Προς το περιεχόμενο

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε! Εκπλήξεις και νέοι κωδικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα το ίδιο πρόβλημα με τις βεβαιώσεις ελευθερίων,στην ανάλυση του κωδικού του Ε1 μου, τις έβγαζε από αμοιβές ΔΣ.Κατέβασα την νέα version του Taxis,και δοκιμαστικά ξαναέστειλα από έναν πελάτη μου για να δω αν το αλλάξει.Το στέλνω, μπαίνω στο Ε1 μου να δω την αλλαγή και- "ώ του θαύματος" -έχουν αλλάξει όλες οι εγγραφές και πλέον φαίνονται σωστά.Μάλλον λοιπόν το φτιάξανε,αφού φάγανε το κράξιμο από τους συναδέλφους.Τσεκάρετέ το και οι υπόλοιποι που είχατε πρόβλημα,αν όντως έγινε.

Πατήστε εδώ για να δείτε την είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα το ίδιο πρόβλημα με τις βεβαιώσεις ελευθερίων,στην ανάλυση του κωδικού του Ε1 μου, τις έβγαζε από αμοιβές ΔΣ.Κατέβασα την νέα version του Taxis,και δοκιμαστικά ξαναέστειλα από έναν πελάτη μου για να δω αν το αλλάξει.Το στέλνω, μπαίνω στο Ε1 μου να δω την αλλαγή και- "ώ του θαύματος" -έχουν αλλάξει όλες οι εγγραφές και πλέον φαίνονται σωστά.Μάλλον λοιπόν το φτιάξανε,αφού φάγανε το κράξιμο από τους συναδέλφους.Τσεκάρετέ το και οι υπόλοιποι που είχατε πρόβλημα,αν όντως έγινε.

Πατήστε εδώ για να δείτε την είδηση

Συνάδελφε την είδηση την είδαμε, αλλά είδες τα σχόλια που την συνοδεύουν; Είμαι περίεργος πως θα στείλουμε τώρα δηλώσεις , όταν η προθεσμία υποβολής των βεβαιώσεων λήγει την 28/3 και όταν η ΠΟΦΕΕ ζητά παράταση ως την 30/6, αν θυμάμαι καλά. Και αφού οι συντάξεις δεν έχουν ακόμα καταχωρηθεί. Η ιστορία του "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" μου θυμίζει το ακατάλληλο ανέκδοτο που καταλήγει κάπως έτσι: "Από οργάνωση σκίζουμε, αλλά μας λείπει το προσωπικό..." ! Καλή δύναμη, λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ζητάμε συγνώμη!

Δε μπορούμε να εμφανίσουμε την ιστοσελίδα που ζητήσατε (Κωδικός σφάλματος 500) Κάποιο πρόβλημα σχετικό με τη διεύθυνση (URL) ή τον εξυπηρετητή δικτύου εμποδίζει την εμφάνιση της ιστοσελίδας. Σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε αργότερα. Σας ευχαριστούμε

<TAXISnet>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουν μια απόφαση για τις βεβαιώσεις και δίνουν προθεσμία 28/3

Επειδή είναι ασαφής αρχίζουν οι διευκρινήσεις και τα..... κελαϊδήματα

Δίνουν κι ένα πρόγραμμα και κάποια στιγμη οι λογιστές αρχίζουν την τροφοδοσία του τέρατος.

Όχι νωρίς βέβαια γιατί έχουν όλοι απορίες και περιμένουν διευκρινήσεις.

 

Το τέρας δυσκολεύεται στη χώνεψη και αρχίζουν οι παρενέργειες......

Αντί να του δώσουν μόνοι τους σόδα, βγάζουν άλλο πρόγραμμα, αλλες οδηγίες και πρέπει εμείς να το ξαναταϊσουμε για να συνέλθει.

Εν τω μεταξύ έχει ήδη νυχτώσει και ξημερώνει 28/3

 

Εχεις να διαλέξεις, ή ξενυχτάς ή έχεις πρόστιμο

 

Το Μάιο θυμηθείτε τα.......

Όσο πιο γρήγορα ξεκουμπιστούνε τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχουμε να λύσουμε. (Εννοείται ότι είναι ήδη πάρα πολλά και δυσεπίλυτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουν μια απόφαση για τις βεβαιώσεις και δίνουν προθεσμία 28/3

Επειδή είναι ασαφής αρχίζουν οι διευκρινήσεις και τα..... κελαϊδήματα

Δίνουν κι ένα πρόγραμμα και κάποια στιγμη οι λογιστές αρχίζουν την τροφοδοσία του τέρατος.

Όχι νωρίς βέβαια γιατί έχουν όλοι απορίες και περιμένουν διευκρινήσεις.

 

Το τέρας δυσκολεύεται στη χώνεψη και αρχίζουν οι παρενέργειες......

