Jump to content
  • 0

ΕΔΩ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΤΡΙΨΕΙΣ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ!

Question

Ξεκινάω καινούριο θέμα κι ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι.

Μόλις έφυγε από το γραφείο ένα παιδάκι άνεργος το 2013 και φιλοξενούμενος από τη μητέρα του (μονογονεϊκή οικογένεια)  και επί της παρούσης φαντάρος , με μοναδικό ετήσιο εισόδημα πέρσι  385,60 €  , απόδειξη δαπάνης από την πρώτη φάση της κατάρτισης με voucher ( αν θυμάμαι καλά μιλάμε για 4.000 αντίστοιχες περιπτώσεις).

Χωρίς να μπορείς να τον εντάξεις στις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 45 αφού δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία και συνεπώς φορολογητέο τεκμαρτό 3.000 € έχουμε :

κωδικος 507: 385,60

κωδικός 605:   80,00

αποτέλεσμα εκκαθάρισης : 1049,00 € δηλαδή σε ποσοστό φόρος  343,25 % των χρημάτων που έλαβε!!!

Του ΄πα πως δεν τη στέλνω και πως αύριο θα πάω στην Καρ. Σερβίας , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Αυτό το έκτρωμα πρέπει να καταργηθεί.

P.S. Πάει πολύ να αντιμετωπίζουν έτσι άνεργους πολίτες τις ίδιες μέρες που δίνουν δωράκι  δισεκατομμύρια στους τραπεζίτες με την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών (ας ρίξει όποιος θέλει μια ματιά στο πολυνομοσχέδιο , τους επιτρέπει να εκδώσουν μετοχές σε τιμή μικρότερη αυτών που έχει στα χέρια του το ΤΧΣ , η κλοπή των χρημάτων που εισφέραμε όλοι είναι τόσο πασιφανής που παρέχεται ειδική νομική κάλυψη στα μέλη του ΤΧΣ για όλες τις πράξεις τους)   

ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.pdf

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ.pdf

Recommended Posts

• 0

ετσι ειναι και να πας δεν αλλαζει κατι... εχουμε στειλει εμαιλ και εχει παει κοσμος απο εκει καμια σημασια...

Αν δεν τρέχουμε όλοι και δεν γκρινιάζουμε και μάλιστα συνεχώς τίποτα δεν αλλάζει.

Ο άλλος θα μου πεί ,πούνε οι μάγκες που μας διαφεντεύουν ?η γκρίνια μας καλό κάνει σε όλους ,είναι η απάντηση,

το χειρότερο είναι να μην κάνουμε τίποτα και να γκρινιάζουμε για οτι δεν κάνουν οι άλλοι.

• 0

να γράψει επιστολή ,σύμφωνα με την εκκαθάριση της φορολογικής μου δήλωσης προκύπτει φόρος  3,5 φορές το εισόδημά μου.

παρακαλώ να μου πείτε πως μπορώ α)να πληρώσω  φόρο ,δυσανάλογο με το δηλωθέν εισόδημα 

και β) αν θεωρητικά υπήρχε δυνατότητα πληρωμής ,σίγουρα θα με κατηγορούσατε για διακίνηση μαύρου χρήματος.

Επειδή δεν επιθυμώ να με χαρακτηρίσετε ούτε φοροφυγά ,ούτε λαθρέμπορα να εξετάσετε την περίπτωσή μου με  προσοχή.

απάντηση "έτσι λέει ο νόμος " δεν γίνεται αποδεκτή. Αν επιμένετε όμως σε αυτή την απάντηση,θέλω να δω το  ζώο που τον συνέταξε.

• 0

καλό είναι να συγχωνευτεί το θέμα.

Μια παρατήρηση για το θέμα.

Πέρισυ είχαμε το πρόβλημα σε παντελώς άνεργους που είχαν ένα αμάξι (γενικά άνεργοι με τεκμήρια)

Φέτος αυτοί δεν έχουν πρόβλημα, γιατί πάνε στα μισθωτά με το αφορολόγητο των 9.500.

