Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγορά ποδηλάτου με τιμολόγιο από λογιστικό γραφείο


SOPHIE

Ερώτηση

Καλημέρα

 

θα αγοράσω καινούριο ποδήλατο και για να κάνω τις βολτίτσες μου αλλά φυσικά και για να τελειώνω γρηγορότερα τις δουλειές μου(εφορία, ικα, τράπεζες)

 

Να το αγοράσω με τιμολόγιο ή σε τυχόν έλεγχο θα με πάρουν με τις πέτρες;  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα

 

θα αγοράσω καινούριο ποδήλατο και για να κάνω τις βολτίτσες μου αλλά φυσικά και για να τελειώνω γρηγορότερα τις δουλειές μου(εφορία, ικα, τράπεζες)

 

Να το αγοράσω με τιμολόγιο ή σε τυχόν έλεγχο θα με πάρουν με τις πέτρες;  :)

αν του κολλησεις και ταμπελα  του γραφειου σου ακομα καλλιτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να μην εκπίπτεις το ΦΠΑ των καυσίμων (τυρόπιτες, πιτόγυρα κ.λ.π.)

και να κάνεις αναμόρφωση στο Ε3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να μην εκπίπτεις το ΦΠΑ των καυσίμων (τυρόπιτες, πιτόγυρα κ.λ.π.)

και να κάνεις αναμόρφωση στο Ε3..

 

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από την πλάκα , σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πολήτατο με τιμολόγιο, για να το χρησιμοποιώ για τις μετακινήσεις προς τους πελάτες μου.Μέχρι τώρα πήγαινα σε ορισμένους πελάτες με συμβατικό ποδήλατο (κούρσα) ,πολλές φορές ακόμα και σε απόσταση 70 χλμ πήγαινε-έλα (Αγιος Δημήτριος-Μαρκόπουλο), αλλά πλέον δεν προλαβαίνω , χώρια που έφτανα μούσκεμα στον ιδρώτα. Δεν έχω βρεί κάποια απόφαση που να αναφέρεται σε αγορά ποδηλάτου ως πάγιο της επιχείρησης και δεν είμαι σίγουρος αν έχω το δικαίωμα να εκπέσω το φπα. Η άποψή μου είναι πως επειδή για μένα είναι παραγωγική δαπάνη , έχω το δικαίωμα έκπτωσης. Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη ας μου γράψει, διαφορετικά θα κάνω ερώτημα στο υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από την πλάκα , σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πολήτατο με τιμολόγιο, για να το χρησιμοποιώ για τις μετακινήσεις προς τους πελάτες μου.Μέχρι τώρα πήγαινα σε ορισμένους πελάτες με συμβατικό ποδήλατο (κούρσα) ,πολλές φορές ακόμα και σε απόσταση 70 χλμ πήγαινε-έλα (Αγιος Δημήτριος-Μαρκόπουλο), αλλά πλέον δεν προλαβαίνω , χώρια που έφτανα μούσκεμα στον ιδρώτα. Δεν έχω βρεί κάποια απόφαση που να αναφέρεται σε αγορά ποδηλάτου ως πάγιο της επιχείρησης και δεν είμαι σίγουρος αν έχω το δικαίωμα να εκπέσω το φπα. Η άποψή μου είναι πως επειδή για μένα είναι παραγωγική δαπάνη , έχω το δικαίωμα έκπτωσης. Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη ας μου γράψει, διαφορετικά θα κάνω ερώτημα στο υπουργείο.

  

Δε χρειάζεται να υπάρχει καμιά ειδική απόφαση σε ότι αφορά τη φορολογία εισοδήματος . Σε σχέση με τον ΦΠΑ είναι γνωστό ποιός ΦΠΑ μπορεί να εκπεσθεί και ποιός όχι , με βάση το άρθρο 30 του Ν 2859/2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το φπα του ποδηλάτου εκπίπτει, αν φυσικά το χρησιμοποιείς για επαγγελματικούς σκοπούς. Δεν είναι μηχανοκίνητο όχημα.

 

Ούτε αναμόρφωση ούτε τίποτα. Πάγιο με εκπιπτόμενο ΦΠΑ.

