Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ - 20 % ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6%


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα ,

 

Σήμερα εξέδοσα τον πρώτο τίτλο κτήσης , με 20% και χαρτόσημο 3,6% .

 

Ξέρω ότι μπορεί να γίνομαι κουραστικός .

 

ΕΝΕΡΓΕΙΣ

 

Υποβάλω στο taxis ,την αμοιβή πχ 100 € , από το μενού επιχειρησιακή δραστηριότητα , ως εδώ καλά παίρνει αυτόματα το 20% .

Το χαρτόσημο  θα το αποδώσω στην τράπεζα  ??? αφού πρώτα έχω πάει με τη δήλωση ,από επιχειρισιακή δραστηριότητα , στην εφορία την οπόια τους τι δέιχνω και εκείνοι μου εκδίδουν ταυτότητα οφειλής μόνο για το χαρτόσημο ???????/

 

 

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικά για αμοιβή ελεγκτή σε Α.Ε. γίνεται παρακρατηση 20%,χαρτοσημο 3,6% και υπερ ΟΕΕ 10% ? Εάν ναι,  η απόδοση του 20% γίνεται μέσω taxis αμοιβές επιχειρηματικής δραστηριότητας και το 3,6% μέχρι 20 ημερες από την λήξη του τριμήνου στη ΔΟΥ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο επικοινωνία που είχα τώρα με το τμήμα του κώδικα μου είπαν ότι το χ/μο 3,6% στους τίτλους κτήσης κατατίθεται με δήλωση  μέσα στο επόμενο δίμηνο του τριμήνου που αφορά η παρακράτηση και πληρώνεται με ταυτότητα οφειλής που εκδίδει η ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο επικοινωνία που είχα τώρα με το τμήμα του κώδικα μου είπαν ότι το χ/μο 3,6% στους τίτλους κτήσης κατατίθεται με δήλωση  μέσα στο επόμενο δίμηνο του τριμήνου που αφορά η παρακράτηση και πληρώνεται με ταυτότητα οφειλής που εκδίδει η ΔΟΥ

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ(20%) ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΗΣ Η ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ(20%) ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΗΣ Η ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

μόνο χαρτόσημο και ογά χαρτοσήμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μόνο χαρτόσημο και ογά χαρτοσήμου

Είναι ξεκάθαρο αυτό ???? πως τεκμηριωνεται  αυτο ???? Επειδή και εγώ ακομα αναρωτιέμαι για το θέμα αυτό έκανα μια έρευνα σχετικά και οι απόψεις διίστανται , Εγώ προσωπικά θα κανω 20% παρακράτηση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ξεκάθαρο αυτό ???? πως τεκμηριωνεται  αυτο ???? Επειδή και εγώ ακομα αναρωτιέμαι για το θέμα αυτό έκανα μια έρευνα σχετικά και οι απόψεις διίστανται , Εγώ προσωπικά θα κανω 20% παρακράτηση  

σόρρυ σόρρυ....το μπέρδεψα με το τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη!!!!!!!!!!φυσικά και έχει παρακράτηση φόρου 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδελφοι το χαρτόσημο+ΟΓΑ 3,6%, για τίτλους κτήσης που έχουν κοπεί με ημερομηνία 12/2014, το αποδίδουμε στη ΔΟΥ στο τμήμα εισόδημα μέχρι 20/2/2015 και με το έντυπο που επισυνάπτω στο link παρακάτω συμπληρώνοντας το 4.αμοιβές τρίτων ;

Ευχαριστώ.

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/Polites/documents_e_entipa_2/PRDHL.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδελφοι το χαρτόσημο+ΟΓΑ 3,6%, για τίτλους κτήσης που έχουν κοπεί με ημερομηνία 12/2014, το αποδίδουμε στη ΔΟΥ στο τμήμα εισόδημα μέχρι 20/2/2015 και με το έντυπο που επισυνάπτω στο link παρακάτω συμπληρώνοντας το 4.αμοιβές τρίτων ;

Ευχαριστώ.

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/Polites/documents_e_entipa_2/PRDHL.pdf

 

Με αυτό το έντυπο στο τμήμα ΚΒΣ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=124 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αυτό το έντυπο στο τμήμα ΚΒΣ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=124

 

 

Ακόμα βλέπω διίστανται οι απόψεις...οι μισοί λογιστές λένε με το έντυπο που επισύναψα εγώ στο εισόδημα και οι άλλοι μισοί με το έντυπο που επισύναψε ο ponzi στον ΚΒΣ...παρακαλώ αν μπορούμε να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα...θα είναι καλό για όλους.

 

Υπενθυμίζω ότι συζητάμε για χαρτόσημο σε τίτλο κτήσης, την πρώην απόδειξη δαπάνης δηλαδή και όχι για χαρτόσημο σε π.χ.τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις ρώτησα σε ΔΟΥ Ηρακλείου

Το χ/μο και ΟΓΑ χαρτοσήμου για τους ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΤΗΣΗΣ αποδίδεται κάθε μήνα και μέχρι το τέλος του επόμενου διμήνου , στο τμήμα του Κώδικα και όχι στο εισόδημα με το εντυπο  Δ Η Λ Ω Σ Η  Απόδοσης Τελών χαρτοσήμου τιμολογίων φορτωτικών κλπ.

