 εισοδημα επιβολης εισφορας 5100,00 ,πραγματικο της συζυγου 2852,08 τεκμαρτο 5300,00  εισοδημα επιβολης εισφορας 5300,00 συνολικο οικογενειακο εισοδημα για το μερισμα 10400,00 ,αρα δεν το διακαιουνται....αμ δε .... εκανα αιτηση και 750 ευρω εγκριθηκαν (τι δεν εχω καταλαβει ρε παιδια?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζευγαρι με ενα παιδι, πραγματικο εισοδημα του συζυγου 0 τεκμαρτο  5100,00 εισοδημα επιβολης εισφορας 5100,00 ,πραγματικο της συζυγου 2852,08 τεκμαρτο 5300,00  εισοδημα επιβολης εισφορας 5300,00 συνολικο οικογενειακο εισοδημα για το μερισμα 10400,00 ,αρα δεν το διακαιουνται....αμ δε .... εκανα αιτηση και 750 ευρω εγκριθηκαν (τι δεν εχω καταλαβει ρε παιδια?)

 

σα σταυρολεξο ειναι

 

διαβίωσης τα 2500 κι  2500 νομίζω δεν μετράνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα σταυρολεξο ειναι

 

διαβίωσης τα 2500 κι  2500 νομίζω δεν μετράνε

μακάρι να μην μετρούσαν τα διαβίωσης , δυστυχώς μετράνε. Κάτι άλλο συμβαίνει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zευγάρι που είναι σε διάσταση, κάνω αίτηση της συζύγου και συμπλήρωσα άγγαμη κ μου βγάζει μύνημα ότι στο μητρώο είναι δηλωμένη παντρεμένη. Βάζω έγγαμη μου λέει να συμπληρώσω τα στοιχεία του συζύγου..τι κάνω σε αυτή την περίπτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια ζευγαρι που ο σύζυγος δεν είχε κανένα εισόδημα το 2012 μόνο επίδομα ανεργίας 3003,12 και η σύζυγος απο πίνακα αγροτικών 3088,33.

 

Στον πινακα για το εισοδημα εκτακτης εισφοράς αλλύλεγγυης βγαζει ο υπόχρεος :ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 5650,00

Στον πινακα για το εισοδημα εκτακτης εισφοράς αλλύλεγγυης βγαζει η  σύζυγος   :ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 3650,00

                                                                                                                                                                  συνολο:9300,00

 

Το όριο ξέρω για το μερισμα σε ζευγαρι είναι 8000 σωστά;

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΕΡΓΟΣ ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

 

ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΛΟΓΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ;

 

Σε άλλη περίπτωση που ζευγάρι με παιδί ξεπερνούσε τα όρια λόγω τεκμηριών μου την έκανε δεκτή και ο λόγος υπέθεσα πως είναι η ανεργία.

 

Επισης καπου πιο πάνω αναφέρθηκε πως δεν υπολογίζονται τα τεκμήρια διαβίωσης 5000 και 3000. Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

ΜΑΣ ΕΚΘΕΤΟΥΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να μην μετρούσαν τα διαβίωσης , δυστυχώς μετράνε. Κάτι άλλο συμβαίνει...

 

Μήπως είχαν ανάλωση? Με την ανάλωση μειώνεται το φορολογητέο, αλλά όχι το εισόδημα εισφοράς. Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχαν ανάλωση? Με την ανάλωση μειώνεται το φορολογητέο, αλλά όχι το εισόδημα εισφοράς. Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Θα πρέπει να παίρνουμε υπόψη μας το συνολικό εισόδημα ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΟΙΚ ΕΤΟΥΣ 2013 ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Δ1. Σε όσες αιτήσεις έστειλα μόνο έτσι βγήκε άκρη. Νομίζω το ανέφερε και κάποιος άλλος συνάδελφος αυτό.

Και επίσης βάζουμε στο νοικοκυριό όλα τα πρόσωπα που ΣΗΜΕΡΑ που υποβάλλουμε την αίτηση κατοικούν μαζί, άσχετα με το τι λέει η δήλωση οικονομικού έτους 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια ζευγαρι που ο σύζυγος δεν είχε κανένα εισόδημα το 2012 μόνο επίδομα ανεργίας 3003,12 και η σύζυγος απο πίνακα αγροτικών 3088,33.

 

Στον πινακα για το εισοδημα εκτακτης εισφοράς αλλύλεγγυης βγαζει ο υπόχρεος :ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 5650,00

Στον πινακα για το εισοδημα εκτακτης εισφοράς αλλύλεγγυης βγαζει η  σύζυγος   :ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 3650,00

                                                                                                                                                                  συνολο:9300,00

 

Το όριο ξέρω για το μερισμα σε ζευγαρι είναι 8000 σωστά;

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΕΡΓΟΣ ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

 

ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΛΟΓΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ;

 

Σε άλλη περίπτωση που ζευγάρι με παιδί ξεπερνούσε τα όρια λόγω τεκμηριών μου την έκανε δεκτή και ο λόγος υπέθεσα πως είναι η ανεργία.

 

Επισης καπου πιο πάνω αναφέρθηκε πως δεν υπολογίζονται τα τεκμήρια διαβίωσης 5000 και 3000. Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

ΜΑΣ ΕΚΘΕΤΟΥΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ!

