Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ή αλλιώς είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα αλλα εκκαθαριστικα (συνταξιουχων με ενοικια ή τεκμηρια ) δεν πανε πισω.

Και ειδικα εκεινο το "μηπως εχεις κανει καποιο λαθος αγορι μου" με σκοτωνει.

Αντε να τους πισεις πως δεν εγινε λαθος και για 30 ευρω να τους εξιγεις κανα δυο ωρες τα ακατανοητα.

Μαλλον εκανα λαλακια να μπω στο τριπακι να τους ενημερωσω τοσο νωρις, καλυτερα να περιμενεις (ειδικα αν εισε ¨"μικρη και αβοηθητη λογιστρια" ) να ακουσουν τα μαντατα απο αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε προηγούμενο θέμα μου είχα γράψει:

 

"Οταν πάμε να κάνουμε υποβολή δήλωσης Ε1 εμφανίζει ένα πίνακα που πρέπει να δηλωθού οι εργοδότες και να τσεκαριστεί αυτός με πάνω από 75%.

Εχει συνολικά 4 θέσεις για ΑΦΜ, δηλαδή για τέσσερις εργοδότες.

Εχω έναν με πάνω από 75% και έξι με μικροποσά της τάξης των 100€.

 

1) Το θέμα μου είναι πως θα χωρέσω τους 1+6=7 εργοδότες αφού έχω μόνο  τέσσερις θέσεις?

Ξέρει κανείς κάτι?"

 

Να προσθέσω και κάτι άλλο:

 

2) Θεωρείται εργοδότης και ο ιδιώτης για παράδειγμα: που έχω μαζί του μια τυπική σύμβαση (πχ 30€) που του έστειλα ΜΟΝΟ το Α21, δηλαδή θα τον δηλώσω με το ΑΦΜ του στους εργοδότες ?

 

3) Αν υπάρχει κάποιος που να έχει στειλει το Ε1 ελ. επγγ. που φορολογ. ως μισθωτός ας πει τι δικαιολογητικά έγγραφα ζητήθηκαν να προσκομισθούν και  που? (στη ΔΟΥ ?  , στη ΔΗΛΕΔ συστημένα ? ...)

 

 

Νομίζω ότι θα είναι και δικός σας προβληματισμός.

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά την διεύθυνση της ΔΗΛΕΔ, αυτη ειναι η ίδια με την διευθυνση της ΓΓΠΣ ,δηλαδη ποια ειναι; Χανδρη 1 & Θεσσαλονικης ή Καραγιωργη σερβιας; για εμας εκτος θεσσαλονικης,που θα χρειαστει να ταχυδρομησουμε συστημενα τυχον δικαιολογητικα στην ΔΗΛΕΔ , αφου ζητηθει μόλις εκτυπωθει το εκκαθαριστικο

 

** Κατι ασχετο, ενα φιλαρακι χτες μου ειπε οτι η microsoft σταματαει τις ενημερωσεις των windows xp που έκανε στους υπολογιστες αουτματα,αυτο σημαινει οτι πρεπει να αλλαξουμε λειτουργικο και τι προβληματα ανακυπτουν ;; ακουσατε τιποτα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

** για το άσχετο που είπες ισχύει. Το ίδιο ισχύει και για τον internet explorer 8

O συνδυασμός Windows XP και IE8 κάνει πιο επισφαλή στην λειτουργία από εδώ και πέρα αφού δεν θα υποστηρίζονται με αναβαθμίσεις ασφαλείας. Αυτό σημαίνει αύξηση επιθέσεων προς xp με όλα τα επακόλουθα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το μισάωρο κλείσιμο της εφαρμογής του Ε1 μπήκα να δώ στοιχεία σε διάφορους και σε δύο δεν υπήρχαν αυτά που είχαν προσυμπληρωθεί (και ήταν σωστά).

Απορώ πως έχουμε τόση ηλιοφάνεια στην Ελλάδα, αφού η μ@@@@ πάει σύννεφο!!!

Και μετά απορούμε όταν προμηθευόμαστε συρμούς τραίνων που δεν κάνουν στις γραμμές, που ειναι χαμηλότερα από τις αποβάθρες. Α!!! και υποβρύχια που γέρνουν και μαδάνε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

** για το άσχετο που είπες ισχύει. Το ίδιο ισχύει και για τον internet explorer 8

O συνδυασμός Windows XP και IE8 κάνει πιο επισφαλή στην λειτουργία από εδώ και πέρα αφού δεν θα υποστηρίζονται με αναβαθμίσεις ασφαλείας. Αυτό σημαίνει αύξηση επιθέσεων προς xp με όλα τα επακόλουθα.

