Προς το περιεχόμενο

Συμμετέχουμε στην συγκέντρωση της ΠΟΦΕΕ στις 31/3/2014


KITSOSTZABELAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17955

 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, ο κ. Πατέλης, Αντιπρόεδρος της ΠΟΦΕΕ ( ; ) έγραψε ότι δεν αναγνωρίζει την συγκέντρωση των Λογιστών στο Σύνταγμα, γιατί οι 13.000 υπογραφές ήταν απλά "κλικ". Τώρα αποφάσισαν για πανελλαδική συγκέντρωση στην Πλ. Κλαυθμώνος και μας καλούν! Οταν το Σύνταγμα είχε κατακλυσθεί από μας, οι κύριοι συνάδελφοι της διοίκησης της Ομοσπονδίας σφύριζαν αδιάφορα. Τώρα ζητούν την συμμετοχή μας στην συγκέντρωση αυτή.

  Δεν γνωρίζω τι αποφάσισαν οι συνάδελφοι σε Αθήνα και Θ/νίκη στις χθεσινές συγκεντρώσεις, αλλά κάνω μια ανατρεπτική πρόταση :

Ναι , να κατέβουμε και εμείς, όσο πιο πολλοί μπορούμε, για καταλάβουν οι διοικούντες την χώρα και τον κλάδο ότι δεν είμαστε απλά "κλικ", ότι έχουμε φωνή, ότι υπάρχουμε, διεκδικούμε, επιμένουμε, προχωράμε, ότι το ποτάμι θα γίνει χείμαρρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πρεπει να συμμετεχουμε δεν αμφισβητηθηκε απο κανεναν.

 

Συζητηθηκε ομως, το γεγονος οτι εμεις ηδη προσφατα καναμε αυτο το ταξιδι και ειναι δυσκολο για τα ιδια ατομα να το ξανακανουν, ομως την πρωτη φορα υπηρξαν συναδελφοι που το εμαθαν αργα ή για συγκεκριμενους λογους δεν ειχαν ερθει. Επειδη η ΕΦΕΕΘ αυτη τη φορα θα οργανωσει , οπως ειπε 5-10-40 λεωφορεια , οσα χρειαστει, μπορουμε οσοι θελουμε να δηλωσουμε συμμετοχη μαζι τους.

 

Το πιο σοβαρο ζητημα ομως που τεθηκε, ειναι η ιδια η ημερομηνια της συγκεντρωσης, 31/3, τελευταια μερα του μηνα , που ισως ειναι απαγορευτικη για πολλους λογω υποχρεωσεων. 

 

Η αποψη μου ειναι οτι , δεν ειχαμε ποτε την αναγκη, να  αναγνωρισουν αλλοι, οτι φωνη εχουμε .

Αποφασισαμε ηδη εδω και καιρο να δυναμωσει , ωστε ολοι να την ακουσουν και να μην ξανατολμησουν να την αμφισβητησουν.

 

Δεν προκειται να σωπασουμε τωρα, επειδη καλει η ΠΟΦΕΕ.

Εμεις δεν αμφισβητησαμε οτι ειναι το ανωτατο συνδικαλιστικο οργανο μας, αμφισβητουμε τις ενεργειες της Διοικησης του.

Θα ειμαστε παντου ,οπου χρειαστει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φβ σας ανέλυσα γιατί συμμετέχουμε  Χρυσα .

Απλά δεν συμμετέχω εκεί  πια .

Δεν σταματώ να παλεύω ( δεν μου αρέσει η λέξη αγωνίζομαι ) .

4 ώρες μπορούμε να δώσουμε από  την  ζωή μας .

και δεν είναι ανάγκη να έρθετε Αθήνα και οι άλλες πόλεις Ελλάδα είναι και  δυναμική Ελλάδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί ότι εμάς (την διιαδικτυακή εννοώ) δεν μας κάλεσαν...

Δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα υποχρεωθούν εκ των πραγμάτων να το κάνουν, φτάνει να παραμείνουμε ενεργοί 

Γι΄αυτό δεν με ενδιαφέρει αν μας κάλεσαν.... Εμείς με τον τσαμπουκά μας πρέπει να πάμε και να είμαστε όλοι εκεί, είτε τους αρέσει, είτε οχι

Μην ξεχνάς οτι δεν είμαστε σύλλογος.. είμαστε η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ και θα πρέπει να μας βρίσκουν και να μας βλέπουν ακόμα... και κάτω απο τις πέτρες.

Θα είμαστε πάντα με ανοιχτό πνεύμα πιο μπροστά απο αυτούς και τα γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα υποχρεωθούν εκ των πραγμάτων να το κάνουν, φτάνει να παραμείνουμε ενεργοί 

Γι΄αυτό δεν με ενδιαφέρει αν μας κάλεσαν.... Εμείς με τον τσαμπουκά μας πρέπει να πάμε και να είμαστε όλοι εκεί, είτε τους αρέσει, είτε οχι

Μην ξεχνάς οτι δεν είμαστε σύλλογος.. είμαστε η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ και θα πρέπει να μας βρίσκουν και να μας βλέπουν ακόμα... και κάτω απο τις πέτρες.

Θα είμαστε πάντα με ανοιχτό πνεύμα πιο μπροστά απο αυτούς και τα γεγονότα.

 

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις, απλά  μια επισήμανση έκανα για όποιον τυχόν δεν το πρόσεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ετσι ναναι τι μας νοιαζει? 

 

αλλα θεωρω εμμεσα μας καλεσαν....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17987#comment-1294522968

 

 

Xrusa Koronidou  2 μέρες πριν

ξεκινησαμε 40 ....γιναμε πανω απο 4000 .....πρεπει και μπορουμε να συνεχισουμε ....

 
noavatar92.png
NIKOS PATELIS  Xrusa Koronidou  μία μέρα πριν

Ενώστε την φωνή σας με των Συναδέλφων που θα συμμετέχουν στην ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ συγκέντρωση διαμρτυρίας που διοργανώνει η ΓΣΕΒΕΕ στις 31/3 και ώρα 12.00 στην πλατεία Κλαυθμώνος στην Αθήνα. Συμμετέχουν όλες οι Ομοσπονδίες Μέλη της ΓΣΕΒΕΕ.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκολλάτε από το χτες ,από πρόσωπα ,κόμματα και νοσηρές καταστάσεις του παρελθόντος.

 

ο τίτλος λέει "συμμετέχουμε  στην συγκέντρωση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.".   υποτίθεται το γιατί συζητήθηκε εκεί που έπρεπε.

 

Τα υπόλοιπα κουράζουν και φαντάζουν τόσο ανιαρά,μα τόσο ανιαρά.

 

Επίσης οι μαζώξεις μπορεί να γίνονται και διαδικτυακά ,μακάρι να μπορούσαν να γίνονται και εκτός f/b ,είμαστε και μεις που δεν θέλουμε να έχουμε λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα και για τις 31 λοιπόν..

Μην ξεχάσετε όμως το πανό.. να έχουμε κάπου να σταθούμε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμμετέχουμε όλοι στις 31/3.

 

Η μη συμμετοχή της ΠΟΦΕΕ στις 7/3 είναι δικό της πρόβλημα και θα το σέρνει στο μέλλον. Όμως είναι άσχετο του στόχου μας. 

Ο στόχος μας είναι η συμμετοχή. 

 

Συμμετέχουμε λοιπόν όλοι στις 31/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να πουμε οτι εδω στην Θεσσαλονικη στην συναντηση που ειχαμε σαν διαδικτυακη με τους συλλογους ο προεδρος της εφεεθ μας καλεσε επισημα και ειπε μαλιστα οτι θα μπουν λεωφορεια απο τον συλλογο (οχι δωρεαν φυσικα) αλλα με χαμηλο αντιτιμο. Ειδωμεν. Απλως πολυ αργα ανακοινωθηκε και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να οργανωθει ειδικα απο τις αλλες που ειναι μακρια ,οπως πχ η θεσσαλονικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκολλάτε από το χτες ,από πρόσωπα ,κόμματα και νοσηρές καταστάσεις του παρελθόντος.

