Jump to content

ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΣΟΔΩΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ-ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ

Recommended Posts

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ?

Καλησπέρα

Δείτε αν θέλετε ξανά τον συντελεστή που αναφέρεται στις πωλήσεις καρτών κινητής. Είναι υπερβολικά μεγάλος νομίζω.

Για τα υπόλοιπα, συγγνώμη, δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή... :)

Μπάμπη ο συντελεστής για τις τηλεκάρτες (γενικά οι τηλεκάρτες) είναι ένα μπάχαλο . Ο 32% αναφέρεται στη προμήθεια και έχει αλλάξει από τη χρήση 2006 ή 2007 με το μπάχαλο που έφερε η αλλαγή του τότε ΚΒΣ ., έχω ανεβάσει παλαιότερα και σχετικό έγγραφο . Θα προσπαθήσω αύριο (άμα δε λειτουργεί το τάξις δηλαδή) να βρώ το σχετικό τοπικ .....

Εξαρτάται πως αντιμετωπίζεις τις πωλήσεις τηλεκαρτών .....

Νομίζω ότι καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι Αποστόλη/Ελένη.  :)

Θέλει προσοχή και μελέτη το θέμα.

Εγώ καλώς ή κακώς, μια παρατήρηση έκανα. :)

Ας το δει αν θέλει κι άλλο ο συνάδελφος. :rolleyes:

Καλημέρα στην Πρέβεζα. :)

Καλημέρα σε όλους. :)

ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΤΟ 4% ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ

ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Η' ΟΧΙ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΠΑ, ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ

Καλό μεσημέρι

Εστειλα μια εκκαθαριστική ΦΠΑ και διαπίστωσα λάθος.Στην τροποποιητική υπάρχει πρόστιμο?

Ευχαριστώ

Καλό μεσημέρι

Εστειλα μια εκκαθαριστική ΦΠΑ και διαπίστωσα λάθος.Στην τροποποιητική υπάρχει πρόστιμο?

Ευχαριστώ

οχι

Κωδ.310        Γράφεται η αξία εκροών που απαλλάσσονται χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών. Περιλαμβάνονται ακόμα και οι εξαιρούμενες του Φ.Π.Α. εκροές. ΄Ετσι στον κωδικό αυτό ενδεικτικά αναφέρονται οι εξής περιπτώσεις:

1) Oλες οι πράξεις του άρθρου 22 του ν.2859/2000, εκτός από :

α) των περ.λ΄ και λγ΄ της παρ.1 (κωδ.309) και

β) των περ.ιθ΄, κ΄, κα΄, κγ΄,κδ΄, κε΄ της παρ.1 του ίδιου άρθρου, εφόσον ο λήπτης είναι εγκατεστημένος εκτός της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης ή συνδέονται με εξαγόμενα αγαθά.

Μεταξύ των πράξεων που απαλλάσσονται, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών, σύμφωνα με το άρθρο 22, επισημαίνουμε τα μισθώματα από ακίνητα.

2) Οι επιδοτήσεις και λοιπά έσοδα, που απαλλάσσονται του Φ.Π.Α. π.χ. αποζημιώσεις, συναλλαγματικές διαφορές.

3) Οι πωλήσεις βιομηχανοποιημένων καπνών από πρατηριούχους και λιανοπωλητές τέτοιων προϊόντων, σύμφωνα με την παρ.6 του άρθρου 44 ν.2859/2000.

4) Οι πωλήσεις εφημερίδων και περιοδικών από πρακτορεία διανομής και λιανοπωλητές (εφημεριδοπώλες, περίπτερα, ψιλικά κ.λ.π.), σύμφωνα με την παρ.8 του άρθρου 19 ν.2859/2000.

5) Οι προμήθειες των προσώπων που μεσολαβούν για τη διάθεση στο κοινό καρτών τηλεπικοινωνίας (τηλεκάρτες), εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων που ακυρώνονται σε ειδικά μηχανήματα, καρτών ελεγχόμενης στάθμευσης και πιστωτικών καρτών, σύμφωνα με την παράγραφο 9 του άρθρου 19 του ν.2859/2000.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ?

• 1 month later...

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ?

Παιδιά Καλημέρα

Εχω αναλάβει ένα περίπτερο  και προσπαθώ να κάνω την Εκκαθαριστική ΦΠΑ ,αλλα εχω κωλύσει

Εχω αναρτήσει έναν  πινάκα με τον τροπο που τα εχει κανει ο  προηγούμενος λογιστης ,ειδα και τον πινακα του GEORGEKOL1985 και εχω μπερδευτει εντελως ,ποιος ειναι ο σωστος?

Για  τα  εισιτηρια και τηλεκάρτες  δεν υπαρχει βεβαιωση για την προμηθεια ,στα τιμολογια αγορας εμφανίζεται ως εκπτωση

Η βεβαιωση της προμηθειας  για τις εφημεριδες την εχουμε λάβει τον Φεβρουαριο ,οποτε δεν την εχω βαλει στην περ.ΦΠΑ του Δ’τριμηνο και δεν ξερω αν πρέπει  να την βάλω στην Εκκαθαριστικη

ΠΩΛΗΣΕΙΣ                                              

ΠΕΡ.ΦΠΑ     ΕΚΚ.ΦΠΑ     Ε3    ΠΡΟΡΑΤΑ                            

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ                  309                 610         266       402

ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ            309                 610        266        402

ΤΣΙΓΑΡΑ                      310                 611        266        403

ΠΡΟΜ.ΕΦΗΜΕΡ.                                             273

ΑΓΟΡΕΣ

ΠΕΡ.ΦΠΑ     ΕΚΚ.ΦΠΑ     Ε3                                       

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ               -                     666   ?     231      

ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ         -                     666  ?     231

ΤΣΙΓΑΡΑ                   -                    666         231