Δ Η Λ Ω Σ Η

Απόδοσης Τελών χαρτοσήμου τιμολογίων φορτωτικών κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις ρώτησα σε ΔΟΥ Ηρακλείου

Το χ/μο και ΟΓΑ χαρτοσήμου για τους ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΤΗΣΗΣ αποδίδεται κάθε μήνα και μέχρι το τέλος του επόμενου διμήνου , στο τμήμα του Κώδικα και όχι στο εισόδημα με το εντυπο  Δ Η Λ Ω Σ Η  Απόδοσης Τελών χαρτοσήμου τιμολογίων φορτωτικών κλπ.

Δ Η Λ Ω Σ Η

Απόδοσης Τελών χαρτοσήμου τιμολογίων φορτωτικών κλπ.

 

 

Έχω εκνευριστεί με αυτό το θέμα.

 

9/10 ΔΟΥ στην Αθήνα τα παραλαμβάνουν ανά τρίμηνο με προθεσμία υποβολής/πληρωμής έως +50 μέρες από τη λήξη του τριμήνου.

Δηλαδή για Δ' τριμ του 2014 έως 20/02/2015.

 

 

Μια συγκεκριμένη ΔΟΥ των Βορείων Προαστίων κάνει αυτό που λέτε παραπάνω. Και ζητάει και την υποβολή του ΦΕΕ (απίστευτα βλακώδης απαίτηση η συγκεκριμένη αλλά ποιος ξέρει, μπορεί αυτή να έχουν δίκιο.... )

 

Έχει υπόψη του κάποιος από την ερμηνεία του κώδικα τελών χαρτοσήμου ποια καταληκτική ημερομηνία ισχύει εν τέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι 20/2 λοιπόν λέει η ΠΟΛ αλλά όπως βλέπετε η κάθε ΔΟΥ λέει-ζητάει κάτι διαφορετικό...χαρακτηριστικά η Αγγέλα μας είπε ότι η ΔΟΥ Ηρακλείου της είπε σήμερα ότι μπορεί να πληρωθεί μέχρι τέλος Φεβρουαρίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μου επιτρέψτε να πω ότι καλά θα κάνουν οι "ΔΟΥ" να "λένε-ζητάνε" ότι ορίζουν οι εγκύκλιοι, τουλάχιστον για θέματα που έχει "πάρει θέση" η διοίκηση και να σταματήσουν να μας κουνάνε το δάκτυλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι...το χαρτόσημο αφού περάσουμε από ΚΒΣ, το πληρώνουμε στο ταμείο της ΔΟΥ (με επιταγή) ή μας δίνουν ταυτότητα οφειλής και μπορούμε να πληρώσουμε κάποια άλλη στιγμή με π.χ. web banking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι...το χαρτόσημο αφού περάσουμε από ΚΒΣ, το πληρώνουμε στο ταμείο της ΔΟΥ (με επιταγή) ή μας δίνουν ταυτότητα οφειλής και μπορούμε να πληρώσουμε κάποια άλλη στιγμή με π.χ. web banking;

και τα δύο γίνονται. Απλά στη ΔΟΥ αποφεύγουν να χρησιμοποιούν το ταμείο πιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα προχθές εκπρόθεσμη έναρξη με 1/1/15 λόγω 2 υπογεγραμμένων συμβάσεων με υπηρεσίες του δημοσίου(τις οποίες βέβαια τις έδωσαν στον πελάτη μου πρίν από 10-15 μέρες) και σήμερα μου είπε ότι τον φλεβάρη του 2015 της έδωσε ο ένας φορέας με τίτλο κτήσης ποσό 5000 ευρώ που αφορούσε σύμβαση του 2014. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση τώρα? Να ακυρωθεί αυτό το παραστατικό και να κόψει ΤΠΥ είναι εφικτό? Αν δεν γίνει αυτό υπάρχει πρόβλημα από τη στιγμή που από 1/1/15 είναι ενεργή ελεύθερη επαγγελματίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα προχθές εκπρόθεσμη έναρξη με 1/1/15 λόγω 2 υπογεγραμμένων συμβάσεων με υπηρεσίες του δημοσίου(τις οποίες βέβαια τις έδωσαν στον πελάτη μου πρίν από 10-15 μέρες) και σήμερα μου είπε ότι τον φλεβάρη του 2015 της έδωσε ο ένας φορέας με τίτλο κτήσης ποσό 5000 ευρώ που αφορούσε σύμβαση του 2014. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση τώρα? Να ακυρωθεί αυτό το παραστατικό και να κόψει ΤΠΥ είναι εφικτό? Αν δεν γίνει αυτό υπάρχει πρόβλημα από τη στιγμή που από 1/1/15 είναι ενεργή ελεύθερη επαγγελματίας?

ΚΆΠΟΙΟς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαναφέρω λίγο το θέμα , τελικά για τίτλο κτήσης προς μη υπόχρεο σε τήρηση με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο 3,6 ογα στέλνουμε ηλεκτρονικά το 20% και το χαρτόσημο στο εισόδημα  μέχρι το τέλος του διμήνου από το τριμηνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαναφέρω λίγο το θέμα , τελικά για τίτλο κτήσης προς μη υπόχρεο σε τήρηση με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο 3,6 ογα στέλνουμε ηλεκτρονικά το 20% και το χαρτόσημο στο εισόδημα  μέχρι το τέλος του διμήνου από το τριμηνο? 

2 μήνες μετά την ημερομηνία του τίτλου κτήσης όχι από το τρίμην πχ 31/1/16 ημερομηνία έκδοσης του τίτλου κτήσης απόδοση του 23,6% μέχρι 31/3/2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...