και αυτο φιλανθρωπικο εργο της microsoft ειναι; κακως θα το κανουν χωρις διακρισεις , αν το κανουν. τεσπα δε μας πεφτει και πολυς λογος.πρεπει να παμε με τα ρευματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βεβαιώσεις του ΟΓΑ για τις ασφαλιστικές εισφορές δεν έχουν εκδοθεί ακόμα; Και σε ποιον κωδικό θα γραφτεί στο Ε1;

 

Τα επιδόματα του α21 σε ποιον κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βεβαιώσεις του ΟΓΑ για τις ασφαλιστικές εισφορές δεν έχουν εκδοθεί ακόμα; Και σε ποιον κωδικό θα γραφτεί στο Ε1;

 

Τα επιδόματα του α21 σε ποιον κωδικό;

α) στα βιβλία

β) 657

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βεβαιώσεις του ΟΓΑ για τις ασφαλιστικές εισφορές δεν έχουν εκδοθεί ακόμα; Όχι Και σε ποιον κωδικό θα γραφτεί στο Ε1; Σε κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φορμα για το κοινωνικο μερισμα ανοιξε?γιατι με ρωτανε οπως και εσας αλλωστε αλλα δεν βλεπω κατι στον οριζοντα του ταξιςνετ μεχρι στιγμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φορμα για το κοινωνικο μερισμα ανοιξε?γιατι με ρωτανε οπως και εσας αλλωστε αλλα δεν βλεπω κατι στον οριζοντα του ταξιςνετ μεχρι στιγμης

Όχι ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε προηγούμενο θέμα μου είχα γράψει:

 

"Οταν πάμε να κάνουμε υποβολή δήλωσης Ε1 εμφανίζει ένα πίνακα που πρέπει να δηλωθού οι εργοδότες και να τσεκαριστεί αυτός με πάνω από 75%.

Εχει συνολικά 4 θέσεις για ΑΦΜ, δηλαδή για τέσσερις εργοδότες.

Εχω έναν με πάνω από 75% και έξι με μικροποσά της τάξης των 100€.

 

1) Το θέμα μου είναι πως θα χωρέσω τους 1+6=7 εργοδότες αφού έχω μόνο  τέσσερις θέσεις?

Ξέρει κανείς κάτι?"

 

Να προσθέσω και κάτι άλλο:

 

2) Θεωρείται εργοδότης και ο ιδιώτης για παράδειγμα: που έχω μαζί του μια τυπική σύμβαση (πχ 30€) που του έστειλα ΜΟΝΟ το Α21, δηλαδή θα τον δηλώσω με το ΑΦΜ του στους εργοδότες ?

 

3) Αν υπάρχει κάποιος που να έχει στειλει το Ε1 ελ. επγγ. που φορολογ. ως μισθωτός ας πει τι δικαιολογητικά έγγραφα ζητήθηκαν να προσκομισθούν και  που? (στη ΔΟΥ ?  , στη ΔΗΛΕΔ συστημένα ? ...)

 

 

Νομίζω ότι θα είναι και δικός σας προβληματισμός.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Κανείς για κάποιο από τα παραπάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι για την αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων εχουμε δεδομενα πρεπει να ειναι συνεχομενα ετη και να ειναι σε βαθος δεκαετιας. το αλλο δεδομενο ειναι οτι συμψηφιζονται  τα θετικα και αρνητικα, και βγαινει το αποτελεσμα. Οι ζημιες των επιχειρησεων λαμβανονται στα αρνητικα στοιχεια των εισοδηματων στον πινακα; θεωρω πως ναι, γραφω για την επιβεβαιωση και σε εφροια αυτο μου ειπαν,αλλα σκεφτομαι καποιος ,με ζημια ατομικης επιχειρησης 10000 ευρω πχ και τεκμηρια 12000 ευρω. Στον πινακα αναλωσης θα παει αρνητικα ποσα 22000 ευρω; αφου φορολογειται για τα 12000 ευρω πχ τα τεκμηρια, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι για την αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων εχουμε δεδομενα πρεπει να ειναι συνεχομενα ετη και να ειναι σε βαθος δεκαετιας. το αλλο δεδομενο ειναι οτι συμψηφιζονται  τα θετικα και αρνητικα, και βγαινει το αποτελεσμα. Οι ζημιες των επιχειρησεων λαμβανονται στα αρνητικα στοιχεια των εισοδηματων στον πινακα; θεωρω πως ναι, γραφω για την επιβεβαιωση και σε εφροια αυτο μου ειπαν,αλλα σκεφτομαι καποιος ,με ζημια ατομικης επιχειρησης 10000 ευρω πχ και τεκμηρια 12000 ευρω. Στον πινακα αναλωσης θα παει αρνητικα ποσα 22000 ευρω; αφου φορολογειται για τα 12000 ευρω πχ τα τεκμηρια, ευχαριστω

Καλημέρα,

 

Αν θες δες την παράγραφο 2.http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17262

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

says who?....

