Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KABONTOROS

Επειδή όλα είναι ρευστά και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται..........

Question

Άκουσα απόψε οτι η εξόφληση ενοικίων ,ας είναι πάνω απο 500ε δεν είναι απαραίτητο να εξοφληθούν

μέσω τραπεζικού συστήματος.

Μάλιστα το ισχυριζόταν και μεγαλολογιστής.......... με 30 άτομα προσωπικό...................λέει..........

Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο με κάποια εγκύκλιο η νόμο και δεν το πήρα χαμπάρι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Άρθρα 35-40: "Το εισόδημα από κεφάλαιο περιλαμβάνει το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων, δικαιωμάτων, καθώς και το εισόδημα από ακίνητη περιουσία".

 

Αν το εισόδημα από ακίνητη περιουσία θεωρούνταν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών - και κατ΄επέκταση λήψη υπηρεσιών για το σκεπτικό του άρθρου 23, περ. β - τότε θα φορολογούνταν ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα σύμφωνα με τα άρθρα 21-29.

Συνεπώς για τα μισθώματα δεν υπάρχει υποχρέωση εξόφλησής των μέσω τραπεζών επειδή δεν ανήκουν στις λήψεις εκείνες των υπηρεσιών - καθώς και ...  στις αγορές αγαθών - που αναφέρεται το άρθρο 23.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η εξόφληση τιμολογίων άνω των 500 ευρώ περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ πρέπει να εξοφλούνται.....

 

για ενοίκια-μισθούς εκδίδονται τιμολόγια?

 

ο νόμος βέβαια λέει "κάθε είδους δαπάνη που αφορά αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών..."  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άκουσα απόψε οτι η εξόφληση ενοικίων ,ας είναι πάνω απο 500ε δεν είναι απαραίτητο να εξοφληθούν

μέσω τραπεζικού συστήματος.

Μάλιστα το ισχυριζόταν και μεγαλολογιστής.......... με 30 άτομα προσωπικό...................λέει..........

Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο με κάποια εγκύκλιο η νόμο και δεν το πήρα χαμπάρι?

ούτε εγώ έχω δει κάποια εγκύκλιο τέτοια... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άκουσα απόψε οτι η εξόφληση ενοικίων ,ας είναι πάνω απο 500ε δεν είναι απαραίτητο να εξοφληθούν

μέσω τραπεζικού συστήματος.

Μάλιστα το ισχυριζόταν και μεγαλολογιστής.......... με 30 άτομα προσωπικό...................λέει..........

Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο με κάποια εγκύκλιο η νόμο και δεν το πήρα χαμπάρι?

 

ούτε εγώ έχω δει κάποια εγκύκλιο τέτοια... :unsure:

 

Νόμος 4172/2013 - Άρθρο 23

 

`Αρθρο 23 Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες

 

Οι ακόλουθες δαπάνες δεν εκπίπτουν:

………………………………………………………………………………………………..

β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής,

………………………………………………………………………………………………..

Σύμφωνα με αυτό άρθρο θα υποθέσουμε ότι και η πληρωμή των ενοικίων, που είναι δαπάνη, εμπίπτει σε αυτή την διάταξη.

Τι άλλο να κάνουμε από υποθέσεις…

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αφού βρε Γιάννη ο συνάδελφος έχει 30 άτομα προσωπικό, κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς που έχουμε μόνο 25... :P

Καλησπέρααααα :)

 

Υ.Γ.

Άσε που σε λίγο, ίσως όλοι τα πληρώνουν μέσω τραπεζών...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18061

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρθρα 35-40: "Το εισόδημα από κεφάλαιο περιλαμβάνει το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων, δικαιωμάτων, καθώς και το εισόδημα από ακίνητη περιουσία".

 

Αν το εισόδημα από ακίνητη περιουσία θεωρούνταν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών - και κατ΄επέκταση λήψη υπηρεσιών για το σκεπτικό του άρθρου 23, περ. β - τότε θα φορολογούνταν ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα σύμφωνα με τα άρθρα 21-29.

Συνεπώς για τα μισθώματα δεν υπάρχει υποχρέωση εξόφλησής των μέσω τραπεζών επειδή δεν ανήκουν στις λήψεις εκείνες των υπηρεσιών - καθώς και ...  στις αγορές αγαθών - που αναφέρεται το άρθρο 23.

Το οτι γράφει το μετρητά δεν λέει,γιατί μπορεί να είναι  και απο φυσικά πρόσωπα...........

Κάλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε..........

Πάντως ξεκάθαρο δεν είναι ,εκτός αν κάποιος έχει άλλη άποψη,τεκμηριωμένη.

