Jump to content

Ε1 2014 - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ - ΛΥΣΕΙΣ

Recommended Posts

Μετακλητός αλιεργάτης που εργάστηκε σε καίκι για 6 μήνες το 2013 έχει Υπευθυνη Δήλωση απο τον εργοδότη για τις αποδοχές οι οποιες δεν έχουν εμφανιστεί στην ηλεκτρονική πληροφόριση του υπουργειου σε ποιόν κωδικό του Ε1 θα μπουν;

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ξεκινήσουμε τις αναρτήσεις σχετικά με το Ε1 που θα μας βγάλει και φέτος το λάδι... Επειδή από την σελίδα των ανακοινώσεων ξεκίνησαν ήδη οι αναφορές προβλημάτων, νομίζω ότι θ

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!!!!!!!!   Καλημέρα.

Πέρσι, σε παρόμοια περίπτωση που από παραδρομή πάτησα επιβεβαίωση στοιχείων ενώ δεν ήταν περασμένη η σύζυγος, πήρα στο υπουργείο και μου το ξανακλείδωσαν. Μετά από δύο μέρες περίπου είχε κλειδώσει, ξα

Θα ήθελα τις απόψεις σας στο εξής : Έχω περίπτωση πώλησης 2 ακινήτων με συμβόλαιο μέσα στο 2013 αντι 100,000€ . Το ένα απο τα δυο ακίνητα είχε προσημείωση όποτε ο αγοραστής εδωσε 20,0000€ για την απόσβεση του βάρους αυτού και 80,000€ στον πωλητή (το γεγονός περιγράφεται μέσα στο συμβόλαιο).

1ο ερώτημα) Στον 781 θα βάλω 100,000 (συνολικό τίμημα  των 2 ακινήτων βάσει συμβολαίου) ή 80,000€ (πραγματικο ποσό που εισέπραξε ο πωλητής;

2ο ερώτημα) Στη συνέχεια της δήλωσης μου ζητάει ΑΤΑΚ ακινήτου .Απο τη στιγμή όμως που η πώληση αφορά 2 ακίνητα έχω 2 ΑΤΑΚ . Τι μπορώ να κάνω εδω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα ήθελα τις απόψεις σας στο εξής : Έχω περίπτωση πώλησης 2 ακινήτων με συμβόλαιο μέσα στο 2013 αντι 100,000€ . Το ένα απο τα δυο ακίνητα είχε προσημείωση όποτε ο αγοραστής εδωσε 20,0000€ για την απόσβεση του βάρους αυτού και 80,000€ στον πωλητή (το γεγονός περιγράφεται μέσα στο συμβόλαιο).

1ο ερώτημα) Στον 781 θα βάλω 100,000 (συνολικό τίμημα  των 2 ακινήτων βάσει συμβολαίου) ή 80,000€ (πραγματικο ποσό που εισέπραξε ο πωλητής;

2ο ερώτημα) Στη συνέχεια της δήλωσης μου ζητάει ΑΤΑΚ ακινήτου .Απο τη στιγμή όμως που η πώληση αφορά 2 ακίνητα έχω 2 ΑΤΑΚ . Τι μπορώ να κάνω εδω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα

Όταν λέτε "απόσβεση του βάρους" εννοείτε προφανώς απόσβεση δανείου. Αν είναι έτσι, θα πρέπει να δηλώσετε τα ποσά αποπληρωμής του δανείου στους αντίστοιχους κωδικούς ζητώντας βεβαίωση από την τράπεζα και να εξετάσετε, αν μπορεί όλο το ποσό (100.000,00€ όπως αναφέρετε) στον 781 (αν η αγορά των ακινήτων έχει αποτελέσει αντικειμενική δαπάνη).

Για τον ΑΤΑΚ του δεύτερου ακινήτου, στη θέση σας, θα έβαζα τον έναν από τους δύο.

Καλημέρα

Όταν λέτε "απόσβεση του βάρους" εννοείτε προφανώς απόσβεση δανείου. Αν είναι έτσι, θα πρέπει να δηλώσετε τα ποσά του δανείου στους αντίστοιχους κωδικούς ζητώντας βεβαίωση από την τράπεζα και να εξετάσετε, αν μπορεί όλο το ποσό (100.000,00€ όπως αναφέρετε) στον 781 (αν η αγορά των ακινήτων έχει αποτελέσει αντικειμενική δαπάνη).

