Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
elias stratakis

ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ;

Question

Διαβάζω ότι μέχρι τώρα έχουν κατατεθεί 35.000 φορολογικές δηλώσεις στο taxis...

Αναρωτιέμαι: τι δηλώσεις είναι αυτές;

Μηδενικές, Δημοσίων υπαλλήλων, Ιδιωτικών Υπαλλήλων, Επιχειρήσεων, Ελ. Επαγγελματιών...;

Εσείς συνάδελφοι ΠΟΣΕΣ δηλώσεις καταθέσατε μέχρι σήμερα;

Οπως την παλιά εκέινη διαφήμηση "εσείς πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα".

Να κάνουμε μια άτυπη δημοσκόπηση;

Εγώ έχω υποβάλει μόνο 8 και αυτέςς νομικών προσώπων.

22 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Καλημέρα σήμερα σε συνταξιούχο του ΙΚΑ που έχει αναδρομικά ενω τα βλέπω στο πινακακι που ανοίγει δεν τα βλέπω στους κωδικούς προσυμπληρωμενα αυτό είναι γιατί μπορώ να διαλέξω σε ποιο έτος θα τα βάλω και αν θέλω να τα βάλω στο φετινό θα πρέπει να τα βάλω εκεί που λέει ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ευχαριστώ. 

με αυτά που βλέπω δεν τολμάω να κάνω δήλωση ακόμα . 

• 0

Εγώ μόνο μία συνολικά γιατί ήθελε το μηδενικό εκκαθαριστικό

για να ανοίξει λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα και 

πέρυσι δεν είχε υποβάλλει, και στη ΔΟΥ για περσινή  μηδενική

ήθελαν το πενιχρό ποσό των 100,00 ευρώ.

Ήταν 4/4/2014 τότε που ανακάλυψα ότι

Καταχωρήθηκε 04 Απρίλιος 2014 - 03:49 μμ

Από το πρώτο ευρώ δηλώνονται φέτος οι τόκοι καταθέσεων

'από πολλές πηγές στο διαδίκτυο '

Δεν έγινε αποδεκτό από την τρόικα το πάνω από 250,00 ευρώ.

Άρα έλεγχο τόκων στους πάντες και προσοχή όταν κάποιος έχει από ατομικό βιβλιάριο μόνο τόκους 

και κανένα άλλο εισόδημα πραγματικό ή τεκμαρτό, έστω και 0,01 ευρώ του βγάζει το τεκμήριο των 3.000,00

(με δοκιμαστική εκκαθάριση) και πρέπει να έχει το ανάλογο ποσό των αποδείξεων γιατί βγάζει φόρο.

Το 2015 αν δεν έχουμε απελευθερωθεί θα είναι ακόμα πιο τραγική η παραπάνω περίπτωση γιατί 

αν το εισόδημα 0,01 ευρώ υπερισχύει της ανεργίας (με αυτούς όλα είναι πιθανά) τότε θα πρέπει

να πληρώσει και 26% για τις 3.000,00 ευρώ.

• 0

Να υποθέσω ότι έχουν τελειώσει:

1) Περιοδικές ΦΠΑ

2) Εκκαθαριστικές ΦΠΑ

3) Προσωρινές ΦΜΥ

4) Προσωρινές επιχειρηματική δραστηριότητα

5) Οριστικές Ελ Επ 2013

6) Οριστικές Εμπ. Επιχ. 2013

7) Δώρα Πάσχα

8) ΑΠΔ

9) Μισθοδοσίες

10) ΔΦΕ μη κερδοσκοπικών

11) ΔΦΕ Νομικών ΟΕ - ΕΕ

12) Και κάτι ξεχασμένα Ε9

Και στείλαν και μερικές φυσικών προσώπων για να μην βαριούνται.....

• 0

Εγώ είπα να πάω στην εφορία μια δήλωση θανοντα μιας και το συστημα έχει ανοίξει απο 20/03 έτσι να φεύγει και η απάντηση η ίδια Το σύστημα δεν άνοιξε και δεν μας έχουν στείλει ακόμη οδηγίες.Πάλι μπάχαλο θα γίνει :)

• 0

Παιδιά χαλαρώστε,πρώτα πάσχα,να ντερλικόσουμε,να βγει κανένα φορολογικό με αναδρομική ισχύ για να έχει και λίγο ενδιαφέρον το θέμα και βλέπουμε....

• 0

Να υποθέσω ότι έχουν τελειώσει:

1) Περιοδικές ΦΠΑ

2) Εκκαθαριστικές ΦΠΑ

3) Προσωρινές ΦΜΥ

4) Προσωρινές επιχειρηματική δραστηριότητα

5) Οριστικές Ελ Επ 2013

6) Οριστικές Εμπ. Επιχ. 2013

7) Δώρα Πάσχα

8) ΑΠΔ

9) Μισθοδοσίες

10) ΔΦΕ μη κερδοσκοπικών

11) ΔΦΕ Νομικών ΟΕ - ΕΕ

12) Και κάτι ξεχασμένα Ε9

Και στείλαν και μερικές φυσικών προσώπων για να μην βαριούνται.....

Ακριβώς ! Ετσι έχει η κατάσταση, όσον αφορά εμένα. Επιπλέον, κοντεύω να τις στείλω όλες, και τις 2.548 δηλώσεις. Μόνο που δεν ξέρω αν θα τις προσθέσουν στο τελικό σύνολο...

