Προς το περιεχόμενο

εκδοση τιμολογιου παροχης υπηρεσιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους ,

 

Εστω οτι θελω να εκδιδω ενα τ.π.υ σε πελατες το χρονο για το συνολο των εργασιων.

Καταρχας τυπικα εχω αυτο το δικαιωμα? (περας των εργασιων δε μπορει να θεωρηθει η καταθεση της δηλωσης Φ.Ε?)

 

Αν ναι  μπορει να γινει μονο εφοσον εχει κατατεθει συμφωνητικο?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια προταση?

   

 

καλημερα σε ολους ,

 

Εστω οτι θελω να εκδιδω ενα τ.π.υ σε πελατες το χρονο για το συνολο των εργασιων.

Καταρχας τυπικα εχω αυτο το δικαιωμα? (περας των εργασιων δε μπορει να θεωρηθει η καταθεση της δηλωσης Φ.Ε?)

 

ΜΠΟΡΕΙ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΦΑΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΓΙΑ  ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΕΣ-ΠΡΓΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΣ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΗΣ  (ΑΠΟ 01-01-2014 ΕΩΣ 31-12-2014)

 

Αν ναι  μπορει να γινει μονο εφοσον εχει κατατεθει συμφωνητικο?

 

ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ . ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχει θολωσει καθε εγκεφαλικο μου κυταρρο με το Υπουργειο

Ψαχνω να βρω μια λυση ωστε να εκδιδω τπυ μια φορα το χρονο και παρακρατηση  20% μια φορα το χρονο.Δε γινεται καθε μηνα η τριμηνο να μπαινω στη διαδικασια

εκδοσης τπυ, παρακρατησης, υποβολης δηλωσης και ολα αυτα για τη δικη μου αμοιβη.

εχετε κανενα σχοινι να μου πεταξετε καθως η αμμος στην οποια ολοι εχουμε πεσει ειναι κινουμενη..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη

 

εχει θολωσει καθε εγκεφαλικο μου κυταρρο με το Υπουργειο

Ψαχνω να βρω μια λυση ωστε να εκδιδω τπυ μια φορα το χρονο και παρακρατηση  20% μια φορα το χρονο.Δε γινεται καθε μηνα η τριμηνο να μπαινω στη διαδικασια

εκδοσης τπυ, παρακρατησης, υποβολης δηλωσης και ολα αυτα για τη δικη μου αμοιβη.

εχετε κανενα σχοινι να μου πεταξετε καθως η αμμος στην οποια ολοι εχουμε πεσει ειναι κινουμενη..?

Καλησπερα,

 

αυτο ισχυε, δεν ειναι κατι καινουριο,

Η μια λυση ειναι με συμφωνητικο,

η 2η λυση ειναι να προσλαβεις βοηθο λογιστη και πλεον να μην εισαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα εμπορικη επιχεριση, φυσικα με τον 4172/13 μαλλον εχει αλλαξει ή θα αλλαξει και θα χρειαζεται να γινεται και εκει παρακρατηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη

 

Καλησπερα,

 

αυτο ισχυε, δεν ειναι κατι καινουριο,

Η μια λυση ειναι με συμφωνητικο,

η 2η λυση ειναι να προσλαβεις βοηθο λογιστη και πλεον να μην εισαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα εμπορικη επιχεριση, φυσικα με τον 4172/13 μαλλον εχει αλλαξει ή θα αλλαξει και θα χρειαζεται να γινεται και εκει παρακρατηση

 

Το συμφωνητικο αναφερει ετησια αμοιβη Χ ποσο και εκδοση του προβλεπομενου παραστατικου με το περας των εργασιων της χρησης. 

Ο πελατης καταβαλει τμηματικα την  αμοιβη καθε μηνα.Λογω της τμηματικης αυτης καταβολης μηπως με υποχρεωνει ασχετως του συμφωνητικου να του εκδιδω καθε μηνα τπυ με παρακρατηση? Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμφωνητικο αναφερει ετησια αμοιβη Χ ποσο και εκδοση του προβλεπομενου παραστατικου με το περας των εργασιων της χρησης. 

Ο πελατης καταβαλει τμηματικα την  αμοιβη καθε μηνα.Λογω της τμηματικης αυτης καταβολης μηπως με υποχρεωνει ασχετως του συμφωνητικου να του εκδιδω καθε μηνα τπυ με παρακρατηση? Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος 

Δεν θα εχετε προβλημα αν κοψεται 1 ΤΠΥ το χρονο.

Το προβλημα θα ειναι να μη κοψεται καθολου.

Για να εισαστε νομιμοτατος μπορειτε να κοβεται Αποδειξεις εισπραξης και το ΤΠΥ να ειναι απι πιστωση.

Ετσι ειναι και κατοχυρωμενος και ο πελατης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχετε προβλημα αν κοψεται 1 ΤΠΥ το χρονο.

Το προβλημα θα ειναι να μη κοψεται καθολου.

Για να εισαστε νομιμοτατος μπορειτε να κοβεται Αποδειξεις εισπραξης και το ΤΠΥ να ειναι απι πιστωση.

Ετσι ειναι και κατοχυρωμενος και ο πελατης

ευχαριστω,

 

οποτε θα παρακρατω το φορο μια φορα και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχετε προβλημα αν κοψεται 1 ΤΠΥ το χρονο.

Το προβλημα θα ειναι να μη κοψεται καθολου.