Για τον ΑΤΑΚ του δεύτερου ακινήτου, στη θέση σας, θα έκανα αναφορά στις σημειώσεις της δήλωσης.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το ενα απο τα δυο ακίνητα είχε προσημείωση υποθήκης την εξάλειψη της οποίας ανέλαβε ο αγοραστής. Έτσι κατέβαλλε ουσιαστικά 80,000€ (100,000€ τιμημα - 20,000€ ) στον πωλητή πελάτη μου.

Καλησπερα, παρακαλω αν ξερετε να με βοηθησετε σε μια περιπτωση.. Ημερομισθια ειχε δωσει καταλαθος αφμ του συζηγου κατα τη προσληψη της, γινεται η καταγγελια μεσα στο 2013 χωρις να αντιληφθει το λαθος. Η οριστικη σταλθηκε και τωρα το εισοδημα μπηκε στο συζηγο. Πως διορθωνεται; Εχει κανεις κυρωσεις; Η επιχειρηση τι μπορεί να κάνει?

1 γνώμη θα ήθελα. Φοιτητής 26 χρονών, ενοικιαστήριο στον γονέα του, θα υποβάλλει δήλωση πρώτη φορά.

Τώρα αυτόν τον δηλώνω φιλοξενούμενο στο αφμ του πατέρα η του ιδιοκτήτη??

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το ενα απο τα δυο ακίνητα είχε προσημείωση υποθήκης την εξάλειψη της οποίας ανέλαβε ο αγοραστής. Έτσι κατέβαλλε ουσιαστικά 80,000€ (100,000€ τιμημα - 20,000€ ) στον πωλητή πελάτη μου.

Καλησπέρα.

Συγγνώμη αλλά με αυτά που λέτε, δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά την αρχική σας τοποθέτηση. Έτσι, δεν αλλάζει και κάτι από την δική μου.

Καλησπερα, παρακαλω αν ξερετε να με βοηθησετε σε μια περιπτωση.. Ημερομισθια ειχε δωσει καταλαθος αφμ του συζηγου κατα τη προσληψη της, γινεται η καταγγελια μεσα στο 2013 χωρις να αντιληφθει το λαθος. Η οριστικη σταλθηκε και τωρα το εισοδημα μπηκε στο συζηγο. Πως διορθωνεται; Εχει κανεις κυρωσεις; Η επιχειρηση τι μπορεί να κάνει?

Υποβολή εκ νεου το αρχειο με τις βεβαιωσεις αποδοχων στο ταχις.για την Οριστικη ε7 πιθανον στην ΔΟΥ.

καλημερα

υπαρχει εφαρμογη αναλωσης κεφαλαιων μεσω ταχις ?

καταθετουμε τον πινακα της αναλωσης καπου?

αναγνωριζει η εφαρμογη βασει δικων τους δεδομενων κατα την πληκτρολογηση

τα ποσα που βαζουμε?

υπαρχει παραθυρο διαλογου για το ποσο που εχει η εφαρμογη

καλημερα

υπαρχει εφαρμογη αναλωσης κεφαλαιων μεσω ταχις ? ΟΧΙ

καταθετουμε τον πινακα της αναλωσης καπου? ΟΧΙ, ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΤΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ

τα ποσα που βαζουμε? ΝΑΙ

υπαρχει παραθυρο διαλογου για το ποσο που εχει η εφαρμογη ΝΑΙ ΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ. ΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΖΗΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

καλημερα

υπαρχει εφαρμογη αναλωσης κεφαλαιων μεσω ταχις ? ΟΧΙ

καταθετουμε τον πινακα της αναλωσης καπου? ΟΧΙ, ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΤΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ

τα ποσα που βαζουμε? ΝΑΙ

υπαρχει παραθυρο διαλογου για το ποσο που εχει η εφαρμογη ΝΑΙ ΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ. ΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΖΗΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

ευχαριστω συναδελφε