Προς το περιεχόμενο

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ Α΄ΤΑΞΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Γνωρίζει κανείς πότε θα ανακοινωθούν οι συμμετέχοντες για το σεμινάριο αναβάθμισης της άδειας τους σε Α΄?

 

Την παρασκευή που μας πέρασε πήγα από το Οικ.Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης αλλα δέν γνωρίζανε τίποτα με το αιτιολογικό οτι αυτα τα χειρίζεται πλέον το Επιμελητήριο της Αθήνας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

 Μήπως κάποιος συνάδερφος που έχει συμμετάσχει στα σεμινάρια αναβάθμισης Α' τάξης , μπορεί να μου πεί ,

αν αξίζει τον κόπο να διαβάσω τις σημειώσεις που διάθεσε ο ΟΕΕ ??? 

(Έιναι σχετικές οι ερωτήσεις ή άδικα θα της διαβάσω ???)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μήπως κάποιος συνάδερφος που έχει συμμετάσχει στα σεμινάρια αναβάθμισης Α' τάξης , μπορεί να μου πεί ,

αν αξίζει τον κόπο να διαβάσω τις σημειώσεις που διάθεσε ο ΟΕΕ ??? 

(Έιναι σχετικές οι ερωτήσεις ή άδικα θα της διαβάσω ???)

νομίζω οτι αν κάτι σε δυσκολεύει μπορείς να ψάξεις εκέινη τη στιγμή να το διαβάσεις ο χρόνος είναι υπεραρκετός

τουλάχιστον ετσι έκανα εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμορφωτικά σεμινάρια για την απόκτηση της Α΄ τάξης λογιστή φοροτεχνικού - Έκδοση των επαγγελματικών αδειών

Γνωρίζει κάποιος, επειδή δεν έχω καταβάλλει το ποσό 35 € που αφορά στα δικαιώματα υπέρ του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας για την έκδοση των επαγγελματικών αδειών, μέχρι τις 2 Ιουνίου 2014 αν μπορώ να κάνω κατάθεση τώρα?τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος δεν έκανε κατάθεση έως αυτή την ημερομηνία?έχει την δυνατότητα να βάλει τα χρήματα πιο μετά ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι αν κάτι σε δυσκολεύει μπορείς να ψάξεις εκέινη τη στιγμή να το διαβάσεις ο χρόνος είναι υπεραρκετός

τουλάχιστον ετσι έκανα εγώ 

Άρα είναι σχετικές οι ερωτήσεις με τις σημειώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερωτήσεις θέλουν ψάξιμο...?

Είναι θεωρητικά ή πρακτικά τα θέματα..??

Όποιος έχει δώσει ας πει γνώμη...

Κάποιες ερωτήσεις θέλουν ψάξιμο. Είναι εύκολο να τις ψάξεις εκείνη την ώρα όμως από τις σημειώσεις του επιμελητηρίου. Οι περισσότερες υπάρχουν εκεί μέσα. Οι ερωτήσεις είναι κυρίως θεωρητικές. Μόνο στην κοστολόγηση και στα εργατικά υπάρχουν και πρακτικές. Υπάρχει χρόνος αρκετός πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έδωσα ως πρώτη ενότητα των εξετάσεων σήμερα τα εργατικά και τα πήγα καλά. Η απορία μου είναι τα αποτελέσματα της κάθε ενότητας δεν θα έπρεπε να φαίνονται κάπου ως 'οριστικοποιημένα' πλέον αφού βγούμε από το τεστ?

δηλαδή μετά την ολοκλήρωση, βλέπουμε το % επιτυχίας και  βγαίνουμε από το τεστ, ύστερα δεν έχουμε από κάπου εικόνα ότι δώσαμε την συγκεκριμένη ενότητα και είχαμε τόσο % επιτυχίας?

μήπως να ξαναδώσω τους κωδικούς μου μπαίνοντας ξανά στην ενότητα εργατικά ή θα μου ανοίξει νέο τεστ ..χα χα

Αν κάποιος έχει δώσει ας μου λύσει παρακαλώ την παραπάνω απορία. και ως ημερομηνία του τεστ μου έβγαλε τον Φεβρουάριο, τι άκυρο και αυτό!