Για να εισαστε νομιμοτατος μπορειτε να κοβεται Αποδειξεις εισπραξης και το ΤΠΥ να ειναι απι πιστωση.

Ετσι ειναι και κατοχυρωμενος και ο πελατης

σε αυτην την περίπτωση το τπυ θα το εκδίδεται την αρχή του έτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε πως θα εφαρμοστεί το άρθρο 61;

 

"Κάθε νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα ή φυσικό πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και έχει τη φορολογική κατοικία του στην Ελλάδα, οι φορείς γενικής κυβέρνησης ή κάθε φορολογούμενος που δεν έχει τη φορολογική κατοικία του στην Ελλάδα, αλλά δραστηριοποιείται μέσω μόνιμης εγκατάστασης στην Ελλάδα, και προβαίνει σε πληρωμές σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο άρθρο 62, καθώς και οι συμβολαιογράφοι για τις συναλλαγές της περίπτωσης στ' του άρθρου 62 υποχρεούται σε παρακράτηση φόρου όπως ορίζεται στο άρθρο 64."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησε με λιγο για να σου απαντησω, με το παραπανω εννοει οτι καθε φορα που μας πληρωνει ή καθε φορα που τον τιμολογουμε θα πρεπει να αποδιδει τον φορο?

Εγω παντως θεωρω λογικο καθε φορα που τον τιμολογουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησε με λιγο για να σου απαντησω, με το παραπανω εννοει οτι καθε φορα που μας πληρωνει ή καθε φορα που τον τιμολογουμε θα πρεπει να αποδιδει τον φορο?

Εγω παντως θεωρω λογικο καθε φορα που τον τιμολογουμε.

  

Σε κάθε πληρωμή , ετσι γράφει στο νόμο ήτοι αν υπάρχουν προκαταβολές σε κάθε προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα έχω καταλάβει ως τώρα. Πρέπει για κάθε άρθρο του νόμου και του ΚΦΑΣ να εκδοθούν 30 ΠΟΛ και 130 ερμηνευτικές των 30 ΠΟΛ. Καταλάβατε τίποτε άλλο; Ε, ρε γλέντια με το ΣΔΟΕ όπως έλεγε ο Καραγκιόζης διά στόματος Σπαθάρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά είναι....Τέλη Μαρτίου και ρωτάμε ακόμα ο ένας τον άλλον για τις παρακρατήσεις.

 

Λογιστές και δε μπορούμε να κόψουμε με βεβαιότητα τα παραστατικά μας.

 

Ανάπτυξη.....πλεόνασμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά είναι....Τέλη Μαρτίου και ρωτάμε ακόμα ο ένας τον άλλον για τις παρακρατήσεις.

 

Λογιστές και δε μπορούμε να κόψουμε με βεβαιότητα τα παραστατικά μας.

 

Ανάπτυξη.....πλεόνασμα.....

 

 συναδελφε,   διαφωνω,

 

το οτι καποιοι  ,   πιο νεοι,  συναδελφοι , ρωτανε , καποια πραγματα , λογικο ειναι , σε ολους τους κλαδους συμβαινει αυτο

 

ξερουμε ,ποτε εκδιδεται ενα τιμολογιο , αν υπαρχει συμφ/κο  και ποτε αν δεν υπαρχει

 

μην το μπερδευουμε ,με τη  βλακεια του νομοθετη , που θελει  ,  να γινεται  παρ/ση  , σε καθε  τμηματικη  καταβολη.....-

 

- ..και αντε να βρεις ακρη   ,  ιδιως στα απλογραφικα    -

 

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μην το μπερδευουμε ,με τη  βλακεια του νομοθετη , που θελει  ,  να γινεται  παρ/ση  , σε καθε  τμηματικη  καταβολη.....-

 

 

 

 

Προσωπικά το θεωρώ σωστό και όχι βλακεία να γίνεται παρακράτηση στην καταβολή και όχι στην πίστωση του λογαριασμού ή τουλάχιστον να υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται παρακράτηση όταν καταβάλλεται η αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ σωστό και όχι βλακεία να γίνεται παρακράτηση στην καταβολή και όχι στην πίστωση του λογαριασμού ή τουλάχιστον να υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται παρακράτηση όταν καταβάλλεται η αμοιβή.

Εγω παλι το θεωρω τελειως λαθος και αδικο να υπαρχει παρακρατηση.

Εκτος το οτι το κρατος εκμεταλευεται τα ομορφα λεφτακια μας για εναμιση χρονο ποιο αλλο ειναι το νοημα της παρακρατησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ σωστό και όχι βλακεία να γίνεται παρακράτηση στην καταβολή και όχι στην πίστωση του λογαριασμού ή τουλάχιστον να υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται παρακράτηση όταν καταβάλλεται η αμοιβή.

 

ειναι λογικο και  δικαιο να γινεται  με την καταβολη

 

  για να ακριβολογησω ,   η  βλακεια,  αναφερεται  , στο οτι ειναι  , μια διαταξη,  πρακτικα, αδυνατο  να  εφαρμοστει  

 

  πως , θα βρεις ακρη  ,ιδιως,  στα   απλογραφικα    ??

 

καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,αλλα μπορούμε να χειριζόμαστε τα πραγματα πιο ευέλικτα θεωρω ... :Dμε το γραμμα του νομου μεν,αλλα πιο ευελικτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...