Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
FAZEXA

Υποχρέωση υποβολής ηλεκτρονικών αρχείων εργοδοτών Ε.Τ.Ε.Α. μέχρι 31.5.2014

Question

αποσπασμα εγκυκλιου 18754/7633/011/12,3,2014 http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17850

<<.......Κατόπιν τούτων καλούνται όλοι οι εργοδότες, σε εφαρμογή και των προβλέψεων της παρ. 7 του άρθρου 63 του ν.3996/2011, να αποστείλουν στο ΕΤΕΑ, σε ηλεκτρονική μορφή, το σύνολο της πληροφορίας σχετικά με την δήλωση της ασφάλισης (μισθολογικές καταστάσεις) και την καταβολή των αντίστοιχων εισφορών (κατάθεση σε τράπεζα) μέχρι και την περίοδο 11ος/2013, για το σύνολο των εργαζομένων τους, πρώην ασφαλισμένων στους Τομείς ΤΕΑΥΕΚ, ΤΕΑΠΟΖΟ, ΤΕΑΕΙΓΕ, ΤΕΑΥΝΤΠ και ΤΕΑΧ του τ. ΤΕΑΙΤ και νυν ασφαλισμένων στο ΕΤΕΑ.

Η αποστολή των ηλεκτρονικών αρχείων θα γίνεται για μεν τους εργοδότες του τ. ΤΕΑΥΕΚ μέσω της ιστοσελίδας του ΕΤΕΑ, στην οποία έχει δημιουργηθεί σχετική “διαδικτυακή πύλη”, για δε τους εργοδότες των λοιπών Τομέων μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail).>>

 

 

Φιλοι μου καλο μεσημερι σε ολους και καλη δυναμη

Αυτο παλι ,τι ειναι βρε παιδια?! ανακαιφαλεωση του ΙΚΑ  ,πασα στους Λογιστες?παιδια,προτεινω, να κρατηστε οτι στηλετε  ισως...να  μας  χρειαστουν στο μελλον διοτι σε πολυ λιγο,να δειτε που εμεις θα βγαζουμε και θα δινουμε και  την συνταξη του καθε ασφαλισμενου!!!! αρχης γενομενης απο το Επικουρικο και εχει ο Θεος.....

επανερχομαι και διερωταμαι.

ισχυει αραγε, για ολους του ΕΤΕΑ? ας πουμε και για τους αυτοαπασχολουμενους? και επειδη σημερα δεν ειμαι και σε τοσο ...καλη κατασταση να σκεφτω ... :angry: ρωταω μηπως  εγω  καλουμαι , να  αναζητησω  ολα τα αποδεικτικα πληρωμης και τι εχουν πληρωσει  συνολο εως 30/11/2013  και ισως για καποιους να  παω και  30 χρονια πισω :o    και  ολα αυτα να τα στηλω με e-mail?!!!!!!! <<ευχης εργον>> ειναι ,να μην εχω καταλαβει αλλιως... ;) Αγλαϊα το δικανο!!!! :angry::)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Αν επιμείνουν 

Πρόταση

Νά τους υποβάλλουμε με συνοδευτική επιστολή Φωτοαντίγραφα όσων καταστάσεων και αποδείξεων έχουμε , και ας φτιάξουν αυτοί τα ηλεκτρονικά αρχεία τους.

 

Απορία

Και για επιχειρήσεις που έχουν κλείσει ?

Δηλαδή τί ?

Οι εργασθέντες σε αυτές θα χάσουν τις ημέρες ασφάλισης , επειδή δεν θα έχει το ΕΤΕΑ στοιχεία , αφου δεν θα του αποσταλλούν ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νόμος 3996/11

ΦΕΚ 170/05.08.11

Άρθρο 63 Ρυθμίσεις ΙΚΑ - ΕΤΑΜ

 

παράγραφος 7

 

7. Οι εργοδότες που απασχολούν μισθωτούς που υπάγονται στην ασφάλιση των οργανισμών ΤΕΑΙΤ και ΤΑ-ΠΙΤ, υποχρεούνται εκτός από την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών, να αποστέλουν στους φορείς αυτούς, σε ηλεκτρονική μορφή τη μισθολογική κατάσταση επί των αποδοχών της οποίας έχουν υπολογιστεί οι εισφορές, εντός της προθεσμίας που προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις για την καταβολή των εισφορών.

Σε περίπτωση συνείσπραξης των εισφορών, οι μισθολογικές καταστάσεις υποβάλλονται στο φορέα είσπραξης.

