Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
anast

"Φλουρί" σε κοπή πίτας εργαζομένων

Question

Κάθε έτος η εταιρία κατά την εκδήλωση κοπής της βασιλόπιτας κλήρωνε κάποια φλουριά που

αντιπροσωπεύαν το ποσό των 500,00 ως δώρο.

Εξέδιδε Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, χωρίς παρακράτηση και χαρτόσημο, και αναμόρφωνε το

αντίστοιχο ποσό ως μη εκπιπτόμενη δαπανη.

Πλέον, θεωρώ ως μόνη λύση, να "περάσει" μέσα από την μισθοδοσία.

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0

χμ.... επειδή το τοπίο ακόμα είναι ομιχλώδες ... μπορείς να το "δεις" σαν προκαταβολή μισθού... ή χρηματικά διαθέσιμα εταιρείας εις χείραν τρίτου (για κάλυψη εξόδων κλπ)

Όταν ξεκαθαρίσει το τοπίο, το ξεκαθαρίζεις κ εσύ.

• 0

χμ.... επειδή το τοπίο ακόμα είναι ομιχλώδες ... μπορείς να το "δεις" σαν προκαταβολή μισθού... ή χρηματικά διαθέσιμα εταιρείας εις χείραν τρίτου (για κάλυψη εξόδων κλπ)

Όταν ξεκαθαρίσει το τοπίο, το ξεκαθαρίζεις κ εσύ.

Τι σας λέει ότι θα ξεκαθαρίσει τόσο σύντομα ώστε η προκαταβολή να μη θεωρηθεί δάνειο;

ακόμη και τα φλουριά πρόβλημα κατάντησαν.

Κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να περάσει από μισθοδοσία.

• 0

Τι σας λέει ότι θα ξεκαθαρίσει τόσο σύντομα ώστε η προκαταβολή να μη θεωρηθεί δάνειο;

ακόμη και τα φλουριά πρόβλημα κατάντησαν.

Κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να περάσει από μισθοδοσία.

Γιατί η προκαταβολή εάν είναι κάθε μήνα και διαφορετικό ποσό θεωρείται δάνειο και έχει παρακράτηση?

• 0

Γιατί η προκαταβολή εάν είναι κάθε μήνα και διαφορετικό ποσό θεωρείται δάνειο και έχει παρακράτηση?

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4172

Άρθρο 13

Παροχές σε είδος

3. Οι παροχές σε είδος με τη μορφή δανείου, προς

εργαζόμενο ή εταίρο ή μέτοχο από ένα φυσικό ή νομικό

πρόσωπο ή νομική οντότητα περιβάλλονται τη μορφή

έγγραφης συμφωνίας και αποτιμώνται με βάση το ποσό

της διαφοράς που προκύπτει μεταξύ των τόκων που θα

κατέβαλε ο εργαζόμενος στη διάρκεια του ημερολογι−

ακού μήνα κατά τον οποίο έλαβε την παροχή, εάν το

επιτόκιο υπολογισμού των τόκων ήταν το μέσο επιτόκιο

αγοράς, όπως ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Οι−

κονομικών, κατά τον ίδιο μήνα και των τόκων που τυχόν

κατέβαλε ο εργαζόμενος στη διάρκεια του εν λόγω

ημερολογιακού μήνα. Σε περίπτωση που δεν υφίσταται

έγγραφη συμφωνία δανείου, το σύνολο του αρχικού

κεφαλαίου λογίζεται ως παροχή σε είδος. Η προκατα−

βολή μισθού άνω των τριών (3) μηνών θεωρείται δάνειο.

• 0

Φίλτατε ype των τριών μηνών αναφέρεται στην αξία της προκαταβολής κ όχι στον χρόνο. Δηλαδή  αν κάποιος έχει μισθό 1500€ κ του δώσουμε προκαταβολή 5000€ αυτό θεωρείτε δάνειο. Αν όμως του δίνουμε έναντι μισθού κάθε αρχή του μήνα 500€ δεν υπάρχει θέμα.

• 0

Φίλτατε ype των τριών μηνών αναφέρεται στην αξία της προκαταβολής κ όχι στον χρόνο. Δηλαδή  αν κάποιος έχει μισθό 1500€ κ του δώσουμε προκαταβολή 5000€ αυτό θεωρείτε δάνειο. Αν όμως του δίνουμε έναντι μισθού κάθε αρχή του μήνα 500€ δεν υπάρχει θέμα.

Ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Προφανώς βέβαια συμφωνώ πως αν δίνουμε έναντι μισθού κάθε μήνα (ακόμη και όλο το μισθό) δεν έχουμε θέμα

Θεωρούσα όμως ότι η ερμηνεία της διάταξης είναι:  "...εφ΄ οσον συμψηφίζεται εντός της εκκαθάρισης του ίδιου μήνα."

και ότι κατά συνέπεια (ερμηνεύω) αν δώσουμε σε κάποιον προκαταβολή οποιοδήποτε ποσοστό του μισθού του και αυτό παραμείνει ανέπαφο πλέον "των τριών (3) μηνών θεωρείται δάνειο."

