Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή εργασίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανέφερα τις συγκεκριμένες διατάξεις... και η απάντηση ήταν οτι οι διατάξεις αυτές δεν εφαρμόζονται στις εκπρόθεσμες διακοπές πριν το 2014, οπότε έχουμε  200€/ συγκεντρωτική για το 2012 που θέλω να κάνω εγώ διακοπή :(

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις τηλεφωνώ στο υπουργείο ή πηγαίνω από εκεί. Εσείς απ' ότι βλέπω δεν μπορείτε να πάτε στο υπουργείο. Θα τηλεφωνήσετε λοιπόν στο υπουργείο, θα αργήσουν να το σηκώσουν αλλά είναι εξυπηρετικοί εκεί οι υπάλληλοι, και θα τους δώσετε να μιλήσουν με τον "φωστήρα" που σας το είπε αυτό. 

 

2103638389 2103627090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Για εκπρόθεσμη διακοπή υποκαταστήματος με ημερομηνία 20/02/2014. Τί κάνω με την Φ.Τ.Μ. ;

Κόβω στοιχείο αυτοπαράδοσης και πώς κάνω την διακοπή της Φ.Τ.Μ.; Στην Δ.Ο.Υ. ή μέσω taxisnet;

Και τί πρόστιμα ;

Ισχύει 600 για την εκπρόθεσμη της Φ.Τ.Μ.;

Έπαθα σοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εκπρόθεσμη διακοπή υποκαταστήματος με ημερομηνία 20/02/2014. Τί κάνω με την Φ.Τ.Μ. ;

Κόβω στοιχείο αυτοπαράδοσης και πώς κάνω την διακοπή της Φ.Τ.Μ.; Στην Δ.Ο.Υ. ή μέσω taxisnet;

Και τί πρόστιμα ;

Ισχύει 600 για την εκπρόθεσμη της Φ.Τ.Μ.;

Έπαθα σοκ.

 

Έχετε κάνει ανάγνωση της φορολογικής μνήμης στις 20/02/2014? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κάνει ανάγνωση της φορολογικής μνήμης στις 20/02/2014? 

Δεν έχει κάνει ακόμα την ανάγνωση. Το τελευταίο Ζ είναι στις 20/02/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάνει ακόμα την ανάγνωση. Το τελευταίο Ζ είναι στις 20/02/2014.

 

Δεν βρίσκω το λόγο να γίνει εκπρόθεσμη διακοπή του υποκαταστήματος. Γιατί δεν το κλείνετε με τρέχουσα ημερομηνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω το λόγο να γίνει εκπρόθεσμη διακοπή του υποκαταστήματος. Γιατί δεν το κλείνετε με τρέχουσα ημερομηνία?

Για το τέλος επιτηδεύματος του υποκαταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τέλος επιτηδεύματος του υποκαταστήματος.

 

Θαρρώ πως θα την βγάλετε φθηνότερα αν κλείσετε με τρέχουσα ημερομηνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως θα την βγάλετε φθηνότερα αν κλείσετε με τρέχουσα ημερομηνία...

 

Εγώ πάλι θαρρώ ότι αφού δεν έχει γίνει ανάγνωση, δεν μπορεί να γίνει και εκπρόθεσμη διακοπή. :rolleyes:  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θαρρώ ότι αφού δεν έχει γίνει ανάγνωση, δεν μπορεί να γίνει και εκπρόθεσμη διακοπή. :rolleyes:  :)

 

Δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό που λες... Έχω στον έλεγχο εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών με τελευταίο ζ το 2007, ανάγνωση μνήμης σημερινή (σύνολα εννοείται ίδια με το τελευταίο ζ) και αν δεν προκύψει κάτι άλλο θα κλείσει η ταμειακή με ημερομηνία 2007...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό που λες... Έχω στον έλεγχο εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών με τελευταίο ζ το 2007, ανάγνωση μνήμης σημερινή (σύνολα εννοείται ίδια με το τελευταίο ζ) και αν δεν προκύψει κάτι άλλο θα κλείσει η ταμειακή με ημερομηνία 2007...

 

Στη δική σου περίπτωση (αν είναι εντάξει με την παραγραφή) δεν χρειαζόταν ούτε η ανάγνωση μνήμης, ούτε η ταμειακή, ούτε το βιβλιαράκι. Στην περίπτωση της συναδέλφου θα χρειαστεί στοιχείο αυτοπαράδοσης και εκεί μάλλον θα κολλήσει το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Η πτώχευση, όπως τα περιγράφεις, λογικά δεν θα σε εμποδίσει. Θα μπορέσεις δηλαδή να κάνεις διακοπή με προγενέστερη (της πτώχευσης) ημερομηνία.

Μελέτησε προσεκτικά τη γνωμοδότηση 14/2008 του Ν.Σ.Κ.: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/6911

Σε κάθε περίπτωση να ρωτήσεις δικηγόρο (για το αν μπορείς) γιατί ίσως πέφτεις επάνω στην αλλάγη του Πτωχευτικού Κώδικα (Ν. 3588/2007).

Για τον ΦΠΑ έχει περάσει η δεκαετία. Θεωρώ οτι είναι παραγεγραμμένες οι χρήσεις.

