Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή εργασίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είπε ότι έλειπε ο έλεγχος ...  :)

 

Όταν γυρίσει ο έλεγχος βλέπουμε ...  :)

Το προστιμο αυτο το ριχνει το Κ.Β.Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην μπορει?

Αθήνα 21/01/2014

Αρ. πρωτ.: 1013171

ΘΕΜΑ: Παροχή πληροφοριών σχετικά με την εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής .

 

Με την παρούσα σας γνωρίζουμε ότι οι οδηγίες που έχουν δοθεί με τις 1030160/650/ΔΜ/ ΠΟΛ. 1068/19-3-2001 , 1016769/389/ΔΜΒ/ ΠΟΛ. 1028/21-2-2003 και 1053873/867/ΔΜ/ ΠΟΛ. 1071/28-5-2009 εγκυκλίους και αφορούν στην εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών φυσικών, νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής, θα παραμείνουν σε ισχύ μέχρι 31/3/2014.

Ως εκ τούτου, όσα από τα ανωτέρω πρόσωπα δεν ασκούν δραστηριότητα πέραν του έτους και πληρούν τα κριτήρια που ορίζονται στις εν λόγω εγκυκλίους, μπορούν για τη διακοπή των εργασιών τους με βάση τον πραγματικό χρόνο διακοπής, να υποβάλλουν στη Φορολογική Διοίκηση τη δήλωση διακοπής εργασιών μέχρι 31/3/2014.

Επιπλέον, για την ενημέρωση των φορολογουμένων, η υπηρεσία μας, έχει προβεί σε ενέργειες για την ηλεκτρονική ανάρτηση σχετικού με το θέμα κειμένου στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (www.gsis.gr).

Ως προς την ισχύουσα, μετά την 1/4/2014, διαδικασία διακοπής εργασιών των ανωτέρω προσώπων, θα ενημερωθείτε σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι υπόλοιποι έχετε ξεμπερδέψει με τις εκπρόθεσμες?????

εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξεμπερδέψει...και δεν θα προλάβω μέχρι 31/03/14.Σε κάποια Δ.Ο.Υ πάντως είπαν ότι εκπρόθεσμες διακοπές θα γίνονται από 01/01-31/03 κάθε έτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα 21/01/2014
Αρ. πρωτ.: 1013171

ΘΕΜΑ: Παροχή πληροφοριών σχετικά με την εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής .

 

Με την παρούσα σας γνωρίζουμε ότι οι οδηγίες που έχουν δοθεί με τις 1030160/650/ΔΜ/ ΠΟΛ. 1068/19-3-2001 , 1016769/389/ΔΜΒ/ ΠΟΛ. 1028/21-2-2003 και 1053873/867/ΔΜ/ ΠΟΛ. 1071/28-5-2009 εγκυκλίους και αφορούν στην εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης διακοπής εργασιών φυσικών, νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων πέραν του έτους, βάσει του πραγματικού χρόνου διακοπής, θα παραμείνουν σε ισχύ μέχρι 31/3/2014.
Ως εκ τούτου, όσα από τα ανωτέρω πρόσωπα δεν ασκούν δραστηριότητα πέραν του έτους και πληρούν τα κριτήρια που ορίζονται στις εν λόγω εγκυκλίους, μπορούν για τη διακοπή των εργασιών τους με βάση τον πραγματικό χρόνο διακοπής, να υποβάλλουν στη Φορολογική Διοίκηση τη δήλωση διακοπής εργασιών μέχρι 31/3/2014.
Επιπλέον, για την ενημέρωση των φορολογουμένων, η υπηρεσία μας, έχει προβεί σε ενέργειες για την ηλεκτρονική ανάρτηση σχετικού με το θέμα κειμένου στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (www.gsis.gr).
Ως προς την ισχύουσα, μετά την 1/4/2014, διαδικασία διακοπής εργασιών των ανωτέρω προσώπων, θα ενημερωθείτε σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ μόλις επέστρεψα από ΔΟΥ. 

έχω δύο δικές μου διακοπές

ο ελεγκτής έχει "γονατίσει"

δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω μέχρι 31/03 (μου το διαβεβαίωσε)

και κανείς δεν γνωρίζει τι θα γίνει μετά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πλαίσια της νέας διαδικασίας διακοπής εργασιών μάλλον εντάσσεται η 1084: 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18476

 

Οπότε για εταιρείες μάλλον κλειδώνει η ημερομηνία του ΓΕΜΗ και όχι πιο πίσω. Την πατήσαμε δηλαδή.

Η απόφαση βέβαια είναι "καλογραμμένη" όπως όλες αυτές που υπογράφει ο Θεοχάρης.