Αντί να του δώσουν μόνοι τους σόδα, βγάζουν άλλο πρόγραμμα, αλλες οδηγίες και πρέπει εμείς να το ξαναταϊσουμε για να συνέλθει.

Εν τω μεταξύ έχει ήδη νυχτώσει και ξημερώνει 28/3

 

Εχεις να διαλέξεις, ή ξενυχτάς ή έχεις πρόστιμο

 

Το Μάιο θυμηθείτε τα.......

Όσο πιο γρήγορα ξεκουμπιστούνε τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχουμε να λύσουμε. (Εννοείται ότι είναι ήδη πάρα πολλά και δυσεπίλυτα)

Ραντεβού στις ... κάλτσες, όπως έλεγε ο άσχετος , Γιάννη, δηλαδή στις 18 και 25 του Μάη. Και είναι η αιτία των καθυστερήσεων, για να μην τυπωθούν τα εκκαθαριστικά πριν. Το τέρας είναι κουτοπόνηρο, εμείς τι κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα το ίδιο πρόβλημα με τις βεβαιώσεις ελευθερίων,στην ανάλυση του κωδικού του Ε1 μου, τις έβγαζε από αμοιβές ΔΣ.Κατέβασα την νέα version του Taxis,και δοκιμαστικά ξαναέστειλα από έναν πελάτη μου για να δω αν το αλλάξει.Το στέλνω, μπαίνω στο Ε1 μου να δω την αλλαγή και- "ώ του θαύματος" -έχουν αλλάξει όλες οι εγγραφές και πλέον φαίνονται σωστά.Μάλλον λοιπόν το φτιάξανε,αφού φάγανε το κράξιμο από τους συναδέλφους.Τσεκάρετέ το και οι υπόλοιποι που είχατε πρόβλημα,αν όντως έγινε.

Πατήστε εδώ για να δείτε την είδηση

συνάδελφε να ρωτήσω

Αφού κατέβασες την εφαρμογή καταχώρισες και πάλι εκ νέου τα στοιχεία των βεβαιώσεων ή απλά άνοιξες το ήδη συμπληρωμένο αρχείο με την νεώτερη εφαρμογή και το ξαναέσωσες ? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι εξω :D

 

χχεεχαχεα να ερθετε,

 

οχι θα κατσω να σκασω , εστειλα τους παρακρατουμενους τελος ας αναλαβουν στο ΤΑΧΙΣ να το φτιαξουν , εστειλα Ε7 παλι τπτ, δεν φαίνονται

Πάντως εγώ έχω δει ε1 με σωστά ποσά και σε μισθωτές και σε ελευθέρια

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε να ρωτήσω

Αφού κατέβασες την εφαρμογή καταχώρισες και πάλι εκ νέου τα στοιχεία των βεβαιώσεων ή απλά άνοιξες το ήδη συμπληρωμένο αρχείο με την νεώτερη εφαρμογή και το ξαναέσωσες ? Ευχαριστώ

Άνοιξα απλά όπως το λες το ήδη συμπληρωμένο αρχείο με την νεώτερη εφαρμογή και το ξαναέσωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Error 404--Not Found   From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: 10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13. Πώς θα συμπληρώσω τη δήλωσή μου όταν διαμένω σε σκηνή;

Σε περίπτωση φορολογούμενου σκηνίτη / νομάδα (διαμονή σε σκηνή) συμπληρώνεται ο κωδικός 801 με τον Α.Φ.Μ. 000000000 (9 μηδενικά).

 

 

?????????????????????

Μάλλον μας προετοιμάζουν για τις Δηλώσεις του οικονομικού 2015 όπου θα αρθούν οι πλειστηριασμοί Α κατοικίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων ανακοινώνει την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων (Ε1).

Η εφαρμογή όπως είχε ανακοινωθεί στις 2/1/14 (http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/ec0f5df5-8c63-464c-a058-7bccafb1fe73 συνημμένο στο ΔΤ), άνοιξε στις 20/3 ώστε να μπορέσει να γίνει ομαλή υποβολή μέχρι τις 30/6, ημερομηνία λήξης της εμπρόθεσμης υποβολής.

Συνεπώς η ΓΓΔΕ, στο πλαίσιο της εδραίωσης εμπιστοσύνης με τους φορολογούμενους και τους επαγγελματίες του κλάδου, ανακοίνωσε στην αρχή της χρονιάς της ημερομηνίες των δηλώσεων και έχει τηρήσει πιστά τις ημερομηνίες αυτές. Οι λίγες δηλώσεις που απομένουν θα ανοίξουν και αυτές στις ανακοινωθείσες ημερομηνίες.

