Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση απόδοσης παρακαρατηθέντος φόρου 15% επί τόκων ομολογιακού δανείου


SARAKINOS

Ερώτηση

Εψαξα, αλλά δεν βρήκα άκρη. Εχω περίπτωση απόδοσης παρακρατηθέντος φόρου 15 % επί τόκων ομολογιακού δανείου που εξέδωσε Α.Ε στους μετόχους της. Εχω το έντυπο της χειρόγραφης δήλωσης απόδοσης , που το υπέβαλα μέχρι πέρυσι,  αλλά η ΔΟΥ δεν το δέχεται και ζητά την ηλεκτρονική υποβολή του. Δεν βρίσκω όμως κάτι σχετικό στο taxis. 

Θα με βοηθούσε αν κάποια ή κάποιος από σας γνωρίζει πως να την υποβάλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εψαξα, αλλά δεν βρήκα άκρη. Εχω περίπτωση απόδοσης παρακρατηθέντος φόρου 15 % επί τόκων ομολογιακού δανείου που εξέδωσε Α.Ε στους μετόχους της. Εχω το έντυπο της χειρόγραφης δήλωσης απόδοσης , που το υπέβαλα μέχρι πέρυσι,  αλλά η ΔΟΥ δεν το δέχεται και ζητά την ηλεκτρονική υποβολή του. Δεν βρίσκω όμως κάτι σχετικό στο taxis. 

Θα με βοηθούσε αν κάποια ή κάποιος από σας γνωρίζει πως να την υποβάλω. 

Μάλλον κάνουν λάθος. Δεν πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί κάποια τέτοια υπηρεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Γιάννη.

Εγώ πάντως στη ΔΟΥ το υπέβαλλα. (Τον Γενάρη)

Η ΔΟΥ εξέδωσε και μου παρέδωσε εντολή πληρωμής και μ' αυτή πλήρωσα στην τράπεζα (μεσω web-banking)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εψαξα, αλλά δεν βρήκα άκρη. Εχω περίπτωση απόδοσης παρακρατηθέντος φόρου 15 % επί τόκων ομολογιακού δανείου που εξέδωσε Α.Ε στους μετόχους της. Εχω το έντυπο της χειρόγραφης δήλωσης απόδοσης , που το υπέβαλα μέχρι πέρυσι,  αλλά η ΔΟΥ δεν το δέχεται και ζητά την ηλεκτρονική υποβολή του. Δεν βρίσκω όμως κάτι σχετικό στο taxis. 

Θα με βοηθούσε αν κάποια ή κάποιος από σας γνωρίζει πως να την υποβάλω. 

Για απόδοση φόρου τόκων 15% απο επιδικασθείσα αποζημίωση σε εργαζόμενο η ΦΑΕ λέει οτι μας δίνει ταυτότητα οφειλής & πάμε τράπεζα. (μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον κάνουν λάθος. Δεν πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί κάποια τέτοια υπηρεσία. 

 

Καλημέρα Γιάννη.

Εγώ πάντως στη ΔΟΥ το υπέβαλλα. (Τον Γενάρη)

Η ΔΟΥ εξέδωσε και μου παρέδωσε εντολή πληρωμής και μ' αυτή πλήρωσα στην τράπεζα μεσω web-banking

 

Για απόδοση φόρου τόκων 15% απο επιδικασθείσα αποζημίωση σε εργαζόμενο η ΦΑΕ λέει οτι μας δίνει ταυτότητα οφειλής & πάμε τράπεζα. (μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα).

 

 Ευχαριστώ θερμά όλους σας. Πιθανότατα ο υπάλληλος το εξέλαβε γιο παρακράτηση φόρου Ελ.Επ. και αρνήθηκε να το παραλάβει. Πρόκειται για το συνηθισμένο πρόβλημα της άγνοιας και μη ενημέρωσης. Και ο λόγος που τα φόρτωσαν όλα στον κόκορα, δηλαδή σε μας...Αλλά , καλά να πάθουμε, αφού μας κάνανε άμισθους υπάλληλους, χωρίς να μας ρωτήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

............Αλλά , καλά να πάθουμε, αφού μας κάνανε άμισθους υπάλληλους, χωρίς να μας ρωτήσουν.

 

 

Γιάννη μου τα ερωτήματα από την πλευρά τους τίθενται διαφορετικά.

Δεν μας ρώτησαν αν θέλουμε να είμαστε άμισθοι, μας ρώτησαν όμως αν τους θέλουμε να μας κυβερνήσουν (όπως νομίζουν) κι "εμείς" είπαμε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη μου τα ερωτήματα από την πλευρά τους τίθενται διαφορετικά.

Δεν μας ρώτησαν αν θέλουμε να είμαστε άμισθοι, μας ρώτησαν όμως αν τους θέλουμε να μας κυβερνήσουν (όπως νομίζουν) κι "εμείς" είπαμε ναι.

Σωστά Γιάννη και φοβάμαι ότι "εμείς" θα το ξαναπούμε το ναι, αν δεν το είπαμε ήδη, σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει ηλεκτρονικά, αν αφορά την περίοδο από 1/1/2014 και μετά?? http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17958

Η συγκεκριμένη εφαρμογή πότε θα ανοίξει?? Και αν δεν ανοίξει, είναι υποχρεωμένη η ΔΟΥ να δεχτεί γραπτή δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρόνια! Μια που αναβίωσε το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από παρακράτηση φόρου 15% οφείλεται και χαρτόσημο επί των τόκων, ή αν το χαρτόσημο οφείλεται μόνο σε τόκους υπερημερίας.

Έχω διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι οφείλεται χαρτόσημο στην εξόφληση των τόκων,ενώ σε κάποιο άλλο ότι οφείλεται χαρτόσημο 3,6% μόνο σε τόκους υπερημερίας, ανεξάρτητα την ιδιότητα των συμβαλλόμενων.

Τι από τα δύο ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...