 

Αφού βρε Γιάννη ο συνάδελφος έχει 30 άτομα προσωπικό, κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς που έχουμε μόνο 25... :P

Καλησπέρααααα :)

 

Υ.Γ.

Άσε που σε λίγο, ίσως όλοι τα πληρώνουν μέσω τραπεζών...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18061

Και εγώ που έχω 29?έχασα..............

καλησπέρα Μπάμπη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νόμος 4172/2013 - Άρθρο 23

 

`Αρθρο 23 Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες

 

Οι ακόλουθες δαπάνες δεν εκπίπτουν:

………………………………………………………………………………………………..

β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής,

………………………………………………………………………………………………..

Σύμφωνα με αυτό άρθρο θα υποθέσουμε ότι και η πληρωμή των ενοικίων, που είναι δαπάνη, εμπίπτει σε αυτή την διάταξη.

Τι άλλο να κάνουμε από υποθέσεις…

 

Άρθρα 35-40: "Το εισόδημα από κεφάλαιο περιλαμβάνει το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων, δικαιωμάτων, καθώς και το εισόδημα από ακίνητη περιουσία".

 

Αν το εισόδημα από ακίνητη περιουσία θεωρούνταν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών - και κατ΄επέκταση λήψη υπηρεσιών για το σκεπτικό του άρθρου 23, περ. β - τότε θα φορολογούνταν ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα σύμφωνα με τα άρθρα 21-29.

Συνεπώς για τα μισθώματα δεν υπάρχει υποχρέωση εξόφλησής των μέσω τραπεζών επειδή δεν ανήκουν στις λήψεις εκείνες των υπηρεσιών - καθώς και ...  στις αγορές αγαθών - που αναφέρεται το άρθρο 23.

Είχα εκφράσει την άποψη ότι κάνουμε υποθέσεις για να λύσουμε τον γρίφο. Για τα άρθρα 35-40 ή ανωτέρω απάντηση είναι και αυτή υποθετική (Αν ... Συνεπώς...) Να την δεχθούμε; Η μήπως πρέπει να απαιτήσουμε την άμεση διευκρίνιση με μια ερμηνευτική εγκύκλιο ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είχα εκφράσει την άποψη ότι κάνουμε υποθέσεις για να λύσουμε τον γρίφο. Για τα άρθρα 35-40 ή ανωτέρω απάντηση είναι και αυτή υποθετική (Αν ... Συνεπώς...) Να την δεχθούμε; Η μήπως πρέπει να απαιτήσουμε την άμεση διευκρίνιση με μια ερμηνευτική εγκύκλιο ;

Γιάννη καλημέρα,το θέμα είναι ,ποιός να την απαιτήσει?

apanthsh kj012.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιάννη καλημέρα,το θέμα είναι ,ποιός να την απαιτήσει?

Καλησπέρα, συνονόματε Ιωάννη. Πολύ διαφωτιστικό το έγγραφο που παράθεσες. Λοιπόν : α) συνέρχεται το Δ.Σ. του συλλόγου ή της Ομοσπονδίας και συζητά το θέμα. β) Συντάσσει μια επιστολή που την στέλνει στην αρμόδια (ποια ; ) υπηρεσία του ΥΠΟΙΚ. γ) περιμένει την απάντηση, που ίσως καθυστερήσει λίγο ,  δ) όταν κάποτε έλθει, αν δεν είναι συγκεκριμένη, σίγουρα θα είναι γενικόλογη και θα παραπέμπει σε άλλες διατάξεις,  και , ε) Πάει, πέταξε το πουλί, το φάγαμε το πρόστιμο!

Αλλά και στην Δ.Ο.Υ. για "ατομική" περίπτωση να απευθυνθείς, οι άνθρωποι θα πρέπει να κάνουν ερώτημα στο ΥΠΟΙΚ, οπότε επαναλαμβάνονται τα παραπάνω βήματα α-ε.

Ελλάς το μεγαλείο σου !! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, συνονόματε Ιωάννη. Πολύ διαφωτιστικό το έγγραφο που παράθεσες. Λοιπόν : α) συνέρχεται το Δ.Σ. του συλλόγου ή της Ομοσπονδίας και συζητά το θέμα. β) Συντάσσει μια επιστολή που την στέλνει στην αρμόδια (ποια ; ) υπηρεσία του ΥΠΟΙΚ. γ) περιμένει την απάντηση, που ίσως καθυστερήσει λίγο ,  δ) όταν κάποτε έλθει, αν δεν είναι συγκεκριμένη, σίγουρα θα είναι γενικόλογη και θα παραπέμπει σε άλλες διατάξεις,  και , ε) Πάει, πέταξε το πουλί, το φάγαμε το πρόστιμο!

