Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΔΗΛΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ


mantalena123

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Αν έχω δηλώσει στον πίνακα προσωπικού ότι ο εργαζόμενος εργάζεται έως τις 17.00 και η επιθεώρηση κάνει έλεγχο στις 17.30 και τον συλλαμβάνει να δουλεύει, ποιο ειναι το πρόστιμο;

 

Δεν το βρίσκω πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γνωμη  δικη  μου παντως  ειναι οτι, επειδη ο νομος λεει οτι μεταξυ αλλων στο ειδικο αυτο βιβλιο γραφεται  <<η τροποποιηση που επερχεται στο ωραριο εργασιας>>

ασχετα λοιπον  αν ειναι υπερεργασια πρεπει να γραφτει διοτι εχουμε τροποποιηση ωραριου περαν του δηλωθεντος  .

απλα  λεω εγω,στην στηλη υπερωριων δεν γραφεις τιποτα διοτι η υπερεργασια δεν δηλωνεται  και δεξια στις σημειωσεις αναφερεις  π.χ 1/2 ή 1 ωρα υπερεργασια.

αλλιως αν μπει μεσα το ΣΕΠΕ και δει εργαζομενο περαν του δηλουμενου ωραριου του , εστω και αν ειναι 1/2 ωρα μετα πως θα ξερει οτι εσυ θα τον κρατησης εως 1  ωρα που ειναι η υπερεργασια  και οχι π.χ  αλλες 2 ,αν δεν εχεις  γραψει την τροποποιηση? το λεω λαθος?

Καλο μεσημερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωμη  δικη  μου παντως  ειναι οτι, επειδη ο νομος λεει οτι μεταξυ αλλων στο ειδικο αυτο βιβλιο γραφεται  <<η τροποποιηση που επερχεται στο ωραριο εργασιας>>

ασχετα λοιπον  αν ειναι υπερεργασια πρεπει να γραφτει διοτι εχουμε τροποποιηση ωραριου περαν του δηλωθεντος  .

απλα  λεω εγω,στην στηλη υπερωριων δεν γραφεις τιποτα διοτι η υπερεργασια δεν δηλωνεται  και δεξια στις σημειωσεις αναφερεις  π.χ 1/2 ή 1 ωρα υπερεργασια.

αλλιως αν μπει μεσα το ΣΕΠΕ και δει εργαζομενο περαν του δηλουμενου ωραριου του , εστω και αν ειναι 1/2 ωρα μετα πως θα ξερει οτι εσυ θα τον κρατησης εως 1  ωρα που ειναι η υπερεργασια  και οχι π.χ  αλλες 2 ,αν δεν εχεις  γραψει την τροποποιηση? το λεω λαθος?

Καλο μεσημερι

Συμφωνώ απόλυτα, και σε έλεγχο με αρκετούς τετράωρους, εξάωρους, οκτάωρους τα βρήκαν συμπληρωμένα και όλα καλά. Πρέπει να γράφονται τα πάντα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα, και σε έλεγχο με αρκετούς τετράωρους, εξάωρους, οκτάωρους τα βρήκαν συμπληρωμένα και όλα καλά. Πρέπει να γράφονται τα πάντα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

Συμφωνώ. Αυτής της άποψης είναι και το ΔΕΝ (ΔΕΝ 2014, τεύχ.1643, σ.348).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους .Το ΔΕΝ δεν ξεκαθαριζει τι ειναι νομιμον και ηθικον  διοτι στην σελιδα 347 αναφερει :

 

Α)Διευκρινίζεται ότι στις αλλαγές ή τροποποιήσεις αυτές περιλαμβάνονται και αυτές που αφορούν την παροχή πρόσθετης εργασίας σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης , τηρουμένων των σχετικών διατάξεων της παραγράφου 11 του άρθρ. 38 του Ν 1892/90 (101Α) όπως έχει αντικατασταθεί και ισχύει. Στις εν λόγω αλλαγές ή τροποποιήσεις δεν περιλαμβάνεται η πραγματοποίηση υπερεργασιακής απασχόλησης κατά τις κείμενες διατάξεις(Η ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝ)

 

Β)Και στην σελιδα 348 καταληγει ¨Συνεπως στο βιβλιο θα επρεπε να εγγραφεται εκτος απο την μετατοπιση του συνηθους ωραριου μεσα στην μερα και την προσθετη εργασια .............

 

Εγω το καταλαβαινω οτι κατα το ΔΕΝ  ισχυει το Α αλλα θα επρεπε να ισχυει το Β

Περιμενω την αποψη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους .Το ΔΕΝ δεν ξεκαθαριζει τι ειναι νομιμον και ηθικον  διοτι στην σελιδα 347 αναφερει :

 

Α)Διευκρινίζεται ότι στις αλλαγές ή τροποποιήσεις αυτές περιλαμβάνονται και αυτές που αφορούν την παροχή πρόσθετης εργασίας σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης , τηρουμένων των σχετικών διατάξεων της παραγράφου 11 του άρθρ. 38 του Ν 1892/90 (101Α) όπως έχει αντικατασταθεί και ισχύει. Στις εν λόγω αλλαγές ή τροποποιήσεις δεν περιλαμβάνεται η πραγματοποίηση υπερεργασιακής απασχόλησης κατά τις κείμενες διατάξεις(Η ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝ)

 

Β)Και στην σελιδα 348 καταληγει ¨Συνεπως στο βιβλιο θα επρεπε να εγγραφεται εκτος απο την μετατοπιση του συνηθους ωραριου μεσα στην μερα και την προσθετη εργασια .............

