Προς το περιεχόμενο

κοινωνικό μέρισμα και εξαιρέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μην ξεχνάμε, αμοιβή για κάθε αίτηση , για την πιο απλή τουλάχιστον 10 ευρώ... Αλλιώς ας τις κάνουν μόνοι τους. Δεν θα πεθάνουμε εμείς δουλεύοντας τσάμπα για τον κάθε Θεοχαρη .....Ήδη μας έχουν πρήξει στα τηλέφωνα τις τελευταίες ημέρες. Αρκετά πια.

Θα υπαρξουν καποιοι ``λογιστες`` που θα την κανουν τσαμπα ευελπιστοντας να τσιμπησουν και καμια δηλωση με 9,9 €.

Αν πεις σε φορολογουμενο 10€ η αιτηση θα γυρισουν να σου πουν σιγα μωρε για ενα IBAN  που θα καταχωρησεις θελεις και λεφτα?

Υστερα απο αυτο που θα τραβηξουμε κατι ηξεραν και εβαλαν παραγραφο στο ΦΠΑ για την περιπτωση του θανοντα λογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια ερωτηση εχω σε αυτον που υπεγραψε την ΚΥΑ, τι θα πω εγω στα 50 ατομα που περιμεναν να παρουν τα 500 ευρω μεχρι πριν λιγο και τωρα μολις ΕΞΑΙΡΕΘΗΚΑΝ ΩΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ?

Μήπως να δηλώσουμε άστεγοι ή οτι μένουμε σε σκηνή;

Καλό Πάσχα, συνάδελφοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπαρξουν καποιοι ``λογιστες`` που θα την κανουν τσαμπα ευελπιστοντας να τσιμπησουν και καμια δηλωση με 9,9 €.

Αν πεις σε φορολογουμενο 10€ η αιτηση θα γυρισουν να σου πουν σιγα μωρε για ενα IBAN  που θα καταχωρησεις θελεις και λεφτα?

Υστερα απο αυτο που θα τραβηξουμε κατι ηξεραν και εβαλαν παραγραφο στο ΦΠΑ για την περιπτωση του θανοντα λογιστη.

Θα πρέπει να μάθουμε να αμοιβομαστε για τη δουλειά μας, ας βάλουν μόνοι τους το ΙΒΑΝ και να μην μας ζαλιζουν,γιατί πριν το iBAN μας πήραν και πολλά τηλεφωνα, και μετά τα τηλέφωνα ήρθαν και στο γραφείο και κάθισαν και λαλίστατοι ήταν, και εμείς χρόνο χάσαμε.... Γιατί όλα αυτά για ένα ΙΒΑΝ??? ...... Ο χρόνος μας πρέπει να πληρώνεται, τουλάχιστον στο ελάχιστο και να μάθουμε να μην ντρεπόμαστε για αυτό. Έτσι κι αλλιώς η δουλειά μας δεν αμοιβεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν μας έλεγαν ότι μόνο το ΙΒΑΝ θα δηλώνουμε; Εδώ θέλει ΑΜΚΑ, αριθμό παροχής ΔΕΗ και να προσθέσεις και όλα τα εξαρτημένα άτομα ένα-ένα. Για ανεβάστε την ταρίφα για την υποβολή της δήλωσης.

Α... και η εφαρμογή δουλεύει μόνο με explorer ή mozilla. Αν και με explorer δεν τα κατάφερα, με πέταξε έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζυγος/φιλοξενουμενος ενηλικας +2000. αυτη η καθετος τι εννοει? υποχρεος + συζυγος+ ενηλικο παιδι(που εχει κανει δικια του δηλωσει οτι φιλοξενειται στο αφμ του πατερα) , μας κανει αθροισμα οριο 8000 ή 10000 ???  10000 καταλαβα εγω
και
προσωπο με αναπηρια +1000 αρα αγαμος στα 7000?

 

καλα τα λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1]βαζουμε και τα ενηλικα παιδια που κανουν μονα τους δηλωση και φιλοξενουνται απο τον γονεα.