Αν έχουν τόκους - πάνε στο 10%.

Αν έχουν απόδειξη δαπάνης, 26% και εκεί είναι η μεγάλη σφαγή. Πως να σωθούνε; Αν δεν έχουν ανάλωση (που το 95% δε γίνεται να έχει γιατί είναι νέα παιδιά), δυσκολεύουν τα πράγματα. Νόμιμο τρόπο να αποφευχθεί αυτό το πράγμα δεν μπορώ να βρω...  :unsure:

Μόνο η αμφισβήτηση των τεκμηρίων - αφού βγει η εκκαθάριση - η οποία όμως εξαρτάται από τον εκάστοτε έφορα... Και ποιος μπορεί να βασιστεί στη σωστή κρίση του... Ίσως με αυτό ως δεδομένο, να κάνει μια κουβέντα με τον έφορα πριν δώσει τη δήλωση, τουλάχιστον να ξέρει έστω και προφορικά ότι θα δοθεί εντολή για μείωση του τεκμαρτού εισοδήματος εκ των υστέρων.

• 0

""Tα παραπάνω ισχύουν για δηλώσεις που υποβάλλονται είτε από τους ίδιους με τους δικούς τους κωδικούς πρόσβασης, είτε από εξουσιοδοτημένο λογιστή - φοροτεχνικό με τους προσωπικούς του κωδικούς πρόσβασης, η οποία εξουσιοδότηση θα αφορά την διαχείριση των εντύπων Ε1, Ε2 (όπως έχουν ενημερωθεί από τα ηλεκτρονικά αρχεία της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, έφεξης Δ.ΗΛΕ.Δ.) και το Ε3 ανεξάρτητα αν οι υπόχρεοι είναι εγγεγραμμένοι στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες TAXISnet. την περίπτωση αυτό απαιτούνται υπεύθυνες δηλώσεις του Ν.1599/86 με γνήσιο της υπογραφής του φορολογημένου και της συζύγου του προς το λογιστή.""

1. Δηλαδή, δεν αρκεί η εξουσιοδότηση μέσω TAXISNET , για να στείλεις την δήλωση ενός  πελάτη ??
  2. Μήπως είναι προτιμότερο η αποστολή να γίνει με τους κωδικούς του πελάτη, από την στιγμή που η ΥΠΟΒΟΛΗ γίνεται από τον ίδιο και ο λογιστής  βοηθά στη ΣΥΝΤΑΞΗ- ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ –ΑΠΟΣΤΟΛΗ ???
  • 0

Μόλις έφυγε από το γραφείο ένα παιδάκι άνεργος το 2013 και φιλοξενούμενος από τη μητέρα του (μονογονεϊκή οικογένεια)  και επί της παρούσης φαντάρος , με μοναδικό ετήσιο εισόδημα πέρσι  385,60 €  , απόδειξη δαπάνης από την πρώτη φάση της κατάρτισης με voucher ( αν θυμάμαι καλά μιλάμε για 4.000 αντίστοιχες περιπτώσεις).

Χωρίς να μπορείς να τον εντάξεις στις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 45 αφού δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία και συνεπώς φορολογητέο τεκμαρτό 3.000 € έχουμε :

αποτέλεσμα εκκαθάρισης : 1049,00 € δηλαδή σε ποσοστό φόρος  343,25 % των χρημάτων που έλαβε!!!

Του ΄πα πως δεν τη στέλνω και πως αύριο θα πάω στην Καρ. Σερβίας , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Αυτό το έκτρωμα πρέπει να καταργηθεί.

