Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποχρέωση υποβολής ηλεκτρονικών αρχείων εργοδοτών Ε.Τ.Ε.Α. μέχρι 31.5.2014


FAZEXA

Ερώτηση

αποσπασμα εγκυκλιου 18754/7633/011/12,3,2014 http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17850

<<.......Κατόπιν τούτων καλούνται όλοι οι εργοδότες, σε εφαρμογή και των προβλέψεων της παρ. 7 του άρθρου 63 του ν.3996/2011, να αποστείλουν στο ΕΤΕΑ, σε ηλεκτρονική μορφή, το σύνολο της πληροφορίας σχετικά με την δήλωση της ασφάλισης (μισθολογικές καταστάσεις) και την καταβολή των αντίστοιχων εισφορών (κατάθεση σε τράπεζα) μέχρι και την περίοδο 11ος/2013, για το σύνολο των εργαζομένων τους, πρώην ασφαλισμένων στους Τομείς ΤΕΑΥΕΚ, ΤΕΑΠΟΖΟ, ΤΕΑΕΙΓΕ, ΤΕΑΥΝΤΠ και ΤΕΑΧ του τ. ΤΕΑΙΤ και νυν ασφαλισμένων στο ΕΤΕΑ.

Η αποστολή των ηλεκτρονικών αρχείων θα γίνεται για μεν τους εργοδότες του τ. ΤΕΑΥΕΚ μέσω της ιστοσελίδας του ΕΤΕΑ, στην οποία έχει δημιουργηθεί σχετική “διαδικτυακή πύλη”, για δε τους εργοδότες των λοιπών Τομέων μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail).>>

 

 

Φιλοι μου καλο μεσημερι σε ολους και καλη δυναμη

Αυτο παλι ,τι ειναι βρε παιδια?! ανακαιφαλεωση του ΙΚΑ  ,πασα στους Λογιστες?παιδια,προτεινω, να κρατηστε οτι στηλετε  ισως...να  μας  χρειαστουν στο μελλον διοτι σε πολυ λιγο,να δειτε που εμεις θα βγαζουμε και θα δινουμε και  την συνταξη του καθε ασφαλισμενου!!!! αρχης γενομενης απο το Επικουρικο και εχει ο Θεος.....

επανερχομαι και διερωταμαι.

ισχυει αραγε, για ολους του ΕΤΕΑ? ας πουμε και για τους αυτοαπασχολουμενους? και επειδη σημερα δεν ειμαι και σε τοσο ...καλη κατασταση να σκεφτω ... :angry: ρωταω μηπως  εγω  καλουμαι , να  αναζητησω  ολα τα αποδεικτικα πληρωμης και τι εχουν πληρωσει  συνολο εως 30/11/2013  και ισως για καποιους να  παω και  30 χρονια πισω :o    και  ολα αυτα να τα στηλω με e-mail?!!!!!!! <<ευχης εργον>> ειναι ,να μην εχω καταλαβει αλλιως... ;) Αγλαϊα το δικανο!!!! :angry::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

TI AΛΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΣΤΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΡΧΕΙΑ?ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ?

ΑΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TI AΛΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΣΤΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΡΧΕΙΑ?ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ?

ΑΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ.

 

καλ.α εμείς είμαστε σίγουρα  μαλάκες , αυτοί όμως που πληρώνονται τόσα χρόνια τι δουλεία έκαναν ?

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει με ποιόν υπεύθυνο μπορώ να μιλήσω γιατί θέλω να του στείλω ένα συμφωνητικό συνεργασίας

για τις υπηρεσίες που θα παράσχω στο ΕΤΕΑ , και για τα στοιχεία που θα εκδόσω τις υπηρεσίες μου.

ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΕΘΑΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραφράζοντας ελαφρώς την υπ'αρ. 31/2014 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ [είδατε τι ωραία αποφασίζουν για την πάρτη τους;] απαντούμε στο ΕΤΕΑ (ας υποθέσουμε ότι μία λογίστρια ζητούσε τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ):

 

"στο ως άνω τεθέν ερώτημα αρμόζει κατά τη γνώμη μου απάντηση αρνητική, ότι δηλαδή η υπηρεσία   η λογίστρια δεν είναι υποχρεωμένη να χορηγεί σε ιδιώτες και φορείς στατιστικά στοιχεία, τα οποία δεν υπάρχουν, και τα οποία δύνανται να δημιουργηθούν μετά από ειδική και ξεχωριστή για κάθε περίπτωση μηχανογραφική επεξεργασία από εξειδικευμένους υπαλλήλους με σημαντική οικονομική και διοικητική επιβάρυνση και μπορεί να αρνηθεί την χορήγηση αυτών των στοιχείων".

