Jump to content
Sign in to follow this  
DAS

Τελικά είναι γεγονός επιβεβαιωμένο και με ΠΟΛ , μπορούμε μόνο να πεθάνουμε και όχι να αρρωστήσουμε

Recommended Posts

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18380

5. Σε περίπτωση θανάτου του λογιστή του υποκειμένου στο φόρο οι ανωτέρω καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής, για τη φορολογική περίοδο εντός της οποίας επήλθε το γεγονός αυτό, μεταφέρονται για 10 ημερολογιακές ημέρες. Οι περιοδικές δηλώσεις στην περίπτωση αυτή θα υποβάλλονται αποκλειστικά στην αρμόδια ΔΟΥ σε έντυπη μορφή. Ο υποκείμενος στο φόρο υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 με την οποία δηλώνει ότι είχε αναθέσει την παρακολούθηση και διαχείριση των φορολογικών του υποχρεώσεων στο θανόντα καθώς και την ημερομηνία του θανάτου αυτού.

..Ο υποκείμενος στο φόρο υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 με την οποία δηλώνει ότι είχε αναθέσει την παρακολούθηση και διαχείριση των φορολογικών του υποχρεώσεων στο θανόντα καθώς και την ημερομηνία του θανάτου αυτού.

Ήδη έχω αποστείλει υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης (με κενό στην ημερομηνία θανάτου), στους πελάτες μου..

ενημερώνοντας τους ότι μπορούν να με πεθαίνουν κατά βούληση.. αλλά άπαξ .. μη μας πάρουν και χαμπάρι.

Επίσης έχω αποστείλει και δεύτερο υπόδειγμα με κενό και στο όνομα του λογιστή, σε περίπτωση που αντιληφθούν τον θάνατο κάποιου άσχετου συναδέλφου..

Τέλος προτείνω την ανάρτηση στην πρώτη σελίδα του θανάτου οποιουδήποτε συναδέλφου , με σκοπό την χρήση του γεγονότος από Έλληνες επιχειρηματίες, που επιθυμούν δεκαήμερη παράταση υποχρεώσεων ΦΠΑ.

κυριε εφοριακε θα ηθελα παραταση για το φπα....    

για ποιο λογο.............

πεθανε ο λογιστης μου..............

αποκλειεται ειναι νωρις ακομα εχει να στειλει δηλωσεις και φπα β τριμηνου ΕΛΑ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ αν δεν παρουν παραταση οι δηλωσεις....

Πάντως δεν μπορείτε να το αρνηθείτε , οι άνθρωποι που χωρίς καμία κύρωση για αυτούς,  για παράδειγμα , δεν γίνονται συμβόλαια μεταβίβασης ακινήτων και στερείται μερικά εκατομμύρια φόρους το δημόσιο, προέβλεψαν και έδωσαν πάλι μια

λογική προθεσμία για τα προβλήματα που  θα προκαλέσει αυτό το ασήμαντο γεγονός.

όπως και να έχει μου έφυγε ένα άγχος, γιατί δεν ήξερα αν επιτρέπεται απο τις διατάξεις να ψοφήσω.

να 'ναι καλά

Ήδη έχω αποστείλει υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης (με κενό στην ημερομηνία θανάτου), στους πελάτες μου..

ενημερώνοντας τους ότι μπορούν να με πεθαίνουν κατά βούληση.. αλλά άπαξ .. μη μας πάρουν και χαμπάρι.

Επίσης έχω αποστείλει και δεύτερο υπόδειγμα με κενό και στο όνομα του λογιστή, σε περίπτωση που αντιληφθούν τον θάνατο κάποιου άσχετου συναδέλφου..

Τέλος προτείνω την ανάρτηση στην πρώτη σελίδα του θανάτου οποιουδήποτε συναδέλφου , με σκοπό την χρήση του γεγονότος από Έλληνες επιχειρηματίες, που επιθυμούν δεκαήμερη παράταση υποχρεώσεων ΦΠΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!!!

ΚΑΤΟΥΡΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ-ΜΑΣ

Χωρίς πλάκα μόλις ανέλαβα ένα γραφείο τελετών....

Όπως και να 'χει είτε σε μετρητά είτε σε είδος, εγώ θα πληρωθώ!

ΕΝΑΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ!!!!

Δεν αρκεί μόνο να τους σπάσουμε το κεφάλι, πρέπει να τους στείλουμε επιτόπου στην κρεμάλα. Μαζικά ξεμαζικά έστω και 5-10 "τρελλοί" μπορούν να κάνουν την διαφορά. Οποιαδήποτε οργάνωση χρειάζεται έναν πυρήνα. Όσοι συνάδελφοι δεν θέλουν να καταλάβουν ακόμη και σήμερα και αρνούνται πεισματικά να διεκδικήσουν τα αυτονόητα κακό του κεφαλιού τους.Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς. 

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ποιούς έχουμε απέναντί μας. Έναν Υπουργό Οικονομικών, που κάποτε περπατούσε στους δρόμους της Αθήνας με το κεφάλι σκυφτό και έναν χαρτοφύλακα στο μπράτσο, που έμαθε ότι κατάφερε να μάθει στις πλάτες μιας τράπεζας, και έναν Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων που είναι ψυχοπαθής. Υπάρχει περίπτωση να κάνεις διάλογο με ψυχοπαθή; Άρα, βάζουμε πρώτα κάτω τα δεδομένα και βρίσκουμε τον τρόπο δράσης και αντίδρασης. Καλημέρα σε όλους. 

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ποιούς έχουμε απέναντί μας. Έναν Υπουργό Οικονομικών, που κάποτε περπατούσε στους δρόμους της Αθήνας με το κεφάλι σκυφτό και έναν χαρτοφύλακα στο μπράτσο, που έμαθε ότι κατάφερε να μάθει στις πλάτες μιας τράπεζας, και έναν Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων που είναι ψυχοπαθής. Υπάρχει περίπτωση να κάνεις διάλογο με ψυχοπαθή; Άρα, βάζουμε πρώτα κάτω τα δεδομένα και βρίσκουμε τον τρόπο δράσης και αντίδρασης. Καλημέρα σε όλους. 

Ψυχοπαθής ίσως όχι, Μαρία, αλλά ανεύθυνος σίγουρα, αφού τον καλύπτει ένα πενταετές συμβόλαιο με πολύ καλό bonus. Οσο για τον κ. Υπουργό, βλέπει στην άκρη του τούνελ την Τράπεζα Ελλάδος, όχι τίποτε άλλο , για την φουκαριάρα την μάνα του... 

Ψυχοπαθής ίσως όχι, Μαρία, αλλά ανεύθυνος σίγουρα, αφού τον καλύπτει ένα πενταετές συμβόλαιο με πολύ καλό bonus. Οσο για τον κ. Υπουργό, βλέπει στην άκρη του τούνελ την Τράπεζα Ελλάδος, όχι τίποτε άλλο , για την φουκαριάρα την μάνα του... 

Γιάννη μπορεί ο χαρακτηρισμός ψυχοπαθής να είναι πολύ βαρύς, αλλά πλέον με όλα όσα κάνει το ίδιο μου είναι με το ανεύθυνος. Απορώ, ακόμη και σήμερα απορώ και θα συνεχίσω να απορώ πως στο καλό όλοι αυτοί οι προδότες μπορούν και κοιμούνται τα βράδυα. Πως; Σωστά η Εμπορική δεν έφτασε, πάμε για τα ανώτερα αξιώματα.