Προς το περιεχόμενο

κοινωνικό μέρισμα και εξαιρέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην δηλωση του 2012 εγγαμη με ενα παιδι βαση εισοδηματοσ δεν το δικαιουτε..

 

απο τα μεσα του 2013 χωρισε δηλωσε στο μητρωο το διαζυγιο ...αρα στην δηλωση του 2013 θα την κανη μονη τησ με μικρα πια εισοδηματα και ενα παιδι..

 

τησ κανω αιτηση ? αφου η τωρινη τησ κατασταση δειχνει οτι παιρνει το μερισμα ?η απαραβατος ορος ειναι η δηλωση του 2012?

 

αν υποβαλει την φετινη δηλωση ,μονη της ,με ενα παιδι αφου το δικαιουται να κανει αιτηση για  να το λαβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον Θεοχάρη οχι.

Είπε:

 Το μέρισμα το δικαιούνται νοικοκυριά. Δεν λέω οικογένειες για να μην μπλεχτείτε με τα φορολογικά πάλι. Νοικοκυριά είναι ο πυρήνας που συνοικεί. Όσοι μένουν στο σπίτι, μοιράζονται κουτσά – στραβά τις έγνοιες, τα εισοδήματα, το φαί και τους λογαριασμούς. Συνεπώς, εξετάζουμε την κατάσταση του νοικοκυριού συνολικά για να δούμε αν δικαιούται ενίσχυσης ή όχι

 

Δεν λέει πουθενά όσοι μένουν σε σκηνές. :D 

Καλημέρα , ευχαριστώ για την απάντηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!! Αυτοί οι κωλοδημοσιογράφοι μου έχουν κάνει τα νεύρα....
Μου ήρθε ο άλλος 8 το πρωί πετάει ένα χαρτί με τα στοιχεία των ΠΕΝΤΕ παιδιών του και μου λέει"Κάνε την αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα. Τα δικά μου και της γυναίκας μου τα έχεις.Και κάνε και της κόρης μου και ας φιλοξενείται. Θα το αλλάξουν. Και το μεσημέρι που θα πάρω τα λεφτά θα έρθω να σου δώσω 20 ευρώ για να μου κάνεις την δήλωση"
Του απαντάω"Καταρχήν όσοι φιλοξενούντε δεν δικαιούνται. Δεύτερον τα λεφτά θα τα πάρετε τον Μάιο, τρίτον τώρα κάνω μία άλλη δουλεία και τέταρτον 20 ευρώ είναι μόνο για την αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα"
Η απάντηση του "Τώρα θα το κάνεις..μισό λεπτό υπόθεση είναι είπαν στην τηλεόραση και σιγά μη σου δώσω 20 ευρώ για αυτό το μισό λεπτό. Και δεν ξέρεις που πάνε τα 4. Και σήμερα μπαίνουν τα λεφτά και τα δικαιούται και η κόρη μου. Κανόνισε μη τυχόν και δεν τα πάρουμε"
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκας απ ότι διαπιστώνω το προσαυξάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μπερδευτεί. Τελικά ισχύουν οι συντελεστές αναγωγής για το εισόδημα ?

Γιατί σε νοικοκυριά  που θεωρούσα ότι βάσει αναγωγής το δικαιουνται, τελικά έβγαλε απορριπτική απόφαση....... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χριστος ανεστη, να ρωτησω κ εγω με τη σειρα μου, αν την αιτηση την κανει Η συζυγος με τους δικους της κωδικους κ οχι Ο συζυγος που ειναι μακροχρονια ανεργος, οταν γινει η δηλωση του 14 θα επανεξεταστει η αιτηση λογω του οτι ο συζυγος ειναι μακροχρονια ανεργος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα αιτηση σε εγγαμο με τεκμαρτο εισοδημα 8500 γι αυτον κ αλλα 2500 για τη συζυγο και το συστημα εκανε ενδεικτικα αποδοχη την αιτηση για 666,7 ευρω!πως εγιωε αυτο?υπαρχει περιπτωση να απορριφτει στη συνεχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αιτησ εγγαμου με ενα παιδι με εισόδημα 6035 για το 2012 και μου βγάζει απ'οριψη λόγω εισοδ΄ηματος...ελεοσ 8000 δεν είναι το όριο για έγγαμο ?και χωρίς τεκμήρια για να μην το ρωτάτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοξενούμενος στην δηλωση του 2013 αλλά με οικία δωρεάν παραχωρημένη ή ενοικιασμένη στην δήλωση του 2014 είναι στις εξαιρέσεις;γιατι στην απόφαση αναφέρει ότι όσοι δηλώνουν ότι φιλοξενούνται εξαιρούνται χωρίς να προσδιορίζει το οικονομικό έτος,επείσης στην αίτηση δηλώνεις υπεύθυνα οτί: δεν φιλοξενούμαι και οχι οτί δεν ήμουν φιλοξενούμενος κατά το έτος 2012.

Εχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση αλλά ανάποδα. Πατέρας το 2012 με ενοικιασμένη κατοικία φιλοξενούσε το γιο, ενώ το 2014 φιλοξενείται από το γιο, ο οποίος πληρώνει ενοίκιο αλλά εισοδηματικά εξαιρείται. Ποιός θα κάνει αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΠΟΛ είναι διάτρητη , αναφέρει στην δηλωση φορολογίας εισοδηματος να μην είναι φιλοξενούμενος ?????? Ξεκινήστε να μένετε στα δικά σας και βάζετε αριθμούς παροχής ΔΕΗ , Το δοκιμάζω σε μια περίπτωση και σας ενημερώνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα που βλέπω αν έχει εγκρηθεί η αίτηση μου ; Μου βγάζει μόνο την οριστικοποιήση .

πατησε εκτυπωση κ εκει θα σδεις το αποτελεσμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολ.1111/16-4-14 λέει ,βάζω τα στοιχεία των προστατευόμενων τέκνων  

Το 2012 είχε 1 τέκνο , το 2013 γεννήθηκε  και δεύτερο

 άρα σήμερα έχει 2 τέκνα

πόσα τέκνα  βάζω?

 

Επίσης λέει με βάση το συνολικό πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα

Π.χ πραγματικό 5000 €

Αυτοτελή φορολογούμενα 3000 €

Τεκμαρτό εισόδημα 5500 €

Εκκαθαριστικό στο Γ1(πινάκας   αριστερά)  5000 € το φορολογητεο στο Γ2 (πίνακας δεξιά ) συνολικό εισόδημα 8000 €(5000 + 3000)

Ποιο ποσό υπολογίζω για να δω αν το δικαιούται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι μου λέει ότι το "σύστημα" θα πέσει 

και μάλιστα γύρω στις 09/05 

και θα πρέπει να ξανακάνουμε τις αιτήσεις 

 

για να το δικαιούνται αυτοί που σήμερα απορρίπτονται

και για να το απορρίψουν σ αυτούς που σήμερα το δικαιούνται....

 

Τελευταία μέρα υποβολής αιτήσεων 30/06/2014 ....τυχαίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα!! Θα ηθελα την συμβουλη σας! Εστειλα την αιτηση μιας γυναικας η οποια εχει αναπηρια και ξεχασα να το δηλωσω!! Η αιτηση απορριφθηκε λογο εισοδηματος, περιπου 8000. Μπορω να κανω καινουργια, και αν κανω θα αλλάξει το αποτέλεσμα ή όχι?

 

Τελικά έκανες καινούργια αίτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Πάω στην αίτηση. Συμπληρώνω τα δικά μου στοιχεία. Στην επιλογή Άγαμος-Έγγαμος, η λέξη Άγαμος είναι ατυχής. Περιλαμβάνει όλους όσους είναι μόνοι στην δήλωση πχ χηρεία, διαζευγμένους κτλ. Ουσιαστικά επιλέξτε έγγαμος αν είστε παντρεμένος και άγαμος σε κάθε άλλη περίπτωση.

Άρα διάσταση= άγαμος. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

2 λεπτά συνολικά θα σας πάρει...

1' για την αίτηση και 1' για την διαγραφή!!!!

 

Αρχικά είπαμε ότι μας κοροιδεύουν....τώρα πια τι λέμε???

γιατί εγώ δεν !#*!(($&*&$^$!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε την ίδια απορία είχα και εγώ αφού και εγώ το αντιμετώπισα. Η απάντηση είναι απλή για αυτούς που βγάζουν τις εφαρμογές για μας όμως πρέπει να σπαταλήσουμε άφθονο από το πολύτιμό μας χρόνο, σπαζοκεφαλιάζοντας και όχι μόνο. Τσέκαρε αν η σύζυγος που έχει δικούς της κωδικούς μπήκε στην εφαρμογή του επιδόματος κοινωνικού μερίσματος. Έστω και αν μπήκε λόγω περιέργειας χωρίς να εχει εισάγει κανένα στοιχείο από τα προαπαιτούμενα, το σύστημα το λαμβάνει σαν να έχει γίνει η αίτηση απ' αυτήν και στην περίπτωσή σου από την σύζυγο. Θα πρέπει με τους κωδικούς της συζύγου να μπεις και να κάνεις διαγραφή της αίτησης και μετά όταν μπεις με τους κωδικούς του υπόχρεου και δηλώσεις σύζυγο και προστατευόμενα μέλη θα στην πάρει το σύστημα.

 

Ευχαριστώ πολύ συναδέλφισσα, όλα μια χαρά τελικά είχες δίκιο, ο νεαρός από περιέργεια είχε μπει με τους δικούς του κωδικούς και είχε γίνει η πατάτα.. Πφφφ έχουμε το Θεοχάρη έχουμε και τους πελάτες που αγωνιούν (με το δίκιο τους βέβαια). Τελικά τι θα κάναμε χωρίς τις γυναίκες? :P  και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγγαμοσ που στο 2012 στην τελευταια δηλωση δηλαδη δεν ειχε παιδι και το απεκτησε μετα το βαζει στην αιτηση για το κοινονικο μερισμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείτε να συμπεριλάβετε τον Α.Φ.Μ. xxxxxxxxxx γιατί έχει ήδη δηλωθεί?

 

Έβαλα ενήλικο τέκνο φιλοξενούμςνο στην αίτηση και μου έβγαλε το παραπάνω μήνυμα?

Τι είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...