Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ή αλλιώς είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από επαγγελματική διαστροφή και όχι γιατί θα ασχοληθώ .. μπήκα στην εφαρμογή για να θαμάξω την ηλεκτρονική ενημέρωση των κουτακίων...

 

-Επέλεξα μισθωτούς.. ενημερωμένοι.. (μπράβο στα παιδιά που ξενύχτησαν στις 28/03)..

ντροπή στους μισθωτούς που Σαββατιάτικα στις 29/03 μας έπρηξαν γιατί ξεχάσαμε λέει να υποβάλλουμε τις αποζημιώσεις απόλυσης.

 

-Επέλεξα συνταξιούχους ΙΚΑ (που είναι ο Σπυρόπουλος?), τίποτις.. βλέπω να γονατίζει το ίδρυμα από τα πρόστιμα..

 

ουπς .. κάτι επικουρικά εμφανίζονται..

 

Επέλεξα δημοσίους υπαλλήλους .. ενημερωμένοι .. πέντε χιλιάδες πάνω ..πέντε χιλιάδες κάτω από αυτά που έπρεπε .. θα τα βρούμε στην πορεία..

ουπς οι περισσότεροι έχουν και κάτι ποσά παρακράτησης από ελευθέρια.. από τον ίδιο φορέα..

 

Επέλεξα συνταξιούχους του δημοσίου και τάπεξα .. στο κουτάκι εμφανίζονται οι συντάξεις με τον φόρο ως αυτοτελώς φορολογούμενα ποσά.. (Υπουργείο Δικαιοσύνης).. οπότε σύνταξη 0,00..

 

επέλεξα και μια μακροχρόνια άνεργη.. μπας και την στείλω για να κάνω και Α21..

ουπς.. παρακράτηση ΕΕ 20,00 ευρά..

 

τι είναι αυτό βρε παιδιά?

πατάω το κουμπάκι .. ταπεργουερ απόδειξη δαπάνης 100,00 ευρά..

αχ κοπέλα μου .. ντήλερ μου τόπεξες για να ταήσεις τα παιδιά σου?

φάε τώρα τα τεκμήρια στο κεφάλι..

 

 

Έκλεισα γρήγορα.. γρήγορα..

μετά τις εκλογές θα ξαναμπώ..

 

έως τότε..

 

http://youtu.be/sG2E_ruGXLM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σε καμιά δεκαριά αποθηκευμένες δηλώσεις συνταξιούχων ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΝΑΤ τα προσυμπληρωμένα που μέχρι χθές έβλεπα, σήμερα έκαναν φτερά. Εδώ παίζει πληκτρολόγηση και φυσικά δε μπαίνουν αυτομάτως. Σε σχέση με τις βεβαιώσεις, σε όλα σχεδόν υπήρχαν μικροαποκλίσεις στα δεκαδικά. Το πιο τρελλό ήταν σε συνταξιούχο του ΝΑΤ όπου τα αναδρομικά του (κύριας + επικουρικής) τα πέρασαν στον 301 και κάποια αναδρομικά απαλλασσόμενα τα άφησαν έξω (αυτό σωστό). Η πλάκα είναι ότι ο σχετικός πίνακας ανέφερε στη στήλη των αναδρομικών: "Επιλεγέντα να φορολογηθούν στο έτος είσπραξης". "Ψυχιατρικά" θα έλεγα, νιώθω κάπως καλύτερα τώρα που εξαφανίστηκαν όλα! Σήμερα δηλαδή! Αύριο...δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από επαγγελματική διαστροφή και όχι γιατί θα ασχοληθώ .. μπήκα στην εφαρμογή για να θαμάξω την ηλεκτρονική ενημέρωση των κουτακίων...

 

 

 

 

Επέλεξα δημοσίους υπαλλήλους .. ενημερωμένοι .. πέντε χιλιάδες πάνω ..πέντε χιλιάδες κάτω από αυτά που έπρεπε .. θα τα βρούμε στην πορεία..

ουπς οι περισσότεροι έχουν και κάτι ποσά παρακράτησης από ελευθέρια.. από τον ίδιο φορέα..

 

 

 

Για αυτό μόνο να πω εγώ τι έγινε στη περίπτωση μου...Είχαμε στο Νοσοκομείο γιατρούς, νοσηλευτές και διοικητικούς που δουλεύανε σε ολοήμερα(απογευματινά) ιατρεία. Για αυτά υπάρχουν ένα σωρό αποφάσεις που τα θεωρούνε ελευθέρια επαγγέλματα και μέχρι πριν 2 χρόνια που δίναμε εκτυπωμένες βεβαιώσεις άλλοι τις έβαζαν στον 507, άλλοι τις άρθροιζαν μαζί με τις τακτικές αποδοχές κλπ. Φέτος επ΄ουδενί δεν ήθελα να τους βάλω στη βεβαίωση των ελευθέριων γιατί το νοσοκομείο παρακρατούσε και από κανονικούς ελεύθερους επαγγελματίες(δικ. επιμελητές) και θα είχα θέμα με την οριστική των ελευθέριων. Αλλά μετά από ψάξιμο μάθαμε ότι τα περισσότερα νοσοκομεία έβαλαν όσους δουλεύουν ΚΑΙ στα απογευματινά ιατρεία στη βεβαίωση των ελευθέριων, οπότε πράξαμε ομοίως και ίσως για αυτό βλέπετε ότι βλέπετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πελάτη μηχανικό για τον οποίο έχω:

Εισόδημα από εταιρεία 5.000€ (έχει γίνει παρακράτηση 20) υπάρχει η ηλεκτρονική πληροφόρηση

Εισόδημα από ιδιώτη 200€ (δεν υπάρχει παρκράτηση) για τον οποίο ορθώς ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονικη πληροφόρηση

Ασφαλιστικές εισφορες 3.000€

 

Φορολόγηση ως μισθωτός.

Στο Ε3 συμπληρώνω τον κωδικό 348 με το ποσό 5.000+200-3.000=2.200€

 

Το ερώτημά μου είναι:

Στο Ε1 με τι ποσό θα συμπληρωθεί ο κωδικός 307 (φορολ. ως μισθωτός) δεδομένου ότι υπάρχει και ο κωδικός 343 που αφορά σε εισόδημα για το οποίο ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονικη πληροφόρηση και αφορά ΚΑΙ στον κωδικό 307

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, εχετε πληροφορηση ή κανα νεο απο πότε θα εκτυπώνουμε τις βεβαιωσεις πολιτικών συνταξιούχων δημοσίου; και απο που 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/SYNTMIST/Content/Syntaxeis

 

Μπάινεις με τους κωδικούς του Taxis.

Ακόμα δεν έχουν ανέβει.

 

Καποια γνώμη για το απο πάνω που έγραψα ?

post-50589-0-61190800-1396591929_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πελάτη μηχανικό για τον οποίο έχω:

Εισόδημα από εταιρεία 5.000€ (έχει γίνει παρακράτηση 20) υπάρχει η ηλεκτρονική πληροφόρηση

Εισόδημα από ιδιώτη 200€ (δεν υπάρχει παρκράτηση) για τον οποίο ορθώς ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονικη πληροφόρηση

Ασφαλιστικές εισφορες 3.000€

 

Φορολόγηση ως μισθωτός.

Στο Ε3 συμπληρώνω τον κωδικό 348 με το ποσό 5.000+200-3.000=2.200€

 

Το ερώτημά μου είναι:

Στο Ε1 με τι ποσό θα συμπληρωθεί ο κωδικός 307 (φορολ. ως μισθωτός) δεδομένου ότι υπάρχει και ο κωδικός 343 που αφορά σε εισόδημα για το οποίο ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονικη πληροφόρηση και αφορά ΚΑΙ στον κωδικό 307

στον κωδικό 307 του Ε1 θα μεταφέρετε το ποσό του κωδικού 348 του Ε3, έτσι το έχω καταλάβει, δεν νομίζω να χρειάζεται να βάλετε το ποσό και στον 343 σε αυτή τη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε αυτό που λές.

 

Το θέμα μου είναι άλλο.

1) Οτι δηλαδή έχω ένα ποσό (200€ απο ιδιώτη) που ποτέ δεν θα εμφανισθεί στο Ε1 (ούτε απο παρακράτηση γιατί δεν έχει, ούτε ως ποσό γιατί δεν είναι υπόχρεος να υποβάλει βεβαίωση).

2) Οτι υπάρχει ο κωδικός 343 που αφορά σε εισοδηματα που δεν έχουν ηλεκτρονική πληροφόρηση και περιλαμβάνει (αν δεις την περιγραφή του) και τον κωδικό 307.

 

Τι λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε αυτό που λές.

 

Το θέμα μου είναι άλλο.

1) Οτι δηλαδή έχω ένα ποσό (200€ απο ιδιώτη) που ποτέ δεν θα εμφανισθεί στο Ε1 (ούτε απο παρακράτηση γιατί δεν έχει, ούτε ως ποσό γιατί δεν είναι υπόχρεος να υποβάλει βεβαίωση).

2) Οτι υπάρχει ο κωδικός 343 που αφορά σε εισοδηματα που δεν έχουν ηλεκτρονική πληροφόρηση και περιλαμβάνει (αν δεις την περιγραφή του) και τον κωδικό 307.

 

Τι λες ?

Για το 1 ας βγάλουν άκρη μόνοι τους έτσι όπως τα κάνανε, αυτό λέω..

Για το 2, από την ημερίδα της ΕΦΦΕΑ κατάλαβα ότι ο κωδικός αυτός τελικά αφορά μόνο εργαζόμενους που έχουν εισόδημα που για οποιοδήποτε λόγω δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέω.

Ο εργαζόμενος που έχω έχει μέρος του φορολογητέου του ποσού (τα 200€) για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση. Ουτε και θα υπάρξει.

Και δεν ξέρω τι ποσά να βάλω και πού.

Εσύ τι θα πρότινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη από προχθές εκτυπώνονται κανονικά οι βεβαιώσεις αποδοχών από το λινκ που έδωσε ο stamgalaios.