Αλλά και στην Δ.Ο.Υ. για "ατομική" περίπτωση να απευθυνθείς, οι άνθρωποι θα πρέπει να κάνουν ερώτημα στο ΥΠΟΙΚ, οπότε επαναλαμβάνονται τα παραπάνω βήματα α-ε.

Ελλάς το μεγαλείο σου !! 

Καλησπέρα στην Πάρο,τελικά ποια είναι η λύση?η δεν υπάρχει.................

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα Γιάννη, η λύση είναι μία : Το αυτονόητο : Νόμος που θα προβλέπει αναλυτικά και ξεκάθαρα όλες τις περιπτώσεις (Εχει εξαγγελθεί πολλές φορές) ή ερμηνευτικές εγκύκλιοι (επεξηγηματικές, όχι ανατρεπτικές τύπου Πυθίας) για κάθε άρθρο και στην συνέχεια κωδικοποίηση, αλλά όχι πέραν του μηνός από την ισχύ του νόμου. 

Αλλά , βλέπω ότι ελάχιστους ενδιαφέρει το θέμα αυτό. Φαίνεται ότι όλοι έλυσαν το πρόβλημα και πορεύονται με σιγουριά. Αρα.... 

Υ.Γ. Πως θα ζήσουν όσοι κάνουν σεμινάρια ή εκδίδουν βιβλία για τα αναπάντητα ερωτήματα;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα Γιάννη, η λύση είναι μία : Το αυτονόητο : Νόμος που θα προβλέπει αναλυτικά και ξεκάθαρα όλες τις περιπτώσεις (Εχει εξαγγελθεί πολλές φορές) ή ερμηνευτικές εγκύκλιοι (επεξηγηματικές, όχι ανατρεπτικές τύπου Πυθίας) για κάθε άρθρο και στην συνέχεια κωδικοποίηση, αλλά όχι πέραν του μηνός από την ισχύ του νόμου. 

Αλλά , βλέπω ότι ελάχιστους ενδιαφέρει το θέμα αυτό. Φαίνεται ότι όλοι έλυσαν το πρόβλημα και πορεύονται με σιγουριά. Αρα.... 

Υ.Γ. Πως θα ζήσουν όσοι κάνουν σεμινάρια ή εκδίδουν βιβλία για τα αναπάντητα ερωτήματα;;;

Καλημέρα,η φάμπρικα ακόμη καλά κρατεί................

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρθρα 35-40: "Το εισόδημα από κεφάλαιο περιλαμβάνει το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων, δικαιωμάτων, καθώς και το εισόδημα από ακίνητη περιουσία".

 

Αν το εισόδημα από ακίνητη περιουσία θεωρούνταν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών - και κατ΄επέκταση λήψη υπηρεσιών για το σκεπτικό του άρθρου 23, περ. β - τότε θα φορολογούνταν ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα σύμφωνα με τα άρθρα 21-29.

Συνεπώς για τα μισθώματα δεν υπάρχει υποχρέωση εξόφλησής των μέσω τραπεζών επειδή δεν ανήκουν στις λήψεις εκείνες των υπηρεσιών - καθώς και ...  στις αγορές αγαθών - που αναφέρεται το άρθρο 23.

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ένα επίσης σημαντικό θέμα με τα ενοίκια είναι το ζήτημα της αυτοτελούς φορολόγησης τους για το 2014.

Το ερώτημα είναι αν η αυτοτελής φορολόγηση ισχύει και για τις επιχειρήσεις που έχουν αντικείμενο την εκμετάλλευση ακινήτων.

Επιχειρήσεις που μισθώνουν ακίνητα είτε ιδιόκτητα είτε υπομισθώνουν ακίνητα μισθωμένα από τρίτους.

 

Στο  άρθρο 39 του 4172 λέει ότι  αναγνωρίζεται στη δεύτερη περίπτωση  (της υπομίσθωσης) το μίσθωμα που καταβάλει ο υπεκμισθωτής (παραγρ.4δ)

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζονται οι άλλες δαπάνες της επιχείρησης (άλλα μισθώματα, μισθοδοσίες, λοιπά έξοδα, αποσβέσεις κλπ) αν η επιχείρηση έχει μοναδική δραστηριότητα την εκμετάλλευση ακινήτων ?

 

και σε αυτή την περίπτωση τα μισθώματα μπορεί να πληρώνονται  μετρητά ή ισχύει η πληρωμή μέσω τράπεζας ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×