 

ο τίτλος λέει "συμμετέχουμε  στην συγκέντρωση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.".   υποτίθεται το γιατί συζητήθηκε εκεί που έπρεπε.

 

Τα υπόλοιπα κουράζουν και φαντάζουν τόσο ανιαρά,μα τόσο ανιαρά.

 

Επίσης οι μαζώξεις μπορεί να γίνονται και διαδικτυακά ,μακάρι να μπορούσαν να γίνονται και εκτός f/b ,είμαστε και μεις που δεν θέλουμε να έχουμε λογαριασμούς.

Συμφωνώ για το f/b, έχω λογαριασμό μεν, αλλά δεν τον χρησιμοποιώ δε, επειδή δεν μου αρέσει. τώρα μόνο με την ομάδα παρέμβασης αναγκάζομαι.

Εύχομαι να γίνει πραγματικότητα αυτό που είπαμε στην αθήνα, δηλαδή να φτιαχτεί ενα site blog που θα είναι μόνο για μέλη και θα χρησιμοποιείται για τις προτάσεις μας και για ψηφοφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προηγούμενη συγκέντρωση του Συντάγματος ήταν παρόντες συνάδελφοι από όλη την χώρα. Ηλθαν από την Κρήτη , τα νησιά του Αιγαίου, την Θεσσαλία, από την Θ/νίκη και την Β.Ελλάδα, από την Πελοπόννησο, την Εύβοια, από τα Ιόνια νησιά, από παντού. Ηταν όμως λίγοι οι κατοικούντες στο Λεκανοπέδιο και στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής και δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση. Είναι δύσκολο για όλους τους εκτός Αθήνας να παραστούν στην συγκέντρωση της 31/3. Δεν είναι μόνο ο χρόνος που θα χάσουν και τα έξοδα ταξιδιού και διανυκτέρευσης, αλλά και ότι η μέρα αυτή είναι καταληκτική για δηλώσεις, πληρωμές και τα λοιπά αγγούρια που μας φόρτωσαν.

Για τον τελευταίο λόγο, είμαι και εγώ ένας από αυτούς που ίσως δεν θα μπορέσουν να έλθουν, αλλά θα προσπαθήσω και θα είναι απόφαση της τελευταίας στιγμής. 

Κάνω έκκληση στις συναδέλφισες και συναδέλφους της Αττικής να είναι όλοι εκεί και επειδή δεν βλέπουν το forum πολλοί συνάδελφοι, να τους ενημερώσουν για την συγκέντρωση, αρχίζοντας από αύριο. Να τους παροτρύνουν να έλθουν και είμαι βέβαιος ότι η Πλατεία θα γεμίσει πάλι και η φωνή μας θα ακουστεί ξανά, πέρα από τους οργανωτές και στα αυτιά αυτών που πανικόβλητοι ανακοινώνουν με "διαρροές" σπασμωδικά μέτρα "μειώσεων", που δεν μπορούν να σταθούν, με τίποτα. 

Συμμετέχουμε λοιπόν όλοι στις 31/3, έστω και με εκδηλώσεις στον τόπο μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη φορα πραγματικα το βαρος πεφτει στους συναδελφους της Αττικης, ομως πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε και αυτη τη φορα εκει και παλι δυναμικοι και πολλοι , γι αυτο θα προσπαθησω να κατεβω να ειμαι μαζι σας...