2] μηπως προστιθεται και το δικο τους εισοδημα στην αιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοξενούμενος στην δηλωση του 2013 αλλά με οικία δωρεάν παραχωρημένη ή ενοικιασμένη στην δήλωση του 2014 είναι στις εξαιρέσεις;γιατι στην απόφαση αναφέρει ότι όσοι δηλώνουν ότι φιλοξενούνται εξαιρούνται χωρίς να προσδιορίζει το οικονομικό έτος,επείσης στην αίτηση δηλώνεις υπεύθυνα οτί: δεν φιλοξενούμαι και οχι οτί δεν ήμουν φιλοξενούμενος κατά το έτος 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδερφοι, μετά από κάμποσες αιτήσεις για το Κοινωνικό μέρισμα, έπεσα σε μια περίπτωση:

 

ενώ συμπληρώνω κανονικά τα στοιχεία του δικαιούχου και της συζύγου και αφού έχω συμπληρώσει και του στοιχεία του ενήλικου τέκνου

που φιλοξενείται όταν πάω να κάνω οριστικοποίηση μου λέει:

 

"Δεν μπορείτε να συμπεριλάβετε τον Α.Φ.Μ. χχχχχχχχ,  γιατί έχει ήδη δηλωθεί."

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται? ε μετά από τόση ώρα κόλλησε το μυαλό μου πολύ θέλει νομίζετε έχουν σκοπό να μας πεθάνουν αυτοί.

Τελικά αφαίρεσα το φιλοξενούμενο μέλος και το δέχτηκε.

 

Καμιά ιδέα από κάποιον σχετικά με παρόμοιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρονια πολλα για την ημερα!

 

Σε μια δικη μου περιπτωση, περυσι η κοπελα φιλοξενούνταν από τον πατερα της, σημερα όμως ζει κανονικα σε δικο της σπιτι με μισθωτηριο κατατεθιμενο στη ΔΟΥ( γιατι και αυτό εχει σημασια, αν δεν κοβεται αποδειξη δεν μπορούμε να το δηλώσουμε φανταζομαι).

 

Οποτε εγω της εκανα κανονικα αιτηση και τσεκαρα το τετραγωνιδιο "ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΑΙ", η αιτηση εγινε αποδεκτη, αρχικα βεβαια μου εβγαλε ενδεικτικο αποτέλεσμα "ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ".

Φανταζομαι όμως ότι αν γινει διασταυρωση για τον αριθμο παροχης που δηλώσαμε θα το δεκτουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κριτηρια αφορουν οικονομικο ετος 2013(χρηση 2012)

 

Καλημέρα και χρονια πολλα για την ημερα!

 

Σε μια δικη μου περιπτωση, περυσι η κοπελα φιλοξενούνταν από τον πατερα της, σημερα όμως ζει κανονικα σε δικο της σπιτι με μισθωτηριο κατατεθιμενο στη ΔΟΥ( γιατι και αυτό εχει σημασια, αν δεν κοβεται αποδειξη δεν μπορούμε να το δηλώσουμε φανταζομαι).

 

Οποτε εγω της εκανα κανονικα αιτηση και τσεκαρα το τετραγωνιδιο "ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΑΙ", η αιτηση εγινε αποδεκτη, αρχικα βεβαια μου εβγαλε ενδεικτικο αποτέλεσμα "ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ".

Φανταζομαι όμως ότι αν γινει διασταυρωση για τον αριθμο παροχης που δηλώσαμε θα το δεκτουν. 

χρονια πολλα!τα κριτηρια αφορουν οικονομικο ετος 2013(χρηση 2012)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναί απάτη όλο το θέμα , Παραμυθιάζουν τον κόσμο , Αφού ξέρουν  ποιοι το δικαιούνται , γιατί χρειάζεται να κάνουν αίτηση , αφού η ίδια η αίτηση διαβάσει το ταχισνετ. Νομίζω ότι έχει ήδη τρέξει report o θεΟΧΆΡΗς και ξέρει και ακριβώς το ποσό και ποιοι το παίρνουν , όλα τα άλλα είναι για προεκλογικους σκοπούς 

 

ΑΠΑΤΗ

ΑΠΑΤΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτώσεις χηρείας για παράδειγμα τι βάζουμε;

'Eγγαμος ή άγαμος;

Τείνω προς το δεύτερο αλλά ζητώ τη βοήθεια του κοινού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εποχη της ηλεκτρονικης γραφειοκρατιας . παλι καλα που δε ζηταει και αριθμο δωματιων και υδρομετρα (αν και ποτε δεν ξερεις τι επεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κυρία που από το 2005 κάνει μόνη της δήλωση γιατί είναι σε διάσταση με τον σύζυγο δεν το δέχεται το πρόγραμμα πρέπει να βάλω ότι μένει με τον πρώην της...... κοροιδία σκέτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Αν δύο σπίτια χρησιμοποιούν την ίδια παροχή ρεύματος μήπως θα θεωρηθεί ότι συνοικούν όλοι μαζί και αντίο μέρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΙΝΓΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ...............ΜΕΤΑ ΑΠΟ 70 ΑΤΟΜΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΝΑΝ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ ΥΠΕΡHΛΙΚΩΝ ΤΟΥ ΟΓΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ... ΤΕΛΕΙΚΑ ΔΕΝ ΝΩΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΧΟΧΟΧΟ

