Jump to content

Ηλεκτρονική Υποβολή Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ή αλλιώς είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα..

Recommended Posts

και θα τους στειλεις αδιαβαστους στην καλπη ?????

Όχι βέβαια.. θα τους εκτυπώνω το εκκαθαριστικό μέσω προγράμματος.. :P

Πως τόπε ο Λουράντος?

"Τα λογιστικά γραφεία θα γίνουν εκλογικά κέντρα".

Όχι βέβαια.. θα τους εκτυπώνω το εκκαθαριστικό μέσω προγράμματος.. :P

Πως τόπε ο Λουράντος?

"Τα λογιστικά γραφεία θα γίνουν εκλογικά κέντρα".

ετσι μαλιστα, γιατι δεν σε καταλαβα ....

θα τους διαβασουμε και θα τους στειλουμε.....

αλλα εχω ενα προβλημα, φοβαμαι αλλου τους στελνω και προς την αλλη κατευθυνονται, μηπως θελουν και ευχελαιο ???

Από το πρώτο ευρώ δηλώνονται φέτος οι τόκοι καταθέσεων

'από πολλές πηγές στο διαδίκτυο '

Δεν έγινε αποδεκτό από την τρόικα το πάνω από 250,00 ευρώ.

Άρα έλεγχο τόκων στους πάντες και προσοχή όταν κάποιος έχει από ατομικό βιβλιάριο μόνο τόκους 

και κανένα άλλο εισόδημα πραγματικό ή τεκμαρτό, έστω και 0,01 ευρώ του βγάζει το τεκμήριο των 3.000,00

(με δοκιμαστική εκκαθάριση) και πρέπει να έχει το ανάλογο ποσό των αποδείξεων γιατί βγάζει φόρο.

Το 2015 αν δεν έχουμε απελευθερωθεί θα είναι ακόμα πιο τραγική η παραπάνω περίπτωση γιατί 

αν το εισόδημα 0,01 ευρώ υπερισχύει της ανεργίας (με αυτούς όλα είναι πιθανά) τότε θα πρέπει

να πληρώσει και 26% για τις 3.000,00 ευρώ.

Ο φόρος που παρακρατήθηκε από τους τόκους καταθέσεων γράφεται σε κάποιον κωδικό στο Ε1; Οι τόκοι αφαιρούνται από το ποσό των τόκων ?

Καλησπέρα,

Ο φόρος στον κωδ. 433 και το καθαρό ποσό των τόκων στον κωδ. 667 (ο παρακρατηθεις φόρος αφαιρείται από το μικτό ποσό τόκων που φαίνεται στον πίνακα).

Καλησπέρα,

Ο φόρος στον κωδ. 433 και το καθαρό ποσό των τόκων στον κωδ. 667 (ο παρακρατηθεις φόρος αφαιρείται από το μικτό ποσό τόκων που φαίνεται στον πίνακα).

says who?....

εγώ λέω οτι στον 667 μπαίνουν όλοι οι τόκοι (όχι οι καθαροί)... γιατί ; για τον ίδιο λόγο που στις συντάξεις-μισθούς μπαίνει όλο το εισόδημα (κ όχι - τον φόρο) :)

says who?....

εγώ λέω οτι στον 667 μπαίνουν όλοι οι τόκοι (όχι οι καθαροί)... γιατί ; για τον ίδιο λόγο που στις συντάξεις-μισθούς μπαίνει όλο το εισόδημα (κ όχι - τον φόρο) :)

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΜΗ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΕΚΑΣ....

ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΓΓΠΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ....

ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΥΓΕΝΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ

ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ....

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ,

ΑΛΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ 1 ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥΣ....

Ο φόρος που παρακρατήθηκε από τους τόκους καταθέσεων γράφεται σε κάποιον κωδικό στο Ε1; Οι τόκοι αφαιρούνται από το ποσό των τόκων ?

Καλησπέρα,

Σωστός ο gdao!

Καλησπέρα Σοφία, σήμερα "σκάσανε" μύτη ! Καλό διάβασμα...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18532

Γιάννη αργούν τα νέα στην Πάρο ???

Από εχθές "σκάσανε" μύτη.... :):P :P

Οταν πάμε να κάνουμε υποβολή δήλωσης Ε1 εμφανίζει ένα πίνακα που πρέπει να δηλωθού οι εργοδότες και να τσεκαριστεί αυτός με πάνω από 75%.

Εχει συνολικά 4 θέσεις για ΑΦΜ, δηλαδή για τέσσερις εργοδότες.

Εχω έναν με πάνω από 75% και έξι με μικροποσά της τάξης των 100€.

Το θέμα μου είναι πως θα χωρέσω τους 1+6=7 εργοδότες αφού έχω μόνο  τέσσερις θέσεις?