 

Γαμώ ε; Εδώ δείτε αυτή την ωραία γνωμοδότηση: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18359

 

Υ.Γ. Η απάντηση της ΠΟΦΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Θέλουν να σε κρεμάσουν κι εσύ διαπραγματεύεσαι το χρώμα του σκοινιού: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17856

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α ρε Doctor, υπουργό για μια μέρα να σε βάζανε θα έλυνες όλα τα προβλήματά μας γ@μ#. Ειλικρινά.

 

 

Και αν δεν τα στείλουμε θα γίνει τι; Δε θα βγάλουν στη σύνταξη τον ασφαλισμένο; Δικαστήριο και τέλος.

 

Σιχτήρ με τους άχρηστους που μπλέξαμε. Στέλναμε τις καταστάσεις κάθε μήνα για το τίποτα. Πραγματικά αυτή τη φορά ξεπέρασαν κάθε όριο με το θράσος τους.

 

Πλημμελής άσκηση καθήκοντος το λένε. Όχι πλημμελής, κακουργηματική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Παιδιά στείλτε στο γραφείο μου τους κυρίους με τις άσπρες μπλούζες  για να μου φορέσουν εκείνη τη πιο μεγάλη άσπρη μπλούζα , με τα μεγάλα μανίκια μωρέ ,

 

 

ΠΩΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ?  ΠΩΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραφράζοντας ελαφρώς την υπ'αρ. 31/2014 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ [είδατε τι ωραία αποφασίζουν για την πάρτη τους;] απαντούμε στο ΕΤΕΑ (ας υποθέσουμε ότι μία λογίστρια ζητούσε τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ):

 

"στο ως άνω τεθέν ερώτημα αρμόζει κατά τη γνώμη μου απάντηση αρνητική, ότι δηλαδή η υπηρεσία   η λογίστρια δεν είναι υποχρεωμένη να χορηγεί σε ιδιώτες και φορείς στατιστικά στοιχεία, τα οποία δεν υπάρχουν, και τα οποία δύνανται να δημιουργηθούν μετά από ειδική και ξεχωριστή για κάθε περίπτωση μηχανογραφική επεξεργασία από εξειδικευμένους υπαλλήλους με σημαντική οικονομική και διοικητική επιβάρυνση και μπορεί να αρνηθεί την χορήγηση αυτών των στοιχείων".

 

Γαμώ ε; Εδώ δείτε αυτή την ωραία γνωμοδότηση: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18359

 

Υ.Γ. Η απάντηση της ΠΟΦΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Θέλουν να σε κρεμάσουν κι εσύ διαπραγματεύεσαι το χρώμα του σκοινιού: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17856

 

αυτο να παρουν στο μεηλ τους , μια χαρα ειναι και τους φτανει.....

 

στειλαμε και χτες , αλλα τζαμπα ειναι ας παρουν μερικα ακομα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στο εδώ γραφείο μας δεν πρόκειται να στείλουμε τίποτα.

 

Μετά από 15 χρόνια όταν κάποιος εργαζόμενος θέλει να βγει σε σύνταξη και τον εκβιάζουν με το παραπάνω ΙΣΩΣ ασχοληθούμε για να διευκολύνουμε τον εργαζόμενο.

 

Σίγουρα δεν θα διευκολύνουμε τον κάθε κοπρίτη στην κάθε @#^$^Υ%$^ υπηρεσία του κώλου που νομίζει ότι φορτώνοντάς τα σε εμάς θα γλυτώσει από τις δικές του ευθύνες.
 

