Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
cathy

ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗ ΦΠΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΊΡΗΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΌΤΗΤΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΌΜΕΝΗ

Question

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ,

ΧΡΕΙΆΖΟΜΑΙ ΤΑ ΦΏΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΆΛΙΣΤΑ ΆΜΕΣΑ ΓΙΑ ΈΝΑ ΘΈΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΊΖΩ .

ΌΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΊΡΗΣΗ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΌΤΗΤΕΣ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΈΧΕΙ ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΣΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΆΛΛΗ ΌΧΙ , ΠΩ Σ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΖΕΤΕ ;;

ΠΟΥ ΝΑ ΠΆΩ ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΩ ;;

ΧΊΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΆΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΆ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ,

ΧΡΕΙΆΖΟΜΑΙ ΤΑ ΦΏΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΆΛΙΣΤΑ ΆΜΕΣΑ ΓΙΑ ΈΝΑ ΘΈΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΊΖΩ .

ΌΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΊΡΗΣΗ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΌΤΗΤΕΣ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΈΧΕΙ ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΣΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΆΛΛΗ ΌΧΙ , ΠΩ Σ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΖΕΤΕ ;;

ΠΟΥ ΝΑ ΠΆΩ ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΩ ;;

ΧΊΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΆΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΆ .

 

Μια πρώτη προσέγγιση :

 Τηρούμε τα βιβλία με τέτοιον τρόπο ώστε  να ξεχωρίζουν τα έσοδα  που υπόκεινται σε ΦΠΑ  (ανά συντελεστή) και τα έσοδα που είναι εκτός πεδίου ΦΠΑ. Παρόμοια ξεχωρίζουμε και τις εισροές που αφορούν τους δύο κλάδους και τις παρακολουθούμε ξεχωριστά (σε σχέση πάντα με τον ΦΠΑ ) . Με τον τρόπο αυτό θα μπορείς να συμπληρώσεις εύκολα  τις δηλώσεις του ΦΠΑ , αφού επιμερίσεις (με τη διαδικασία της προ-ρατα) και τον ΦΠΑ των κοινών δαπανών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σε κάτι νέο που μου έχει τύχει, αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του...

 

Ηλεκτρολόγος μηχανικός με δραστηρίοτητα παροχής συμβουλών και υπηρεσίες μελετών ο οποίος υπάγεται φυσικά στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, παρέχει online υπηρεσίες συμβουλών-μελετών σε θέματα τηλεπικοινωνιών σε εταιρεία που βρίσκεται στην Αυστραλία βάσει σύμβασης που έχει συνάψει.

 

Σε αυτή την περίπτωση απο οτι έχω ενημερωθεί απαλλάσεται του ΦΠΑ βάσει του άρθρου 14 και εκδίδει τιμολόγιο χωρίς φπα.

Απο την στιγμή που τα μόνα έσοδά του για το 2013 είναι αυτά απο την συγκεκριμένη εταιρεία, θα πρέπει με την εκκαθαριστική του φπα, να γίνει η διαδικασία της προράτα για τον επιμερισμό του φπα των δαπανών που έχει? Ή προράτα κάνουμε μόνο στην περίπτωση που υπάρχει (στην ουσία δεύτερη) δραστηριότητα που απαλλάσεται απο το φπα γενικώς?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην περίπτωση αυτή δεν κάνεις προράτα γιατί τα συγκεκριμένα έσοδα είναι έσοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ εισροών

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην περίπτωση αυτή δεν κάνεις προράτα γιατί τα συγκεκριμένα έσοδα είναι έσοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ εισροών

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 προράτα κάνουμε μόνο στην περίπτωση που υπάρχει δραστηριότητα που απαλλάσεται απο το φπα γενικώς?

  

Οχι γενικώς, σε απαλλασσόμενη του ΦΠΑ  χωρίς δικαίωμα έκπτωσης έκπτωσης  ειδικώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση που κάποιος εκτος από ΚΑΔ λογιστη φοροτεχνικου έχει και ΚΑΔ υπηρεσιών ασφαλιστικου συμβούλου με εγκατάσταση πως γίνεται η διαδικασια pro rata?ουσιαστικά επιμερισμός των κοινών εξόδων και προκυπτει μετά το αντίστοιχο χρεωστικό ΦΠΑ?Ή όπως ανέφερε ο χρήστης SOTHRIS δεν κάνουμε γιατί είναι απαλασσόμενη από το ΦΠΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πολιτικός μηχανικός έχει εκδώσει Τ.Π.Υ. προς το Τ.Ε.Ε.  χωρίς ΦΠΑ    με αιτιολογία αμοιβή μέλους ομάδας εργασίας , είναι σωστό ????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...