Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
APOU

Λογιστικη αντιμετωπιση προγραμματος γυναικειας επιχειρηματικοτητας

Question

Συναδελφοι καλημερα,

Πελατης μου η οποια ενταχθηκε στο προγραμμα ''Ολοκληρωμενη παρεμβαση για την στηριξη της γυναικειας απασχολησης μεσω ενισχυσης της επιχειρηματικοτητας'' εκανε εναρξη το 2013 και εισεπραξε την πρωτη δοση το 2014. Εχει βιβλια Β κατηγοριας.

Η επιχορηγηση δεν αφορα μονο παγια αλλα και εξοδα (ενοικια, τεβε, λογ/σμοι κλπ).

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης

Αν υποθεσουμε οτι η επιχορηγηση πρεπει να παει αφαιρετικα των εξοδων πως θα ειναι δυνατον αφου η επιχορηγηση εισπραχθηκε το 2014 ενω τα εξοδα εχουν γινει το 2013 ???

 

Εχει αντιμετωπισει κανεις αναλογο θεμα και πως το χειριστηκε.

Μεχρι στιγμης εχουν καταχωρηθει τα παγια και τα εξοδα κανονικα στα βιβλια του 2013.

Η επιχορηγηση θα καταχωρηθει το 2014

 

Ποιος ειναι ο σωστος χειρισμος?

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

με  β  κατηγορίας βιβλία  επιχορήγηση  δεν  λαμβάνονταν  .ως  έσοδο αλλά  σαν πληροφοριακό   στοιχείο 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

*

. ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Σημειώνουμε ότι με βάση την περίπτωση γ, της παραγράφου 4, του άρθρου 6, του ΚΦΕ (Ν 2238/1994), από το εισόδημα που προέρχεται από εμπορικές επιχειρήσεις, απαλλάσσεται το ποσό που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες, οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του ΟΑΕΔ (της παραγράφου 9, του άρθρου 29, του Ν 1262/1982). Ισχύς της διάταξης αυτής, από 1.1.2003. Επί πλέον, από 1.1.2007 η απαλλαγή επεκτάθηκε και στους ελεύθερους επαγγελματίες του άρθρου 48 (Λογιστές, Δικηγόροι, Μηχανικοί, Γιατροί κ.λπ.).

Το έσοδο της επιχορήγησης, καταχωρίζεται στο βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ, κατά την ημερομηνία της είσπραξής του και της ταυτόχρονης έκδοσης του τιμολογίου του άρθρου 12, παρ. 3 του ΚΒΣ, σε ιδιαίτερη στήλη στο σκέλος των εσόδων, με τίτλο πχ «Επιδότηση ΟΑΕΔ».

Περαιτέρω, τα ποσά των επιχορηγήσεων αυτής της κατηγορίας, δεν προστίθενται στο φορολογητέο εισόδημα της επιχείρησης, αλλά απλώς αναφέρονται, για πληροφοριακούς λόγους, στο έντυπο Ε3, τα μεν ποσά των επιδοτήσεων στον κωδικό 681 του πίνακα Ε, τα δε ποσά των επιχορηγήσεων στον κωδικό 904, του ίδιου πίνακα (ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι κωδικοί αναφέρονται στο έντυπο που χρησιμοποιήθηκε για τις δηλώσεις του οικονομικού έτους 2010, εισοδήματα 2009). Τα ποσά αυτά, σε καμιά περίπτωση, δεν αθροίζονται με τα λοιπά φορολογητέα εισοδήματα από τις άλλες πηγές εισοδήματος.

Β. ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ

Σε ότι αφορά τις διατάξεις του Ν 3296/2004, για την περαίωση των χρήσεων χωρίς έλεγχο, τα ποσά των επιδοτήσεων-επιχορηγήσεων, αφʼ ενός μεν, δεν λαμβάνονται υπόψη για τον καθορισμό των ορίων υπαγωγής στην περαίωση (δεν θεωρούνται, δηλαδή ακαθάριστα έσοδα-τζίρος- άρθρο 14), αφʼ ετέρου δε, δεν λαμβάνουν μέρος στον υπολογισμό της διαδικασίας του άρθρου 15, του ως άνω νόμου, προκειμένου να προσδιορισθεί το τεκμαρτό ύψος των πωλήσεων, για τις ανάγκες της αυτοπεραίωσης (Πολ. 1064/2007). Αυτό , γιατί τα ανωτέρω έσοδα, γενικώς δεν μπορεί να θεωρηθούν ως προερχόμενα από την άσκηση της φυσιολογικής λειτουργίας της επιχείρησης, χαρακτηριζόμενα «έκτακτα και ανόργανα».