Ξέρει κανείς κάτι?

Κώστα έχεις ακούσει το "χίλια, μύρια κύματα" ; Για αυτό άργησαν τα νέα... :wub:  :D

Απλά σήμερα άνοιξα το site και λάθεψα στην μέρα !

Καλό σου βράδυ και ευχαριστώ για την υπόμνηση..

Συνάδελφοι καλήμερα, προσπάθησα να στείλω δήλωση συνταξιούχου του ΙΚΑ και με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν έχουν συμπληρωθεί ακόμα τα πόσα στους προσυμπληρωμένους κωδικούς.

Από το ΙΚΑ έχω τυπώσει την βεβαίωση της σύνταξης. Μήπως γνωρίζετε πότε και αν έχουν σκοπό να τους συμπληρώσουν????? 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Συνάδελφοι καλήμερα, προσπάθησα να στείλω δήλωση συνταξιούχου του ΙΚΑ και με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν έχουν συμπληρωθεί ακόμα τα πόσα στους προσυμπληρωμένους κωδικούς.

Από το ΙΚΑ έχω τυπώσει την βεβαίωση της σύνταξης. Μήπως γνωρίζετε πότε και αν έχουν σκοπό να τους συμπληρώσουν????? 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Μην απογοητεύεσαι συνάδελφε. Εως την 30/6 (και βάλε) έχουμε καιρό ακόμα...

Αναρωτιέμαι όμως, πόσα πρόστιμα θα πέσουν στο ΙΚΑ για εκπρόθεσμη υποβολή βεβαιώσεων;;

Μην απογοητεύεσαι συνάδελφε. Εως την 30/6 (και βάλε) έχουμε καιρό ακόμα...

για το και βαλε μην εισαι και το σιγουρος , παλι με τα δικα μας  τα νευρα θα παιζουν και τις αντοχες μας ,

οταν θα σου λεει ο Θεοχαρης  25/06  και καθε παπαγαλος του πχ Skai  δεν υπαρχε λογος παρατασης

Σε προηγούμενο θέμα μου είχα γράψει:

"Οταν πάμε να κάνουμε υποβολή δήλωσης Ε1 εμφανίζει ένα πίνακα που πρέπει να δηλωθού οι εργοδότες και να τσεκαριστεί αυτός με πάνω από 75%.

Εχει συνολικά 4 θέσεις για ΑΦΜ, δηλαδή για τέσσερις εργοδότες.

Εχω έναν με πάνω από 75% και έξι με μικροποσά της τάξης των 100€.

1) Το θέμα μου είναι πως θα χωρέσω τους 1+6=7 εργοδότες αφού έχω μόνο  τέσσερις θέσεις?

Ξέρει κανείς κάτι?"

Να προσθέσω και κάτι άλλο:

2) Θεωρείται εργοδότης και ο ιδιώτης για παράδειγμα: που έχω μαζί του μια τυπική σύμβαση (πχ 30€) που του έστειλα ΜΟΝΟ το Α21, δηλαδή θα τον δηλώσω με το ΑΦΜ του στους εργοδότες ?

3) Αν υπάρχει κάποιος που να έχει στειλει το Ε1 ελ. επγγ. που φορολογ. ως μισθωτός ας πει τι δικαιολογητικά έγγραφα ζητήθηκαν να προσκομισθούν και  που? (στη ΔΟΥ ?  , στη ΔΗΛΕΔ συστημένα ? ...)

Νομίζω ότι θα είναι και δικός σας προβληματισμός.

Ευχαριστώ

τους τόκους καταθέσεων πως τους δηλώνετε , ακαθαριστο ποσο 667 και φορος 15% στον 433, ή κατευθείαν το καθαρό ποσό στον 667;

τους τόκους καταθέσεων πως τους δηλώνετε , ακαθαριστο  καθαρό ποσο 667 και φορος 15% στον 433, ή κατευθείαν το καθαρό ποσό στον 667;

Έχει ξανά απαντηθεί το ίδιο θέμα πολλάκις ... :) με μία αναζήτηση θα το βρείτε εύκολα.

Καλημέρα..

Καλησπέρα Σοφία, σήμερα "σκάσανε" μύτη ! Καλό διάβασμα...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18532

Καλημέρα κύριε Γιάννη, καλή βδομάδα να έχετε! σας ευχαριστώ πολύ! θα το διαβάσω και αυτό, αναγκαστικά.. μήπως μπορώ να κάνω και αλλιώς? :(

Κωνσταντίνε, εγώ τώρα τα είδα.. μάλλον λαχάνιασαν στην ανηφόρα για τα βόρεια.. :) σε σας μου φαίνεται πιο γρήγορα φτάνουν :P Καλημέρααα!