Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βοήθεια σε μια μικρή και άπειρη λογίστρια (Ειδικό Βιβλίο)


mimika

Ερώτηση

Καλήμερα και κουράγιο γιατί όποιος διαβάζει το παρών σημαίνει ότι δουλεύει και αυτό το Σάββατο.

 

Μπαίνω στο θέμα κρατάω στα χέρια μου σημειώσεις από πρόσφατο σεμινάριο με τον κύριο Ραπανάκη. Όλα καλά και ωραία τα είπε για το ειδικό βιβλίο. Αυτό που κατάλαβα (και είπε ) έχεις αλλαγή γράψτο στο ειδικό βιβλίο και σε 15 μέρες εργάνη τροποποίηση. Μπαίνει έλεγχος και το βιβλίο είναι συμπληρωμένο δεν σε πειράζει κανένας. Οκ το πρόβλημα είναι οτι διαβάζοντας τώρα βλέπω αν έχεις αλλαγή σε τακτά χρονικά διαστήματα κάθε εβδομάδα,μήνα υποβάλλεις συμπληρωματικό ωραρίου πριν από την έναρξη εργασίας βάση του νέου προγράμματος.

 

Το νέο μυστήριο που πρέπει να λύσω είναι : Καφετέρια με εργαζόμενους 5ημερο / 8 ωρο όλοι κάθε εβδομάδα βγαίνει νέο πρόγραμμα. 

 

Τι να κάνω να τους γράψει στο Βιβλίο και εγώ σε 15 μέρες στέλνω την τροποποίηση ωραρίου και αποδοχών (λόγω Κυριακών ) ή πρέπει να καταθέσω τον πίνακα σήμερα για την ερχόμενη εβδομάδα και να γράψω και το βιβλίο???????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αφού κάθε εβδομάδα υπάρχει νέο πρόγραμμα , γνώμη μου καταθέτεις μόνο πίνακα με το νέο πρόγραμμα πριν την έναρξη της εβδομάδας. Το βιβλίο ενημερώνεται αν θυμάμαι καλά όταν υπάρχει αλλαγή σε ώρες ή μέρα της εβδομάδας για συγκεκριμένους εργαζόμενους και για συγκεκριμένη χρονική περίοδο . Εδώ υπάρχει αλλαγή κάθε εβδομάδα , άρα ψηφίζω πίνακα. Όταν στάλθηκε η ετήσια κατάσταση προσωπικού στο ωράριο τι είχε μπει για τους εργαζόμενους ; γιατί νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γράφεται ωράριο αλλά ότι αναλυτικό πρόγραμμα εργασίας κατατίθεται στην υπηρεσία σας. Τουλάχιστον αυτό κάνω σε μία εταιρεία που δουλεύει σε εικοσιτετράωρη βάση. Εδώ βέβαια δεν έχεις 24ωρο αλλά έχεις αλλαγή κάθε εβδομάδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα και κουράγιο γιατί όποιος διαβάζει το παρών σημαίνει ότι δουλεύει και αυτό το Σάββατο.

 

Μπαίνω στο θέμα κρατάω στα χέρια μου σημειώσεις από πρόσφατο σεμινάριο με τον κύριο Ραπανάκη. Όλα καλά και ωραία τα είπε για το ειδικό βιβλίο. Αυτό που κατάλαβα (και είπε ) έχεις αλλαγή γράψτο στο ειδικό βιβλίο και σε 15 μέρες εργάνη τροποποίηση. Μπαίνει έλεγχος και το βιβλίο είναι συμπληρωμένο δεν σε πειράζει κανένας. Οκ το πρόβλημα είναι οτι διαβάζοντας τώρα βλέπω αν έχεις αλλαγή σε τακτά χρονικά διαστήματα κάθε εβδομάδα,μήνα υποβάλλεις συμπληρωματικό ωραρίου πριν από την έναρξη εργασίας βάση του νέου προγράμματος.

 

Το νέο μυστήριο που πρέπει να λύσω είναι : Καφετέρια με εργαζόμενους 5ημερο / 8 ωρο όλοι κάθε εβδομάδα βγαίνει νέο πρόγραμμα. 