P.S. Πάει πολύ να αντιμετωπίζουν έτσι άνεργους πολίτες τις ίδιες μέρες που δίνουν δωράκι  δισεκατομμύρια στους τραπεζίτες με την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών (ας ρίξει όποιος θέλει μια ματιά στο πολυνομοσχέδιο , τους επιτρέπει να εκδώσουν μετοχές σε τιμή μικρότερη αυτών που έχει στα χέρια του το ΤΧΣ , η κλοπή των χρημάτων που εισφέραμε όλοι είναι τόσο πασιφανής που παρέχεται ειδική νομική κάλυψη στα μέλη του ΤΧΣ για όλες τις πράξεις τους)   

O 605 σου ηταν προσυμπληρωμενος;;; Γενικα αμοιβη με απ δαπανων προσυμπληρωνεται ο 605;;;ρωταω γιατι εχω περιπτωση που ενω ο 605 μου ειναι προσυμπληρωμενος με κρατηση απο αμοιβες σαν προεδρος Δημ επιχ μολις κλικαρω πανω μου βγαζει 2 βεβαιωσης αποδοχων, προσυμπληρωμενη ομως ειναι μονο μια, η προαναφερομενη.

Η δευτερη που σχετιζεται με αμοιβη απο Δημ Συμβ δεν ειναι ενσωματομενη ενω εμφανιζεται στις βεβαιωσεις αποδοχων. Οποιος γνωριζει κατι θα το εκτιμουσα.

• 0

Ως Διαδικτυακή ομάδα σκεφτήκαμε να κάνουμε και ένα αρχείο στο οποιό να ανεβάζουμε όλες τις περιπτώσεις με την υπερφορολόγηση και επειδή υπάρχει και μια σκέψη για περαιτέρω ενέργειες είτε να δηλώνουμε ενδεικτικά την περίπτωση είτε με τα στοιχεία του πολίτη ΑΥΣΤΗΡΑ έπειτα από άδεια του ....

Παρακάτω το link :

https://www.facebook.com/events/1377779029170573/

• 0

Συνάδελφοι  ,έχετε  παρατηρήσει  οτι  στον  Πιν.6  στους  κωδικους  655-656  στο  Ε1  δεν  μπορείς  να  συμπληρώσεις   το  ποσό  εισοδήματος  ,που  δεν  υπήρχε  στις  01-01-2014  για  να  αποφύγεις τον  υπολογσιμό  προκαταβολής ;

Πρέπει  να  υποβάλλεις  τροποποιητική  χειρόγραφη  δήλωση  στην  Δ.Ο.Υ    και  να  αιτηθείς  επανεκκαθάριση .

Δηλ. μια  πληροφορία  ,που  την  έχουν στο  Μητρώο  (  διακοπή  εργασιών  στη  χρήση  2013  )  θα  πρέπει  να  υποβάλλω  δήλωση   για  να  μου  υπολογίσουν  σωστά  τον  φόρο  και μέχρι  να  γίνει  η  επανεκκαθάριση  να  ΄΄τρέχουν ΄΄  τα  βεβαιωμένα  απο  την  αρχική  εκκαθάριση  με τις  όποιες   συνέπειες  προβλέπονται .

• 0

Συνάδελφοι  ,έχετε  παρατηρήσει  οτι  στον  Πιν.6  στους  κωδικους  655-656  στο  Ε1  δεν  μπορείς  να  συμπληρώσεις   το  ποσό  εισοδήματος  ,που  δεν  υπήρχε  στις  01-01-2014  για  να  αποφύγεις τον  υπολογσιμό  προκαταβολής ;

Πρέπει  να  υποβάλλεις  τροποποιητική  χειρόγραφη  δήλωση  στην  Δ.Ο.Υ    και  να  αιτηθείς  επανεκκαθάριση .

Δηλ. μια  πληροφορία  ,που  την  έχουν στο  Μητρώο  (  διακοπή  εργασιών  στη  χρήση  2013  )  θα  πρέπει  να  υποβάλλω  δήλωση   για  να  μου  υπολογίσουν  σωστά  τον  φόρο  και μέχρι  να  γίνει  η  επανεκκαθάριση  να  ΄΄τρέχουν ΄΄  τα  βεβαιωμένα  απο  την  αρχική  εκκαθάριση  με τις  όποιες   συνέπειες  προβλέπονται .

