Προς το περιεχόμενο

Ε1 2014 - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ - ΛΥΣΕΙΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ξεκινήσουμε τις αναρτήσεις σχετικά με το Ε1 που θα μας βγάλει και φέτος το λάδι... Επειδή από την σελίδα των ανακοινώσεων ξεκίνησαν ήδη οι αναφορές προβλημάτων, νομίζω ότι θα χρειαστεί να μαζέψουμε κάπου τα προβλήματα και τις επισημάνσεις του καθενός μας με την ελπίδα ότι θα βοηθήσει όλους μας...

 

Καλή σαιζόν, καλό κουράγιο, καλό καλοκαίρι...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό καλοκαίρι...  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!!!!!!!!

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα έχω μια σύζυγο όπου ο σύζυγος πέθανε τον Ιούνιο. Πήρα κωδικούς και κλειδάριθμο και μπαίνω σήμερα και μου εμφάνισε στην επαλήθευση των στοιχείων στο Ε1 και τον σύζυγο από λάθος μπερδεύτηκα κ επιβεβαίωσα πως είναι ακόμη Έγγαμη και τώρα δεν με αφήνει να μπω στο Ε1 γιατί θα πρέπει να μπει από του συζύγου. Ξέρει κάποιος πως το διορθώνω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα έχω μια σύζυγο όπου ο σύζυγος πέθανε τον Ιούνιο. Πήρα κωδικούς και κλειδάριθμο και μπαίνω σήμερα και μου εμφάνισε στην επαλήθευση των στοιχείων στο Ε1 και τον σύζυγο από λάθος μπερδεύτηκα κ επιβεβαίωσα πως είναι ακόμη Έγγαμη και τώρα δεν με αφήνει να μπω στο Ε1 γιατί θα πρέπει να μπει από του συζύγου. Ξέρει κάποιος πως το διορθώνω?

Ευχαριστώ

 Πέρσι, σε παρόμοια περίπτωση που από παραδρομή πάτησα επιβεβαίωση στοιχείων ενώ δεν ήταν περασμένη η σύζυγος, πήρα στο υπουργείο και μου το ξανακλείδωσαν. Μετά από δύο μέρες περίπου είχε κλειδώσει, ξαναμπήκα από την αρχή και έβγαλε πάλι το παράθυρο επιβεβαίωσης στοιχείων.

 

P.s. Έχουμε ξεκινήσει δηλώσεις???? έχω μείνει πολύ πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πέρσι, σε παρόμοια περίπτωση που από παραδρομή πάτησα επιβεβαίωση στοιχείων ενώ δεν ήταν περασμένη η σύζυγος, πήρα στο υπουργείο και μου το ξανακλείδωσαν. Μετά από δύο μέρες περίπου είχε κλειδώσει, ξαναμπήκα από την αρχή και έβγαλε πάλι το παράθυρο επιβεβαίωσης στοιχείων.

 

P.s. Έχουμε ξεκινήσει δηλώσεις???? έχω μείνει πολύ πίσω...

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Εγώ όχι ακριβώς αλλά σιγά σιγά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθη στα στοιχεία τόκων καταθέσεων εντοπίζονται σε πολλά Ε1

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18400

 

Αν στέλνουμε τον κόσμο στις Τράπεζες για βεβαιώσεις (και δη βεβαιώσεις για τόκους κάτι σεντς) δεν θα τελειώσουμε τις Φορολογικές Δηλώσεις ούτε του χρόνου τέτοια μέρα...Οι Δηλώσεις είναι πια μια αλυσίδα, αν σπάσει έστω και ένας κρίκος δεν βγαίνει αυτό που θέλει το Υ.Ο (30/06/2014).Αλλά από ότι βλέπω και διαβάζω (π.χ.οι παρακρατήσεις μου 20% ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ κωδ.605 Ε1) δεν πρέπει να είναι μόνο ένας ο κρίκος...ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλο τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διεύθυνση στο μητρώο (δηλαδή αυτή που έχει δηλωθεί στο Μ1 και με βάση την οποία καθορίζεται η ΔΟΥ στην οποία ανήκουμε) πρέπει να είναι ίδια με την διεύθυνση της κύριας κατοικίας που δηλώνεται στο Ε1?

