Προς το περιεχόμενο

απωλεια βιβλιων και τιμολογιων επιχειρησης και προστιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να κανω εκπροθεσμη διακοπη δεν υπαρχουν Τ-Π Δ-Α,Τ-Α,Δ-Α και βιβλιο εσοδω-εξοδων η επιχειρηση ηταν σε αδρανεια απο το 2009 απο την δου μου ειπαν οτι με τον υπαρχο νομο παμε στα 600 ευρω το βιβλιο και συνεχεια στο 1/3 αλλα τιποτα δεν ειναι σιγορο κ περιμενουν εγκυκλειο μαλιστα δεν εχουν καταλογισει προστιμα απο τον νοεμβρη.Ποια η αποψη σας ο πελατης με πιεζει για οσο το δυνατον οικονομικοτερη λυση και ειμαι προβληματισμενος αν πρεπει να προχωρησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

διαβάζοντας τον ΚΦΔ και συγκεκριμένα το αρθρο 13 και την νέα ΠΟΛ 1252/20.11.2015 σχετικά με τα νέα πρόστιμα του ΚΦΔ δεν βλέπω πουθενά το τί τελικά ισχύει στην περίπτωση της επιβολής προστίμων σε περίπτωση απώλειας βιβλίων και στοιχείων. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου δώσει τα φώτα του πάνω σε αυτό το κομμάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας τον ΚΦΔ και συγκεκριμένα το αρθρο 13 και την νέα ΠΟΛ 1252/20.11.2015 σχετικά με τα νέα πρόστιμα του ΚΦΔ δεν βλέπω πουθενά το τί τελικά ισχύει στην περίπτωση της επιβολής προστίμων σε περίπτωση απώλειας βιβλίων και στοιχείων. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου δώσει τα φώτα του πάνω σε αυτό το κομμάτι?

κάπου διάβασα ότι μέχρι τώρα το πρόστιμο για απώλεια βιβλίου είναι 2500 ευρώ και για ΦΤΜ 600.Από ότι μου είπε σήμερα μία εφοριακός ενδέχεται να εκδοθεί μία διευκρινιστική για τα θέματα των απωλειών ώστε να διαλευκανθεί πλήρως το τοπίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διάβασα ότι μέχρι τώρα το πρόστιμο για απώλεια βιβλίου είναι 2500 ευρώ και για ΦΤΜ 600.Από ότι μου είπε σήμερα μία εφοριακός ενδέχεται να εκδοθεί μία διευκρινιστική για τα θέματα των απωλειών ώστε να διαλευκανθεί πλήρως το τοπίο.

???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκει στην περίπτωση θ του άρθρου 54 παρ 1. (2.500)   . Θεωρώ ότι θα επιβληθεί μια παράβαση για όλα τα απωλεσθέντα.

ευχαριστώ. Πάντως νομίζω ότι θα πρέπει να βγεί κάποια διευκρινιστική πάνω σε αυτό διότι στην αναλυτική ΠΟΛ 1252/20.11.2015 αν δε κάνω λάθος δεν αναφέρει κάτι σχετικό με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, εδώ χρειάζεται λιγάκι προσοχή διότι όπως το εκλαμβάνω, για ορισμένες περιπτώσεις δεν ισχυει το 2500,00 ευρώ.

Για να γίνω πιο σαφής, η ΠΟΛ. 1252/2015 στο άρθρο 2, παράγραφος ζ, περίπτωση 2 μεταξύ άλλων αναφερει:

 

"Σημειώνεται ότι, για τις παραβάσεις μη διαφύλαξης (απώλειας) φορολογικών βιβλίων και στοιχείων, οι οποίες ανάγονται σε φορολογικές περιόδους πριν την 1.1.2014, εφαρμόζονται οι μεταβατικές διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 7 του ν. 4337/2015 και επιβάλλονται τα πρόστιμα της περίπτωσης ζ' της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού, δηλαδή ποσό ίσο με το 1/3 του επιβαλλόμενου προστίμου από τις διατάξεις του άρθρου 5 του ν. 2523/1997, κατά περίπτωση, για κάθε παράβαση."
 
Οπότε, θεωρώ ότι όσες παραβάσεις προσδιορίζονται χρονικά σε φορολογικές περιόδους πριν την 1-1-2014 το πρόστιμο είναι 200,00 ευρώ ή 266,67 ευρώ ανά περίπτωση.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκει στην περίπτωση θ του άρθρου 54 παρ 1. (2.500)   . Θεωρώ ότι θα επιβληθεί μια παράβαση για όλα τα απωλεσθέντα.

 

Προφανώς εκ παραδρομής γράψατε περίπτωση θ'.