Γ. ΦΠΑ

Όσον αφορά τις δηλώσεις του ΦΠΑ και κυρίως την εκκαθαριστική δήλωση, το ποσό της επιχορήγησης θα πρέπει να περιληφθεί στον κωδικό 611, γιατί κάτω από προϋποθέσεις μπορεί να ληφθεί υπόψη στη δημιουργία του κλάσματος της αναλογικής έκπτωσης ΦΠΑ ( pro-rata). Συγκεκριμένα εάν η επιχείρηση δεν πραγματοποιεί άλλες πράξεις, για τις οποίες να έχει υποχρέωση δημιουργίας pro-rata, πέραν της επιχορήγησης, τότε δεν δημιουργεί κλάσμα pro-rata. Εάν όμως πραγματοποιεί άλλες πράξεις εξʼ αιτίας των οποίων έχει υποχρέωση δημιουργίας pro-rata (π.χ. έσοδα από ενοίκια), τότε θα πρέπει στον παρονομαστή του κλάσματος (κωδικός 403) να συμπεριλάβει και το ποσό της επιχορήγησης. Συγκεκριμένα στην εγκύκλιο Πολ. 1056/2002 διευκρινίζεται ότι λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό της αναλογίας έκπτωσης (προστίθενται στον παρανομαστή) μόνο οι επιδοτήσεις, επιχορηγήσεις, οικονομικές ενισχύσεις που δεν συνδέονται άμεσα με την τιμή και μόνο στην περίπτωση που υφίσταται ήδη μερικό δικαίωμα έκπτωσης, λόγω πραγματοποίησης πράξεων υπαγομένων στο φόρο. τόσο με δικαίωμα έκπτωσης, όσο και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

13.12.2010

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν μιλαω για προγραμμα του ΟΑΕΔ αλλα για προγραμμα ΕΣΠΑ

 

Βρηκα ενα αρθρο που ελεγε

 

''Όπως έχει γίνει πάγια δεκτό τα χρηματικά ποσά των επιδοτήσεων ή επιχορηγήσεων γενικά που καταβάλλονται από το Δημόσιο σε επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία Β' ή Γ' κατηγορίας για την πραγματοποίηση διαφόρων δαπανών (π.χ. συμβουλευτική, κατάρτιση) αποτελούν μειωτικό στοιχείο των δαπανών αυτών (σχετ. το 1028842/810/Α0012/02.04.04).''

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

kai egv to dio thema exo... kamia endeiktiki apantisi

ΠΗΡΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟ 2013 ΕΝΩ ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ 2014 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΤΑΧΩΡΗΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 2014

ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΩΣ

 