Η φετινή υποβολή εισάγει την καινοτομία της προσυμπλήρωσης εισοδημάτων για όσους λαμβάνουν βεβαίωση από εργοδότη ή αντισυμβαλλόμενο, και αναμένεται να μειώσει δραστικά τον χρόνο υποβολής των δηλώσεων για όσους φορολογούμενους δεν έχουν άλλα εισοδήματα πλην όσων αναγράφονται στις βεβαιώσεις αυτές.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των φορολογουμένων και την αποφυγή ταλαιπωρίας σημειώνουμε τα εξής:

•    Σε περίπτωση που οι φορολογούμενοι δεν βλέπουν προσυμπληρωμένα στοιχεία εισοδημάτων, θα πρέπει να επικοινωνούν με τον χορηγό της βεβαίωσης (πχ εργοδότη), για να πληροφορούνται πότε θα δηλώσει τα στοιχεία αποδοχών. Οι τελευταίοι μπορούν να κάνουν τις δηλώσεις εμπρόθεσμα, μέχρι 28/3

•    Η ενημέρωση του Ε1 μετά την υποβολή των στοιχείων βεβαίωσης γίνεται άμεσα

•    Συνιστάμε την αποφυγή της χρήσης της δυνατότητας αλλαγής των ποσών που δηλώνονται αν πχ ο εργοδότης δεν έχει ακόμη δηλώσει τα στοιχεία εισοδημάτων. Η διαδικασία αυτή, εκτρέπει την δήλωση προς έλεγχο, ενώ αν περιμένει ο φορολογούμενος την δήλωση του εργοδότη, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα καθώς θα υπάρχει συμφωνία των ποσών

•    Η διαδικασία αλλαγών των στοιχείων θα πρέπει να χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις αδυναμίας συνεννόησης (πχ εργοδότης σε πτώχευση ή εκκαθάριση που δεν ανταποκρίνεται)

•    Όλοι οι εμπρόθεσμοι φορολογούμενοι ανεξαρτήτως της ημερομηνίας δήλωσης, μπορούν να πληρώσουν σε 3 διμηνιαίες δόσεις με την πρώτη τον Ιούλιο και την τελευταία τον Νοέμβριο. Συνεπώς, δεν υπάρχει λόγος αναβολής της εκπλήρωσης της υποχρέωσης δήλωσης


•    Με την οριστική υποβολή της δήλωσης, αυτή βεβαιώνεται και ο φορολογούμενος μπορεί να εκτυπώσει την πράξη προσδιορισμού του φόρου με τον κωδικό πληρωμής προς χρήση του. Ως εκ τούτου, δεν θα αποσταλούν επιστολές με τις πράξεις αυτές στους φορολογουμένους.

•    Προς αποφυγή της ταλαιπωρίας των φορολογουμένων, αρκετές από τις περιπτώσεις που ελέγχονταν την περσινή χρονιά στις τοπικές ΔΟΥ, ελέγχονται φέτος κεντρικά. Έτσι θα ολοκληρωθεί ο έλεγχος με ομοιομορφία και ταχύτητα, χωρίς ο φορολογούμενος να πρέπει να κάνει τίποτε άλλο από το να στείλει τα ζητούμενα παραστατικά με μία συστημένη επιστολή.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για τις παρακρατήσεις γνώμη μου είναι να μην κάνετε δευτερη φορά την ίδια δουλειά . Προφανώς το πρόβλημα ήταν στο λεκτικό γιατί αν δεν κάνω λάθος ο κωδ.που είναι συμπληρωμένος είναι σωστός . Λογικά αν το διορθώσανε θα έχουν διορθωθεί κ οι υποβολές που έγιναν και πιο μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Tελικά ρε παιδιά ποιοι κωδικοί θα είναι προσυμπληρωμένοι όσον αφορά τα ελευθέρια επαγγέλματα?Πέραν του παρακρατηθέντος φόρου θα είναι προσυμπληρωμένοι και οι κωδικοί του Ε1 ή του Ε3???

Επίσης,κάποιοι πελάτες-εργοδότες άλλαξαν τηλέφωνο,άλλαξαν διεύθυνση,εχουν χρεωκοπήσει πως ακριβώς θα τους βρούμε για να στείλουν την βεβαίωση ελε.επαγγελματιών??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Εσύ δηλαδή από το δημόσιο μπορείς να βγάλεις βεβαίωση;

Δεν το βρίσκω στο site που έδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή από το δημόσιο μπορείς να βγάλεις βεβαίωση;

Δεν το βρίσκω στο site που έδωσες

πανω δεξιά που λεει ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ κ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ  και συνδεση με τους κωδικούς  taxisnet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, δεν θα είναι προσυμπληρωμένα τα ποσά των συντάξεων από ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, Δημόσιο, κτλ?Ή θα πρέπει να εκτυπώνουμε τη βεβαίωση και να περνάμε τα ποσά χειροκίνητα?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, δεν θα είναι προσυμπληρωμένα τα ποσά των συντάξεων από ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, Δημόσιο, κτλ?Ή θα πρέπει να εκτυπώνουμε τη βεβαίωση και να περνάμε τα ποσά χειροκίνητα?Ευχαριστώ πολύ.

πρέπει να κάνεις έλεγχο εάν είναι σωστά περσμένα στο ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...