Πάντως ερωτήσεις είχε και θεωρίας και ασκήσεις για όσους ρωτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έδωσα ως πρώτη ενότητα των εξετάσεων σήμερα τα εργατικά και τα πήγα καλά. Η απορία μου είναι τα αποτελέσματα της κάθε ενότητας δεν θα έπρεπε να φαίνονται κάπου ως 'οριστικοποιημένα' πλέον αφού βγούμε από το τεστ?

δηλαδή μετά την ολοκλήρωση, βλέπουμε το % επιτυχίας και  βγαίνουμε από το τεστ, ύστερα δεν έχουμε από κάπου εικόνα ότι δώσαμε την συγκεκριμένη ενότητα και είχαμε τόσο % επιτυχίας?

μήπως να ξαναδώσω τους κωδικούς μου μπαίνοντας ξανά στην ενότητα εργατικά ή θα μου ανοίξει νέο τεστ ..χα χα

Αν κάποιος έχει δώσει ας μου λύσει παρακαλώ την παραπάνω απορία. και ως ημερομηνία του τεστ μου έβγαλε τον Φεβρουάριο, τι άκυρο και αυτό!

Πάντως ερωτήσεις είχε και θεωρίας και ασκήσεις για όσους ρωτούν.

Όταν κάνεις και το επόμενο τεστ στο τελείωμα του τεστ θα σου αναφέρει και τα αποτελέσματα των προηγούμενων. Εγώ όταν τελείωσα το τεστ και ξαναμπήκα δεν έβλεπα πουθενά ότι το πέρασα. Μετά απο καμιά βδομάδα όταν μπήκα με τους κωδικούς μου στο σαιτ του οικονομικού επιμελητηρίου μου έβγαλε το μήνυμα οτι έχω επιτύχει τις εξετάσεις. Τρως μια φλασιά στο ενδιάμεσο οταν τα κάνεις αλλα στο τέλος όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκλήρωσα τις 4/5 ενότητες...άφησα τη λογιστική κόστους-κοστολόγηση για το τέλος. Είμαι πάνω από 50% οπότε και  το Ο.Ε.Ε πλέον θα με θεωρεί λογιστή Α τάξης...

Η μη αντίδραση των συλλόγων για άλλη μια πατάτα δείχνει πολλά...

Όπως και η σιωπή πολλών συναδέλφων ατομικά ...

Θα μου πεις αν ατομικά σκεφτόνταν οι συνάδελφοι διαφορετικά δε θα εξέλεγαν αυτούς στους διάφορους συλλόγους ούτε στα οικονομικά επιμελητήρια..

Με τις υγείες μας...τα χειρότερα έρχονται..όποιος δεν έχει καταλάβει που πάει το πράγμα.

 

Τα θέματα είναι εύκολα..ας μην ανησυχούν οι συνάδελφοι και ο χρόνος είναι υπερ αρκετός...

Στα ΔΛΠ και στις Διαδικασίες τέλους χρήσης είναι σωστό ή λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 2 ενότητες έκανα και έχω περάσει ήδη (εργατικά + φορολογία)... Ενδεικτικό της δυσκολίας της εξέτασης...

 

Και όλοι λένε ότι μόνο η κοστολόγηση έχει μια αρκετή δυσκολία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα παίζουν αλλά δε τα χρησιμοποίησα καθόλου κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης...

 

Σκιστήκαμε στην εκπαίδευση γενικά... Για τις 2 ενότητες που έδωσα - λογικά το ίδιο ισχύει και στα υπόλοιπα, οι σημειώσεις είναι υπερ αρκετές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες εγώ ξεκίνησα απο την κοστολόγηση, είδα και τα βίντεο - καμία σχέση με τα μισά θέματα που ήταν ασκήσεις.

 

οπότε στα υπόλοιπα λέτε ότι οι σημειώσεις είναι αρκετές  ?

 

Για φορολογία νομικών , διάβασα το τελευταίο του Σακκέλη , αλλά δε έχω προλάβει να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκιστήκαμε στην εκπαίδευση γενικά... Για τις 2 ενότητες που έδωσα - λογικά το ίδιο ισχύει και στα υπόλοιπα, οι σημειώσεις είναι υπερ αρκετές...

ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ 2 ΕΝΟΤΗΤΕς ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ  και φορολογια οι σημειώσεις ήτανε αρκετές για να απαντήσω η φορολογία με δυσκόλεψε βουρ για τα επόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ 2 ΕΝΟΤΗΤΕς ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ  και φορολογια οι σημειώσεις ήτανε αρκετές για να απαντήσω η φορολογία με δυσκόλεψε βουρ για τα επόμενα

Καλή επιτυχία! Αλλά θεωρώ οτι σε λάθος περίοδο βάζουν τέτοιες εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα μέχρι τώρα εργατικά και φορολογία και έπιασα 47. Τώρα χαλάρωσα, αφού μου μένουν 3 ενότητες και 3 ερωτήσεις μόνο. Σ' αυτές τις 2 ενότητες οι σημειώσεις έφταναν, αλλά στη φορολογία έχει αρκετές ερωτήσεις που δεν είναι διατυπωμένες με αρκετή σαφήνεια και μπορεί να σε μπερδέψουν. Πάντως ο χρόνος αρκεί για να τις ψάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΛΠ δεν ήταν καθόλου εύκολα... Έπιασα 9/10 αλλά οι ερωτήσεις ήταν η εξαίρεση της εξαίρεσης και με καλό ctr+F έπρεπε να διαβάσεις 1-2 σελίδες στα περισσότερα για να βρεις την απάντηση - γενικά μου έφαγε 1 ώρα γεμάτη... Η φορολογία μου είχε πάρει 25 λεπτά (για 25/25)...

Με "κλειστά βιβλία" τα θέματα στα ΔΠΧΑ θα θεωρούνταν πολύ δύσκολα...

 

 

Όλα όμως είναι Σωστό λάθος οπότε ακόμα και στην τύχη κάτι πιάνεις αν πολυβιάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι όσοι είμαστε ήδη από παλιά Α Τάξεως, μπαίνοντας στο σύστημα του ΟΕΕ, δεν θα έχουμε λογικά πρόσβαση στα ερωτηματολόγια-εξεταζόμενες ενότητες, σωστά;

 

Είμαι στην σελίδα που λέει "Είστε το μέλος/λογιστής με ΑΦΜ:..." αλλά δεν βρίσκω πουθενά κανένα σύνδεσμο για τις εξετάσεις.

 

Έτσι από περιέργεια να δω τις ερωτήσεις.

 

Βλακείες γράφω. Πως να τα δω αφού: " Οι Λογιστές Φοροτεχνικοί, που αναφέρονται στον πίνακα υποψηφίων για την απόκτηση της Α΄ Τάξης,  έχουν υποχρέωση συμμετοχής στη διαδικασία αξιολόγησης."

 

Δεν είμαι στην λίστα.

Επεξεργασμένο από gkazan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι όσοι είμαστε ήδη από παλιά Α Τάξεως, μπαίνοντας στο σύστημα του ΟΕΕ, δεν θα έχουμε λογικά πρόσβαση στα ερωτηματολόγια-εξεταζόμενες ενότητες, σωστά;

 

Είμαι στην σελίδα που λέει "Είστε το μέλος/λογιστής με ΑΦΜ:..." αλλά δεν βρίσκω πουθενά κανένα σύνδεσμο για τις εξετάσεις.

 

Έτσι από περιέργεια να δω τις ερωτήσεις.

 

Βλακείες γράφω. Πως να τα δω αφού: " Οι Λογιστές Φοροτεχνικοί, που αναφέρονται στον πίνακα υποψηφίων για την απόκτηση της Α΄ Τάξης,  έχουν υποχρέωση συμμετοχής στη διαδικασία αξιολόγησης."

 

Δεν είμαι στην λίστα.

 

Μήπως προσφέρεσαι να δώσεις την κοστολόγηση για μένα;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έδωσα τώρα το πρωί και φορολογία και εργασίες τέλους χρήσης . Και τα δύο τα έδωσα σε 1 ώρα και είκοσι και έχασα 5 ερωτήσεις και απο τα δύο μαζί.

 

Έψαξα καμιά 10ρια ερωτήσεις συνολικά- βοήθησε και το σεμινάριο του Κορομηλά που παρακολούθησα την προηγούμενη εβδομάδα. 

 

Σαν βαθμό δυσκολίας ήταν πολύ ευκολότερα από την κοστολόγηση.

 

Έπιασα τα 50 απο αυτά τα τρία , οπότε δεν θα χρειαστεί να χάσω χρόνο με τα ΔΛΠ αυτή την χαλαρή περίοδο.

 

καλή επιτυχία στους υπόλοιπους συναδέλφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...