Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ ΣΤΟ 2013 OIK 2014


stavr

Ερώτηση

Καλημέρα κάποιος ο οποίος έχει εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες το 2013 και έχει επιπλέον εισόδημα από συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου από την οποία έγινε και παρακράτηση 20% . Σύμφωνα  με τον 4172 άρθρο 12  ( δεν εφαρμόζεται η φορολόγηση τους ως μισθωτού στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία)  αρα φορολογείται    ως μισθωτός για την μισθωτή και ως ελεύθερος επαγγελματίας για την συμμετοχή του στο πρόγραμμα  του πανεπιστημίου. Στο Ε1 στον κωδικό 301 εμφανίζει προσυμπληρωμένο  μόνο το εισόδημα από μισθωτές και εάν μπείς στο πορτοκαλί πλαίσιο εμφανίζει και τα 2 παραπάνω εισοδήματα. Εμείς λογικά τραβάμε το εισόδημα από το ερευνητικό πρόγραμμα και το περνάμε στον κωδικό 507 για να φορολογηθεί ως μισθωτός και ως επαγγελματίας.

1ο) Θέλω επιβεβαίωση εάν αυτό αφορά σίγουρα και αυτούς που είναι με επαγγελματική δαπάνη και δεν έχουν κάνει έναρξη εργασιών.  

2ον) Και τέλος σε ποιο κωδικό θα βάζουμε τα εισοδήματα αυτά όταν θα είναι μόνο  ως ελεύθερος επαγγελματίας  και πληρεί της προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

κοιτάζεις του συγκεκριμένου αν του ανοίγει υποχρέωση υποβολής Ε3?  (τεχνικό θέμα βεβαιώσεων ,όχι ότι πρέπει)

Σε όλες ανοίγη την δήλωση Ε3 , αλλα τι σχέση έχει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα κάποιος ο οποίος έχει εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες το 2013 και έχει επιπλέον εισόδημα από συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου από την οποία έγινε και παρακράτηση 20% . Σύμφωνα  με τον 4172 άρθρο 12  ( δεν εφαρμόζεται η φορολόγηση τους ως μισθωτού στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία)  αρα φορολογείται    ως μισθωτός για την μισθωτή και ως ελεύθερος επαγγελματίας για την συμμετοχή του στο πρόγραμμα  του πανεπιστημίου. Στο Ε1 στον κωδικό 301 εμφανίζει προσυμπληρωμένο  μόνο το εισόδημα από μισθωτές και εάν μπείς στο πορτοκαλί πλαίσιο εμφανίζει και τα 2 παραπάνω εισοδήματα. Εμείς λογικά τραβάμε το εισόδημα από το ερευνητικό πρόγραμμα και το περνάμε στον κωδικό 507 για να φορολογηθεί ως μισθωτός και ως επαγγελματίας.

1ο) Θέλω επιβεβαίωση εάν αυτό αφορά σίγουρα και αυτούς που είναι με επαγγελματική δαπάνη και δεν έχουν κάνει έναρξη εργασιών.  

2ον) Και τέλος σε ποιο κωδικό θα βάζουμε τα εισοδήματα αυτά όταν θα είναι μόνο  ως ελεύθερος επαγγελματίας  και πληρεί της προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτός?

 

Ο 4172 δεν ισχύει από 01/01/2014;

 

Ν.2238 ΑΡΘΡΟ 45 (δες και ΠΟΛ 1085/2014)

 

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο 4172 δεν ισχύει από 01/01/2014;

 

Ν.2238 ΑΡΘΡΟ 45 (δες και ΠΟΛ 1085/2014)

 

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

Στην περίπτωση την δική μου , δηλαδή είναι και μισθωτός αλλά δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος και έχει εισόδημα από συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EXΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ  60 ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 12 ΕΥΡΩ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΚΩΔΙΚΟ 507  ΦΟΡΟΣ 1200 ΕΥΡΩ  ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EXΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ  60 ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 12 ΕΥΡΩ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΚΩΔΙΚΟ 507  ΦΟΡΟΣ 1200 ΕΥΡΩ  ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ  ΤΩΝ 12 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ 603.ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ  ΤΩΝ 12 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ 603.ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Και εγω το ειδα σήμερα βγάλαν την παρακράτηση 20% απο τον πίνακα 8 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω το ειδα σήμερα βγάλαν την παρακράτηση 20% απο τον πίνακα 8 .