Σε λίγες εβδομάδες οι τροποποιητικές Ε1 μέσω διαδικτύου
[01.04.2014]

Σε λίγες εβδομάδες οι τροποποιητικές Ε1 μέσω διαδικτύου

Όπως σχετικά απάντησε ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Κος Θεοχάρης η δυνατότητα για υποβολή εμπρόθεσμων τροποποιητικών δηλώσεων Ε1 μέσω διαδικτύου θα δοθεί σε λίγες εβδομάδες από σήμερα.

• 0

...

8. Κατά την υποβολή των αρχικών δηλώσεων οικον. έτους 2014 δεν θα συμπληρώνονται οι κωδικοί 655-656. Οι κωδικοί αυτοί θα συμπληρώνονται μόνο με υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης.

...

ΠΟΛ.1051/2014

• 0

O 605 σου ηταν προσυμπληρωμενος;;; Γενικα αμοιβη με απ δαπανων προσυμπληρωνεται ο 605;;;ρωταω γιατι εχω περιπτωση που ενω ο 605 μου ειναι προσυμπληρωμενος με κρατηση απο αμοιβες σαν προεδρος Δημ επιχ μολις κλικαρω πανω μου βγαζει 2 βεβαιωσης αποδοχων, προσυμπληρωμενη ομως ειναι μονο μια, η προαναφερομενη.

Η δευτερη που σχετιζεται με αμοιβη απο Δημ Συμβ δεν ειναι ενσωματομενη ενω εμφανιζεται στις βεβαιωσεις αποδοχων  και συγκεκριμενα σαν Διανομεις Διαφ εντυπων εως 5000 Αρθρο 58 με συμπληρωμενο ποσο και στον αναλογουν φορο. Οποιος γνωριζει κατι θα το εκτιμουσα.

• 0

Πέρασα από το Υπ. Οικονομικών για το σχετικό ερώτημα. Μου απαντήθηκε ότι αναμένεται νομοθετική ρύθμιση που δεν πρόλάβαν να συμπεριλάβουν στο πολυνομοσχέδιο για να φορολογηθούν ως μισθωτοί και να μη στείλουμε ακόμη καμία τέτοια δήλωση.

P.S. Και τον Αύγουστο θα΄ναι ωραία...  

• 0

Πέρασα από το Υπ. Οικονομικών για το σχετικό ερώτημα. Μου απαντήθηκε ότι αναμένεται νομοθετική ρύθμιση που δεν πρόλάβαν να συμπεριλάβουν στο πολυνομοσχέδιο για να φορολογηθούν ως μισθωτοί και να μη στείλουμε ακόμη καμία τέτοια δήλωση.

P.S. Και τον Αύγουστο θα΄ναι ωραία...  

Είναι (όπως συνήθως) γελοίοι..

Απ'την άλλη πολλοί φορολογούμενοι αυτής της κατηγορίας .. πιέζουν τα λογιστήρια να τους στείλουν την δήλωση γιατί ελπίζουν στο έκτακτο βοήθημα.. το οποίο δεν δικαιούνται με βάση την περυσινή δήλωση.

• 0

τελικα αυτο το εκτακτο επιδομα ειναι μεγαλη απατη!!!

Πρωτα απ'ολα εαν λαβουν υποψη τους τα εισοδηματα του 2012 οι περισσοτεροι απο τους  σημερινους ανεργους δεν ειχαν απολυθει ακομα και το εισοδημα ξεπερνα το οριο και επισης τί θα γινει με τα τεκμηρια?? Εαν υπολογιστουν αυτα σαν εισοδημα , δεν νομιζω οτι υπαρχουν  και πολλοι με ατομικο και οικογενειακο που να ειναι στα ορια αυτα.

• 0

με το 500αρικο τι γινεται ρε παιδια μου τα χουν πρηξει απο το πρωι