Προς το περιεχόμενο
  • 0

Λάθος βεβαίωση αποδοχών και πως διορθώνεται


domi

Ερώτηση

Μήπως γνωρίζει κανένας συνάδελφος τι γίνεται στην περίπτωση που έχει υποβληθεί λάθος βεβαίωση αποδοχών? Το πρόγραμμα μισθοδοσίας ¨τράξηξε¨ στοιχεία από το 2014 και όχι από το 2013. Ηταν σε λάθος χρήση εφαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο εργοδότης (Υπουργείο Δικαιοσύνης) έχει στείλει λανθασμένα ποσά , με την ηλεκτρονική υποβολή του αρχείου που έχει στείλει.

 

Αυτοτελώς φορολογούμενο ποσό (αναγράφεται κιόλας η συγκεκριμένη αιτιολογία) έχει μπεί στον κωδικό 302 αντί του 660.

 

Το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης φυσικά και είναι λάθος (βγαίνει πολύ μεγαλύτερο χρεωστικό).

 

 

Για να γίνει τροποποιητική υποβολή νέου αρχείου , εκ μέρους του εργοδότη (το ξεχνάμε) για πολλούς και ευνόητους λόγους.

 

Για να τρέχουμε εμείς από την πλευρά μας , για τροποποιητική σε ΔΟΥ , δέν το επιθυμούμε.

 

 

Μιάς και στον προσυμπληρωμένο κωδικό 302 , δέν μπορούμε να επέμβουμε , σκέφτηκα το εξής.

 

Να συμπληρώσω το λάθος ποσό στον κωδικό 660 (όπου και πρέπει να ήταν εξ αρχής) και ταυτόχρονα να κάνω αρνητική καταχώρηση του ίδιου ποσού στον 344.

 

Τουλάχιστον έτσι η εκκαθάριση θα βγεί σωστή.

 

Γνώμες ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτον δεν καταλαβαίνω τους προφανείς και ευνόητους λόγους να μην γίνει διόρθωση από το υπουργείο που έστειλε λάθος στοιχεία.

Δεύτερον δεν δέχεται αρνητικά ποσά η δήλωση και τρίτον δεν μπορείς να βάλεις ποσό στον κωδικό 343-344 και να υπάρχει με το ίδιο ΑΦΜ και σε άλλον κωδικό κάποιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτον δεν καταλαβαίνω τους προφανείς και ευνόητους λόγους να μην γίνει διόρθωση από το υπουργείο που έστειλε λάθος στοιχεία.

 

 

Εχουν ειδοποιηθεί στο τμήμα μισθοδοσίας του συγκεκριμένου υπουργείου από τις 20 Μαίου ... και ακόμη δέν έχουν κάνει διόρθωση.

 

Οπότε και δέν ελπίζω σε κάτι άμεσο ... και έψαχνα να βρώ κάποια εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω υποβαλει 20 Απριλιου οριστικες των ελευθ.επαγγ. χωρις προβλημα και ακομα ειναι σε εκκρεμότητα.

Τοσο πολυ αργει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑΥΤΙΚΟΥ  ΚΑΙ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ  ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΙ ΦΟΡΟ  ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ  ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ !!!!

Μήπως δεν έχετε συμπληρώσει το ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως δεν έχετε συμπληρώσει το ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ?

ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ  ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ.ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΥΠΕΡΗΜΕΡΙΑΣ .

 

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Φορολογούμενος που εργάστηκε σε Δήμο έλαβε με  απόφαση Δικαστηρίου δεδουλευμένα προηγούμενων ετών  το 2013 και τόκους υπερημερίας.

Ο υπάλληλος του Δήμου έστειλε την Βεβαίωση με τα ποσά στους  κωδ.301 και 657.

Ζήτησα να φορολογηθεί στα πραγματικά έτη εργασίας.

Να μου δώσει βεβαιώσεις  αλλά δεν ξέρει πως μπορεί να διαγράψει τον μισθωτό από το αρχείο 2014, εάν πρέπει να τον διαγράψει, που πρέπει να ξαναστείλει  στο υπουργείο

 και δεν έχει κωδικό για τους τόκους υπερημερίας.

Μήπως έχει συμβεί σε κάποιον συνάδελφο;

Το υπουργείο δεν απαντά. Παλεύω με αυτήν την υπόθεση από τον 05/2014.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μία απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στην ερώτηση μου για τους τόκους υπερημερίας οι οποίοι έχουν ληφθεί με δικαστική απόφαση.

Σε ποίον κωδικό, στον 659;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μέχρι και το οικ.2014 οι κωδικοί ήταν οι 291-292..

 

 εάν είχε παρακρατηθεί φόρος στους 293-294..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι,

 

Μέχρι πότε είναι η υποβολή της οριστικής δήλωσης, γιατί στο taxisnet άνοιγε η εφαρμογή και τι αρχείο στέλνουμε, όπως παλιά?

Πολλά ερωτήματα!!!!!

 

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλό μεσημέρι..

 

όταν λες άνοιξε? τι άνοιγε ακριβώς..

 

η υποβολή της οριστικής Ε7 καταργήθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλό μεσημέρι..

 

όταν λες άνοιξε? τι άνοιγε ακριβώς..

 

η υποβολή της οριστικής Ε7 καταργήθηκε..

καταργήθηκε αλλά εαν μπεις στην εφαρμογή ανοιγει κανονικά αλλά καταλήγει στο μήνυμα 

 
Δεν μπορείτε να υποβάλλετε για έτος μεγαλύτερο ή ίσο του 2015.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καταργήθηκε αλλά εαν μπεις στην εφαρμογή ανοιγει κανονικά αλλά καταλήγει στο μήνυμα 

 
Δεν μπορείτε να υποβάλλετε για έτος μεγαλύτερο ή ίσο του 2015.

 

που σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΣΤΕΙΛΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. ΞΑΝΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΣΤΕΙΛΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. ΞΑΝΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???

την τελευταία υποβολή θα λάβουν υπόψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Έχοντας στείλει εμπρόθεσμη αρχική, αν στείλω εκπρόθεσμη τροποποιητική θα έχει πρόστιμο ή ισχύει το ίδιο με το ΦΠΑ;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έστειλα κατα λάθος βεβαίωση αποδοχών σε εταιρία που δεν απασχολεί προσωπικό. πώς μπορώ να το διορθώσω? γίνεται να στείλω κενό αρχείο και να λάβει υπόψιν μόνο το κενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΣΤΕΙΛΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧ/ΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΛΑΘΟΣ .ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΩΣ ΑΡΧΙΚΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΒΟΛΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 28/2/18 ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΥΠΟΒΟΛΗ? ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...