 

 

Kα εγω σημερα το ειδα..αντε να μην πω τιποτα ειναι και Μ.ΠΕΜΠΤΗ..

 

τωρα που βαζουμε το φορο 20%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει πρόβλημα στο taxis για τουσ παρακρατούμενους φόρους. Θα το φτιάξουν από την επόμενη εβδομάδα(έτσι μου είπαν στο τηλ.15515).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά αυτοί που ήταν και μισθωτοί στο 2013 και είχαν και εισόδημα με απόδειξη επαγγελματικών δαπανών θα φορολογηθούν ξεχωριστά για την κάθε δαπάνη ως μισθωτοί και μια ως επαγγελματίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά αυτοί που ήταν και μισθωτοί στο 2013 και είχαν και εισόδημα με απόδειξη επαγγελματικών δαπανών θα φορολογηθούν ξεχωριστά για την κάθε δαπάνη ως μισθωτοί και μια ως επαγγελματίες?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αλλαγή που έγινε, είναι αυτή της προσθήκης στο τέλος της περίπτωσης α΄ της παρ. 1 του άρθρου 9 του ν.2238/94 του παρακάτω:

 

Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά το οικονομικό έτος 2014 δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ή το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον αυτοί δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και δεν αποκτούν εισόδημα από ακίνητα, τα εισοδήματά τους αυτά φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

?

 

Τελικά αυτοί που ήταν και μισθωτοί στο 2013 και είχαν και εισόδημα με απόδειξη επαγγελματικών δαπανών θα φορολογηθούν ξεχωριστά για την κάθε δαπάνη ως μισθωτοί και μια ως επαγγελματίες?

Μήπως μπορούν οι συγκεκριμένοι για τα εισοδήματα με απόδειξη δαπάνης να φορολογηθούν σαν μισθωτές υπηρεσίες εφόσον υπάρχουν έγγραφες συμβάσεις και είναι  οι εργοδότες είναι 3 ή αν είναι παραπάνω το 75 % να προέρχεται από έναν????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EXΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ  60 ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 12 ΕΥΡΩ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΚΩΔΙΚΟ 507  ΦΟΡΟΣ 1200 ΕΥΡΩ  ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

ειχανε πει οτι αναμενεται τροπολογια.δεν ξερω αν εχει βγει μεχρι σημερα. διαφορετικα σιγα μη κανει δηλωση για 400 ευρω και να πληρωσει 1200 φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αλλαγή που έγινε, είναι αυτή της προσθήκης στο τέλος της περίπτωσης α΄ της παρ. 1 του άρθρου 9 του ν.2238/94 του παρακάτω:

 

 

Καλημέρα

Καλημερα αγαπητε μου Μπαμπη.,

 

.Φιλη με εισοδημα 2013: 900 ευρω ως Μισθωτη και,1.300 ευρω απο Ελ Στατ  με παρακρατηση φορου 20%, Τεκμηρια 3000 ατομικο+ αυτοκινητο 1400cc του 2006.Φιλοξενουμενη.

 

Εκαθαριση φορου 1.700€ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ.

 

Η προταση μου ειναι: να δηλωσει αστεγη, να βγει εκκαθαριση 1700 χρεωστικο,να της κανω αιτηση για ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ το οποιο και θα εγκριθει.

 

Και μετα να γινουμε διασημες.

 

Φιλια Πολλα

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την εκκαθάριση την έκανες σήμερα στο taxis; Μας λές τα ποσά και τους κωδικούς που συμπλήρωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την εκκαθάριση την έκανες σήμερα στο taxis; Μας λές τα ποσά και τους κωδικούς που συμπλήρωσες;

Καλησπερα,

 

Αν ρωτας εμενα οι κωδικοι εχουν ως εξης:

 

301=900

507=1300

605=260 προσημπληρωμενος.