Η ημερομηνια προσωπικα δεν μου φαινεται αποτρεπτικη καθολου, τις πληρωμες οποιος θελει ας παει να τις κανει μονος του τελευταια μερα. Αν δεν μπορω ουτε αυτο να το επιβαλλω τοτε πως φανταζομαι να καταφερω καποτε να κανω και αποχη γενικοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πρεπει να ειμαστε σε επαγρυπνηση την ημερα ψηφισης του νομοσχεδιου πρπει να ειμαστε εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σιγουρα και εδω θα συγκεντρωθουμε , οσοι δεν κατεβουμε

 

Θεωρώ τη συγκεκριμένη απόφαση ατυχή . Δίνει τη δυνατότητα πάλι στην ΠΟΦΕΕ  (και στο εδώ παράρτημά της ) να βγάλουν για άλλη μια φορά την ουρά τους απέξω , έχοντας τώρα ως άλλοθι τώρα τη μείζονα συγκέντρωση που οργανώνει η ΓΣΕΒΕΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχες ειναι Σωτηρη μου, οτι τα λετε εδω και οχι στην συγκεντρωση .οπου επικρατησε το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχες ειναι Σωτηρη μου, οτι τα λετε εδω και οχι στην συγκεντρωση .οπου επικρατησε το παραπανω.

 

Το είπαμε και εκεί αλλά δεν ακουστήκαμε . Εν κατακλείδι το συμπέρασμα είναι ότι δεν μπορείς να "ανταγωνιστείς"  , χωρίς να έχεις επεξεργασμένες θέσεις ,  όσους είναι μάστορες στους τακτικισμούς . Το επεσήμανε αυτό με τη δέουσα ενάργεια και γλαφυρότητα ο κ. Κορομηλάς στη μικρή , αλλά ουσιαστική , παρέμβαση που έκανε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπαμε και εκεί αλλά δεν ακουστήκαμε . Εν κατακλείδι το συμπέρασμα είναι ότι δεν μπορείς να "ανταγωνιστείς"  , χωρίς να έχεις επεξεργασμένες θέσεις ,  όσους είναι μάστορες στους τακτικισμούς . Το επεσήμανε αυτό με τη δέουσα ενάργεια και γλαφυρότητα ο κ. Κορομηλάς στη μικρή , αλλά ουσιαστική , παρέμβαση που έκανε 

 

Εμπιστευομαι την κριση σου, Σωτηρη, ομως αν πιστεψω αυτο που λες πρεπει να τα παρατησω εδω και τωρα.

Ηδη πολυ γραφικη εχω νιωσει , σκαρφαλωνοντας να φτασω το μικροφωνο, να πω την αποψη μου .Ο κ.Κορομηλας προς τιμην του , τα λεει φωναχτα στο μικροφωνο γι αυτο και ακουγεται. Το ιδιο να κανετε και σεις , που εχετε και το αναλογο "υψος".

 

Προσωπικα δεν ειδα μαστορες , μπορει να μην ηταν εκει.

Αυτο που βλεπω ειναι υπεκφυγες και δεν μιλαω για σενα βεβαια.

Δεν μπορει να μας φταιει, οτι η ΠΟΦΕΕ δεν μας ακολουθησε την 7/3

Οτι ειναι τελευταια του μηνα , ενω ονειρευομαστε αποχες , μη υποβολες και επαναστασεις ...

 

Επιβαλλεται να ειμαστε εκει την 31/3 

Καθε βημα που κανουμε μπροστα , επιφορτιζομαστε ολο και περισσοτερο την υποχρεωση , μονο μπροστα να προχωραμε...

 

Για πολλους απο μας ειναι δυσκολο, να το ξανακανουμε δευτερη φορα τοσο συντομα..

Ποσο δυσκολο ειναι να μαζευτουν αλλα , διαφορετικα 80 ατομα , να πιεσουν και την ΕΦΕΕΘ και να κατεβουν ολοι μαζι ?

 

δεν εχουμε θεληση, ακομα περιμενουμε , οι αλλοι να βγαλουν το φιδι απ την τρυπα ..

Οτι αυτο αρχισε και μας καταπινει ηδη , δεν το βλεπουμε ουτε και τωρα , την υστατη αυτη ωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμετοχή μας να είναι διακριτή .. εξ'ου και το πανό που ανέφερα παραπάνω..

και είναι μια ευκαιρία για επαφές με τις συνομοσπονδίες των εργοδοτών μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...