Η συγκεκριμένη περίπτωση αφορά στην περίπτωση η' της παρ. 1 του άρθρου 54 (άρθρο 13) με την επιφύλαξη της ερμηνείας της "έγκαιρης" και "καλογραμμένης" (τι πρωτότυπο) ΠΟΛ.1252/15 που παρέθεσε ο συνάδελφος παραπάνω.

 

Υ.Γ.

Τρ. Αλεξιάδης: «Ορθολογικοποιούμε τα πρόστιμα, αφαιρούμε τις υπερβολές, διορθώνουμε τα λάθη»

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26424

Δώστε κι άλλες ορθολογικοποιήσεις και διορθώσεις λέμεεεεεε

@#%$%&$%^@#$&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά τη γνώμη μου, εδώ χρειάζεται λιγάκι προσοχή διότι όπως το εκλαμβάνω, για ορισμένες περιπτώσεις δεν ισχυει το 2500,00 ευρώ.

Για να γίνω πιο σαφής, η ΠΟΛ. 1252/2015 στο άρθρο 2, παράγραφος ζ, περίπτωση 2 μεταξύ άλλων αναφερει:

 

"Σημειώνεται ότι, για τις παραβάσεις μη διαφύλαξης (απώλειας) φορολογικών βιβλίων και στοιχείων, οι οποίες ανάγονται σε φορολογικές περιόδους πριν την 1.1.2014, εφαρμόζονται οι μεταβατικές διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 7 του ν. 4337/2015 και επιβάλλονται τα πρόστιμα της περίπτωσης ζ' της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού, δηλαδή ποσό ίσο με το 1/3 του επιβαλλόμενου προστίμου από τις διατάξεις του άρθρου 5 του ν. 2523/1997, κατά περίπτωση, για κάθε παράβαση."
 
Οπότε, θεωρώ ότι όσες παραβάσεις προσδιορίζονται χρονικά σε φορολογικές περιόδους πριν την 1-1-2014 το πρόστιμο είναι 200,00 ευρώ ή 266,67 ευρώ ανά περίπτωση.

 

 

εννοείς ότι για όσες παραβάσεις απώλειας βεβαιώθηκαν πριν την 1.1.2014 ?? δηλ. αν δηλώθηκε η απώλεια μετά την 1.1.2014 ισχύουν τα νέα πρόστιμα ή το ανάγονται εννοεί σε απωλεσθέντα στοιχεία χρήσεων πρό της 1.1.2014?

 

παράδειγμα..αναδρομική διακοπή επιχείρησης με ημερομηνία πχ 2007. Απώλεσε τότε τιμολογια και ΦΤΜ, των οποίων η απώλεια δηλώθηκε τον Σεπτέμβριο του 2014 στο τμήμα κώδικα. Με το σκεπτικό της ΠΟΛ 1252 και το ρήμα "ανάγονται" η επιχείρηση θα δεχθεί το παλιό πρόστιμο και όχι το νέο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ταπεινή μου άποψη, ερμηνεύοντας εκείνο το τμήμα της ΠΟΛ 1252/2015 που παρέθεσα, θεωρώ ότι για απώλεια βιβλίων και στοιχείων τα οποία (βιβλία και στοιχεία) αναφέρονται  σε φορολογικές περιόδους πριν την  1-1-2014, θα πρέπει να επιβληθούν τα παλιά πρόστιμα.

 

Βέβαια όσον αφορά τη Φ.Τ.Μ. εδώ έχουμε φορολογικό μηχανισμό, οπότε όπως η ίδια ΠΟΛ. αναφέρει στο άρθρο 2, περίπτωση ζ, παράγραφος 2:

 

Σχετικά με τους φορολογικούς ηλεκτρονικούς μηχανισμούς (ΦΗΜ) επισημαίνεται ότι για παραβάσεις που διαπράττονται έως την 31.12.2015 επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 10 του ν. 1809/1988 (άρθρο 38 παρ. 2 ν. 4308/2014, όπως ισχύει μετά την τροποποίησή του με το άρθρο 6 του ν. 4337/2015).

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάντως από ΔΟΥ Θεσσαλονίκης για απώλεια ΤΙΜ αγορών από ιδιώτη του 2007, μία σελίδα θεωρημένη, πρόστιμο 2.500€. Φυσικά και δεν συνέχισα την διακοπή! Για να αποφύγω το πρόστιμο θα τους καταθέσω βιβλίο εσόδων εξόδων ότι το παραστατικό έχει χρησιμοποιηθεί.Οπότε γλυτώνει και το πρόστιμο όπως μου είπαν στον ΚΦΑΣ.Καλύτερα έτσι εεε;

Εναλλακτικά μας είπαν να αναμένουμε εγκύκλιο για την διόρθωση της ασάφειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...