 

Και τί τις κάνουμε όταν δεν μπορούμε να πληκτρολογήσουμε πουθενά. Ούτε μια δήλωση δεν μπορούμε να κλείσουμε έτσι.

Ή μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι;

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πιο πάνω δεν έγραψες ότι στο ε3 εμφανίζεις και αυτά τα 200 ευρώ?

Στο Ε3 τις εμφάνησα. Δεν είχα εκεί διαχωρισμό αν προέρχονται από ηλεκτρονική πληροφόρηση ή όχι.

Στο Ε1 σε ποιον κωδικό θα τις εμφανίσω είναι το θέμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πελάτη μηχανικό για τον οποίο έχω:

Εισόδημα από εταιρεία 5.000€ (έχει γίνει παρακράτηση 20) υπάρχει η ηλεκτρονική πληροφόρηση

Εισόδημα από ιδιώτη 200€ (δεν υπάρχει παρκράτηση) για τον οποίο ορθώς ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονικη πληροφόρηση

Ασφαλιστικές εισφορες 3.000€

 

Φορολόγηση ως μισθωτός.

Στο Ε3 συμπληρώνω τον κωδικό 348 με το ποσό 5.000+200-3.000=2.200€

 

Το ερώτημά μου είναι:

Στο Ε1 με τι ποσό θα συμπληρωθεί ο κωδικός 307 (φορολ. ως μισθωτός) δεδομένου ότι υπάρχει και ο κωδικός 343 που αφορά σε εισόδημα για το οποίο ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονικη πληροφόρηση και αφορά ΚΑΙ στον κωδικό 307

Κατ΄αρχάς ο μηχανικός είναι ε.ε, τον φορολογείς ως μισθωτό όταν υπάρχει σύμβαση κλπ.....

 

Για τα 200 ευρώ γιατί τον πάς σε μισθωτούς; έκανε σύμβαση με εργοδότη; ή μήπως πάει1) το ποσό των 200 στα ελευθέρια, με τους σχετικούς επιμερισμούς εξόδων; ή 2)χάνει το δικαίωμα  εκ τούτου του λόγου - λέω έγώ-των μισθωτών, αφού οι προϋποθέσεις είναι απόλυτες και εφαρμόζονται αθροιστικά....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα πάντα. Συμβάσεις.. καλύπτει και με το παραπάνω το 75% (5.000 από μία εταιρεία... 200€ από ένα ιδιώτη)

Πάει με την κλίμακα των μισθωτών. Ειναι δεδομένο αυτό.

Αρα .... τι κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα πάντα. Συμβάσεις.. καλύπτει και με το παραπάνω το 75% (5.000 από μία εταιρεία... 200€ από ένα ιδιώτη)

Πάει με την κλίμακα των μισθωτών. Ειναι δεδομένο αυτό.

ωραία, τότε, εγώ δεν θα εμφάνιζα πουθενά σε ξεχωριστώ κωδικό αυτά τα 200 ευρώ, αφού τα περιλαμβάνει ο 348 και κατά επέκταση ο 307, αυτή είναι η γνώμη μου.. ας πει και κάποιος άλλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

Έκλεισα γρήγορα.. γρήγορα..

μετά τις εκλογές θα ξαναμπώ..

 

έως τότε..

 

 

 

και θα τους στειλεις αδιαβαστους στην καλπη ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόδειξη δαπάνης  820,16 παρακράτηση  170,58 χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο εκκαθάριση 880,58 χρεωστικό τρομερή ανακάλυψη οι κύριοι να πασ να δουλέψεις σε κάνα παλιοπρόγραμμα του δήμου  για ενα χιλιαρικο με αποδειξη δαπανης και να σου ερθει φορος 880 ευρω  :o  να κλαις ή να γελάς. και η πλάκα είναι ότι της είπαν από το δημο να πάει αν πάρει την βεβαίωση για να πάρει πίσω τα λεφτά. Γελάνε και τα τσιμέντα και τα κεράμυδια με τους άσχετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τα πάντα. Συμβάσεις.. καλύπτει και με το παραπάνω το 75% (5.000 από μία εταιρεία... 200€ από ένα ιδιώτη)

Πάει με την κλίμακα των μισθωτών. Ειναι δεδομένο αυτό.

 

ωραία, τότε, εγώ δεν θα εμφάνιζα πουθενά σε ξεχωριστώ κωδικό αυτά τα 200 ευρώ, αφού τα περιλαμβάνει ο 348 και κατά επέκταση ο 307, αυτή είναι η γνώμη μου.. ας πει και κάποιος άλλος..

 

Αρα μαλλον προς αυτή την κατεύθυνση κλίνω και εγώ αφού:
1)Με τη λογική ότι οι κωδικοί που έχουν ηλεκτρονική πληροφόρηση είναι ΜΟΝΟ αυτοί που δεν μπορούμε να επέμβουμε.
2)Αρα και ο κωδικός 307 δεν αφορά σε εισόδημα που προέρχεται από ηλεκτρονική πληροφόρηση.
 
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...