Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΩΝ-ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θά αναφερθώ σε αυτό πού ξέρω εγώ.

Οι δαπάνες αυτού του είδους (από άτομα πού δέν είναι υπόχρεα σε έκδοση στοιχείων) έχουν την επιβάρυνση του φόρου 20% και του χαρτ/μου 3,60. Αυτές τίς δαπάνες τίς κόβουμε με τίτλο κτήσης 

Τον φόρο 20% τόν αποδίδουμε μέσα από την εφαρμογή του Taxis και το χαρτόσημο 3,60 το αποδίδουμε στήν εφορία όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο κ.ΣΑΜΠΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ.

Αν όμως αφορά δαπάνες αμοιβών για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες ,αυτές είναι δαπάνες από υπόχρεους σε έκδοση στοιχείων και υπό ορισμένες προυποθέσεις επιβαρύνονται με φόρο 20% και αποδίδονται με τόν γνωστό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄ότι μου έχουν πει υπάλληλοι σε ΔΟΥ, ο λόγος που δεν επαναφέρουν την ηλεκτρονική υποβολή του χαρτοσήμου, είναι το ότι ...δε θέλουν να έχουν γνώση γι΄αυτό το χαρατσοχαρτόσημο οι Ευρωπαϊκοί μας εταίροι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θά αναφερθώ σε αυτό πού ξέρω εγώ.

Οι δαπάνες αυτού του είδους (από άτομα πού δέν είναι υπόχρεα σε έκδοση στοιχείων) έχουν την επιβάρυνση του φόρου 20% και του χαρτ/μου 3,60. Αυτές τίς δαπάνες τίς κόβουμε με τίτλο κτήσης 

Τον φόρο 20% τόν αποδίδουμε μέσα από την εφαρμογή του Taxis και το χαρτόσημο 3,60 το αποδίδουμε στήν εφορία όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο κ.ΣΑΜΠΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ.

Αν όμως αφορά δαπάνες αμοιβών για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες ,αυτές είναι δαπάνες από υπόχρεους σε έκδοση στοιχείων και υπό  ορισμένες προυποθέσεις επιβαρύνονται με φόρο 20% και αποδίδονται με τόν γνωστό τρόπο.

Συνάδελφε την γνωρίζω αυτή την  άποψη 

Ομως αναρωτιέμαι γιατί δεν διορθώνεται η εφαρμογή στο taxis , ή γιατί δεν διατηρήθηκε  ( για αυτές  τις  αμοιβές ) η εφαρμογή η οποία υπάρχει  έτοιμη απο  τα προηγούμενα έτη με απλή  αλλαγή  της ονομασίας του τίτλου της ?.

 

 

 

Τωρα.........αυτό  που λέει  ο συνάδελφος  Logman

 

"Απ΄ότι μου έχουν πει υπάλληλοι σε ΔΟΥ, ο λόγος που δεν επαναφέρουν την ηλεκτρονική υποβολή του χαρτοσήμου, είναι το ότι ...δε θέλουν να έχουν γνώση γι΄αυτό το χαρατσοχαρτόσημο οι Ευρωπαϊκοί μας εταίροι...!"

 

για βλακεία  των υπαλλήλων νομίζω οτι πρόκειται .

Σιγά μην αντιδρούσαν οι Ευρωπαίοι 

Αυτοί  ηδονίζονται  και ( πολλάκις) μας επιβάλουν παρόμοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...