 

Τι να κάνω να τους γράψει στο Βιβλίο και εγώ σε 15 μέρες στέλνω την τροποποίηση ωραρίου και αποδοχών (λόγω Κυριακών ) ή πρέπει να καταθέσω τον πίνακα σήμερα για την ερχόμενη εβδομάδα και να γράψω και το βιβλίο???????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πίνακα κάθε βδομαδα που αλλάζουν οι βάρδιες και σίγουρα πριν την αλλαγή .Το ειδικο βιβλίο είναι για εκτατη απασχόληση που δεν χρειαζεται πινακας και υπερωριες που δηλώνονται στην εργανη το πρωτο 15μερο του επόμενου μηνα η απασχόληση περαν του ωραρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

 

Η τήρηση της εταιρείας μου δόθηκε χτες χωρίς κανένα στοιχείο προς το παρών (αναμένω ) συνεπώς όλο το σ/κ με βλέπω στο γραφείο να προσπαθώ να βγάλω άκρη με 0 στοιχεία για 27 υπαλλήλους καθώς η εμπειρία μου περιορίζεται σε 5ημερο/8ωρο Δευτέρα -Παρασκευή.

 

Αν δεν κουράζω θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον για το θέμα του μισθού. Κάνω και τροποποιητικό αποδοχών ????? Αφού κάποιοι υπάλληλοί  μέσα στην εβδομάδα θα δουλέψουν και Κυριακή. Οι σερβιτόροι,μπουφετζήδες κτλ ειναι όλοι 8ωροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

 

Η τήρηση της εταιρείας μου δόθηκε χτες χωρίς κανένα στοιχείο προς το παρών (αναμένω ) συνεπώς όλο το σ/κ με βλέπω στο γραφείο να προσπαθώ να βγάλω άκρη με 0 στοιχεία για 27 υπαλλήλους καθώς η εμπειρία μου περιορίζεται σε 5ημερο/8ωρο Δευτέρα -Παρασκευή.

 

Αν δεν κουράζω θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον για το θέμα του μισθού. Κάνω και τροποποιητικό αποδοχών ????? Αφού κάποιοι υπάλληλοί  μέσα στην εβδομάδα θα δουλέψουν και Κυριακή. Οι σερβιτόροι,μπουφετζήδες κτλ ειναι όλοι 8ωροι.

Αν η εργασία της Κυριακής προέρχεται από το νέο πρόγραμμα που κατατίθεται και άρα δεν είναι μόνιμη αλλαγή τότε όχι δεν κάνεις αλλαγή μισθού , αλλά υπολογίζεις στην εκκαθάριση τις ώρες Κυριακών με τις ανάλογες προσαυξήσεις και την ενημέρωση του αντίστοιχου πεδίου της ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λες ε?????

 

Σημείωση είμαι βοηθός λογιστή και αυτό που βρωμάει σίγουρα είναι ότι είναι Σάββατο δουλεύω και είμαι απλήρωτη 2,5 μήνες και λέω στο boss δεν παίζει να προλάβω να φτιάξω πίνακα και ότι άλλο χρειάζεται και μου λέει ε αν κάτσεις το σ/κ στο γραφείο  θα τα βρεις εσύ...

 

Γκρρρρρρρρρρρρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λες ε?????

 

Σημείωση είμαι βοηθός λογιστή και αυτό που βρωμάει σίγουρα είναι ότι είναι Σάββατο δουλεύω και είμαι απλήρωτη 2,5 μήνες και λέω στο boss δεν παίζει να προλάβω να φτιάξω πίνακα και ότι άλλο χρειάζεται και μου λέει ε αν κάτσεις το σ/κ στο γραφείο  θα τα βρεις εσύ...

 

Γκρρρρρρρρρρρρρρ

να πάει να κάνει 'ερωτα του είπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα...έχω στο πλάνο να του πω άμεσα. 
Αφού δούλεψα και Σάββατο και Κυριακή κατάφερα να καταλήξω στα κάτωθι: Οι σερβιτόροι ασφαλίζονται με τεκμαρτό και αμείβονται με βάση την ΕΓΣΣΕ. 

Το λοιπόν μικτός μισθός  π.χ. 586,08 - ικα εργαζομένου = καθαρές αποδοχές .

 

Ποίο είναι το ικα εργαζομένου οεο???? 16,50% του 586,08 ή 1011,25 ??? 

Αυτό που βρήκα είναι ότι στα 586,08 και στην ΑΠΔ που φαίνονται παραπάνω λόγου του 1011,25 το επωμίζεται ο εργοδότης. 

 

Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει θα είμαι υπόχρεη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και τη δέχομαι αλλά δεν είναι άδικο????

 

Να του αφαιρεθούν 166,86 στα λίγα του λεφτάκια της εγσσε??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δυστυχως ατομα που κανουν κομαντο, τους εχουμε αφησει να κανουν οτι θελουν! πολλα ειναι αδικα! αλλα πιστευω οτι πρωτα φταιμε εμεις κ μετα αυτοι! δυστυχως! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...