Jump to content
  • 0
dodos

συμφωνητικα με εργολαβο εχουν προθεσμια 10 ημερων ακομα η μπορουν να πανε με τριμηναια κατασταση

Question

τα συμφωνητικα με εργολαβο πανε στην εφορια σε προθεσμια 10 ημερων απο την συνταξη τους?
η μπορουν να πανε με τριμηναια κατασταση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Όσοι αναθέτουν εργολαβίες ή υπεργολαβίες εκτελέσεως τεχνικών έργων αξίας άνω των 6.000,00 ευρώ, υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν στη Δ.Ο.Υ. της έδρας τους, τα στοιχεία του εργολάβου ή υπεργολάβου κ.λπ. ή να καταθέσουν αντίγραφο του συμφωνητικού πριν την έναρξη των εργασιών.
(Σχετικές διατάξεις άρθρο 19   ν. 820/1978, σχετικά έγγραφα Υ.Ο. 1085208/1511/Α0012/14.10.2008 και  1073246/1449/Α0012/4.10.2007).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όσοι αναθέτουν εργολαβίες ή υπεργολαβίες εκτελέσεως τεχνικών έργων αξίας άνω των 6.000,00 ευρώ, υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν στη Δ.Ο.Υ. της έδρας τους, τα στοιχεία του εργολάβου ή υπεργολάβου κ.λπ. ή να καταθέσουν αντίγραφο του συμφωνητικού πριν την έναρξη των εργασιών.

(Σχετικές διατάξεις άρθρο 19   ν. 820/1978, σχετικά έγγραφα Υ.Ο. 1085208/1511/Α0012/14.10.2008 και  1073246/1449/Α0012/4.10.2007).

ευχαριστω πολυ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνητικά κάτω των 6.000 ευρώ;;;; Θα πρέπει να πάνε εφορία η δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουμε συμφωνητικό καν;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μαζί με την κατάσταση των συμφωνητικών δεν αρκεί η απλή φωτοτυπία της σύμβασης; Παρά τις αντιρρήσεις μου ότι ακόμη και η φωτοτυπία πλεονάζει η ΔΟΥ αρνήθηκε να μου θεωρήσει την κατάσταση αν δεν επισύναπτα την πρωτότυπη σύμβαση παρ'ότι δεν βρήκα τέτοια υποχρέωση να προκύπτει από την 1065606/7222/ΔΕ-Β’/18.7.2000 Α.Υ.Ο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μαζί με την κατάσταση των συμφωνητικών δεν αρκεί η απλή φωτοτυπία της σύμβασης; Παρά τις αντιρρήσεις μου ότι ακόμη και η φωτοτυπία πλεονάζει η ΔΟΥ αρνήθηκε να μου θεωρήσει την κατάσταση αν δεν επισύναπτα την πρωτότυπη σύμβαση παρ'ότι δεν βρήκα τέτοια υποχρέωση να προκύπτει από την 1065606/7222/ΔΕ-Β’/18.7.2000 Α.Υ.Ο

Που το είδαν αυτό πάλι; εγώ πάω μόνο κατάσταση ούτε καν φωτοτυπία και κανείς δε μου ζητάει τίποτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έλα μου ντε προσπαθούσα να τους δείξω ότι δεν προκύπτει από πουθενά, δεν ξέρω πως θα μπορούσα να τους πείσω;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όσοι αναθέτουν εργολαβίες ή υπεργολαβίες εκτελέσεως τεχνικών έργων αξίας άνω των 6.000,00 ευρώ, υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν στη Δ.Ο.Υ. της έδρας τους, τα στοιχεία του εργολάβου ή υπεργολάβου κ.λπ. ή να καταθέσουν αντίγραφο του συμφωνητικού πριν την έναρξη των εργασιών.

(Σχετικές διατάξεις άρθρο 19   ν. 820/1978, σχετικά έγγραφα Υ.Ο. 1085208/1511/Α0012/14.10.2008 και  1073246/1449/Α0012/4.10.2007).

 

 

Η γνωστοποιηση ειναι υποχρεωτικη να γινει απο αυτο που αναθετει το εργ κ οχι απο τον εργολαβο?

