Προς το περιεχόμενο
  • 0

πολυνομοσχεδιο και αγροτες τελικα ....περιοδικη φπα


dodos

Ερώτηση

1.αγροτης που απο το απαλλασσομενο ενταχθηκε στο κανονικο καθεστως απο 01/01/2014

με απλογραφικα βιβλια ,(που του δινει την δυνατοτητα να μην τα τηρει αλλα για λογους προφανεις θα τα τηρει οπως ολοι νομιζω...),οπως αναφερει το πολυνομοσχεδιο θα στελνει μονο μια εκκαθαριστικη φπα στο τελος του χρονου ?

αν θελει μπορει να υποβαλλει καθε τριμηνο η οχι?

με της συγκεντρωτικες τιμολογιων τι θα γινει θα στελνει μια φορα το χρονο και αυτες ?

μιλαμε γιοα καδ 1471101,1472300,1472100,1411001,1411003,1411002...

 

2.αυτοι οι αγροτες που παραμενουν στο ειδικο καθεστως θα στελνουν και αυτοι μια εκκαθαριστικη φπα η οχι ? και συγκεντρωτικη θα στελνουν μια φορα το χρονο?

 

εκαι που τα ξεμπερδευαμε ηρθε το πολυνομοσχεδιο και τα εκανε χαμο...οχι μονο για τους αγροτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ξεκολλάτε με το ΦΠΑ των αγροτών λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...................

 

ΥΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Κώστα, εγώ θα έλεγα :

 

Ξεκολλάτε με το ΦΠΑ των αγροτών λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...................

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Κώστα, εγώ θα έλεγα :

 

Ξεκολλάτε με το ΦΠΑ των αγροτών λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...................

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P :D

 

K γω το ειδα αλλα απ την κουραση με αμφισβήτησα.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Κώστα, εγώ θα έλεγα :

 

Ξεκολλάτε με το ΦΠΑ των αγροτών λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...................

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P :D

 

ποτέ δεν ήμουν καλός στα αρχαία . . . ;) ;) :D

 

Καληνύχτααααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποτέ δεν ήμουν καλός στα αρχαία . . . ;) ;) :D

 

Καληνύχτααααααααααααααα :)

Δ μας πειράζει...αρκει που ειστε καλος στα λογιστικά  ;)  ;)  :)

 

 

Καλημέρααααααααααααααααα :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δ μας πειράζει...αρκει που ειστε καλος στα λογιστικά  ;)  ;)  :)

 

 

Καλημέρααααααααααααααααα :) :)

Μπροστά σε άλλους εδώ μέσα δεν πιάνω μία, απλά το προσπαθώ !!!  :)

Σε ευχαριστώ όμως...

 

Καλό Πάσχα.  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπροστά σε άλλους εδώ μέσα δεν πιάνω μία, απλά το προσπαθώ !!!  :)

Σε ευχαριστώ όμως...

 

Καλό Πάσχα.  :wub:

Γιατι απο τωρα οι ευχες?Εχουμε ακομα μερες  μπροστα μας...εκτος αν λουκετωσουμε (που ελπιζω να τα καταφερουμε) σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.agronews.gr/?pid=190&aid=112222&la=1

Μέχρι το τέλος του μήνα, ας ελπίσουμε ότι θα αποφασίσουν.

 

αυτο το μεσω τουιτερ με τρελαινει θελω να ττου σπασω τα μουτρα  :D  :D  :D  :D  :D

 

ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΜΑ!!!!!!!!!!!!  :P  :P

post-22379-0-15101900-1397638721.jpg

 

post-22379-0-15101900-1397638721_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου εγραψε ο γενικος να ζητησω διαγραφη απο το ταχις της περιοδικης αλλα αν αυριο πει καντε προαιρετικα τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου εγραψε ο γενικος να ζητησω διαγραφη απο το ταχις της περιοδικης αλλα αν αυριο πει καντε προαιρετικα τι θα γινει?

τι να ζητησεις διαγραφη ? ρε μας δουλευει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι να ζητησεις διαγραφη ? ρε μας δουλευει ?

Δεν ξερω εσυ τι λες? αφου ηταν ανοιχτο το συστημα γιατι δεν διαγραφουν οσες εγιναν αυτοματα αν εχουν καταληξει σε μια ετησια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου εγραψε ο γενικος να ζητησω διαγραφη απο το ταχις της περιοδικης αλλα αν αυριο πει καντε προαιρετικα τι θα γινει?

'Εστειλα και γω από παραδρομή πιστωτική  περιοδική δήλωση ΦΠΑ 1ου τριμήνου 2014 σε αγρότη ενταγμένου στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και δεν μπορεί να διαγραφεί ούτε από το taxis ούτε απο την ΔΟΥ.Ο αγρότης αυτός είναι στο κανονικό καθεστώς πριν την 01/01/2014.Επίσης έρχονται συνεχώς mail για υποβολή περιοδικής ΦΠΑ για αγρότες ενταγμένους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.Μπάχαλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξερω εσυ τι λες? αφου ηταν ανοιχτο το συστημα γιατι δεν διαγραφουν οσες εγιναν αυτοματα αν εχουν καταληξει σε μια ετησια?

