Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΤΑΝ ΔΙΝΩ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

1)ΓΡΑΜΜΗ 1 η πρωτη γραμμη πρεπει να εχει 0 για τυπο record.

2) στο αρχειο πρεπει να υπαρχουν ολοι οι τυποι record.

σημειωτεο οτι χρησιμοποιησα το προγραμματακι του taxis

το αντιμετωπησε κανεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε πρόγραμμα για την οριστική ελεύθερων επαγγελματιών και εμπορικών;;;;;; Μόνο για την Οριστική Μισθωτών υπάρχει πρόγραμμα αυτή τη στιγμή... Είμαστε σε αναμονή επομένως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΔΙΝΩ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

1)ΓΡΑΜΜΗ 1 η πρωτη γραμμη πρεπει να εχει 0 για τυπο record.

2) στο αρχειο πρεπει να υπαρχουν ολοι οι τυποι record.

σημειωτεο οτι χρησιμοποιησα το προγραμματακι του taxis

το αντιμετωπησε κανεις αυτο?

Καλημέρα , αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα ,

 Έβαλα στον Α πινάκα ανακεφαλαίωση αποδοχών  , στις περιπτώσεις που δεν έχω φόρο μηδενικά και

στον πίνακα Β ανάλυση ποσών φόρου πάλι μηδενικά και χρονολογία την τελευταία ημέρα του μήνα υποβολή , άσχετα που δεν είχα παρακράτηση και υποχρέωση υποβολής .

Έτσι το αντιμετώπισα εγώ χωρίς να ψάξω και πολύ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις αμοιβές τι κάνατε ,που οι βεβαιώσεις έχουν και τους απαρακράτητους ,διορθώσατε τις αποδοχές κάποιου τριμήνου ή δεν κάνει επαλήθευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΑΞΙ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΗΛΩΣΗ? ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΔΙΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ποιοί οδηγοί;;; (είναι κ πολλές περιπτώσεις πανάθεμα τους....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις αμοιβές τι κάνατε ,που οι βεβαιώσεις έχουν και τους απαρακράτητους ,διορθώσατε τις αποδοχές κάποιου τριμήνου ή δεν κάνει επαλήθευση?

 

Στον πίνακα επάνω έβαλα το σύνολο αποδοχών που βγάζει και στις βεβαιώσεις και ενώ δεν συμφωνούσε το ποσό με το σύνολο των αποδοχών που βγαίνει από τις προσωρινές το πήρε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνεις το ίδιο αρχείο που έστειλες τις βεβαιώσεις απλώς στέλνεις το αζιπάριστο αρχείο. Μόλις έστειλα.

 

 

Σας ευχαριστώ όλους. Μόλις το έστειλα και εγώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοί οδηγοί;;; (είναι κ πολλές περιπτώσεις πανάθεμα τους....)

ΣΤΑ ΔΙΜΗΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΣ ΑΝΤΟΙΧΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΔΗΓΩΝ (ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΤΑΞΙ) ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ, ΤΡΑΒΗΞΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΖΙΠ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο φμυ ζιπαρισμενο δεν στελνουμε

Ερώτηση ν.10 απο τις Συχνές ερωτήσεις για το Ε7

Εχουμε κάποια αλλαγη στις προδιαγραφές του αρχείου;

Ναι το αρχειο πρέπει να είναι συμπιεσμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι πως θα το υποβάλλουμε.το θέμα είναι τι θα συμπεριλάβουμε και πως θα τα βρούμε αυτά που χρειάζονται.αλήθεια εσείς πως είστε σίγουροι οτι στις δαπάνες των επιχειρήσεων σας βρήκατε όλες αυτές των ελ.επαγγελματιών;ενα ενα τα τιμολόγια;(για απλογραφικά μιλάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι πως θα το υποβάλλουμε.το θέμα είναι τι θα συμπεριλάβουμε και πως θα τα βρούμε αυτά που χρειάζονται.αλήθεια εσείς πως είστε σίγουροι οτι στις δαπάνες των επιχειρήσεων σας βρήκατε όλες αυτές των ελ.επαγγελματιών;ενα ενα τα τιμολόγια;(για απλογραφικά μιλάω)

πιστευω οτι απο μια εκτυπωη συγκεντρωτικων και απο το επαγγελμα μπορεις να εχεις μια εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑ ΔΙΜΗΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΣ ΑΝΤΟΙΧΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΔΗΓΩΝ (ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΤΑΞΙ) ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ, ΤΡΑΒΗΞΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΖΙΠ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Καλημέρα.