Γ.Τ.Π.Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις εκπρόθεσμες διακοπές μέχρι 31/03/2014 μπορείτε να πάρετε αρ.πρωτ.(το έχω κάνει σε 2 περιπτώσεις) και να πάτε αργότερα χωρίς κανένα πρόβλημα να κάνετε διακοπή με αναδρομική ημερομηνία.Οσο για το θέμα των διακοπών στις οποίες έχουν υποβληθεί δηλώσεις εισοδ.και Φπα δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για αναδρομική διακοπή  εφόσον διαπιστωθεί από ελεγκτή ότι δεν υπήρχαν συναλλαγές στο ενδιάμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανωτερω ισχυουν και για παυση δραστηριοτητας απο 1/4/14? Για να το θεσω καλυτερα, το 10ημερο που σου δινει ο κφασ συνεχιζει να ισχυει? Μπορω δηλαδη να κανω διακοπη επιχειρησης μεχρι 10/4/14 με ημερομηνια 31/3/14?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατανόησα καλά ο κ. Θεοχάρης έκανε δεκτή την πρόταση του οεε για παράταση των εκπρόθεσμων διακοπών επιχειρήσεων 2 μήνες επί πλέον το αναφέρει στην μπροστινή σελίδα του TAXHEAVEN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα,

θέλω να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή ατομικής με ημερομηνία 31/12/1997,πρέπει να κάνω πρώτα την διακοπή και μετά να στείλω Ε1 έτσι ώστε να μην του βεβαιωθεί το τέλος επιτηδεύματος ή μπορώ να στείλω Ε1 και μετά να κάνω τη διακοπή,το τέλος επιτηδεύματος θα συμψηφισθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Περίπτωση διακοπής εργασιών αναδρομικά...μου έρχεται λοιπόν ένας "φουκαράς" από τους πάρα πολλούς που υπάρχουν πλέον στην Ελλαδίτσα μας με χρέος στην εφορία γύρω στα 250000 χιλιάρικα από βεβαιώμενα ΦΠΑ, φόρους εισοδήματος ,ποινικά κλπ...για να κάνει λέει αναδρομική διακοπή της ατομικής του επιχείρησης με ημερομηνία κάπου μέσα στο 2011 όταν και έκοψε το τελευταίο παραστατικό. Μου λέει πήγα σε έναν λογιστή και μου ζήτησε 650 ευρώ για να ολοκληρώσει τη δουλειά!!!!καλά του λέω μη κάνεις έτσι ...εξήγησέ μου λίγο την κατάσταση και δώσε μου τα χαρτιά σου να βλέπω...και τί να δώ????? δεν έχει ενημερώσει βιβλία από το 2006 άρα δεν έχει υποβάλλει περιοδικές και εκκαθαριστικές ΦΠΑ και δηλώσεις εισοδήματος..Το χειρότερο από όλα όμως είναι ότι έχει άλλες 8 σελίδες μόνο θεωρημένο ατύπωτο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Το ερώτημα που σας θέτω είναι αν μπορεί να γίνει εκτύπωση των βιβλίων σε απλό Α4 χαρτί αφού δεν μπορεί να θεωρήσει βιβλια εκ των πραγμάτων!!!!σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση διακοπής εργασιών αναδρομικά...μου έρχεται λοιπόν ένας "φουκαράς" από τους πάρα πολλούς που υπάρχουν πλέον στην Ελλαδίτσα μας με χρέος στην εφορία γύρω στα 250000 χιλιάρικα από βεβαιώμενα ΦΠΑ, φόρους εισοδήματος ,ποινικά κλπ...για να κάνει λέει αναδρομική διακοπή της ατομικής του επιχείρησης με ημερομηνία κάπου μέσα στο 2011 όταν και έκοψε το τελευταίο παραστατικό. Μου λέει πήγα σε έναν λογιστή και μου ζήτησε 650 ευρώ για να ολοκληρώσει τη δουλειά!!!!καλά του λέω μη κάνεις έτσι ...εξήγησέ μου λίγο την κατάσταση και δώσε μου τα χαρτιά σου να βλέπω...και τί να δώ????? δεν έχει ενημερώσει βιβλία από το 2006 άρα δεν έχει υποβάλλει περιοδικές και εκκαθαριστικές ΦΠΑ και δηλώσεις εισοδήματος..Το χειρότερο από όλα όμως είναι ότι έχει άλλες 8 σελίδες μόνο θεωρημένο ατύπωτο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Το ερώτημα που σας θέτω είναι αν μπορεί να γίνει εκτύπωση των βιβλίων σε απλό Α4 χαρτί αφού δεν μπορεί να θεωρήσει βιβλια εκ των πραγμάτων!!!!σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο?

 

Ρε τον καψερό...

 

Και τα 650 πώς του φάνηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τον καψερό...

 

Και τα 650 πώς του φάνηκαν?