Θα πρέπει να παίρνουμε υπόψη μας το συνολικό εισόδημα ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΟΙΚ ΕΤΟΥΣ 2013 ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ Δ1. Σε όσες αιτήσεις έστειλα μόνο έτσι βγήκε άκρη. Νομίζω το ανέφερε και κάποιος άλλος συνάδελφος αυτό. Δεν ισχύει ότι δεν υπολογίζονται τα τεκμήρια διαβίωσης - δεν μηδενίζονται τα τεκμήρια του άνεργου. Μην ταλεπωρείστε άδικα, όλο το σκηνικό είναι μια μπούρδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zευγάρι που είναι σε διάσταση, κάνω αίτηση της συζύγου και συμπλήρωσα άγγαμη κ μου βγάζει μύνημα ότι στο μητρώο είναι δηλωμένη παντρεμένη. Βάζω έγγαμη μου λέει να συμπληρώσω τα στοιχεία του συζύγου..τι κάνω σε αυτή την περίπτωση??

Μήπως γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Σε περίπτωση που δεν έχει υποβλήθηκε φορολογική δήλωση για το οικ. έτος 2013, ενώ υπήρχε υποχρέωση δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στην ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης του μερίσματος?

 

Για το οικονομικό έτος 2014 πρόκειται να υποβληθεί φορολογική δήλωση και θα γίνει η αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα μετά την εκκαθάρισή της. 

 

Αναρωτιέμαι αν ακόμη και μετά την υποβολή της φορολογικής δήλωσης του οικονομικού 2014 αναζητήσει το taxis την εκκαθάριση φόρου του οικονομικού 2013.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νομος αναφερει οτι στην περιπτωση ανεργων ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ δεν αναφερει οτι θα μηδενιζει τα τεκμηρια ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που δεν έχει υποβλήθηκε φορολογική δήλωση για το οικ. έτος 2013, ενώ υπήρχε υποχρέωση δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στην ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης του μερίσματος? Δεν το δικαιούται

Για το οικονομικό έτος 2014 πρόκειται να υποβληθεί φορολογική δήλωση και θα γίνει η αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα μετά την εκκαθάρισή της.

Αναρωτιέμαι αν ακόμη και μετά την υποβολή της φορολογικής δήλωσης του οικονομικού 2014 αναζητήσει το taxis την εκκαθάριση φόρου του οικονομικού 2013. Ναι, δεν το δικαιούται.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στην δηλωση του 2012 εγγαμη με ενα παιδι βαση εισοδηματοs δεν το δικαιουτε..

απο τα μεσα του 2013 χωρισε δηλωσε στο μητρωο το διαζυγιο ...αρα στην δηλωση του 2013 θα την κανη μονη τηs με μικρα πια εισοδηματα και ενα παιδι..

τηs κανω αιτηση ? αφου η τωρινη τησ κατασταση δειχνει οτι παιρνει το μερισμα ?η απαραβατος ορος ειναι η δηλωση του 2012?

αν υποβαλει την φετινη δηλωση ,μονη της ,με ενα παιδι αφου το δικαιουται να κανει αιτηση για να το λαβει?

 

 

 

 

 

επισης ζευγαρι που το 2012 ηταν ατεκνο και το 2013 αποκτησε παιδι στην αιτηση το συμπεριλαμβανει κανονικα ?

 

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δηλωση του 2012 εγγαμη με ενα παιδι βαση εισοδηματοs δεν το δικαιουτε..

απο τα μεσα του 2013 χωρισε δηλωσε στο μητρωο το διαζυγιο ...αρα στην δηλωση του 2013 θα την κανη μονη τηs με μικρα πια εισοδηματα και ενα παιδι..

τηs κανω αιτηση ? αφου η τωρινη τησ κατασταση δειχνει οτι παιρνει το μερισμα ?η απαραβατος ορος ειναι η δηλωση του 2012?

αν υποβαλει την φετινη δηλωση ,μονη της ,με ενα παιδι αφου το δικαιουται να κανει αιτηση για να το λαβει?-------

Κατα τη γνώμη μου, και με δεδομένο ότι έχει δηλωθεί το διαζύγιο στο Μητρωο, να κάνει αίτηση ως άγαμη και με εξαρτώμενο ανήλικο.-----

 

 

 

 

επισης ζευγαρι που το 2012 ηταν ατεκνο και το 2013 αποκτησε παιδι στην αιτηση το συμπεριλαμβανει κανονικα ? ---ναι---

 

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω αν πρέπει να βάλω και τον άλλο που δηλώνει το υπόλοιπο 50% του σπιτιού γιατί ο ΘΕοχάρης στην φεισμπουκικη του απάντηση λέει το εξής:

 

"5. Μετά προσθέτετε τα μέλη ένα ένα. Πατάτε για κάθε ένα "Προσθήκη μέλους" και το βάζετε. Τον/την σύζυγο αν υπάρχει, τα προστατευόμενα, δηλώνοντας αν έχει κάποιος αναπηρία και τελικά όλους τους άλλους συνοικούντες. Και εδώ η λέξη φιλοξενούμενος είναι ατυχής Συνοικών είναι το σωστό. Δεν έχει σημασία αν έχει μέρος του ακινήτου άρα δεν φιλοξενείται. Απλώς μπαίνουν όλοι οι υπόλοιποι που μένουν μαζί σας και δεν είναι στην δήλωση σας."

 

Τελικά να την στείλω μόνο με τον έναν που νοικιάζει το 50% του σπιτιού ή θα το διασταυρώσει μέσω της παροχής ΔΕΗ αφού μιλάει για συνοικουντες;;;

εγώ σε παρόμοια περίπτωση δύο ενήλικων αδερφών με ξεχωριστές (φυσικά) ΔΦΕ οικ έτους 2013  και συνιδιοκτησία σε κατοικία 50% έκανα και στους δύο (κατά λάθος γιατί μου ήρθαν ξεχωριστά για την αίτηση...) και είναι δυνητικά δικαιούχοι και οι δύο. Τώρα αν θα τα πάρουν και οι δύο θα το δείξει η νεκροψία στις 10/5... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...