 

 

Θα το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για να πηγαίνεις σε πελάτες εφορία κτλ;;;   (ελπίζουμε) ΝΑΙ

Θα χρησιμοποιείται για την πραγματοποίηση πράξεων που υπάγονται στο φόρο;;; ΝΑΙ

Εμπίπτει στο εδάφιο ε του της παρ. 4 του άρθρου 30 του Ν.2859/2000; ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από την πλάκα , σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πολήτατο με τιμολόγιο, για να το χρησιμοποιώ για τις μετακινήσεις προς τους πελάτες μου.Μέχρι τώρα πήγαινα σε ορισμένους πελάτες με συμβατικό ποδήλατο (κούρσα) ,πολλές φορές ακόμα και σε απόσταση 70 χλμ πήγαινε-έλα (Αγιος Δημήτριος-Μαρκόπουλο), αλλά πλέον δεν προλαβαίνω , χώρια που έφτανα μούσκεμα στον ιδρώτα. Δεν έχω βρεί κάποια απόφαση που να αναφέρεται σε αγορά ποδηλάτου ως πάγιο της επιχείρησης και δεν είμαι σίγουρος αν έχω το δικαίωμα να εκπέσω το φπα. Η άποψή μου είναι πως επειδή για μένα είναι παραγωγική δαπάνη , έχω το δικαίωμα έκπτωσης. Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη ας μου γράψει, διαφορετικά θα κάνω ερώτημα στο υπουργείο.

ΕΓΩ  ΑΓΟΡΑΣΑ  ΕΝΑ  ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ  ΠΟΛΗΛΑΤΟ    ΕΔΩ  ΚΑΙ  ΔΥΟ  ΧΡΟΝΙΑ  ΣΩΘΗΚΑ   

ΑΠΟ  ΒΙΒΛΙΑ  ΠΑΓΙΟ  ΜΕ  ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ  ΚΑΙ  ΦΠΑ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ  ΑΓΟΡΑΣΑ  ΕΝΑ  ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ  ΠΟΛΗΛΑΤΟ    ΕΔΩ  ΚΑΙ  ΔΥΟ  ΧΡΟΝΙΑ  ΣΩΘΗΚΑ   

ΑΠΟ  ΒΙΒΛΙΑ  ΠΑΓΙΟ  ΜΕ  ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ  ΚΑΙ  ΦΠΑ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ .

Εφόσον είναι ηλεκτρικό ποδήλατο πολύ κακώς έπραξες.

 

4. Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο

έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών

αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων,

μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών

ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό,

καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης,

μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.

 

 

Αφήστε τα ηλεκτρικά και τα μηχανάκια να σωθείτε! Όλη μέρα στην καρέκλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον είναι ηλεκτρικό ποδήλατο πολύ κακώς έπραξες.

 

4. Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο

έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών

αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων,

μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών

ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό,

καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης,

μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.

 

 

Αφήστε τα ηλεκτρικά και τα μηχανάκια να σωθείτε! Όλη μέρα στην καρέκλα!

<< μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών

ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό,>> 1. με τον όρο μοτοποδήλατο ορίζονται τα μηχανάκια έως 50cc με κινητήρα εσωτερικής καύσης(θα θυμούνται οι παλαιότεροι τα μοτοποδήλατα που είχαν και πετάλια . 2. παρακάτω λέει που <<προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό >>. Για αναψυχή αθλητισμό χρησιμοποιώ το κλασικό ποδήλατο , αυτό θα το χρησιμοποιώ για επαγγελματική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως Σοφία, σκέψου εκτός των άλλων και την περίπτωση να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για το ποδηλατάκι... :ph34r::P

http://www.zougla.gr/automoto/article/apistefto-skeptonte-teli-kikloforias-ke-sta-podilata

 

Υ.Γ.

Δεν μου φαντάζει διόλου απίθανο... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<< μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών

ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό,>> 1. με τον όρο μοτοποδήλατο ορίζονται τα μηχανάκια έως 50cc με κινητήρα εσωτερικής καύσης(θα θυμούνται οι παλαιότεροι τα μοτοποδήλατα που είχαν και πετάλια . 2. παρακάτω λέει που <<προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό >>. Για αναψυχή αθλητισμό χρησιμοποιώ το κλασικό ποδήλατο , αυτό θα το χρησιμοποιώ για επαγγελματική χρήση.

 

Μάλλον έχεις δίκιο.

 

Ν.2696/99 Άρθρο 2

 

Μοτοποδήλατο: Το δίτροχο ή τρίτροχο όχημα, του οποίου η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλιόμετρα την ώρα και, εάν είναι εξοπλισμένο με κινητήρα εσωτερικής καύσης, ο Κυλινδρισμός του δεν υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά. Επίσης ως μοτοποδήλατο λογίζεται και το ελαφρό τετράτροχο όχημα του οποίου το απόβαρο κενού οχήματος, μη συμπεριλαμβανομένου του βάρους του καυσίμου ή του μίγματος καυσίμου- ελαίου ή των συσσωρευτών των ηλεκτρικών οχημάτων, είναι μικρότερο των 350 χιλιόγραμμων, η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλ./ώρα και ο κυλινδρισμός του κινητήρα του δεν υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά, προκειμένου για κινητήρα με επιβαλλόμενη ανάφλεξη ή η μέγιστη καθαρή ισχύς τα 4 kW , προκειμένου για κινητήρες άλλου τύπου.