Θα πρέπει σε αυτό το σηµείο να συµπληρώσουµε ως προς την εισοδηµατική 
µέθοδο, δηλαδή τη µέθοδο χειρισµού των επιχορηγήσεων µέσω των 
Αποτελεσµάτων, ότι θεµελιώδης προϋπόθεσή της είναι να καταχωρούνται οι 
επιχορηγήσεις, µε τρόπο συστηµατικό και ορθολογικό, στα έσοδα των χρήσεων, 
µέσα στις οποίες πρέπει να γίνει ο συσχετισµός των επιχορηγήσεων µε τις  61
αντίστοιχες δαπάνες. Η καταχώρηση των κρατικών επιχορηγήσεων µε βάση την 
είσπραξή τους δεν είναι σύµφωνη µε την παραδοχή της αυτοτέλειας των χρήσεων. 
Μια τέτοια καταχώρηση θα µπορούσε να γίνει δεκτή µόνο σε περίπτωση που δε θα 
υπήρχε µια βάση κατανοµής της επιχορήγησης σε χρήσεις διαφορετικές από εκείνη 
στην οποία πραγµατοποιήθηκε η είσπραξή της. 
Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εύκολο να προσδιοριστούν οι χρήσεις στις 
οποίες η επιχείρηση λογίζει τις δαπάνες ή τα έξοδα που σχετίζονται µε κρατική 
επιχορήγηση. Κατά συνέπεια, οι επιχορηγήσεις που καλύπτουν συγκεκριµένα 
έξοδα λογίζονται στα έσοδα της κάθε χρήσης που επιβαρύνθηκε µε αυτά τα έξοδα. 
Για τον ίδιο λόγο, οι επιχορηγήσεις επενδύσεων σε αποσβέσιµα περιουσιακά 
στοιχεία καταχωρούνται, συνήθως ως έσοδο στις χρήσεις που επιβαρύνονται µε τις 
αποσβέσεις αυτών των στοιχείων και η καταχώρηση αυτή γίνεται µε την ίδια 
αναλογία µε την οποία επιβαρύνονται οι χρήσεις µε αυτές τις αποσβέσεις. 
Είναι δυνατόν, επίσης, οι επιχορηγήσεις επενδύσεων σε µη αποσβέσιµα 
περιουσιακά στοιχεία να προϋποθέτουν την εκπλήρωση ορισµένων υποχρεώσεων. 
Στην περίπτωση αυτή, το ποσό της επιχορήγησης λογίζεται στα έσοδα των 
χρήσεων που επιβαρύνθηκαν µε τις δαπάνες αντιµετώπισης αυτών των 
υποχρεώσεων. Για παράδειγµα, µπορεί µια επιχορήγηση για αγορά οικοπέδου να 
δοθεί µε τον όρο ανέγερσης κτιρίου στο χώρο του οικοπέδου, οπότε θα ήταν ορθό 
να καταχωρείται αυτή σε πίστωση των αποτελεσµάτων κατά τη διάρκεια ζωής του 
κτιρίου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν μιλαω για προγραμμα του ΟΑΕΔ αλλα για προγραμμα ΕΣΠΑ

 

Βρηκα ενα αρθρο που ελεγε

 

''Όπως έχει γίνει πάγια δεκτό τα χρηματικά ποσά των επιδοτήσεων ή επιχορηγήσεων γενικά που καταβάλλονται από το Δημόσιο σε επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία Β' ή Γ' κατηγορίας για την πραγματοποίηση διαφόρων δαπανών (π.χ. συμβουλευτική, κατάρτιση) αποτελούν μειωτικό στοιχείο των δαπανών αυτών (σχετ. το 1028842/810/Α0012/02.04.04).''

και τι θα τα κάνει αναμόρφωση  ?  Και εάν φέτος βγει ζημία τότε τα έσοδα αυτά θα μειώσουν την ζημία?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι καλημερα,

Πελατης μου η οποια ενταχθηκε στο προγραμμα ''Ολοκληρωμενη παρεμβαση για την στηριξη της γυναικειας απασχολησης μεσω ενισχυσης της επιχειρηματικοτητας'' εκανε εναρξη το 2013 και εισεπραξε την πρωτη δοση το 2014. Εχει βιβλια Β κατηγοριας.

Η επιχορηγηση δεν αφορα μονο παγια αλλα και εξοδα (ενοικια, τεβε, λογ/σμοι κλπ).

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης

Αν υποθεσουμε οτι η επιχορηγηση πρεπει να παει αφαιρετικα των εξοδων πως θα ειναι δυνατον αφου η επιχορηγηση εισπραχθηκε το 2014 ενω τα εξοδα εχουν γινει το 2013 ???

 

Εχει αντιμετωπισει κανεις αναλογο θεμα και πως το χειριστηκε.

Μεχρι στιγμης εχουν καταχωρηθει τα παγια και τα εξοδα κανονικα στα βιβλια του 2013.

Η επιχορηγηση θα καταχωρηθει το 2014

 

Ποιος ειναι ο σωστος χειρισμος?

μπορω να ρωτησω ποτε εγινε η πληρωμη μεσα στο 14??γιατι κιαι εγω ειμαι σαυτο το προγραμμα και προχθες που μιλησα δεν ξερουν ακομη ποτε θα ανοιξει για να ανεβασουμε τα εξοδα μας..μας δουλευουν????οποιος γνωριζει ας απαντησει!!ευχαριστω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×