Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαιωσεις αποδοχων ,ελευθερ.εμπορ.επιχ.και οριστικες μετα ?


dodos

Ερώτηση

επειδη τα εχουμε κανει μπαχαλο με τις βεβαιωσεις και τις οριστικες ...

 

1.εχουμε την στανταρ υποχρεωση του ε7 οριστικης φμυ

 

2.εξτρα στελνουμε την ιδια βεβαιωση αποδοχων ξεχωριστα με το προγραμματακι του ταξις η μεσω των προγραμματων μισθοδοσιας

 

3.στελνουμε τις βεβαιαωσεις ελευθερων επαγγελματων και εμπορικων επιχειρησεων εως 28/03/2014  ...μονο μετο προγραμματατι του

ταξις ...οκ

 

4.πρεπει να στειλουμε και οριστικη ελευθεριων επαγγελματων και εμπορικων επιχειρησεων εως 30/4 και 30/5 αντιστοιχα?

τι διαφορα θα εχουν μεταξυ τους δηλαδη ? η εφαρμογη για τις οριστικες αυτες δεν εχει ανοιξει ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

την ιδια απορια εχω και εγω, επισης αν δεν εχει πληρωθει ο παρακρατουμενος φορος ελευθεριου επαγγελματος, θα μπορουμε να στειλουμε την αντιστοιχη βεβαιωση, ή ειναι προαπαιτουμενο η πληρωμη του παρακρατουμενου φορου, επισης αν δεν εχει πληρωθει ο παρακρατουμενος φορος ελευθεριου επαγελματος θα μπορουμε να στειλουμε την αντιστοιχη οριστικη ή ειναι παλι προαπαιτουμενο η πληρωμη του παρακρατουμενου φορου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οριστική για ελευθέρια και εμπορικές απο 17/3

α θα στειλουμε και την οριστικη αυτη φετος δεν θα μας την χαρισουν?

γιατι δεν βλεπω πουθενα την εφαρμογη στο ταξις...δεν υπαρχει ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επισης δινουμε καθ τριμηνο φορο και χαρτοσημο ασφαλιστικων εταιριων, θα κανουμε και εκει οριστικη;, δεν εννοω τον παρακρατουμενο φορο που αρχισε να ξαναισχυει απο 1/1/2014 πανω στα ασφαλιστρα, αλλα τον φορο 10% επι των ασφαλιστρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α θα στειλουμε και την οριστικη αυτη φετος δεν θα μας την χαρισουν?

γιατι δεν βλεπω πουθενα την εφαρμογη στο ταξις...δεν υπαρχει ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

α θα στειλουμε και την οριστικη αυτη φετος δεν θα μας την χαρισουν?

γιατι δεν βλεπω πουθενα την εφαρμογη στο ταξις...δεν υπαρχει ακομα?

 

Από φέτος και Οριστικές Ελεύθερων Επαγγελαμτιών και Εμπορικών Επιχειρήσεων έως 30/4/14.Δεν έχει ανοίξει ακόμα η εφαρμογή στο Τάξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από φέτος και Οριστικές Ελεύθερων Επαγγελαμτιών και Εμπορικών Επιχειρήσεων έως 30/4/14.Δεν έχει ανοίξει ακόμα η εφαρμογή στο Τάξις.

ok ευχαριστω ....τι αλλο θα στειλουμε μεχρι 30/06 να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα.εργαζομαι σε ξενοδοχειακή επιχείρηση. το 2013 κάναμε παρακράτηση 20% σε ελ. επαγγελματία για διάφορες εκδηλώσεις που έκανε στο ξενοδοχείο. πρέπει να υποβάλω αρχείο βεβαίωσης ελ.επαγγελματιών και ξεχωριστά αρχείο οριστικής βεβαίωσης ελ. επαγγελματιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ..... ΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΤΑΞΙ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΥ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aμοιβές (άρθρου 24 §2 κ.ν.2190/1920) που το ποσό τους ΔΕΝ καθορίζεται από το καταστατικό Oι αμοιβές και της κατηγορίας αυτής συνιστούν εισόδημα από κινητές αξίες (άρθρα 24 §1 περ. α και 25 §5 N. 2238/1994) και ως εκ τούτου, αφενός δεν υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές, αφετέρου φορολογούνται σε βάρος των δικαιούχων με πλήρη εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσής τους, με συντελεστή 40% από 1.1.2013 και μετά, σύμφωνα με το άρθρο 54 §5 του KΦE αφού προηγουμένως εκπεσθεί χαρτόσημο προς 1,20%

