Προς το περιεχόμενο
  • 0

Λάθος βεβαίωση αποδοχών και πως διορθώνεται


domi

Ερώτηση

Μήπως γνωρίζει κανένας συνάδελφος τι γίνεται στην περίπτωση που έχει υποβληθεί λάθος βεβαίωση αποδοχών? Το πρόγραμμα μισθοδοσίας ¨τράξηξε¨ στοιχεία από το 2014 και όχι από το 2013. Ηταν σε λάθος χρήση εφαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί διάβασα ότι δεν διορθώνονται μετά την υποβολή τους και έχει και πρόστιμο η αναληθής υποβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1039/3.2.2014.

Συγκεκριμένα οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις θα πρέπει να υποβάλλουν τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών υπηρεσιών  ή συντάξεων ή αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα ή εισοδήματα από εμπορικές επιχειρήσεις, με ηλεκτρονικό τρόπο στην ΓΓΠΣ, με τα στοιχεία και τις πληροφορίες που ορίζονται στην ΠΟΛ.1039/3.2.2014.

Οι υπόχρεοι θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί κατά την υποβολή των παραπάνω βεβαιώσεων, καθώς με τα στοιχεία που θα αποσταλούν στην Γ.Γ.Π.Σ., θα προσυμπληρωθούν οι ανάλογοι κωδικοί στις δηλώσεις χωρίς την δυνατότητα επεξεργασίας από τους φορολογούμενους.

Οι φορολογούμενοι θα μπορούν μόνο να δηλώσουν τυχόν διαφορές σε διαφορετικούς κωδικούς και ταυτόχρονα θα πρέπει να  δηλώσουν και από που προέρχεται η διαφορά αυτή.
Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα αφενός την στοχοποίηση των συγκεκριμένων φορολογούμενων για περαιτέρω έλεγχο των δηλώσεών τους από την Δ.Ο.Υ., αφετέρου το ενδεχόμενο προστίμου προς την επιχείρηση που δεν έστειλε ή έστειλε λανθασμένη βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΛΑΘΟΣ.ΜΕΤΑ  ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΤΗΝ ΠΗΡΕ.ΑΛΛΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΔΥΟ ΥΠΟΒΟΛΕΣ.ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠ ΟΨΙΝ Η ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ?ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΓΡΑΨΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών ( Ε7 ) - 2014

 

 

6. Αν οριστικοποιήσω μια δήλωση στο TAXISnet και διαπιστώσω κάποιο λάθος, έχω δυνατότητα διόρθωσης μέσω TAXISnet;

Όχι, μετά την οριστική υποβολή της δήλωσης στο TAXISnet δεν μπορεί να γίνει διόρθωση μέσω TAXISnet. Θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών ( Ε7 ) - 2014

 

 

6. Αν οριστικοποιήσω μια δήλωση στο TAXISnet και διαπιστώσω κάποιο λάθος, έχω δυνατότητα διόρθωσης μέσω TAXISnet;

Όχι, μετά την οριστική υποβολή της δήλωσης στο TAXISnet δεν μπορεί να γίνει διόρθωση μέσω TAXISnet. Θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

 

Συνάδελφε, δεν ήπιες ακόμη πρωινό καφέ... ;)

 

Η ερώτηση είναι για ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ και παραθέτεις την απάντηση για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ.

 

Επανυποβολή της ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (όποια και αν είναι από τις 3 κατηγορίες αποδοχών) και θα ληφθεί υπ' όψιν η τελευταία,

 

Είναι σαν την παλαιά εφαρμογή του ΚΕΠΥΟ, μόνο που εδώ σου εμφανίζει ΚΑΙ τις προηγούμενες υποβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1039/3.2.2014.

Συγκεκριμένα οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις θα πρέπει να υποβάλλουν τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών υπηρεσιών  ή συντάξεων ή αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα ή εισοδήματα από εμπορικές επιχειρήσεις, με ηλεκτρονικό τρόπο στην ΓΓΠΣ, με τα στοιχεία και τις πληροφορίες που ορίζονται στην ΠΟΛ.1039/3.2.2014.