Αλλαγή της διεύθυνσης με Μ1 μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, δηλαδή αν κάποιος αλλάξει σήμερα την διεύθυνση νοείται ότι από σήμερα και στο εξής κατοικεί στην καινούργια ή είναι άσχετο το ένα με το άλλο? Μήπως υπάρχει προθεσμία για να δηλωθεί αλλαγή διεύθυνσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθη στα στοιχεία τόκων καταθέσεων εντοπίζονται σε πολλά Ε1

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18400

 

Αν στέλνουμε τον κόσμο στις Τράπεζες για βεβαιώσεις (και δη βεβαιώσεις για τόκους κάτι σεντς) δεν θα τελειώσουμε τις Φορολογικές Δηλώσεις ούτε του χρόνου τέτοια μέρα...Οι Δηλώσεις είναι πια μια αλυσίδα, αν σπάσει έστω και ένας κρίκος δεν βγαίνει αυτό που θέλει το Υ.Ο (30/06/2014).Αλλά από ότι βλέπω και διαβάζω (π.χ.οι παρακρατήσεις μου 20% ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ κωδ.605 Ε1) δεν πρέπει να είναι μόνο ένας ο κρίκος...ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλο τον κόσμο.

εγω δε ζητω βεβαιωσεις για τοκους απο τη τραπεζα για διασταυρωση αλλα βαζω κατευθειαν αυτες που δινει το συστημα.σιγουρα αν ζητησω απο τους πελατες κατι τετοιο οπως περυσι τη κατσαμε.τωρα με το κωδ 605 τι εγινε?εξαφανιστηκαν τα ποσα ε?καλο πασχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διεύθυνση στο μητρώο (δηλαδή αυτή που έχει δηλωθεί στο Μ1 και με βάση την οποία καθορίζεται η ΔΟΥ στην οποία ανήκουμε) πρέπει να είναι ίδια με την διεύθυνση της κύριας κατοικίας που δηλώνεται στο Ε1? Όχι απαραίτητα, μπορείς να βάλεις όποια διεύθυνση θέλεις και μάλιστα μπορείς να βάλεις και δύο διευθύνσεις ή περισσότερες αρκεί το σύνολο των μηνών να είναι 12. 

Αλλαγή της διεύθυνσης με Μ1 μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, δηλαδή αν κάποιος αλλάξει σήμερα την διεύθυνση νοείται ότι από σήμερα και στο εξής κατοικεί στην καινούργια ή είναι άσχετο το ένα με το άλλο? Μήπως υπάρχει προθεσμία για να δηλωθεί αλλαγή διεύθυνσης? Κανονικά θα έπρεπε να ισχύει το δεκαήμερο αλλά δεν νομίζω ότι το ψάχνει και κανένας αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η διεύθυνση στο μητρώο (δηλαδή αυτή που έχει δηλωθεί στο Μ1 και με βάση την οποία καθορίζεται η ΔΟΥ στην οποία ανήκουμε) πρέπει να είναι ίδια με την διεύθυνση της κύριας κατοικίας που δηλώνεται στο Ε1? Όχι απαραίτητα, μπορείς να βάλεις όποια διεύθυνση θέλεις και μάλιστα μπορείς να βάλεις και δύο διευθύνσεις ή περισσότερες αρκεί το σύνολο των μηνών να είναι 12. 

Αλλαγή της διεύθυνσης με Μ1 μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, δηλαδή αν κάποιος αλλάξει σήμερα την διεύθυνση νοείται ότι από σήμερα και στο εξής κατοικεί στην καινούργια ή είναι άσχετο το ένα με το άλλο? Μήπως υπάρχει προθεσμία για να δηλωθεί αλλαγή διεύθυνσης? Κανονικά θα έπρεπε να ισχύει το δεκαήμερο αλλά δεν νομίζω ότι το ψάχνει και κανένας αυτό.

 

Ευχαριστώ. Δέκα ημέρες από πότε? Ποιος μπορεί να γνωρίζει αν όντως άλλαξα διεύθυνση πριν 10 μέρες ή πριν 2 μήνες?

Αν γίνει αλλαγή διεύθυνσης με Μ1 σήμερα, και η νέα διεύθυνση δηλωθεί και στο Ε1 2014(χρήση 2013) σαν κύρια κατοικία, είναι παράλογο?

 

Το επίδομα πετρελαίου θέρμανσης δηλώνεται πουθενά στο Ε1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα πετρελαίου θέρμανσης δηλώνεται πουθενά στο Ε1? 

Το επίδομα είναι αφορολόγητο, δεν αποτελεί εισόδημα και δεν υπόκειται σε καμιά κράτηση υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα έχω μια σύζυγο όπου ο σύζυγος πέθανε τον Ιούνιο. Πήρα κωδικούς και κλειδάριθμο και μπαίνω σήμερα και μου εμφάνισε στην επαλήθευση των στοιχείων στο Ε1 και τον σύζυγο από λάθος μπερδεύτηκα κ επιβεβαίωσα πως είναι ακόμη Έγγαμη και τώρα δεν με αφήνει να μπω στο Ε1 γιατί θα πρέπει να μπει από του συζύγου. Ξέρει κάποιος πως το διορθώνω?