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω παω να κανω αίτηση για εμενα και αφου καταχωρω την σύζηγο μου σωστα παω να βάλω και το παιδί που έκανα αρχές του 2014 σαν προστατευόμενο τέκνο και δεν μου παίρνει το 2014 σαν έτος γεννήσεως . Τι παίζει ; Αν βάλω 2013 το παίρνει κανονικά. Μήπως επειδή αφορά στοιχεια του 2013 τότε δεν είχα παιδί άρα σωστα δεν το παίρνει και θα πρέπει να δηλώσω μόνο την σύζηγο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που οικογένεια φιλοξενεί ένα άτομο, το εισόδημα του φιλοξενούμενου , που κατα πάσα πιθανότητα θα είναι τεκμαρτό , προστίθεται στης οικογένειας ώστε να προκύψει το εισοδηματικό κριτήριο για την καταβολή του μερίσματος; Όπως διαβάζω την ΠΟΛ έτσι καταλαβαίνω... Εσείς;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω παω να κανω αίτηση για εμενα και αφου καταχωρω την σύζηγο μου σωστα παω να βάλω και το παιδί που έκανα αρχές του 2014 σαν προστατευόμενο τέκνο και δεν μου παίρνει το 2014 σαν έτος γεννήσεως . Τι παίζει ; Αν βάλω 2013 το παίρνει κανονικά. Μήπως επειδή αφορά στοιχεια του 2013 τότε δεν είχα παιδί άρα σωστα δεν το παίρνει και θα πρέπει να δηλώσω μόνο την σύζηγο ;

. Δηλώνεις μόνο τη σύζυγο, το παιδί δεν ήταν εξαρτώμενο στη φορολογική δήλωση οικονομικού έτους 2013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που οικογένεια φιλοξενεί ένα άτομο, το εισόδημα του φιλοξενούμενου , που κατα πάσα πιθανότητα θα είναι τεκμαρτό , προστίθεται στης οικογένειας ώστε να προκύψει το εισοδηματικό κριτήριο για την καταβολή του μερίσματος; Όπως διαβάζω την ΠΟΛ έτσι καταλαβαίνω... Εσείς;;;;;; Κάποια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση ανεργος που φιλοξενηται απο τους γονεις του τελικα αν βαλει αριθμο παροχης του σπιτιου που τον φιλοξενουν δεν

θα του το εγκρινουν ?

η απλα αν γινει ελεγχος οπως λεει ο θεοχαρης (δηλαδη να δουν στην φετινη δηλωση αν ειναι φιλοξενουμενος η οχι) θα του το παρουν πισω ?

 

εγω σε αυτους που φιλοξενουνται δεν ξερω τι να απαντησω.

τι πιο απλο απο ενας ανεργος να μενει με τους γονεις του ?

 

η μπορει να κανει αιτηση ο γονιος και να βαλει και το παιδι που φιλοξενει ,ασχετα αν δεν ειναι προστατευομενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση ανεργος που φιλοξενηται απο τους γονεις του τελικα αν βαλει αριθμο παροχης του σπιτιου που τον φιλοξενουν δεν

θα του το εγκρινουν ?

η απλα αν γινει ελεγχος οπως λεει ο θεοχαρης (δηλαδη να δουν στην φετινη δηλωση αν ειναι φιλοξενουμενος η οχι) θα του το παρουν πισω ?

 

εγω σε αυτους που φιλοξενουνται δεν ξερω τι να απαντησω.

τι πιο απλο απο ενας ανεργος να μενει με τους γονεις του ?

 

Η μπορει να κανει αιτηση ο γονιος και να βαλει και το παιδι που φιλοξενει ,ασχετα αν δεν ειναι προστατευομενο?

οι φιλοξενούμενοι εξαιρούνται , δεν υποβάλλουν αίτηση, αίτηση υποβάλλει αυτός που τον φιλοξενεί και αν πληροί τις προϋποθέσεις παίρνει το μέρισμα . Το θέμα είναι αν στο εισόδημα του αιτούντος προστίθεται και το πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα του φιλοξενούμενου. Εγώ δυστυχώς έτσι το κατάλαβα , έτσι είναι; Γιατί τότε μπορεί να χάνει και αυτός που παρέχει τη φιλοξενία και το δικό του μέρισμα. Κάνω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...