Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ Ν.4087/2012 ΟΦΕΙΛΩΝ ΙΚΑ και αναγκαστική υπαγωγή στον Ν.4152/2013?


GIANNIS13

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα

Το πρωί ενημερώθηκα από το τοπικό κατάστημα ΙΚΑ ότι καταργείται η ρύθμιση οφειλών στο ΙΚΑ σύμφωνα με τον Ν.4087/2012 και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρέπει να γίνει υπαγωγή στον Ν.4152 με τεράστιες επιβαρύνσεις για τις επιχ/σεις, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ εάν τηρείται η ρύθμιση.

Εκτός από την τεράστια ταλαιπωρία από τη συλλογή εγγράφων για την αίτηση στη νέα ρύθμιση.....ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ τεράστια οικονομική επιβάρυνση.  Σε περίπτωση επιχ/σης που οφείλει ακόμα 82.000 έχοντας πληρώσει ήδη 131.000 και τηρεί απαρέγκλιτα τη ρύθμιση .... με το Ν.4152/2013 με ελάχιστες δόσεις πληρώνει 100.000... δλδ επιβάρυνση 18.000€ ........γιατί χρεώνουν τόκους.

ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕ συνάδελφοι????

Δύο πράγματα συμβαίνουν..... ή εκεί που λαμβάνονται οι αποφάσεις η βλακεία περισσεύει ........ ή οι διοικούντες έχουν μετατραπεί σε απατεώνες και εκβιαστές του χειρότερου είδους.....  

ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΚΛΑΔΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΑΝΑΔΕΊΚΝΥΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΤΉΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΣ.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα

Από συζητήσεις προκύπτει ότι ίσως με απόφαση υπουργού ή δεν ξέρω από ποιον μπορεί να αλλάξει αυτό και να συνεχίσουν οι επιχ/σεις με αυτή τη ρύθμιση.....Όμως πρέπει να πιέσουν οι επιχ/σεις και να διαμαρτυρηθούν...... οι περισσότερες εκ των οποίων ακόμα δεν το γνωρίζουν .... θα το  καταλάβουν την 30/04/2014 όταν πάνε να πληρώσουν τη δόση...

Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια άλλη ενημέρωση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν καταργηθεί όλοι οι προσωρινοί διακανονισμοί σύμφωνα με το ΙΚΑ ΑΧΑΡΝΩΝ.

Πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα, και μένει άφωνος με την επιταγή στο χέρι.

Θα πάρουν κόσμο στο λαιμό τους....πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα όλα λάθος σε αυτόν τον τόπο? Δεν τους άρεσε που τα έπαιρναν κάθε μήνα?

είναι τα μικρά γράμματα του μνήμονιου.....φίλος μου πήγε χθές για να υπαχθεί στην ρύθμιση της νέας αρχής με κύρια υπολειπόμενη οφειλή 10500 ευρώ περίπου συν τις νόμιμες προσαυξήσεις 1700 και στο ταμείο του είπαν ότι του επιβλήθηκε λόγω της υπαγωγής του σε αυτή τη ρύθμιση των 39 δόσεων και επιπλέον πρόστιμο 2500 ευρώ!!!!! ανατρέξτε στο τελευταίο μνημόνιο και θα καταλάβετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα επέστρεψα από το ΙΚΑ και όλοι οι προσωρινοί διακανονισμοί είναι κλειδωμένοι και δεν γίνεται να πληρωθεί η δόση.

Μεθαύριο που θα κάνουν ταμείο και θα τους λείπουν μερικά εκατομύρια θα λένε Ροβέρτος και Βρούτσης οτι αυξήθηκε εισφοροδιαφυγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα επέστρεψα από το ΙΚΑ και όλοι οι προσωρινοί διακανονισμοί είναι κλειδωμένοι και δεν γίνεται να πληρωθεί η δόση.

Μεθαύριο που θα κάνουν ταμείο και θα τους λείπουν μερικά εκατομύρια θα λένε Ροβέρτος και Βρούτσης οτι αυξήθηκε εισφοροδιαφυγη...