Ευχαριστώ

Sofoula κατά λάθος έκανα κι εγώ επιβεβαίωση σε όμοια περίπτωση με τη δική σου. Φέτος όμως δεν το δέχτηκαν στο taxis να μου το διορθώσουν, όπως σου είχα πει ότι είχαν κάνει πέρσι, με στέλνουν στο μητρώο  :(  (κάτι που ήθελα να αποφύγω τώρα με τόσο φόρτο). Εσένα στο διόρθωσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

Εχει τύχει σε κανέναν στην επιβεβαίωση στοιχείων στο έντυπο ε1 να μην εμφανίζει τον ΑΔΤ της συζύγου? Δεν με αφήνει να τον συμπληρώσω, μου γράφει προσωπικά δεδομένα προστατεύονται. Θεώρησα ότι θα τον βρώ στο κυρίως έντυπο (γιατί ήταν δηλωμένος κανονικά πέρσι ο ΑΔΤ) αλλά ούτε εκεί μου τον εμφανίζει. Και αυτό το παρατηρώ σε δύο δηλώσεις μέχρι στιγμής. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Πειράζει να το αφήσω έτσι  ή πρέπει να κάνω καμία βόλτα από το μητρώο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

Εχει τύχει σε κανέναν στην επιβεβαίωση στοιχείων στο έντυπο ε1 να μην εμφανίζει τον ΑΔΤ της συζύγου? Δεν με αφήνει να τον συμπληρώσω, μου γράφει προσωπικά δεδομένα προστατεύονται. Θεώρησα ότι θα τον βρώ στο κυρίως έντυπο (γιατί ήταν δηλωμένος κανονικά πέρσι ο ΑΔΤ) αλλά ούτε εκεί μου τον εμφανίζει. Και αυτό το παρατηρώ σε δύο δηλώσεις μέχρι στιγμής. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Πειράζει να το αφήσω έτσι  ή πρέπει να κάνω καμία βόλτα από το μητρώο?

Δεν είναι τίποτα. Έτσι το δείχνει, θα στο εμφανίσει στο έντυπο μετά την υποβολή.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εμφανίζει ούτε μετά (στο έντυπο) Κώστα.

Είναι "προσωπικό δεδομένο" να ξέρεις τον αριθμό ταυτότητας της συζύγου σου...

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εμφανίζει ούτε μετά (στο έντυπο) Κώστα.

Είναι "προσωπικό δεδομένο" να ξέρεις τον αριθμό ταυτότητας της συζύγου σου...

Καλησπέρα

Σίγουρα δεν το εμφανίζει?? Στο PDF εννοώ λέγοντας έντυπο ! Μετά την οριστικοποίηση... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημαίνω κάτι που μου έτυχε χθες και θέλει μεγάλη προσοχή απο τη μεριά μας

Σε φορολογούμενο δημόσιο υπάλληλο που δουλεύει στο εξωτερικό και μεγάλο μέρος των αποδοχών τους ειναι απαλλασόμενο, στις αποδοχές που ειναι αναρτημένες στο taxis, όταν τις έβλεπα Μέσα απο τον κωδικό 301 (το πινακακι που βγάζει) φαίνονταν κανονικά ως είδος αποδοχών απαλλασόμενες, όταν όμως το έβλεπα απο έξω, δηλ. Με το που μπαίνεις στην εφαρμογή που εχει την επιλογή βεβαιώσεις αποδοχών κάτω απο τα έντυπα αριστερά, τις αποδοχές αυτές τις εμφάνιζε ως κανονικές και όχι απαλλασόμενες.

Εννοείται βέβαια οτι το σωστό ειναι το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Η αμοιβή από συμμετοχή σε κινηματογραφική ταινία σε ποιον κωδικό μπαίνει? Υπάρχει κ παρακράτηση στην συγκεκριμένη αμοιβή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εμφανίζει ούτε μετά (στο έντυπο) Κώστα.

Είναι "προσωπικό δεδομένο" να ξέρεις τον αριθμό ταυτότητας της συζύγου σου...

Καλησπέρα

 

Σίγουρα δεν το εμφανίζει?? Στο PDF εννοώ λέγοντας έντυπο ! Μετά την οριστικοποίηση... :)

Το εμφανίζει σίγουρα, Κώστα και Μπάμπη. Το τσεκάρισα στο δικό μου τώρα...

Καλημέρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμφανίζει σίγουρα, Κώστα και Μπάμπη. Το τσεκάρισα στο δικό μου τώρα...

Καλημέρα !