Οι υπόχρεοι θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί κατά την υποβολή των παραπάνω βεβαιώσεων, καθώς με τα στοιχεία που θα αποσταλούν στην Γ.Γ.Π.Σ., θα προσυμπληρωθούν οι ανάλογοι κωδικοί στις δηλώσεις χωρίς την δυνατότητα επεξεργασίας από τους φορολογούμενους.

Οι φορολογούμενοι θα μπορούν μόνο να δηλώσουν τυχόν διαφορές σε διαφορετικούς κωδικούς και ταυτόχρονα θα πρέπει να  δηλώσουν και από που προέρχεται η διαφορά αυτή.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα αφενός την στοχοποίηση των συγκεκριμένων φορολογούμενων για περαιτέρω έλεγχο των δηλώσεών τους από την Δ.Ο.Υ., αφετέρου το ενδεχόμενο προστίμου προς την επιχείρηση που δεν έστειλε ή έστειλε λανθασμένη βεβαίωση.

Τα παραπάνω θα ισχύσουν εφόσον περάσει η καταληκτική προθεσμία υποβολής των βεβαιώσεων.

 

 

Σε περίπτωση λάθους ξαναστέλνεις νέο  αρχείο με τα σωστά  το taxis θα λάβει υπόψιν του το τελευταίο, όσα και να στείλεις.

 

Εγώ σε μία περίπτωση έω στείλει 4 αρχεία.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα παραπάνω θα ισχύσουν εφόσον περάσει η καταληκτική προθεσμία υποβολής των βεβαιώσεων.

 

 

Σε περίπτωση λάθους ξαναστέλνεις νέο  αρχείο με τα σωστά  το taxis θα λάβει υπόψιν του το τελευταίο, όσα και να στείλεις.

 

Εγώ σε μία περίπτωση έω στείλει 4 αρχεία.!!!

Συνάδελφε Καλημέρα 

Τελικά έχουμε χάσει την μπάλα 

Ωραία .    Για τις βεβαιώσεις το ξαναστέλνουμε 

Για το Ε7 που έχω επισυνάψει το ίδιο (με τις βεβαιώσεις) λανθασμένο αρχείο ?

 

 

Και για να απαντήσω και στον συνάδελφο gkazan , δεν ξέρω πιά τί να πιώ

Καφέ ?, ούζα ?, τσίπουρα ?, κώνειο ? . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95111&p=617210

 

Καλημέρα

 

Υ.Γ.

Θα προτιμήσω το κώνειο. Όχι να το πιω εγώ, αλλά αυτοί που βγάζουν τις διαταγές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε όλους !στη βεβαιωση αποδοχων των ελευθ.επαγγελματιών όταν έχει γίνει παρακράτηση,συμπληρώνουμε την στ'ηλη ''φόρος που παρακρατηθηκε'' δηλ.το 20%! στον αναλογούντα βάζουμε τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Οσον αφορά το Ε7 τό λάθος (όπως και στις βεβαιώσεις) εγκειται στο επισυναπτόμενο αρχείο (2 σελ. του πάλαι πτέ χειρόγραφου) , και μάλιστα οχι στα ποσά.

Εχει αναγραφεί λάθος ΑΦΜ και όνομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Οσον αφορά το Ε7 τό λάθος (όπως και στις βεβαιώσεις) εγκειται στο επισυναπτόμενο αρχείο (2 σελ. του πάλαι πτέ χειρόγραφου) , και μάλιστα οχι στα ποσά.

Εχει αναγραφεί λάθος ΑΦΜ και όνομα 

 

Δυστυχώς οποιοδήποτε λάθος σε οριστική δήλωση, διορθώνεται μόνο χειρόγραφα στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς οποιοδήποτε λάθος σε οριστική βεβαίωση, διορθώνεται μόνο χειρόγραφα στη ΔΟΥ.