Η ενεργοποιηση ειναι πιθανο να γινει και εντος της ημερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ενεργοποιηση ειναι πιθανο να γινει και εντος της ημερας.

Τι καραγκιοζλίκια είναι αυτά? Και όσοι φύγαν άπραγοι?

Επίτηδες το κάνουν για να χάσει ο κόσμος τις ρυθμίσεις και να τους βάλουν στις νέες?

Δεν μας έφτανε η εφορία έχουμε και το ΙΚΑ τώρα να δημιουργεί θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ενεργοποιηση ειναι πιθανο να γινει και εντος της ημερας.

Επειδή θα το πάθω το έμφραγμα ;-)

πως θα το μάθουμε έτσι ώστε να πληρώσουμε τη δόση έγκαιρα ???

από όσο ξέρεις, υπάρχει πιθανότητα να το ανακοινώσουν επίσημα ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω γυρνωντας απο ΙΚΑ Γλυφαδας αυτο που ειπαν οι υπαλληλοι "περιμενε μεσα στον Μαιο μηπως την ξανα επαναφερουν..."

 

κατι αλλο συναδελφοι,τις ρυθμισεις ΙΚΑ μπορουμε να τις πληρωσουμε σε οποιοδηποτε υποκαταστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν έχει δρομολογηθεί 

καμία ενέργεια σε σχέση με τις παραπάνω ευεργετικές ρυθμίσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει πάρει παράταση μεχρι το 2017 μου είπαν στο ικα ρεθύμνου μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε...και οι πληρωμέσ μέχρι 10 -δεν είμαι σίγουρος- μαίου του απριλίου χωρίς πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει πάρει παράταση μεχρι το 2017 μου είπαν στο ικα ρεθύμνου μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε...και οι πληρωμέσ μέχρι 10 -δεν είμαι σίγουρος- μαίου του απριλίου χωρίς πρόστιμο...

Θα πεταχτώ μέχρι το ΙΚΑ στο Μενίδι 

να το επιβεβαιώσω κι εκεί 

και θα ενημερώσω,

Μακάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, 

πήγα Μενίδι και πλήρωσα κανονικά.

Ακόμη και οι υπάλληλοι δεν είχαν ιδέα.

Αιφνιδιαστικά καταργήθηκαν οι διακανονισμοί

και το ίδιο αιφνιδιαστικά επανήλθαν την 30η του μήνα

χωρίς καμία ενημέρωση.

Όποιος μπορεί ας ενημερώσει όσους δεν το γνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ίδιο και από ΙΚΑ Χερσονήσου Κρήτης. Δεν ξέρουν μέχρι πότε θα μπορείς να πληρώσεις τη δόση του Απρίλη ούτε αν και μέχρι πότε παρατάθηκε η ρύθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ρυθμιση παραταθηκε μεχρι 30/6/2017.

Θα ακολουθησει σχετικη τροπολογια

καλά και όσοι έφυγαν από την ευνοική ρύθμιση δηλαδή και μπήκαν στης νέας αρχής και φάγανε τις τρελλές "μνημονιακές επιπλέον προσαυξήσεις" επειδή φοβήθηκαν μήν χάσουν την τρέχουσα ρύθμιση του 2012 τί γίνεται, τον ήπιανε? δεν μπορούν να γυρίσουν στο παλιό καθεστώς τώρα?υποχρεωτικά στις 37 δόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα εχουμε καποιο νεοτερο σχετικα με τον προσωρινο διακανονισμο που καταργηθηκε;;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95504&p=627216

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ ναι τα έχω διαβάσει μάλλον λάθος διατύπωση μου..εννοούσα αν έχει βγει η σχετική τροπολογία,γιατί στο ΙΚΑ Καλλιθέας που ρώτησα δεν ήξεραν τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

μόλις μίλησα με το Α ταμέιο εισπράξεων του ΙΚΑ. Ολες οι προσωρινές ρυθμίσεις

έχουν επανενεργοποιηθεί και πρέπει έως 30/5 να καταβληθούν οι δόσεις

Απριλίου και Μαϊου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...