Για τις  παραπάνω αμοιβές κάνουμε οριστική και ποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ..... ΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΤΑΞΙ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΥ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aμοιβές (άρθρου 24 §2 κ.ν.2190/1920) που το ποσό τους ΔΕΝ καθορίζεται από το καταστατικό Oι αμοιβές και της κατηγορίας αυτής συνιστούν εισόδημα από κινητές αξίες (άρθρα 24 §1 περ. α και 25 §5 N. 2238/1994) και ως εκ τούτου, αφενός δεν υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές, αφετέρου φορολογούνται σε βάρος των δικαιούχων με πλήρη εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσής τους, με συντελεστή 40% από 1.1.2013 και μετά, σύμφωνα με το άρθρο 54 §5 του KΦE αφού προηγουμένως εκπεσθεί χαρτόσημο προς 1,20%

Για τις  παραπάνω αμοιβές κάνουμε οριστική και ποια?

 

Δεν υπάρχει οριστική γι' αυτή τη κατηγορία εισοδημάτων, ούτε προβλέπεται υποβολή βεβαιώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη απλά επειδή είμαι νέος στην δουλεία και έχω μπερδευτεί απίστευτα με τις βεβαιώσεις και τις παρακρατήσεις. Ένα τιμολόγιο που είχα κόψει σε έναν πελάτη μου(εμπορική επιχείρηση) στις 31/12/13 μεγαλύτερο των 300 ευρώ μου έγινε παρακράτηση. Τώρα θα πρέπει να στείλω και την οριστική δήλωση παρακροτούμενων για τον πελάτη μου. Σωστά?
Μετά θα πρέπει να στείλω και τις βεβαιώσεις αποδοχών με το πρόγραμμα.

Στο Ε3 το δικό μου το τιμολόγιο αυτό δεν το προσθέτω στα έσοδα της επιχείρησης.

Τα λέω σωστά ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη απλά επειδή είμαι νέος στην δουλεία και έχω μπερδευτεί απίστευτα με τις βεβαιώσεις και τις παρακρατήσεις. Ένα τιμολόγιο που είχα κόψει σε έναν πελάτη μου(εμπορική επιχείρηση) στις 31/12/13 μεγαλύτερο των 300 ευρώ μου έγινε παρακράτηση. Τώρα θα πρέπει να στείλω και την οριστική δήλωση παρακροτούμενων για τον πελάτη μου. Σωστά?

Μετά θα πρέπει να στείλω και τις βεβαιώσεις αποδοχών με το πρόγραμμα.

Στο Ε3 το δικό μου το τιμολόγιο αυτό δεν το προσθέτω στα έσοδα της επιχείρησης.

Τα λέω σωστά ή όχι?

Εντάξει το βρήκα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτημα : Υπάρχει αναντιστοιχία στις παρακάτω ημερομηνίες υποβολής ή κάνω λάθος ;

 

1)      ΠΟΛ 1039, προθεσμία υποβολής των βεβαιώσεων εισοδήματος από εμπορικές επιχειρήσεις  ηλεκτρονικά  έως 28/3. Σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΓΠΣ υποβολή εντύπου Ε5 με το οποίο γίνεται η διανομή κερδών και μερισμάτων στους εταίρους, έως 30/4.

2)      Με τις παραπάνω προθεσμίες , έχουμε και αυτήν της υποβολής Οριστικών δηλώσεων παρακρατουμένων φόρων Ελευθ. επαγγελμ. (υπάρχουν αυτοί; ) και Εμπορ. Επιχειρήσεων από 17/3 έως 30/4 . Αρα, πότε θα έχουμε ακριβή αποτελέσματα και διανομή;

3)      Οι βεβαιώσεις αποδοχών πρέπει να χορηγηθούν μέχρι την 28/3, σωστά. Πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά μέχρι την 28/3, για να συμπεριληφθούν αυτόματα στην δήλωση του μισθωτού (όπως οι τόκοι πέρυσι). Το σύστημα για την υποβολή των δηλώσεων Ε1 θα ανοίξει την 20/3, άρα δεν μπορούμε να υποβάλουμε δήλωση μισθωτών, πριν την 28/3 ή μάλλον, πριν την … Πρωταπριλιά, αφού και το Ε7 θα υποβληθεί μέχρι 30/3 , αδιάφορο αν είναι Κυριακή γιατί εμείς έχουμε 7ήμερο συνεχές ωράριο σύμφωνα με τον κ. ΓΔΕ…Η κάνω λάθος πάλι;

