Jump to content

Στους εργαζόμενους Τ.ΤΑΤ (με ΤΕΑΥΕΚ) αυξάνονται οι εισφορές από 1/12/13;


Recommended Posts

Έχω εργαζόμενους με ΚΑΔ 5154, ειδικότητα 532040 και Κ.Π.Κ. 107 (15,70%+25,86%) ασφαλισμένους προ 1/1/93

Παράλληλα ήταν στο ΤΕΑΥΕΚ(ΕΤΕΑ) με 3%+3% (Τα βαρέα εδώ ισχύουν για τους ασφαλισμένους από 1/1/93)

 

Από 1/12/13 αλλάζει ο ΚΑΔ σε 5153 και αναγκαστικά ο Κ.Π.Κ γίνεται 105 (19,95%+29,61%),

δηλαδή αυξάνοντα οι εισφορές κατά 1,25%+0,75% ?

Είναι δυνατόν;

Link to post
Share on other sites

Ναι είναι δυνατόν,

Πήγα στο ΙΚΑ και νομίζω ότι το διευκρίνισα

Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα.

 

Άρα ενημερώνω τους εργαζόμενους ως εξής:

 

Σαν ασφαλισμένοι Τ.ΤΑΤ  οι εισφορές σας ήταν 15,70%+25,86% στο ΙΚΑ

 

Παράλληλα ήσασταν στο ΤΕΑΥΕΚ(ETEA) με 3%+3% (Τα βαρέα εδώ ισχύουν για τους ασφαλισμένους από 1/1/93)

 

Μετά την ενοποίηση όμως αναγκαστικά πάει και το επικουρικό στα βαρέα και οι εισφορές σας στο ΙΚΑ γίνονται 19,95%+29,61%

 

Δηλαδή αυξάνονται κατά 1,25%+0,75% σε σχέση με εμάς που δεν ήμαστε Τ.ΤΑΤ ή 0,65%+0,15% σε σχέση με τις εισφορές σας πριν από 30/11/2013.

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

  Από τις ερωτήσεις-Απαντήσεις από το site του ΕΤΕΑ   Πώς θα αντιμετωπισθούν οι εργαζόμενοι που ενώ υπάγονται στα ΒΑΕ για την ασφάλισή τους στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, δεν ασφαλίζονταν μέχρι 30.11.2013 στα ΒΑΕ για την επικουρική τους ασφάλιση στο ΕΤΕΑ, λόγω μη ύπαρξης σχετικής καταστατικής διάταξης στους ενταχθέντες φορείς (π.χ. τ. ΤΕΑΥΕΚ);

Βασική προϋπόθεση ασφάλισης στα ΒΑΕ για το ΕΤΕΑ αποτελεί πλέον από 01.12.2013 η υπαγωγή στα ΒΑΕ για την ασφάλιση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Συνεπώς ο εργαζόμενος που ασφαλίζονταν στα ΒΑΕ μόνο για την κύρια ασφάλισή του (ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), χωρίς δηλαδή αντίστοιχη ασφάλιση στον επικουρικό του φορέα (π.χ. τ. ΤΕΑΥΕΚ), από 01.12.2013 υπάγεται στα ΒΑΕ και για την ασφάλιση του στο ΕΤΕΑ, με πρόσθετη ειδική εισφορά 2% επί των ασφαλιστέων αποδοχών, επιμεριζόμενη σε 1,25% για τον ασφαλισμένο και 0,75% για τον εργοδότη (εδαφ. β΄, παρ. 1, άρθρο 5, ν.4225/2014).

Link to post
Share on other sites

  Από τις ερωτήσεις-Απαντήσεις από το site του ΕΤΕΑ   Πώς θα αντιμετωπισθούν οι εργαζόμενοι που ενώ υπάγονται στα ΒΑΕ για την ασφάλισή τους στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, δεν ασφαλίζονταν μέχρι 30.11.2013 στα ΒΑΕ για την επικουρική τους ασφάλιση στο ΕΤΕΑ, λόγω μη ύπαρξης σχετικής καταστατικής διάταξης στους ενταχθέντες φορείς (π.χ. τ. ΤΕΑΥΕΚ);

Βασική προϋπόθεση ασφάλισης στα ΒΑΕ για το ΕΤΕΑ αποτελεί πλέον από 01.12.2013 η υπαγωγή στα ΒΑΕ για την ασφάλιση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Συνεπώς ο εργαζόμενος που ασφαλίζονταν στα ΒΑΕ μόνο για την κύρια ασφάλισή του (ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), χωρίς δηλαδή αντίστοιχη ασφάλιση στον επικουρικό του φορέα (π.χ. τ. ΤΕΑΥΕΚ), από 01.12.2013 υπάγεται στα ΒΑΕ και για την ασφάλιση του στο ΕΤΕΑ, με πρόσθετη ειδική εισφορά 2% επί των ασφαλιστέων αποδοχών, επιμεριζόμενη σε 1,25% για τον ασφαλισμένο και 0,75% για τον εργοδότη (εδαφ. β΄, παρ. 1, άρθρο 5, ν.4225/2014).

 

thanks LYK500

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...