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, καθορίζεται η μορφή (έντυπη, μαγνητική, ηλεκτρονική κ.λπ.) των καταστάσεων απόδοσης εισφορών στην περίπτωση συνείσπραξης που υποβάλλονται από τους εργοδότες και κάθε άλλο θέμα σχετικό με τη διαδικασία συνείσπραξης εισφορών.

 

Άρθρο 91

 

Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει από την ημερομηνία της δημοσίευσής του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις.

 

 

Όπως σαφώς προκύπτει από τον Νόμο, η υποχρέωση των εργοδοτών ξεκινάει την 5ην Αυγούστου του 2011 και με ευθύνη του Υπουργείου και του ΕΤΑΑ που δεν είχε έως σήμερα καθορίσει τις λεπτομέρειες, η υποχρέωση αυτή και μόνο αυτή, παραμένει σε εκκρεμότητα..

 

Η απόφαση 18754/7633/011 που μας απασχολεί είναι νομικά στον αέρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγω προσωπικα συναδελφοι δεν προκειται να τους στειλω ΤΙΠΟΤΑ, στο επικουρικο της εταιρειας μου, τεως ΤΑΝΠΥ εστελνα καθε χρονο συστηματικα τα αποκομματα των μισθολογικων καταστασεων (απο το μπλοκακι τους) ετσι ωστε να μην περιμενουν τα εντυπα απο την τραπεζα. Τους εχω πληρως ενημερωμενους, τωρα εαν αυτοι τωρα βαριουνται η΄δεν εχουν ενημερωσει τα αρχεια τους δικο τους ΠΡΟΒΛΗΜΑ , και να θελουν δεν εχω στοιχεια για τοσο πισω. Αι σιχτριρ πια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όπως σαφώς προκύπτει από τον Νόμο, η υποχρέωση των εργοδοτών ξεκινάει την 5ην Αυγούστου του 2011 και με ευθύνη του Υπουργείου και του ΕΤΑΑ που δεν είχε έως σήμερα καθορίσει τις λεπτομέρειες, η υποχρέωση αυτή και μόνο αυτή, παραμένει σε εκκρεμότητα..

 

Η απόφαση 18754/7633/011 που μας απασχολεί είναι νομικά στον αέρα...

 

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα μια απάντηση στο παρακάτω στυλ.......

 

 

Συνεπώς, στο ως άνω τεθέν ερώτημα αρμόζει κατά τη γνώμη μου απάντηση αρνητική, ότι δηλαδή η υπηρεσία δεν είναι υποχρεωμένη να χορηγεί σε ιδιώτες και φορείς στατιστικά στοιχεία, τα οποία δεν υπάρχουν, και τα οποία δύνανται να δημιουργηθούν μετά από ειδική και ξεχωριστή για κάθε περίπτωση μηχανογραφική επεξεργασία από εξειδικευμένους υπαλλήλους με σημαντική οικονομική και διοικητική επιβάρυνση και μπορεί να αρνηθεί την χορήγηση αυτών των στοιχείων.

 

 

Έτοιμο είναι, λίγο σουλούπωμα θέλει και έφυγε.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι με αυτά τα αρχεία πως πάτε. Τα προχωράτε εεε???  nopityA.gif

 

τα έχουμε στείλει κύριε ponzi κατά το μήνα και το έτος που αφορούσαν.  Τότε που τα πληρώναμε μαζί με τα γραμμάτια τραπέζης.

 

εσύ για ποια αρχί...α   μιλάς?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι με αυτά τα αρχεία πως πάτε. Τα προχωράτε εεε???  nopityA.gif

δοκιμασα σήμερα να κάνω ένα και μιλάμε απηύδησα!!!!! για να κάνω 2 χρόνια μου πήρε 1,5 ώρα με έναν μόνο εργαζόμενο επειδή δεν μπορεί το σύστημα να δεχθεί πολλαπλά φύλλα excel και σε υποχρεώνουν να στέλνεις ένα φύλλο ανα μισθοδοτικό μήνα!!!! αντί να μπορείς να καταχωρείς ένα έτος σε ένα φύλλο excel , πρέπει να στείλεις 15(12+δώρο πάσχα-χριστουγ.-ε.α.)!!!!!!! Δηλαδή ένα γραφείο που έχει 15-20 εμπορικα καταστήματα όχι την πούτ......σε αλλά ακόμη χειρότερα!!!!!!!ήμαρτον!!!!!!!τί να πεί κανείς

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×