Λαμβάνω υπ΄ όψιν την ερμηνεία σας αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρος για το πνεύμα του νομοθέτη ούτε πολύ περισσότερο για την ερμηνεία του ελεγκτή

• 0

Κάθε έτος η εταιρία κατά την εκδήλωση κοπής της βασιλόπιτας κλήρωνε κάποια φλουριά που

αντιπροσωπεύαν το ποσό των 500,00 ως δώρο.

Εξέδιδε Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, χωρίς παρακράτηση και χαρτόσημο, και αναμόρφωνε το

αντίστοιχο ποσό ως μη εκπιπτόμενη δαπανη.

Πλέον, θεωρώ ως μόνη λύση, να "περάσει" μέσα από την μισθοδοσία.

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

Παιδιά δεν έχει ο εργαζόμενος να το κάνει δωρεά..??

• 0

Καλημέρα Στέφανε.

Δηλαδη προτεινεις να εκδοθει αποδειξη δαπανης στo παιδι του εργαζομενου και αναμορφωση στο τελος της χρήσης;

Δεν μου καθεται και τοσο καλα.

• 0

Καλημέρα Στέφανε.

Δηλαδη προτεινεις να εκδοθει αποδειξη δαπανης στo παιδι του εργαζομενου και αναμορφωση στο τελος της χρήσης;

Έλα βρε Τάσο, αφού  το παιδί κέρδισε το φλουρί .... δεν θυμάσε?!?!?!?

• 0

Το θέμα είναι ότι με την κατάργηση της Απ.Δαπ. υπάρχει ένα θέμα.

ο "Τίτλος κτήσης υπηρεσιών" δεν μπορεί να περιγράψει κατά τη γνώμη μου σωστά τη δαπάνη. Υπάρχει πάντα ο "κίνδυνος" να θεωρηθεί πρόσθετη παροχή προς τον εργαζόμενο.

Δικαίως προβληματίζεται ο συνάδελφος. Προσωπικά θεωρώ ώς τυπικά ορθότερη την προσθήκη στη μισθοδοσία.

Ατύπως (ή και παρατύπως) μπορούμε να σκεφτούμε διάφορα.

Κάποτε είχαμε τις δωροεπιταγές με έκδοση Αποδ.Δαπάνης.

Τώρα μπορούμε να σκεφτούμε την αγορά από τον τυχερό καταναλωτικών αγαθών με έκδοση Τιμ. στην εταιρεία (πχ καθαριστικά, χαρτικά κλπ ή καύσιμα) και αντίστοιχη αναμόρφωση κατά περίπτωση.

• 0

Συμφωνώ ype για αυτό κ πρότεινα εξ αρχής μια προσωρινή λύση μέχρι να ξεκαθαρίσει.

Όσο για την τελευταία πρόταση του cloud ... εγώ προσωπικά δεν θα ζόριζα την τύχη μου.. (don't push your luck :) )

• 0

Συμφωνώ ype για αυτό κ πρότεινα εξ αρχής μια προσωρινή λύση μέχρι να ξεκαθαρίσει.

Όσο για την τελευταία πρόταση του cloud ... εγώ προσωπικά δεν θα ζόριζα την τύχη μου.. (don't push your luck :) )

Η ένστασή μου ήταν ακριβώς στο πόσο προσωρινή είναι η λύση και πόσο γρήγορα θα ερμηνευτεί "εγκύρως" η διάταξη.

ακριβώς για να μη ζορίζουμε την ατυχία μας.

Κι εγώ διαφωνώ με την πρόταση του συναδέλφου εκεί στο "χωρίς ικα"

• 0

Η ένστασή μου ήταν ακριβώς στο πόσο προσωρινή είναι η λύση και πόσο γρήγορα θα ερμηνευτεί "εγκύρως" η διάταξη.

ακριβώς για να μη ζορίζουμε την ατυχία μας.

Κι εγώ διαφωνώ με την πρόταση του συναδέλφου εκεί στο "χωρίς ικα"

Ναι έχεις δίκιο το «φρουρί» δεν είναι δεν αποτελεί έκτακτη παροχή κοινωνικού χαρακτήρα, (όπως περιοριστικά δέχεται το ικα π.χ. δώρο γάμου, γέννησης τέκνου)

Ωστόσο πιστεύω και εγώ ότι πια η απόδειξη δαπάνης δένει περισσότερο με την κατηγορία  «εισόδημα από  επιχειρηματική δραστηριότητα»

• 0

Καλημέρα Στέφανε.

Δεν σου καθεται καλα το ενα, το αλλο σου ξυνιζει..... Εχετε πολυπαραξενεψει εσεις οι λογιστες τωρα τελευταια.....

Πες του να σου φερει 10 50ευρες αποδειξεις οτι θελει κ περνα τις στα εξοδα φιλοξενειας, με αναμορφωση στο τελος...

Για να μη σας τα φαει ο ικας.....

Υγ: καλημερα Τασο! :)