Καλημέρα κ. Γιάννη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα. Έτσι το δείχνει, θα στο εμφανίσει στο έντυπο μετά την υποβολή.  :)

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση, άρα προχωράω άφοβα.

Θα παρακαλούσα να μου λύσετε και κάποιες άλλες απορίες.

Σε έναν μισθωτό δημόσιο υπάλληλο, η εισφορά αλληλεγγύης δεν θα έπρεπε να αναγράφεται στην βεβαίωση αποδοχών και να μπει στον κωδικό 333? Ξέρω ότι μπαίνει προσυμπληρωμένος ο κωδικός αυτός, αλλά στην βεβαίωση αποδοχών δεν υπάρχει αυτό το ποσό (είναι κενό δηλαδή) και κενό και στο έντυπο ε1. Εχει γίνει κάποιο λάθος?

Επίσης για να βάλω την κύρια κατοικία, πατάω εικόνα περσινής δήλωσης, αλλά είναι λάθος ο αριθμός. Βάζω τον σωστό και μετά πατάω καταχώρηση εγγραφής ή μεταφορά στην δήλωση?

Οι τόκοι μεταξύ των συζύγων μπορούν να μοιραστούν όλοι στον έναν ή πρέπει υποχρεωτικά ό,τι αντιστοιχεί σε κάθε έναν τους?

Το επίδομα τέκνων του ΟΓΑ μπαίνει στο 657, σωστά?

Οι ιατρικές αποδείξεις αν δεν συμπληρώνουν το 5% του καθαρού είσοδήματος, μπορώ να μην τις βάλω καθόλου?

Και κάτι τελευταίο, αν υπήρχε προκαταβολή φόρου από το προηγούμενο έτος, θα το έβγαζε αυτόματα στους κωδικούς 901-902? Η πρέπει να το ψάξω στο προηγούμενο εκκαθαριστικό?

Είπα τις απορίες μου όλες μαζεμένες, είμαι κανούργια οπότε δείξτε λίγη επιείκια.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Η αμοιβή από συμμετοχή σε κινηματογραφική ταινία σε ποιον κωδικό μπαίνει? Υπάρχει κ παρακράτηση στην συγκεκριμένη αμοιβή!

Mηπως γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πατέρας έχει την επικαρπία.Τα 2 παιδιά την ψιλή κυριότητα απο 50%.Στο διαμέρισμα μένουν τα παιδιά.Στό Ε1 3η σελίδα τα παιδια δηλώνουν απο 50% και δωρεάν παραχωρημένη και ο πατέρας στο Ε2 δωρεάν παραχώρηση στα τέκνα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακτοποιούμενοι κύριοι χώροι ,ΚΑ 231 στην δήλωση Ε1,  επηρεάζει τον υπολογισμό τεκμηρίου διαβίωσης κατοικίας?

 

π.χ. ΚΑ 211 = 502 τ.μ. που είναι το σύνολο των τ.μ. της κατοικίας μαζί με τους τακτοποιούμενους  χώρους.

       ΚΑ 212 = 66 τ..μ  βοηθητικοί χώροι

       ΚΑ 231 = 89 τ.μ. κύριοι χώροι που τακτοποιήθηκαν με τον ν. 4178/13

       Τιμή ζώνης 2.900,00€

        Διαμέρισμα - 12 μήνες ιδιοκατοίκησης - 100% ο σύζυγος.

 

Έχω ελέγξει το αποτέλεσμα με διάφορα προγράμματα σε επικοινωνία με συναδέλφους και έχω διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Θα εκτιμούσα τον υπολογισμό από όσους συναδέλφους έχουν λίγο χρόνο να ασχοληθούν, δοκιμάζοντας με την  συμπλήρωση ΚΑ  231 και χωρίς την συμπλήρωση.

(χωρίς την συμπλήρωση υπολογίζω τεκμήριο κατοικίας 165.256,00€). Με την συμπλήρωση του κωδικού έχω διάφορα αποτελέσματα.

 

Σημαντική η βοήθεια για τον υπολογισμό, όπως αντιλαμβάνεστε, για  την ανάλωση κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να κανω και εγώ μια ερώτηση για έναν φορολογούμενο με αναπηρία πανω από 67% που είναι μονιμα σε κλινική και εχει εισόδημά 4800 περίπου, ως τωρα ηταν προστατευόμενο μελος στη μητέρα του γιατι δεν ειχε μεγαλη συνταξη,αλλα εφόσον δεν μενουν μαζι πρεπει να κανει μονος δηλωση.Σαν κυρια κατοικία δηλώνω την κλινική? Αν ναι με τι ποσοστό ιδιοκτησίας και σαν τι μισθωμένη ? Αυτος ο ανθρωπος δικεουτε το κοινωνικο μέρισμα?  

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...