Μας δουλεύουν , ρε παιδιά. Φοβούνται μήπως τις στείλουμε όλες την 30/6 και πέσει το σύστημα, ή γιορτάζουν την Πρωταπριλιά με το παλιό ;;

Αντε και καλή Ανάσταση, όπως γράφουν παραπάνω και άλλοι συνάδελφοι, αγόρια και κορίτσια.

• 0

Σήμερα εμφανίζεται και ένα μυνηματάκι "???el_GR.DatastoreError??? " στην υποβολή Ε1.

Τί είναι αυτά και φέτος;;;;;;;;;;

• 0

δηλώσεις 0 , εκκρεμότητες 3.

όποιος έρχεται των διώχνω, για μετά το Πάσχα να τελειώσουμε κι κάνα ΦΠΑ κλπ κλπ κλπ κλπ

• 0

2...τι αν στειλεις αφου πχ οι βεβαιώσεις των συνταξιούχων αλλαζουν αναλογα με το ποτε πεφτει η θερμοκρασια!!!μια εμφανίζεται μονο το επικουρικο,μετα το επικουρικο με το μετοχικο , μετα μονο η κυρια συνταξη!!!όταν καπου καποτε κατσει η μπιλια θα αποφασισω σοβαρα να ασχοληθω

• 0

Όπως τα έγραψε ο συνάδελφος παραπάνω - εδώ βρισκόμαστε σε κατάσταση συναγερμού και το αποτέλεσμα αμφίβολο...

1) Περιοδικές ΦΠΑ                                              2% υποβληθέντα, 25-30% έτοιμα (δράμα κυριολεκτικά)

2) Εκκαθαριστικές ΦΠΑ                                       0% 

3) Προσωρινές ΦΜΥ                                        100% (φεβρουαρίου φυσικά, του μαρτίου για αργότερα)

4) Προσωρινές επιχειρηματική δραστηριότητα 100%

5) Οριστικές Ελ Επ 2013                                 100%

6) Οριστικές Εμπ. Επιχ. 2013                          100%

7) Δώρα Πάσχα                                                100%

8) ΑΠΔ                                                              100%

9) Μισθοδοσίες                                                100%

10) ΔΦΕ μη κερδοσκοπικών                              70% (και λήγει αύριο - ελπίζω να τελειώσω σήμερα)

11) ΔΦΕ Νομικών ΟΕ - ΕΕ                                   0% υποβληθέντα, 60% έτοιμα

12) Και κάτι ξεχασμένα Ε9                                  80% 

13) Δηλώσεις φυσικών προσώπων                     0,3% (το καλύτερο ποσοστό το άφησα για το τέλος, έχω κάνει 2 δηλώσεις σε έναν παππού που χρειαζόταν απεγνωσμένα εκκαθαριστικό για να κάνει αίτηση για πιστοποιητικό απορίας και στην άρρωση κόρη του...)

Υπάρχουν και συνάδελφοι που κάνουν δηλώσεις πάντως.

Πρόσφατα μου τηλεφώνησε συνάδελφος (που μου έριχνε μια 15ετία στα χρόνια κιόλας τουλάχιστον) και μου έκανε παρατήρηση γιατί δεν έστειλα βεβαίωση αποδοχών σε ελεύθερο επαγγελματία που είχε κόψει απόδειξη σε πελάτη μου με αμοιβή κάτω των 300 και δεν υπήρχε και παρακράτηση φυσικά. Όταν του είπα ότι δεν πρόκειται να κάνω τίποτα και ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα για κάτι τέτοιο (τυπικά ναι χρειάζεται το ξέρω, αλλά στη συγκεκριμένη επιχείρηση μεταξύ 1000 αποδείξεων ελευθέρων επαγγελματιών βρήκα το 100% αυτών -και αποδόθηκε ο φόρος στην ώρα του- με παρακράτηση και τις μισές χωρίς παρακράτηση αρνούμενος να ψάξω περισσότερο για κάτι που στο Υ.Ο ανακοινώσανε τον Φεβρουάριο της επόμενης χρονιάς), με απείλησε ότι θα δηλώσει την απόδειξη αυτή σε έναν κωδικό όπου μπαίνουν τα εισοδήματα τα μη υπάρχοντα στην ηλεκτρονική πληροφόρηση - κάτι νέο για μένα γιατί εγώ ξέρω ότι οι επαγγελματίες κάνουν Ε3 και αν δεν υπάρχει θέμα στον 605 τότε δεν υπάρχει κανένας αντίστοιχος μυστικός κωδικός όπως υπάρχει για μισθωτούς κτλπ. Τέλος πάντων...

Ε οπότε ο συνάδελφος που ξέρει τον μυστικό κωδικό ακαθάριστων εισοδημάτων ελευθέρων επαγγελματιών που δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση (αρνούνταν να μου πει τον κωδικό), αυτός κάνει δηλώσεις... Μόνο αυτόν ξέρω... :o

• 0

MIA  KAI  AYTH  ΜΗΔΕΝΙΚΗ,,

ΜΕΤΑ  ΤΟ  ΠΑΣΧΑ,,  ΚΑΛΗ  Μ. ΕΒΔΟΜΑΔΑ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  !!! :)

• 0

Οι βεβειώσεις αποδοχών πότε θα εμφανιστούν στοΕ1; Θέλει μια φορολογούμενη να υποβάλει  την δήλωση, για να μην χάσει ένα επίδομα από τον ΟΑΕΔ, και εμφανίζεται μόνο ο ένας εργοδότης.

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;