Για να δούμε

Θα περάσω μια βόλτα απο την ΦΑΕ

Ευχαριστώ πολύ όλους οσους μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

Επειδή οι επιχειρηματίες ακόμα δεν έχουν πληρώσει τους φόρους είτε μιθσωτών , είτε ελευθερων επαγγελματιών, είτε εμπορ.επιχ. θα δοθεί παράταση????

 

Δεν το εχω επιχειρήσει αλλα φαντάζομαι δεν μπορω να στείλω την βεβαίωση των ανωτέρω αν δεν έχει γίνει η πληρωμή των αντίστοιχων φόρων πρώτα, έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς οποιοδήποτε λάθος σε οριστική δήλωση, διορθώνεται μόνο χειρόγραφα στη ΔΟΥ.

Eτσι για ενημέρωση

Απο ΦΑΕ μου ζήτησαν να τους πάω εκτυπωμένο ε7 εις 3πλούν , και δισκέτα με το επισυναπτόμενο αρχείο.

Μέχρι 30/4/2014 χωρίς πρόστιμο

Μετά τις 30/4/2014 με πρόστιμο  100 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχω υποβάλει αρχείο βεβαίωσης αποδοχών με τον κωδικό 15 για εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς, όπου υπήρχε παρακράτηση 20%. Στο αρχείο συμπλήρωσα στις ακαθάριστες αποδοχές το ποσό: 1200€, κρατήσεις εκτός φόρου: 0€ και κατά συνέπεια μου βγάζει καθαρές αποδοχές 1200€. Τον παρακρατούμενο φόρο: 240€ τον συμπλήρωσα στο αντίστοιχο πεδίο: φόρος που παρακρατήθηκε.

 

Δεν ξέρω αν είμαι σωστός, θα παρακαλούσα για μία γνώμη.

---Επίσης όταν πήγα να εκτυπώσω το αποδεικτικό υποβολής μου εμφάνισε σε όλα τα πεδία μηδέν, σαν να υπέβαλλα μηδενική βεβαίωση ενώ το αρχείο έχει τσεκαριστεί ότι είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κανένας συνάδελφος τι γίνεται στην περίπτωση που έχει υποβληθεί λάθος βεβαίωση αποδοχών? Το πρόγραμμα μισθοδοσίας ¨τράξηξε¨ στοιχεία από το 2014 και όχι από το 2013. Ηταν σε λάθος χρήση εφαρμογής

ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΩΣ 28-3-14 ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις εστειλα τροποποιητικη εκπροθεσμη (με αρχικη εμπροθεσμη) χωρις προστιμο.

Τα ποσα διορθωθηκαν στο Ε1 αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις εστειλα τροποποιητικη εκπροθεσμη (με αρχικη εμπροθεσμη) χωρις προστιμο.

Τα ποσα διορθωθηκαν στο Ε1 αμεσως.

 

Καλησπέρα,

 

Το νέο αρχείο με τις διορθωμένες βεβαιώσεις αποδοχών το ανεβάσατε όπως έχουμε ανεβάσει και τα προηγούμενα αρχεία βεβαιώσεων; Σας ρωτάω γιατί θέλω να διορθώσω κάτι στο αρχείο που έχω ήδη στείλει πριν στείλω την οριστική φμυ και δε μπορώ να βγάλω άκρη. Δηλαδή θα μπω στην εφαρμογή των βεβαιώσεων αποδοχών και θα κάνω επισύναψη το νέο αρχείο κι αν και εκπρόθεσμη διόρθωση θα το δεχτεί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα έστειλα μια διορθωτική βεβαίωση αποδοχών και την δέχτηκε το taxisnet κανονικά  5/5/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα έστειλα μια διορθωτική βεβαίωση αποδοχών και την δέχτηκε το taxisnet κανονικά  5/5/2014

Επιβεβαιώνω και εγώ. Άλλωστε τροπ δεν έχουν προστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα έστειλα μια διορθωτική βεβαίωση αποδοχών και την δέχτηκε το taxisnet κανονικά  5/5/2014

Διορθωτική ??Δηλαδή όλο το αρχείο απο την αρχή ...Το δέχεται και σήμερα  ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...