Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
monty

Υπηρεσίες εντός Ελλάδος με πελάτη Βουλγάρικη Εταιρεία. ΦΠΑ?

Question

Καλημέρα

Μεταφορική εταιρεία Βουλγαρίας αναθέτει σε αντίστοιχη ελληνική να πραγματοποιεί δρομολόγια Κατερίνη-Αθήνα. (Μέχρι την Κατερίνη τα μεταφέρει η ίδια από βουλγαρία). Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ΦΠΑ?

Ευχαριστώ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα,

 

Αν δείτε το άρθρο 14 και δεν είναι στις εξαιρέσεις (με μια γρήγορη ματιά είδα ότι δεν είναι) τότε εφόσον η βουλγάρικη έχει αφμ στο vies πάμε στον γενικό κανόνα ότι η παροχή συμβαδίζει με την χώρα του λήπτη των υπηρεσιών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

Αν δείτε το άρθρο 14 και δεν είναι στις εξαιρέσεις (με μια γρήγορη ματιά είδα ότι δεν είναι) τότε εφόσον η βουλγάρικη έχει αφμ στο vies πάμε στον γενικό κανόνα ότι η παροχή συμβαδίζει με την χώρα του λήπτη των υπηρεσιών.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Η ΔΟΥ έχει άλλη άποψη. 23% ΦΠΑ και μετά ας το ζητήσει πίσω ο Βούλγαρος!!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση

Η ΔΟΥ έχει άλλη άποψη. 23% ΦΠΑ και μετά ας το ζητήσει πίσω ο Βούλγαρος!!!!!

 

Να το δωσει γραπτώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

12. μίσθωση μεταφορικών μέσων
i. Ο τόπος βραχυχρόνιας μίσθωσης μεταφορικού μέσου:
α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον το μεταφορικό μέσο τίθεται πράγματι στη διάθεση του πελάτη στο εσωτερικό της χώρας.
β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον το μεταφορικό μέσο τίθεται πράγματι στη διάθεση του πελάτη εκτός του εσωτερικού της χώρας.
ii. Ο τόπος μίσθωσης, εκτός από τη βραχυχρόνια μίσθωση, μεταφορικού μέσου σε μη υποκείμενο στο φόρο: α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον ο μη υποκείμενος στο φόρο λήπτης είναι εγκατεστημένος ή έχει τη μόνιμη κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στο εσωτερικό της χώρας.
β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον ο μη υποκείμενος στο φόρο λήπτης δεν είναι εγκατεστημένος ή δεν έχει τη μόνιμη κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στο εσωτερικό της χώρας.
Κατά παρέκκλιση του προηγούμενου εδαφίου, στην περίπτωση σκάφους αναψυχής που μισθώνεται σε μη υποκείμενο στο φόρο, εκτός από τη βραχυχρόνια μίσθωση, ο τόπος μίσθωσης:
α) Είναι το εσωτερικό της χώρας στην περίπτωση που το σκάφος τίθεται πράγματι στη διάθεση του λήπτη στο εσωτερικό της χώρας και η υπηρεσία παρέχεται πράγματι από την έδρα ή μια μόνιμη εγκατάσταση του παρέχοντος στο εσωτερικό της χώρας.
β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας στην περίπτωση που το σκάφος τίθεται πράγματι στη διάθεση του λήπτη εκτός του εσωτερικού της χώρας και η υπηρεσία παρέχεται πράγματι από την έδρα ή μια μόνιμη εγκατάσταση του παρέχοντος στον ίδιο τόπο της διάθεσης του σκάφους.

 

Είμαστε στο ii.β' και καταλαβαίνω πως δεν πρέπει να χρεωθεί ΦΠΑ. Λάθος κάνω?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαβάστε την παρ. 12 του άρθρου 14.

Δεν ειναι η περιπτωση του ερωτωντος.

 

Εννοει μισθωση αυτοκινητων, σκαφων κλπ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατα την προσωπικη μου αποψη, οχι.

 

Θεωρητικα, επρεπε να ενεργοποιηθεί η παράγραφος 15 του αρθρου 14,

για την οποία ομως, συμφωνα με την παραγραφο 16 του ιδιου αρθρου,

θα επρεπε να έχει εκδοθει αποφαση που να ρυθμιζει κάθε διαδικαστικό θέμα

για την εφαρμογη της.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...