Tο συστημα συνεχιζει να παραμενει ανοικτο...τι θα κανετε?Καποιοι θελουν να στειλνουν ανα 3μηνο ,μπορουμε να τους κανουμε αποστολη?Γνωριζει καποιος κατι?Εχει αλλαξει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o φιλος ο HARYK θα νευριασει παλι αλλα μολις μιλησα στο ταχις τα παιδια εκει δεν εχουν μυρωδια για την περιοδικη των αγροτων ,

απο την μια υποχρεωτικα πρεπει ετησια και απο την αλλη ειναι ενεργοποιημενη η περιοδικη ,

αν δεν στειλω και ερθει προστιμο ποιος θα το πληρωσει ο θεοχαρης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού δεν "φωτίζεστε" από αλλού, κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος.

Να νευριάσω ; Όχι βέβαια συνάδελφέ μου.

Ποτέ την Κυριακή... :)

 

 

Ξέρω δυο μάτια γαλανά, γαλανά, γαλανά σαν τ’ ουρανού κομμάτια.
Δεν ξαναείδα πουθενά, πουθενά, πουθενά  τέτοια γαλάζια μάτια.

Ξέρω δυο χείλια φλογερά, φλογερά, φλογερά σαν κόκκινα γεράνια.
Που σε φιλάνε μια φορά, μια φορά, μια φορά κι αγγίζεις τα ουράνια...

 

Καλημέρα :)

 

Υ.Γ.

Σκεφτείτε και το ενδεχόμενο να "έρθει" πρόστιμο γιατί υποβάλλατε περιοδική ενώ, δεν είχατε δυνατότητα... :P:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o φιλος ο HARYK θα νευριασει παλι αλλα μολις μιλησα στο ταχις τα παιδια εκει δεν εχουν μυρωδια για την περιοδικη των αγροτων ,

απο την μια υποχρεωτικα πρεπει ετησια και απο την αλλη ειναι ενεργοποιημενη η περιοδικη ,

αν δεν στειλω και ερθει προστιμο ποιος θα το πληρωσει ο θεοχαρης ?

Για να μην νευριάζετε τον κ. Μπάμπη (φαινόμενο σπάνιο, βέβαια), διαβάστε και την ΠΟΛ.1116/24.4.2014 να "φωτιστείτε" :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Εστειλα και γω από παραδρομή πιστωτική  περιοδική δήλωση ΦΠΑ 1ου τριμήνου 2014 σε αγρότη ενταγμένου στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και δεν μπορεί να διαγραφεί ούτε από το taxis ούτε απο την ΔΟΥ.Ο αγρότης αυτός είναι στο κανονικό καθεστώς πριν την 01/01/2014.Επίσης έρχονται συνεχώς mail για υποβολή περιοδικής ΦΠΑ για αγρότες ενταγμένους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.Μπάχαλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από την ίδια ΠΟΛ..

..........

Στην περίπτωση που από 1.1.2014 έως την ημερομηνία υπογραφής της παρούσης έχουν υποβληθεί περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ από τους ανωτέρω αγρότες οι δηλώσεις αυτές είναι αποδεκτές και ο ΦΠΑ που ενδεχομένως έχει καταβληθεί με τις εν λόγω περιοδικές δηλώσεις αναγράφεται στην εκκαθαριστική δήλωση που θα υποβληθεί για το έτος 2014.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την ίδια ΠΟΛ..

..........

Στην περίπτωση που από 1.1.2014 έως την ημερομηνία υπογραφής της παρούσης έχουν υποβληθεί περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ από τους ανωτέρω αγρότες οι δηλώσεις αυτές είναι αποδεκτές και ο ΦΠΑ που ενδεχομένως έχει καταβληθεί με τις εν λόγω περιοδικές δηλώσεις αναγράφεται στην εκκαθαριστική δήλωση που θα υποβληθεί για το έτος 2014.

 

Καλησπέρα.Το έχω διαβάσει συνάδελφε.Σ' ευχαριστώ για την τοποθέτηση καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tο συστημα συνεχιζει να παραμενει ανοικτο...τι θα κανετε?Καποιοι θελουν να στειλνουν ανα 3μηνο ,μπορουμε να τους κανουμε αποστολη?Γνωριζει καποιος κατι?Εχει αλλαξει κατι?

μήπως .. λέω...  μήπως  έχει  σχέση  με  τους  ΚΑΔ  που  ανοίχτηκαν  στο μητρώο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως .. λέω...  μήπως  έχει  σχέση  με  τους  ΚΑΔ  που  ανοίχτηκαν  στο μητρώο ?

Οι ΚΑΔ που δηλωθηκαν ειναι σχετικοι με τις δραστηριοτητες του αγροτη  πχ 01.2- 01.4 (Καλλιεργεια ελαιωδων καρπών  , Εκτροφη αιγοπροβατων κλπ κλπ) με τη μονη διαφορα οτι στο μητρωο (στην βεβαιωση εναρξης ) εμφανιζονται χωρις το 0 μπροστα 

 

Για παραδειγμα ο ΚΑΔ 01.45.11.01 εμφανιζεται ως 1451101 ,που αυτο φανταζομαι εχει καταχωρηθει ετσι σε ολους...

 

Περα απο αυτο ,τι προβλημα να υπαρχει με τους ΚΑΔ?Το συστημα παραμενει ανοιχτο ως προς την υποβολη περιοδικης γιατι προφανως ακομα δεν εχουν γινει απο τη ΓΓΠΣ οι απαιραιτητες ρυθμισεις....Μην με τρομαζεις κ ειναι κ τελος του μηνα...

 

Ας με επιβαιωσουν οι συναδελφοι οτι ειναι ετσι μην παθω κανα εγκαφαλικο ....Ευχαριστώ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...