Jump to content
  • 0

Διακοπη ομορρυθμου εταιρειας υπεραξια


kyrmenant
 Share

Question

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

'Οχι που έτυχε εμένα.....  (κατά την διακοπή δεν υποβάλλεις τίποτα)

 

Δες εδώ... 

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την υπεραξία από τη μεταβίβαση τίτλων
[20.03.2014]
 

 

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την μεταβίβαση τίτλων αλλά και την δήλωση υπεραξίας δίνει το Υπ. Οικ. με την Δ12A 1049253 ΕΞ 17.3.2014 απόφασή του.

Σύμφωνα με την απόφαση κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα:
α) μετοχές σε εταιρεία εισηγμένη ή μη σε χρηματιστηριακή αγορά,
β) μερίδια ή μερίδες σε προσωπικές εταιρείες,
γ) κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια ή εταιρικά ομόλογα,
δ) παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα.
Ως μεταβίβαση σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο νοείται και η εισφορά των ανωτέρω τίτλων για την κάλυψη ή αύξηση κεφαλαίου εταιρείας.»

Επίσης, στο άρθρο 43 του νόμου αυτού 4172/2013 ορίζεται ότι το παραπάνω εισόδημα φορολογείται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) χωρίς να γίνεται καμία αναφορά στο χρόνο καταβολής του εν λόγω φόρου. Επομένως, ο δικαιούχος της ωφέλειας κατά τη στιγμή της μεταβίβασης δεν υποχρεούται στην καταβολή φόρου αλλά ούτε και στην υποβολή αντίστοιχης δήλωσης υπεραξίας, όπως απαιτούσαν οι προϊσχύουσες διατάξεις του ν.2238/1994. Αντίθετα, αφού δεν προβλέπεται διαφορετικά από το νόμο, ο δικαιούχος της ωφέλειας θα συμπεριλάβει το αντίστοιχο εισόδημα στην ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος στο τέλος του έτους και θα φορολογηθεί σύμφωνα με τα ανωτέρω.

2. Κατόπιν των όσων προαναφέρθηκαν διευκρινίζεται ότι, για την υπεραξία που προκύπτει από τη μεταβίβαση των τίτλων που ορίζονται στο άρθρο 42 του ν.4172/2013 δεν απαιτείται η υποβολή δήλωσης φόρου υπεραξίας και η καταβολή του φόρου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Για όσες δηλώσεις φόρου υπεραξίας έχουν ήδη υποβληθεί και αφορούν μεταβιβάσεις που έχουν πραγματοποιηθεί από τις αρχές του 2014 και έπειτα και έχει καταβληθεί ο σχετικός φόρος, αυτός θα συμπεριληφθεί στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2015 προκειμένου να ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση τους.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συναδελφοι καλημερα

 

Σε περιπτωση διακοπης ΟΕ οφειλεται πλεον υπεραξια?

 

γιατι  ,   πριν οφειλονταν     ??????     στην   διακοπη     ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

εαν  εφαρμοζοντας τις διαταξεις   ,     -   διαφορα  ,αξια  πωλ  και   αξια  κτησης  -    προκυψει υπεραξια,

 

αυτη ειναι εισοδημα απο επιχ/  κη  δραστ/τα     για την   ο ε        ,       (  αν ηταν  Φ.Π.  θα τη βαζαμε για φορολογια στο   Ε1)   

 

δειτε  αρθρ     42   1       4172/13

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Στην εν λογω περιπτωση  δεν εχω πωληση,θα κανω διακοπη της ΟΕ και στη συνεχεια ο ενας εταιρος θα κανει εναρξη ατομικης επιχειρησης στον ιδιο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτο κατανοω και γω,απλα διαβαζοντας καταλαβα οτι στην εν λογω περιπτωση δεν οφειλεται υπεραξια χωρις ομως να ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εαν γινει λυση ΟΕ και διακοπη και στη συνεχεια εναρξη ατομικης επιχειρησης στον ιδιο χωρο οφειλω υπεραξια?

Τον Φεβρουάριο έκανα λύση και έθεσα σε εκκαθάριση μία ΟΕ και ταυτόχρονα έκανα έναρξη ατομικής από τον ένα εταίρο .Βέβαια  η λύση έγινε λόγω συνταξιοδότησης του πατέρα. Στην ΔΟΥ δεν μου ζήτησαν τίποτα.Ούτε αυτοψία,ούτε υπεραξία,ούτε αίτησης συνταξιοδότησης.Αντάλλαγμα πώλησης δεν υπάρχει και τα πάγια,εμπορεύματα μεταβιβάσθηκαν με τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...