049=2100

 

Τωρα βεβαια ειδα οτι αλλαξε η εκκαθαριση στο taxis οποτε θα κανουμε καινουρια εκκαθαριση και θα σας ενημερωσω .

 

 

Με Εκτιμηση,

 

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως σημερα σε φορολογουμενο με τεκμηρια κατω των 9500€ βαζοντας στους κωδικους 507 4626,96 , 659 (επιδομα οαεδ) 295,80 , 657(Α21) 960 , 662 (επιδομα ανεργιασ συζυγου ) 2600,64  και 605 (παρ/ση) 925,39 εξακολουθει και τον φορολογει με 26 % ....... μηπως καταλαβα κατι λαθος?

 

Αναφερει πραγματικο εισοδημα κατω απο 5000 και τεκμαρτο 9500 που δεν εχει σε καμμια περιπτωση. Δοκιμασα να διαγραψω και τα ποσα του πινακα 6 και παλι τον φορολογησε σαν επαγγελματια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα αγαπητε μου Μπαμπη.,

 

.Φιλη με εισοδημα 2013: 900 ευρω ως Μισθωτη και,1.300 ευρω απο Ελ Στατ  με παρακρατηση φορου 20%, Τεκμηρια 3000 ατομικο+ αυτοκινητο 1400cc του 2006.Φιλοξενουμενη.

 

Εκαθαριση φορου 1.700€ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ.

 

Η προταση μου ειναι: να δηλωσει αστεγη, να βγει εκκαθαριση 1700 χρεωστικο,να της κανω αιτηση για ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ το οποιο και θα εγκριθει.

 

Και μετα να γινουμε διασημες.

 

Φιλια Πολλα

Ελενη

 

Καλησπέρα Ελένη, εύχομαι να είσαι καλά.

Θα επανέλθω...

 

Καλή δύναμη.

 

Υ.Γ.

Όπως τα γράφεις, προκύπτει επιστροφή 260,00€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, τελικά η μόνη τροπολογία είναι αυτή με εισοδήματα μέχρι 5.000 χωρίς εισόδημα από ακίνητα για να θεωρηθεί μισθωτός; 

 

Έχω την εξής περίπτωση: 

 

Μισθωτές υπηρεσίες: 562,35

Ενοίκιο επαγγελματικής στέγης: 4950

Αποδείξεις δαπανών: 2859,04 με παρακράτηση 571,80

 

Σύνολο χρεωστικό: 1161,20 (ενοίκια φόρος 480,15+ συμπληρωματικός φόρος 148,50+ χαρτόσημο 178,20+ εισόδημα επ. δαπάνης 743,35  + προκαταβολή 182,8= 1733 - παρακράτηση 571,8= 1161,20)

 

Είναι σωστό ή κάνω κάτι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για κουστε και αυτο 

 

507=4626,96<5000

851=2600 τεκμηριο ιχ

659=295 επιδομα οαεδ

657=690 α21

662= επιδομα ανεργιας

049=1500 δαπανες

605= 925,39 (4626,96*20%) παρακρατηση 

Φιλοξενουμενος 

 

το υπουργειο επιμενει να μου βγαζει 4626*26%=1202,76 - 925,39=277,37 αντι για -277

 

Σκεψεις : το πρεαγματικο του εισοδημα ειναι  μικροτερο  των 5000, τα τεκμηρια του ειναι μικροτερα των 9500 τι εχει το ερμο και ψοφαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Ελένη, εύχομαι να είσαι καλά.

Θα επανέλθω...

 

Καλή δύναμη.

 

Υ.Γ.

Όπως τα γράφεις, προκύπτει επιστροφή 260,00€

Καλησπερα Μπαμπης

 

Το γνωριζω οτι ευχεσαι να ειμαι καλα το ιδιο επιθυμω και για εσενα.

 

 

Να επανελθεις......

 

 

Φιλια,

Ελενη

 

 

Υ.Γ. τα πηραμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...