Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ?


bnpwm2008

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Επειδή ο μήνας έχει 2 και ετοιμαζόμαστε για υποβολή των περιοδικών δηλώσεων, τι ισχύει τελικά με τους αγρότες του κανονικού καθεστώτος? Θα υποβάλουν περιοδικές ή μία εκκαθαριστική το χρόνο? Και με τις συγκεντρωτικές τι θα γίνει τελικά? Μια φορά τον χρόνο ή κάθε τρίμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

 

                 Το ιδιο ερωτημα ειχα και εγω και οταν ειχα ρωτησει στην ΔΟΥ μου ειχαν πει για το φπα οπως καθε τριμηνο αλλα για τις συγκντρωτικες δεν μου ειχαν απαντησει περιμεναν και αυτοι το πολυνομοσχεδιο...μαλιστα μου ειχαν πει να διαβασω την ΠΟΛ...αστα να πανε θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε τελευταια στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Όσον αφορά τους αγρότες, νομίζω ότι ξεκαθάρισε το τοπίο και θα υποβάλουμε πλέον μόνο εκκαθαριστική στο τέλος του έτους.

 

Μπορείτε να μου πείτε αν πλέον οι αγρότες για το 2014 θα υποβάλουν μια συγκεντρωτική πελατών-προμηθευτών στο τέλος του έτους ή θα υποβάλλουν κανονικά όπως προβλέπεται για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες ανά τρίμηνο? Τι ισχύει και για τους αγρότες ειδικού καθεστώτος?

Θα πρέπει να μαζέυουν και οι αγρότες ειδικού καθεστώτος τιμολόγια αγοράς λιπασμάτων, σπόρων,... μιας και ο τεκμαρτός προσδιορισμός των γεωργικών τους εισοδημάτων σταματάει από 1/1/2014 και άρα θα φορολογηθούν και αυτοί με βάση τα έσοδα-έξοδα?

 

Επίσης κάποιος αγρότης που μπαίνει πλέον στο κανονικό καθεστώς έχει υποχρέωση να παραμείνει σε αυτό 5 έτη ή όχι?

Ρωτάω γιατί κάποιος αγρότης που μπαίνει στο κανονικό καθεστώς θα μεταβιβάσει του χρόνου όλα τα δικαιώματά του του χρόνου και θά πρέπει να επιστρέψει στο ειδικό καθεστώς πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μας έχουν χαζέψει με την πολυνομια κλπ για αυτό ας κανω μια χαζή ερώτηση.

Ο αγρότης φυσικό πρόσωπο του κανονικού καθεστώτως που έχε ενταχθεί πριν την 01/01/2014 και τηρεί βιβλία απο πρίν, πότε υποβάλλει φπα? και τι διαφορά έχει απο αυτόν που εντάχθηκε υποχρεωτικά μετά την 01/01/2014 λόγω τζίρου ή επιδοτήσεων? οεεοοοο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μας έχουν χαζέψει με την πολυνομια κλπ για αυτό ας κανω μια χαζή ερώτηση.

Ο αγρότης φυσικό πρόσωπο του κανονικού καθεστώτως που έχε ενταχθεί πριν την 01/01/2014 και τηρεί βιβλία απο πρίν, πότε υποβάλλει φπα? και τι διαφορά έχει απο αυτόν που εντάχθηκε υποχρεωτικά μετά την 01/01/2014 λόγω τζίρου ή επιδοτήσεων? οεεοοοο?

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.ΕΓΩ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟ ΑΓΡΟΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μπορεί  αυτός  που    προχθές  7/4/2014  ανέβασε  μία  διαταγή   το φπα   αγροτών και    έλεγε  ότι  οι  αγρότες  που  εντάχθηκαν  υποχρεωτικά   από  1/1/2014  στο  κανονικό  καθεστώς  θα  κάνουν  μόνον    μία  εκκαθαριστική     τέλος   του  έτους  και    συγκεντρωτική  αγορών  μία  φορά  τέλος  του  έτους  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μπορεί  αυτός  που    προχθές  7/4/2014  ανέβασε  μία  διαταγή   το φπα   αγροτών και    έλεγε  ότι  οι  αγρότες  που  εντάχθηκαν  υποχρεωτικά   από  1/1/2014  στο  κανονικό  καθεστώς  θα  κάνουν  μόνον    μία  εκκαθαριστική     τέλος   του  έτους  και    συγκεντρωτική  αγορών  μία  φορά  τέλος  του  έτους  

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95320&p=621620

&

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/588

................