Δεν είδα πουθενά να προβλέπονται πρόστιμα αν δεν ανταποκριθούμε οπότε.... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λυπαμαι δεν εχουμε δεδομενα να σας αποστειλουμε  λογω πυρκαγιας σταρχει(δι)α μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Συνήγορο του Πολίτη

 

Τα στοιχεία που ζητά το Υπουργείο Εργασίας να κοινοποιηθούν στο ΕΤΕΑ μέσω της εγκυκλίου με Αρ. πρωτ.: 18754/7633/011/12.3.2014 για το σύνολο των εργαζομένων, πρώην ασφαλισμένων στους Τομείς ΤΕΑΥΕΚ, ΤΕΑΠΟΖΟ, ΤΕΑΕΙΓΕ, ΤΕΑΥΝΤΠ και ΤΕΑΧ του τ. ΤΕΑΙΤ (και νυν ασφαλισμένων στο ΕΤΕΑ), έχουν υποβληθεί στο παρελθόν, αφού ήταν υποχρεωτικά συνημμένα δικαιολογητικά κατά τη διαδικασία πληρωμής εισφορών.
Σαν επιχειρηματίες δεν είμαστε υποχρεωμένοι να χορηγούμε στοιχεία τα οποία έχουμε χορηγήσει ήδη στα παραπάνω ταμεία με κόπο, χρόνο και χρήμα, και τα οποία δύνανται να επαναδημιουργηθούν μετά από ειδική και ξεχωριστή για κάθε περίπτωση μηχανογραφική επεξεργασία από εξειδικευμένους υπαλλήλους με σημαντική οικονομική και διοικητική επιβάρυνση για εμάς. Παρακαλώ για την παρέμβασή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προτείνω να χειριστούμε το θέμα αυτό μέσα στον δύσκολο Μάιο που έρχεται, με τον τρόπο που είχε υποδείξει ο doctor (αν μου επιτρέπει) σε άλλο θέμα:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ζμπούτσας α!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά να ρωτήσω κάτι  πριν φοράσω τη μακριά μπλούζα ,

 

Δηλαδή αν έχουμε μία εταιρεία η οποία πχ είναι ενεργή από εικοσαετίας  και έχει ΤΕΑΥΕΚ( νυν ΕΤΕΑ ) στους εργαζόμενους της ενεργούς και μή ( απολυμένοι προ πχ τριών , τεσσάρων κλπ ετών ) θα πρέπει να υποβάλει ,από εικοσαετίας έως 30-11-2013 , ηλεκτρονικά τα προβλεπόμενα  βάσει της 18754/7633/011/12-3-2014 ?

 

 

KΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ  ???????

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά να ρωτήσω κάτι  πριν φοράσω τη μακριά μπλούζα ,

 

Δηλαδή αν έχουμε μία εταιρεία η οποία πχ είναι ενεργή από εικοσαετίας  και έχει ΤΕΑΥΕΚ( νυν ΕΤΕΑ ) στους εργαζόμενους της ενεργούς και μή ( απολυμένοι προ πχ τριών , τεσσάρων κλπ ετών ) θα πρέπει να υποβάλει ,από εικοσαετίας έως 30-11-2013 , ηλεκτρονικά τα προβλεπόμενα  βάσει της 18754/7633/011/12-3-2014 ?

 

 

KΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ  ???????

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μιχάλης

Ο νόμος 3996 που επικαλούνται από το 2011 δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο νόμος 3996 που επικαλούνται από το 2011 δεν είναι? 

Ναι έτσι είναι όπως τα λές . Έγινε φεκ στις 5-8-2011 , άρα για εργαζόμενους από 1-8-2011 να υποθέσω .

 

ponzi σε ευχαριστώ .

 

Αλλά θα τους γράψω στα  ΑΡΧ.........Α   μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι έτσι είναι όπως τα λές . Έγινε φεκ στις 5-8-2011 , άρα για εργαζόμενους από 1-8-2011 να υποθέσω .

 

ponzi σε ευχαριστώ .

 

Αλλά θα τους γράψω στα  ΑΡΧ.........Α   μου .

Λυπάμαι..αλλά δεν είναι έτσι.Ξαναφόρα τη ...λευκή μπλούζα !!!!

ΑΠΟ ΤΟ 1821 ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λυπάμαι..αλλά δεν είναι έτσι.Ξαναφόρα τη ...λευκή μπλούζα !!!!

ΑΠΟ ΤΟ 1821 ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ !!!!!!!

Πως προκύπτει βρε αδελφέ , αυτό που λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λυπάμαι..αλλά δεν είναι έτσι.Ξαναφόρα τη ...λευκή μπλούζα !!!!

ΑΠΟ ΤΟ 1821 ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ !!!!!!!