4)       Ασχετο με τις ημερομηνίες : Γιατί θα δηλώσουμε ονομαστικά, ποσά κάτω από 300 ευρώ, που δεν ήταν υποχρεωτική η παρακράτηση φόρου και να μη δηλώσουμε συγκεντρωτικά τα ποσά που καταβλήθηκαν μέσα στο 13, αφού ούτε στο ΚΕΠΥΟ θα περιληφθούν; Ποια διασταύρωση θέλουν να κάνουν; Φόρων, που δεν υπάρχουν ή αμοιβών που καταβλήθηκαν, οπότε απλά ας περιλάβουν στην κατάσταση ΚΕΠΥΟ τα κάτω των 300 ποσά και για το 2013, όπως κάνουν ήδη για το 14 και τότε θα γελάσουμε με τα τιμολόγια των 3 και 5 ευρώ των φούρνων και των μανάβικων...

 

  Δεν περίμενα ποτέ μετά από σαράντα και πλέον χρόνια στο επάγγελμα, να φτάσω στο σημείο να μη γνωρίζω πότε και ποιες καταστάσεις και δηλώσεις θα υποβάλλω και δεν ντρέπομαι να το δηλώσω …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 3. γιατι δεν μπορεις να στειλεις δηλωση μισθωτου πριν τις 28/3 αν εχειςυποβαλλει ηδη τη βεβαιωση του? αφου  στις 20/3 που θα ανοιξουν οι δηλωσεις προφανως και θα υπαρχουν οι αποδοχες του αν εχεις υποβαλλει βεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 3. γιατι δεν μπορεις να στειλεις δηλωση μισθωτου πριν τις 28/3 αν εχειςυποβαλλει ηδη τη βεβαιωση του? αφου  στις 20/3 που θα ανοιξουν οι δηλωσεις προφανως και θα υπαρχουν οι αποδοχες του αν εχεις υποβαλλει βεβαιωση.

Αν εσύ συνάδελφε έχεις τελειώσει, μπράβο σου και σου αξίζουν συγχαρητήρια. Εθεσα όμως το θέμα γενικά και σε αυτό το ερώτημα ζητάω απάντηση. Αλλο οι 5-50 βεβαιώσεις και άλλο οι 50-500, που ενδεχόμενα έχουν άλλοι συνάδελφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε ολους!

 

Να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου?

 

1)αμοιβή ελέυθερου επαγγελματια κάτω των 300 ευρώ που δεν είχε παρακράτηση, οφείλουμε να την υποβάλλουμε?

 

2) ΤΠΥ εργολάβων στα οποία ΔΕΝ έγινε παρακράτηση όταν πληρώθηκαν απο την εταιρεία (δεν στεκομαι στο γιατί-θα γίνει φορολογική αναμόρφωση) εμείς θα τα υποβαλλουμε χωρίς φόρο ???? ή όχι ?

και αν σε 1 ΤΠΥ έγινε παρακράτηση και στο άλλο δεν έγινε, θα υποβάλλουμε και τα 2 με φόρο παρακράτησης μονο στο ένα που έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε ολους!

 

Να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου?

 

1)αμοιβή ελέυθερου επαγγελματια κάτω των 300 ευρώ που δεν είχε παρακράτηση, οφείλουμε να την υποβάλλουμε?

 

2) ΤΠΥ εργολάβων στα οποία ΔΕΝ έγινε παρακράτηση όταν πληρώθηκαν απο την εταιρεία (δεν στεκομαι στο γιατί-θα γίνει φορολογική αναμόρφωση) εμείς θα τα υποβαλλουμε χωρίς φόρο ???? ή όχι ?

και αν σε 1 ΤΠΥ έγινε παρακράτηση και στο άλλο δεν έγινε, θα υποβάλλουμε και τα 2 με φόρο παρακράτησης μονο στο ένα που έγινε?

1 ναι    ΚΩΔΙΚΟΣ 11

2 ναι     ΚΩΔΙΚΟΣ  2

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ  τα βαζεις μαζι και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1 ναι    ΚΩΔΙΚΟΣ 11

2 ναι     ΚΩΔΙΚΟΣ  2

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ  τα βαζεις μαζι και τα 2

2 ναι κωδικος 2??? Δεν εχει κωδικο 2. Ποιον κωδικο εννοείς Chris?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είδος αμοιβών από Εισοδήματα εξ εμπορικών επιχειρήσεων άρθρου
28 του ν.2238/1994 επί των οποίων ενεργείται παρακράτηση φόρου
με βάση τις διατάξεις του άρθρου 55 του ίδιου νόμου

2.             3% Άρθρο 55§1 περίπτωση β΄ν.2238/1994

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...