 

Ποδήλατο: Το όχημα δύο τουλάχιστον τροχών το οποίο κινείται με τη μυϊκή δύναμη εκείνων που επιβαίνουν και μπορεί να υποβοηθείται με βοηθητικό ηλεκτροκινητήρα μέγιστης συνεχούς ονομαστικής ισχύος 0,25 KW και η ισχύς του οποίου μειώνεται σταδιακά και τελικά μηδενίζεται όταν η ταχύτητα του οχήματος φθάσει τα 25 χλμ/ώρα ή νωρίτερα, εάν σταματήσει η ποδηλάτηση.

 

Άρα έως 0,25KW θεωρείται ποδήλατο. Λίγα περισσότερα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως Σοφία, σκέψου εκτός των άλλων και την περίπτωση να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για το ποδηλατάκι... :ph34r::P

http://www.zougla.gr/automoto/article/apistefto-skeptonte-teli-kikloforias-ke-sta-podilata

 

Υ.Γ.

Δεν μου φαντάζει διόλου απίθανο... :angry:

 

οι παλαιότεροι Μπάμπη θα θυμούνται 'οτι και τα ποδήλατα είχαν άδεια και αριθμό κυκλοφορίας και πλήρωναν τέλη. 

 

απλά οι τωρινοί κυβερνώντες αντιγράφουν ότι θα τους φέρει χρήμα 

 

post-359-0-84751200-1396590898_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι παλαιότεροι Μπάμπη θα θυμούνται 'οτι και τα ποδήλατα είχαν άδεια και αριθμό κυκλοφορίας και πλήρωναν τέλη. 

 

απλά οι τωρινοί κυβερνώντες αντιγράφουν ότι θα τους φέρει χρήμα 

 

attachicon.gifποδηλατο.jpg

Με μεγάλες ρόδες και μασίφ σίδερο, ζύγιζαν 50 κιλά το ένα . . . :)

Είχε ένα ο παππούς μου, εσείς που τα θυμάστε?  είχε κι ο δικός σας  :D  :D  :lol:  ???

 

Καλημεραααααααα λέμεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.Η γνώμη μου είναι πως καλύτερα να μη βάζετε στα έξοδα   τπτ που να μπορεί ο έλεγχος να έχει αμφιβολίες και κατ επέκταση προβλήματα.Για ένα ποδήλατο ή οτιδήποτε άλλο ¨περίεργο¨ που δεν στοιχίζει και πολύ να μη το ρισκάρει κανείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με μεγάλες ρόδες και μασίφ σίδερο, ζύγιζαν 50 κιλά το ένα . . . :)

Είχε ένα ο παππούς μου, εσείς που τα θυμάστε?  είχε κι ο δικός σας  :D  :D  :lol:  ???

 

Καλημεραααααααα λέμεεεεεεεεεεε

 

ο πατέρας μου , ένα bsa 

 

Καλημέρα σε όλους.Η γνώμη μου είναι πως καλύτερα να μη βάζετε στα έξοδα   τπτ που να μπορεί ο έλεγχος να έχει αμφιβολίες και κατ επέκταση προβλήματα.Για ένα ποδήλατο ή οτιδήποτε άλλο ¨περίεργο¨ που δεν στοιχίζει και πολύ να μη το ρισκάρει κανείς..

 

ναι γιατί θα το βρουν στον τακτικό έλεγχο  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι παλαιότεροι Μπάμπη θα θυμούνται 'οτι και τα ποδήλατα είχαν άδεια και αριθμό κυκλοφορίας και πλήρωναν τέλη. 

 

απλά οι τωρινοί κυβερνώντες αντιγράφουν ότι θα τους φέρει χρήμα 

 

attachicon.gifποδηλατο.jpg

 

Δεν είμαι τόσο "παλιός" όσο ο Στέφανος αλλά, κάτι έχω ακούσει... :)

Και από την εποχή του bsa των "50 κιλών" έχουν περάσει πολλά χρόνια μέχρι σήμερα, που τα ποδήλατα έχουν εξελιχθεί τόσο, ώστε να φτάνουν σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις και τα 200.000 δολάρια σε αξία και με το βάρος τους, να περιορίζεται σε ελάχιστα γραμμάρια...

 

Υ.Γ.

Δεν ξέρω αν η Σοφία εννοεί ότι θα αγοράσει τέτοιο ποδήλατο... :rolleyes::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρασαν 5 χρόνια, και αφού διάβασα όλη την παραπάνω κουβέντα, άκρη δεν έβγαλα!

Τελικά εκπίπτει η δαπάνη ή όχι;

Υπάρχει κάτι νεότερο στη φορολογική νομοθεσία;

Επεξεργασμένο από PAVAROTSIS
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...