 

Κοίτα, ο Κολοκοτρώνης με τόσους Τούρκους που έσφαξε άνετα θα είχε επικουρικό κρεωπωλών που συγχωνεύεται στο ΕΤΕΑ ενώ η Μπουμπουλίνα και ο Μιαούλης θα είχανε ΤΑΝΠΥ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΤΡΟΠΗ για την ΠΟΦΕΕ, η οποία ζητάει αναθεώρηση της καταληκτικής ημερομηνίας. Αυτό δεν είναι επιστολή, είναι προσβολή για εμάς και δε νομίζω να έχει κανείς αντίθετη άποψη.

Ποιος φωστήρας αποφάσισε ότι αυτό το αίτημα αντιπροσωπεύει το αίτημα του κλάδου;

 

Θα μου πέσουν τα μαλλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό σημαίνει άθλιοι λογιστές (μέσα πρώτος εγώ) ότι τόσα χρόνια που μαζί με την πληρωμή στην τράπεζα επισυνάπταμε και την ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ , δημιουργήσαμε τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων, που αδυνατούν να επεξεργασθούν οι ΚΟΠΡΙΤΕΣ  υπάλληλοί τους . Και τόσα χρόνια ΠΩΣ  υπολόγιζαν την σύνταξη όσων πρόλαβαν και βγήκαν; Με ποιόν τρόπο ήλεγχαν εάν οι εισφορές είχαν πραγματικά καταβληθεί; Πως τολμούν κάθε λίγο και ανακοινώνουν τα.....ελλείματα στα ταμεία (με στόχο να κατεβάσουν τις συντάξεις)

αφού δεν ξέρει η δεξιά τους τι ποιεί η αριστερά τους ;

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε λιγάκι που θα ψάχνουμε το επικουρικό του μήλου που έφαγε ο Αδάμ να δω τι κουστουμάκι θα βάλουμε όλοι !!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τόσα χρόνια ΠΩΣ  υπολόγιζαν την σύνταξη όσων πρόλαβαν και βγήκαν; 

Πως τολμούν κάθε λίγο και ανακοινώνουν τα.....ελλείματα στα ταμεία (με στόχο να κατεβάσουν τις συντάξεις) αφού δεν ξέρει η δεξιά τους τι ποιεί η αριστερά τους ;

 

I second that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α ρε Doctor, υπουργό για μια μέρα να σε βάζανε θα έλυνες όλα τα προβλήματά μας γ@μ#. Ειλικρινά.

 

 

Και αν δεν τα στείλουμε θα γίνει τι; Δε θα βγάλουν στη σύνταξη τον ασφαλισμένο; Δικαστήριο και τέλος.

 

Σιχτήρ με τους άχρηστους που μπλέξαμε. Στέλναμε τις καταστάσεις κάθε μήνα για το τίποτα. Πραγματικά αυτή τη φορά ξεπέρασαν κάθε όριο με το θράσος τους.

 

Πλημμελής άσκηση καθήκοντος το λένε. Όχι πλημμελής, κακουργηματική!

Α ρε Doctor, υπουργό για μια μέρα να σε βάζανε θα έλυνες όλα τα προβλήματά μας γ@μ#. Ειλικρινά.

 

 

Τον προτεινω ανεπιφυλακτα για  αρχηχο σε νεουδρυθεν κομμα,   μια και ειναι της...μοδας τωρα, με το ονομα <<οι μ@λ@κες της Ελλαδας>> και αν δεν ξερει  ξενες γλωσσες, κανω εκκλιση σε  δωρεοδωχους βιβλιοπωλες ή καθηγητες που αισθανονται οτι τους εκφραζει ο τιτλος να δωσουν δωρεαν αναλογως ο καθενας  ,....ετσι ωστε εως τις ευρωεκλογες να εχει   μαθει τουλαχιστον τις στοιχειωδεις λεξεις <ευγενειας >ωστε να μπορει να συνενοηθει δεοντως, με το <<τριο στουντζες>> το Στρουναρι και τον Θεοχαρη ας τους αφησει στα μελη!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υ.Γ.

Εγω παντως κατι τετοιο  δεν προκειται ουτε να το κανω, ουτε και να το αναφαιρω σε κανεναν!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι έτσι είναι όπως τα λές . Έγινε φεκ στις 5-8-2011 , άρα για εργαζόμενους από 1-8-2011 να υποθέσω .

 

ponzi σε ευχαριστώ .

 

Αλλά θα τους γράψω στα  ΑΡΧ.........Α   μου . :)  :)  :)+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...