εγώ λέω οτι στον 667 μπαίνουν όλοι οι τόκοι (όχι οι καθαροί)... γιατί ; για τον ίδιο λόγο που στις συντάξεις-μισθούς μπαίνει όλο το εισόδημα (κ όχι - τον φόρο) :)

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95463&p=622148

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολισ ενημερωθηκανε οι συνταξεις.

 

Μόλις μπήκαν οι συντάξεις από το ΓΛΚ, οι κωδικοί με τις επικουρικές (που είχαν μπει τουλάχιστον 10 μέρες πριν, πχ.:ΜΤΠΥ) διπλασιάστηκαν!!

Αν και στον ενημερωτικό πίνακα που βγαίνει αναφέρονται μία φορά, δλδ κανονικά....

Συνέβει και σε άλλους?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκαν οι συντάξεις από το ΓΛΚ, οι κωδικοί με τις επικουρικές (που είχαν μπει τουλάχιστον 10 μέρες πριν, πχ.:ΜΤΠΥ) διπλασιάστηκαν!!

Αν και στον ενημερωτικό πίνακα που βγαίνει αναφέρονται μία φορά, δλδ κανονικά....

Συνέβει και σε άλλους?? 

επιβεβαιώνω ότι διπλασιάστηκαν... επίσης έχω συνταξιούχο που πήρε αναδρομικά το ΜΤΠΥ το 2013 και αφορούν 11,12 κ 13 και το χουν περάσει όλο στη δήλωση του 2013.. ρε παιδιά δεν είναι λάθος? κανονικά πρέπει να γίνουν συμπληρωματικές δηλώσεις για τα προηγούμενα έτη..? πως θα διορθωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

** Κατι ασχετο, ενα φιλαρακι χτες μου ειπε οτι η microsoft σταματαει τις ενημερωσεις των windows xp που έκανε στους υπολογιστες αουτματα,αυτο σημαινει οτι πρεπει να αλλαξουμε λειτουργικο και τι προβληματα ανακυπτουν ;; ακουσατε τιποτα;; 

 

ΝΑΙ όλοι μάλλον πρέπει να αλλάξουμε Λειτουργικό και να πάμε στο Linux !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ όλοι μάλλον πρέπει να αλλάξουμε Λειτουργικό και να πάμε στο Linux !!

 

Εάν υπάρξουν και τα αντίστοιχα λογιστικά προγράμματα, προχθές το πρωί!

 

Οι εφαρμογές της ΓΓΠΣ πάντος τρέχουν σε Linux (ένεκα Java).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εχω βεβαίωση συνταξιούχου ΝΑΤ με κύρια και επικουρική (ΚΕΑΝ), αναδρομικά (ΝΑΤ, ΚΕΑΝ) και αφορολόγητες αποδοχές ΝΑΤ, ΚΕΑΝ αναδρομικές. Και στην πρώτη φάση που πέρασαν οι συντάξεις στο σύστημα και στη δεύτερη (μετά την ...απόσυρσή τους) επαναλαμβάνεται το ίδιο φαινόμενο: Η κύρια και επικουρική κανονικά στους κωδικούς τους, οι παρακρατηθέντες φόροι κανονικά, αλλά στο αναλυτικό πινακάκι που μου βγάζει, έχει σε ξεχωριστή σειρά το άθροισμα των αναδρομικών κύριας και επικουρικής με είδος αποδοχών " αναδρομικά σύνταξης που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος είσπραξης". Αυτό το ποσό λοιπόν το περνάει στον 301. Τα αφορολόγητα αναδρομικά δεν φαίνονται στο πινακάκι, σωστά νομίζω, ούτως ή άλλως θα πάνε με συμπληρωματική όπως άλλωστε είχα σκοπό και για τα παραπάνω. Δηλαδή, αυτοί αποφασίζουν λάθος, το κλειδώνουν στο πορτοκαλί και θα απολογηθώ εγώ μετά για τα αίσχη τους;

 

Η πονεμένη ιστορία βέβαια, ξεκινά από το ΝΑΤ όπου αντί "αναδρομικά" αναφέρουν το "...προηγουμένων ετών", όπου κανονικά αφορούν τη χρήση 2012. Να κάνω δηλαδή τη συμπληρωματική και στην κατάθεσή της να προσπαθώ να τους πείσω ότι αφορούν το 2012! 

 

Καμμιά παρηγοριά, κάποια ιδέα ίσως ή κάποιο ΜΗΣΥΦΑ φάρμακο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ όλοι μάλλον πρέπει να αλλάξουμε Λειτουργικό και να πάμε στο Linux !!

ε οταν εισαι ασχετος πανω κατω απο υπολογιστες σαν και εμενα σε ψαγμενα θεματα , κανεις και ερωτησεις ετσι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...