 

 

Επιχειρηση ενοικ.δωματιων εκανε αναικαινιση και αναθεσε σε αλουμινοκατασ/κη να φταιξει 10 πορτες αξιας 12.000,00 αλλα δεν εγινε καποιο συμφωνητικο αναμεσα τους ...τι κυρωσεις εχει η αλουμινο/κη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΚΑΤΑΤΗΘΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΛΟΜΕΝΟΥΣ? Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το είχα και εγώ απορία αλλά από την στιγμή π.χ. που ο εργολάβος ανήκει σε άλλη ΔΟΥ, σου ζητάνε στην θεώρηση και επιπλέον συμφωνητικό για να στείλουν στην ΔΟΥ του συμβαλλομενου. Οπότε τι νοημα έχει να καταθέτουν και οι δύο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

π.χ υπηρεσια αναθετη εργο σε εργολαβο ,το καταθετη ο εντολεας του εργου αρα εκει δεν εξαντληται η υποχρεωση?

πρεπει να τ οκαταθεση και ο εργολαβος ? δεν νομιζω?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγκεκριμένα, καθιερώθηκε η υποχρέωση γι' αυτόν που αναθέτει σε εργολάβο ή υπεργολάβο την εκτέλεση τεχνικού έργου, του οποίου το κόστος υπερβαίνει τις 6.000 ευρώ, να γνωστοποιεί, με δήλωση του, πριν από την έναρξη των εργασιών εκτέλεσης του έργου, στον αρμόδιο για τη φορολογία του προϊστάμενο Δ.Ο.Υ., τα στοιχεία του εργολάβου ή του υπεργολάβου που ανέλαβε την εκτέλεση του έργου ή να καταθέτει αντίγραφο του συμφωνητικού που καταρτίστηκε για την ανάληψη του έργου από τον εργολάβο ή τον υπεργολάβο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εργοδότης αναθέτει τεχνικό έργο άνω των 6.000,00 ευρώ και δεν καταθέτει το εργολαβικό συμφωνητικό στην εφορία πριν την έναρξη εργασιών αλλά το υποβάλλει στις 3 μηνιαίες καταστάσεις. Έχει αλλάξει κάτι; Δέχεται το taxis τα εργολαβικά/ τεχνικά συμφωνητικά στο taxis;   Ισχυρίζεται ότι πλέον υποβάλλονται όλα στις 3μηνιαίες καταστάσεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 19/1/2018 στις 10:18 ΠΜ, kotlistianos είπε

Στα 6.000 να υποθέσω ότι συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ...απ τη στιγμή που λέμε αξίας 6.000 € και άνω?

 

Στις 19/1/2018 στις 10:24 ΠΜ, Filimon είπε

Στις 6.000 δεν συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ. Είναι η αξία (προ ΦΠΑ). 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

Εχθές στην εφορία κατέθεσα  1 συμφωνητικό τεχνικού έργου και ο υπάλληλος μου είπε ότι επειδή ο αντισυμβαλλόμενος είναι σε άλλη ΔΟΥ χρειάζεται και 4ο αντίγραφο για να το στείλει στην ΔΟΥ του αντισυμβαλλόμενου. Υπάρχει αυτό πουθενά; Πρέπει να ζητάμε και 4ο αντίγραφο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμφωνητικα μεταξυ εργολαβου εργου με υπεργολάβο πάνω απο 6000 ΤΑ ΠΑΜΕ ΑΚΟΜΑ  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ? ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ?

ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ,ΜΕΧΡΙ 6000 ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμφωνητικα μεταξυ εργολαβου εργου με υπεργολάβο πάνω απο 6000 ΤΑ ΠΑΜΕ ΑΚΟΜΑ  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ? ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ?

ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ,ΜΕΧΡΙ 6000 ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μετά από 6+ χρόνια από το αρχικό σας ερώτημα δεν έχετε διαχωρίσει στη σκέψη σας ότι άλλα είναι τα συμφωνητικά που αναγγέλονται ανά τρίμηνο με βάση την παράγραφο 16 του άρθρο 8 του Ν.1882/1990 κι άλλα είναι εκείνα που αναγγέλλονται πριν την έναρξη των εργασιών, σύμφωνα με το άρθρο 19 του Ν.820/78;
Τα πρώτα αναγγέλονται (εφ' όσον συντάχθηκαν) ανεξάρτητα από το ύψος του ποσού της ανάθεσης ενώ τα δεύτερα αναγγέλονται αν αφορούν συμφωνίες άνω των 6000 ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι υπογεγραμμένο συμφωνητικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 19 του Ν.820/78 ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6000 ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ? Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×