 

Εγω το καταλαβαινω οτι κατα το ΔΕΝ  ισχυει το Α αλλα θα επρεπε να ισχυει το Β

Περιμενω την αποψη σας

 

Συνάδελφε το ΔΕΝ παραθέτει στις σελίδες 347 & 348 την υπ'αρ.6476/137/27-2-14 Εγκύκλιο του Υπ.Εργασίας ενώ στη σελίδα 348 από το "ΣΗΜΕΙΩΣΗ" και κάτω είναι το σχόλιο του ΔΕΝ (της κ.Πετίνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, επειδή βρίσκομαι σε καθεστώς ομηρίας και τρομοκρατίας - δεν υπερβάλω - από συγκεκριμένο επιθεωρητή ΣΕΠΕ, σας εφιστώ την προσοχή: 

O ΣΕΠΕ έχει μεταλλαχθεί σε ΣΔΟΕ παλαιάς κοπής. Ο νοών νοείτω...

Μακροχρόνια κρίση, μεγάλα πρόστιμα και κλιμακτήριος. Εκρηκτικό μείγμα...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν , ethos said:

τι προστιμο ζηταει για απασχοληση περαν ωραριου πινακα προσωπικου ponzi?

τι περιπτωσεις εχεις?

Δεν μπορώ ακόμη να σου πω λεπτομέρειες. Το φύλλο ελέγχου είναι δυο κατεβατά γεμάτα μαλακίες εκτός από τη μη υποβολή τροποποιητικού ωραρίου για Σάββατο. Θα ενημερώσω, ίσως με pm, όταν ξέρω. Το θέμα δεν είναι το πρόστιμο μόνο. Μιλάμε για μαφιόζικη και πολύ ύποπτη συμπεριφορά. Έχω υποστεί πολλούς ελέγχους από ΣΕΠΕ. Αυτό πρώτη φορά το συναντώ.

Μόνο αυτή την ατάκα θα σου πω: "Εγώ μια χαρά τα πήγαινα με τους εργοδότες μέχρι που ήρθε ο λογιστής εδώ" εννοώντας την παρουσία μου εκεί κατά τον επιτόπιο έλεγχο. Σκέψου ότι ρωτούσε το προσωπικό αν έχουν μαζί τους τις συμβάσεις και πώς αποδεικνύεται ότι τις έχουν παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, ponzi said:

Δεν μπορώ ακόμη να σου πω λεπτομέρειες. Το φύλλο ελέγχου είναι δυο κατεβατά γεμάτα μαλακίες εκτός από τη μη υποβολή τροποποιητικού ωραρίου για Σάββατο. Θα ενημερώσω, ίσως με pm, όταν ξέρω. Το θέμα δεν είναι το πρόστιμο μόνο. Μιλάμε για μαφιόζικη και πολύ ύποπτη συμπεριφορά. Έχω υποστεί πολλούς ελέγχους από ΣΕΠΕ. Αυτό πρώτη φορά το συναντώ.

Μόνο αυτή την ατάκα θα σου πω: "Εγώ μια χαρά τα πήγαινα με τους εργοδότες μέχρι που ήρθε ο λογιστής εδώ" εννοώντας την παρουσία μου εκεί κατά τον επιτόπιο έλεγχο. Σκέψου ότι ρωτούσε το προσωπικό αν έχουν μαζί τους τις συμβάσεις και πώς αποδεικνύεται ότι τις έχουν παραλάβει.

Καλά μιλάς σοβαρά???αυτό είναι αλητεία για να μην μπώ τίποτα χειρότερο!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν , v.kourtis said:

Καλά μιλάς σοβαρά???αυτό είναι αλητεία για να μην μπώ τίποτα χειρότερο!!!!!!!!!

Μαφιόζικη συμπεριφορα σε μένα!

Che cazzo, Ponzi e΄ di Palermo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, ponzi said:

Μαφιόζικη συμπεριφορα σε μένα!

Che cazzo, Ponzi e΄ di Palermo!

xaxaxaxaxa!!!!!!!! έτσι!!!!!! θα σου στείλω πμ κάποια στιγμή για να σου πώ και γώ μία αντίστοιχη ιστορία και την κατάληξη του ελεγκτού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι πρόστιμο υπάρχει για εκπρόθεσμη υποβολή συμπληρωματικού ωραρίου από το ΣΕΠΕ

Επίσης όταν αναφέρει ότι το πρόστιμο εξαρτάται από το πόσα άτομα απασχολεί η επιχείρηση εννοεί την ημέρα του ελέγχου,τον μέσο όρο ή όταν θα βγει το πρόστιμο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι νομιζω 3000 το ατομο μεχρι τα 7 ατομα με τη δυνατοτητα να μειωθει στο ημισυ, δεν το θυμαμαι καλα, παντως τιο κατωτατο ειναι αυτο δηλ 1500, αλλα δε θυμαμαι την κλιμακα με τα ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...