Να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν βγάζω άκρη??? Στις περιπτώσεις που έχουμε και παρακράτηση χαρτοσήμου και ΟΓΑ, στις βεβαιώσεις, βάζετε όλο το ποσό που παρακρατήθηκε? Ή βάζετε μόνο το ποσό του φόρου και στην οριστική αναφέρετε τα ποσά χαρτοσήμου? Όμως έτσι, θα συμφωνούν τα ποσά με αυτά των βεβαιώσεων???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην οριστικη εμπορικων μου εβγαλε μονο τις αμοιβες ΔΣ. με τις αποδειξεις δαπανων τί γίνεται που εχουν πληρωθει με αλλη ταυτοτητα???

το λεω γιατί τις εχουμε συμπεριλαβει στη βεβαιωση αποδοχων των εμπορικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να κάνω μια ερώτηση?

Έστειλα βεβαιώσεις αποδοχών ελευθέρων επαγγελματιών με αμοιβές κάτω των 300,00 ευρώ. Τις οριστικοποίησα και όλα καλά.

Οριστική για αυτά θα στείλω? Και αν ναι, πώς????? Στο σύστημα δεν αφήνει, θέλει λέει στοιχεία και στον πίνακα Β. Ποιος είναι αυτός? Δεν υπάρχουν στοιχεία διπλοτύπου εφόσον δεν έγινε παρακράτηση, τι πρέπει να βάλω? 

Κι αν έχω αμοιβές και με παρακράτηση και χωρίς, πώς θα συμφωνήσει η οριστική μου για να την στείλω? Τα ποσά του αρχείου δεν θα συμφωνούν με τα ήδη προσυμπληρωμένα του taxis! Εννοείται πως στο υπουργείο το τηλέφωνο βουίζει αλλά πέσαμε και στην αργία και πήραν άδεια σήμερα...

Έχει κανείς απάντηση σε αυτό? Please!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να κάνω μια ερώτηση?

Έστειλα βεβαιώσεις αποδοχών ελευθέρων επαγγελματιών με αμοιβές κάτω των 300,00 ευρώ. Τις οριστικοποίησα και όλα καλά.

Οριστική για αυτά θα στείλω? Και αν ναι, πώς????? Στο σύστημα δεν αφήνει, θέλει λέει στοιχεία και στον πίνακα Β. Ποιος είναι αυτός? Δεν υπάρχουν στοιχεία διπλοτύπου εφόσον δεν έγινε παρακράτηση, τι πρέπει να βάλω? 

Κι αν έχω αμοιβές και με παρακράτηση και χωρίς, πώς θα συμφωνήσει η οριστική μου για να την στείλω? Τα ποσά του αρχείου δεν θα συμφωνούν με τα ήδη προσυμπληρωμένα του taxis! Εννοείται πως στο υπουργείο το τηλέφωνο βουίζει αλλά πέσαμε και στην αργία και πήραν άδεια σήμερα...

Έχει κανείς απάντηση σε αυτό? Please!!!!

 

Για το πρώτο, ο πίνακας Β είναι αυτός με την ανάλυση ποσών κλπ στο κάτω μέρος. Ναι θα στείλετε οριστική. Αφήστε κενό τον πίνακα Β.

Για το δεύτερο, δοκιμάστε να κάνετε αυτό:

 

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα 2 «Ανάλυση των Ποσών Φόρου και της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του Ν.3986/2011 που αποδόθηκαν κατά δίμηνο ή μήνα» και στην οποία είχε παρακρατηθεί και αποδοθεί φόρος , έτσι ώστε να συμφωνεί το σύνολο των δηλωθέντων ακαθάριστων αποδοχών του εν λόγω πίνακα με το σύνολο των ακαθαρίστων αποδοχών της διαχειριστικής χρήσης για την οποία υποβάλλεται η δήλωση Ε7.

 

που αφορά σε οριστικές ΦΜΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο, ο πίνακας Β είναι αυτός με την ανάλυση ποσών κλπ στο κάτω μέρος. Ναι θα στείλετε οριστική. Αφήστε κενό τον πίνακα Β.

Για το δεύτερο, δοκιμάστε να κάνετε αυτό:

 

 

που αφορά σε οριστικές ΦΜΥ.

 

Ευχαριστώ πολύ, έστειλα τις μηδενικές και μου έφυγε ένα βάρος!!! Για τις άλλες θα δοκιμάσω αργότερα. Και πάλι ευχαριστώ.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...