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Β: ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΚΩΔΙΚΑ ΦΠΑ

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Β.1.: ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΚΩΔΙΚΑ ΦΠΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ

.........

2. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 38 του Κώδικα ΦΠΑ, προστίθεται νέα περίπτωση γ' , ως εξής:

«γ) Κατ' εξαίρεση της περίπτωσης α' ανωτέρω, οι αγρότες φυσικά πρόσωπα που δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα για την οποία υποχρεούνται στην τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία, υποβάλλουν μόνο εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

LAMMERGEIER  ευχαριστώ και  καλό  ΠΑΣΧΑ

Παρακαλώ. Επίσης  :)  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ?

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2014 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ? ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.ΕΓΩ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟ ΑΓΡΟΤΗ.

MIA EKKAΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ..

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΞΟΔΩΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ..ΑΥΤΑΙΣΧΥΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ?

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2014 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ? ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ?

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΡΞΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ?

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2014 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ? ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ?

Δείτε λίγο την ΠΟΛ 1079/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΓΡΟΤΗ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ?

Παρέχεται η δυνατότητα σ’ αυτούς που εντάσσονται σε
τήρηση απλογραφικών βιβλίων (εσόδων- εξόδων) να μην τηρήσουν τα βιβλία αυτά, με
την προϋπόθεση ότι δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα, για την οποία είναι υπόχρεοι
σε τήρηση βιβλίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν υπαρχει απλα τουσ κοροιδεψανε λιγο!!εννοουν τηρειτε κανονικα βιβλια απλα μπορειτε να τα ενημερωνετε μεσα στο χρονο, ακομη και πριην την εκαθ φπα!!ταδε εφη Δου ιωαννινων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα γνωριζουμε αν καποιος αγροτης διαθετει τα προιοντα του μεσω τριτου και κοβεται εκκαθαριση αν αυτη η εκκαθαριση θα ειναι χωρις ή με ΦΠΑ?

(ειδικα στην περιπτωση που ο αγροτης εχει μεταβει στο κανονικο καθεστως)

Σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα γνωριζουμε αν καποιος αγροτης διαθετει τα προιοντα του μεσω τριτου και κοβεται εκκαθαριση αν αυτη η εκκαθαριση θα ειναι χωρις ή με ΦΠΑ?

(ειδικα στην περιπτωση που ο αγροτης εχει μεταβει στο κανονικο καθεστως)

Σας ευχαριστω

ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πολυνομοσχεδιο ανεφερε οτι οι εκκαθαρισεις θα ειναι χωρις φπα αλλα δεν διευκρινιζει αν αφορα τους αγροτες στο κανονικο η στο ειδικο καθεστως.

Γνωριζει κανεις περισσοτερες λεπτομεριες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξερει κανεις τι ισχυει για αυτους που ειναι στο ειδικο καθεστως? και πως θα φορολογηθουν?

Με την κλίμακα των μισθωτών φέτος

Με 13% έσοδα - έξοδα του χρόνου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την κλίμακα των μισθωτών φέτος

Με 13% έσοδα - έξοδα του χρόνου..

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΣΟΔΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ 13% ? ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΣΟΔΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ 13% ? ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ?

Εννοώ πως από 1-1-14 καταργήθηκε το άρθρο 42 του 2238/1994.

Στη φορολογία καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Αγρότης μεταβίβασε τα δικαιώματα του στις 4/4/2014 σε άτομο που θα υπαχθεί στο πρόγραμμα επιδότησης για νέους αγρότες.

Αυτός που έλαβε τα δικαιώματα θα πρέπει να μπει στο κανονικό καθεστώς για το 2014 ή θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το 2015 οπότε θα ξέρει και την ενιαία ενίσχυση που θα λάβει για το έτος 2014?

Μήπως πρέπει να μπει υποχρεωτικά από τώρα στο κανονικό καθεστώς λόγω του ότι θα ενταχθεί στο πρόγραμμα επιδότησης νέων αγροτών?

 

Τα φώτα σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...