πολλά!!!!!αφού δεν έχει μία. Και η πλάκα είναι ότι μου ήρθε(από σύσταση κάποιου φίλου) γιατί κατέθεσε σε μία δικηγόρο τα χαρτιά του για σύνταξη και του ζήτησε την διακοπή από τον ΟΑΕΕ για να προχωρήσει την υπόθεσή του!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουκαράς όντως για να είναι το φπα στα 250000 θα έβγαλε γύρω στα 900000ευρώ χωρίς να αποδίδει τίποτα στο ελληνικό κράτος και τώρα μια τέτοια περίπτωση μήπως θέλει να τον "ξελασπώσεις" και δωρεάν?Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πληρωθείς για την δουλειά σου όσο πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουκαράς όντως για να είναι το φπα στα 250000 θα έβγαλε γύρω στα 900000ευρώ χωρίς να αποδίδει τίποτα στο ελληνικό κράτος και τώρα μια τέτοια περίπτωση μήπως θέλει να τον "ξελασπώσεις" και δωρεάν?Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πληρωθείς για την δουλειά σου όσο πρέπει.

ναί δεν το συζητάω..μιλάμε για πάρα πολυ δουλειά την οποία και θα την κάνω σαββατοκύριακο φυσικά που έχω ελευθερία κινήσεων και χρόνου!!!! για μένα αυτή η δουλειά κανονικά είναι στο χιλιάρικο αλλά τέλος πάντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ  ΑΜΑ  ΔΕΝ  ΠΛΡΩΝΟΤΑΝ  ΤΙ  ΝΑ  ΤΟΝ  ΕΚΑΝΕ  ΤΟΝ  ΕΚΑΝΕ  ΤΑ  ΦΠΑ  ΜΙΑ   ΔΥΟ  ΤΡΕΙΣ    ΤΕΣΣΕΡΕΣ  ΦΟΡΕΣ  ΟΛΟ  ΤΟΝ  ΧΡΟΝΟ   ΘΕΛΕΙ  ΝΑ  ΖΗΣΕΙ  ΚΑΙ  Ο  ΛΟΓΙΣΤΗΣ   ΠΑΝΤΩΣ  ΣΕ  ΣΒΟΥΛΕΥΩ  ΝΑ  ΤΑ  ΠΑΙΡΝΕΙΣ  ΓΙΑΤΙ  ΑΛΛΙΩΣ  ΘΑ  ΧΩΣΤΑΣ  ΚΑΙ  ΣΤΟΝ  ΟΑΑΕ   ΚΑΙ  ΕΓΩ   ΑΛΛΑΞΑ  ΤΑΚΤΙΚΗ   ΚΑΙ  ΑΡΧΙΣΑ   ΣΙΓΑ  ΣΙΓΑ   ΝΑ  ΒΓΑΙΝΩ  ΑΠΟ  ΤΙΣ  ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ  ΜΟΥ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση διακοπής εργασιών αναδρομικά...μου έρχεται λοιπόν ένας "φουκαράς" από τους πάρα πολλούς που υπάρχουν πλέον στην Ελλαδίτσα μας με χρέος στην εφορία γύρω στα 250000 χιλιάρικα από βεβαιώμενα ΦΠΑ, φόρους εισοδήματος ,ποινικά κλπ...για να κάνει λέει αναδρομική διακοπή της ατομικής του επιχείρησης με ημερομηνία κάπου μέσα στο 2011 όταν και έκοψε το τελευταίο παραστατικό. Μου λέει πήγα σε έναν λογιστή και μου ζήτησε 650 ευρώ για να ολοκληρώσει τη δουλειά!!!!καλά του λέω μη κάνεις έτσι ...εξήγησέ μου λίγο την κατάσταση και δώσε μου τα χαρτιά σου να βλέπω...και τί να δώ????? δεν έχει ενημερώσει βιβλία από το 2006 άρα δεν έχει υποβάλλει περιοδικές και εκκαθαριστικές ΦΠΑ και δηλώσεις εισοδήματος..Το χειρότερο από όλα όμως είναι ότι έχει άλλες 8 σελίδες μόνο θεωρημένο ατύπωτο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Το ερώτημα που σας θέτω είναι αν μπορεί να γίνει εκτύπωση των βιβλίων σε απλό Α4 χαρτί αφού δεν μπορεί να θεωρήσει βιβλια εκ των πραγμάτων!!!!σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο?

μπορείς να γράψεις τα σύνολα του κάθε μήνα σε excel( να σου παίρνει μόνο μια γραμμή) και να τυπώσεις αρκετούς μήνες σε κάθε θεωρημένη σελίδα, δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να γράψεις τα σύνολα του κάθε μήνα σε excel( να σου παίρνει μόνο μια γραμμή) και να τυπώσεις αρκετούς μήνες σε κάθε θεωρημένη σελίδα, δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εφορία.

ναί το κακό είναι ότι τα λίγα φύλλα που έχει είναι Α4 μηχανογραφικό για dot matrix εκτυπωτή ενώ εγώ έχω μόνο laser εκτυπωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...