Για το εισόδημα, αν οι δηλώσεις εχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα, πάλι είσαι εντάξει.

Για τα στοιχεία δεν θα έχεις πρόστιμα. Δες την ΠΟΛ 1153/2010:

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

 

Το θέμα είναι να δεχτούν την ημερομηνία οι ελεγκτές... 

πήγα χθές στην ΔΟΥ για να προβώ στην αναδρομική διακοπή εργασιών αυτής της ατομικής με την πτώχευση και τελικά συνέβη το εξής: Λόγω της κύρηξης σε πτώχευση το 2006 , έχει καταχωρηθεί στην καρτέλλα του πτωχεύσαντα στο τμήμα εσόδων της ΔΟΥ ότι είναι "πτωχός" με συνέπεια να μην μου προχωρήσουν την διακοπή παρά το γεγονός ότι το 2007 κηρύχθηκε βάσει του πιστοποιητικού που προσκόμισα από το πρωτοδικείο αθηνών παύση της πτώχευσης. Μίλησαν τηλεφωνικά η υπάλληλος του μητρώου με την υπάλληλο από το δικαστικό τμήμα της "ΜΑΜΑ ΔΟΥ" και με έστειλαν στη "ΜΑΜΑ" ΔΟΥ για να τους προσκομίσω εκεί το πιστοποιητικό γιατί μόνο από το δικαστικό θα μπορούσε να διαγραφεί αυτό. Όταν το πήγα λοιπόν μου είπε η υπάλληλος να κάνω αίτηση με το αίτημα μου, αλλά από την στιγμή που το πιστοποιητικό δεν αναφέρει για περάτωση της πτώχευσης και αποκατάσταση του πτωχεύσαντα παρά μόνο για παύση της πτώχευσης, η απάντηση του δικαστικού της ΔΟΥ μάλλον θα είναι αρνητική ώς προς τη δυνατότητα της αναδρομικής διακοπής ή της εν γένει διακοπής και θα πρέπει αν δεν αλλάξει κάτι στο νόμο, να περιμένουμε 20 έτη από την ημέρα της παύσης της πτώχευσης μέχρι να γίνει η περάτωση(τόσο μου είπαν εκεί ότι είναι το όριο για την αυτόκλητη περάτωση). Θα το κοιτάξω και εγώ και θα ενημερώσω το φόρουμ σχετικά. Είναι πολύ άδικο πάντως να βεβαιώνονται τέλη επιτηδεύματος κλπ φόροι που απορρέουν από ένα επιτήδευμα που ουσιαστικά έχει σταματήσει τη λειτουργία του το 2006. Δηλαδή θα τρώει τέλη επιτηδεύματος και εισφορές ΟΑΕΕ και επιμελητηρίου μέχρι το 2027?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα χθές στην ΔΟΥ για να προβώ στην αναδρομική διακοπή εργασιών αυτής της ατομικής με την πτώχευση και τελικά συνέβη το εξής: Λόγω της κύρηξης σε πτώχευση το 2006 , έχει καταχωρηθεί στην καρτέλλα του πτωχεύσαντα στο τμήμα εσόδων της ΔΟΥ ότι είναι "πτωχός" με συνέπεια να μην μου προχωρήσουν την διακοπή παρά το γεγονός ότι το 2007 κηρύχθηκε βάσει του πιστοποιητικού που προσκόμισα από το πρωτοδικείο αθηνών παύση της πτώχευσης. Μίλησαν τηλεφωνικά η υπάλληλος του μητρώου με την υπάλληλο από το δικαστικό τμήμα της "ΜΑΜΑ ΔΟΥ" και με έστειλαν στη "ΜΑΜΑ" ΔΟΥ για να τους προσκομίσω εκεί το πιστοποιητικό γιατί μόνο από το δικαστικό θα μπορούσε να διαγραφεί αυτό. Όταν το πήγα λοιπόν μου είπε η υπάλληλος να κάνω αίτηση με το αίτημα μου, αλλά από την στιγμή που το πιστοποιητικό δεν αναφέρει για περάτωση της πτώχευσης και αποκατάσταση του πτωχεύσαντα παρά μόνο για παύση της πτώχευσης, η απάντηση του δικαστικού της ΔΟΥ μάλλον θα είναι αρνητική ώς προς τη δυνατότητα της αναδρομικής διακοπής ή της εν γένει διακοπής και θα πρέπει αν δεν αλλάξει κάτι στο νόμο, να περιμένουμε 20 έτη από την ημέρα της παύσης της πτώχευσης μέχρι να γίνει η περάτωση(τόσο μου είπαν εκεί ότι είναι το όριο για την αυτόκλητη περάτωση). Θα το κοιτάξω και εγώ και θα ενημερώσω το φόρουμ σχετικά. Είναι πολύ άδικο πάντως να βεβαιώνονται τέλη επιτηδεύματος κλπ φόροι που απορρέουν από ένα επιτήδευμα που ουσιαστικά έχει σταματήσει τη λειτουργία του το 2006. Δηλαδή θα τρώει τέλη επιτηδεύματος και εισφορές ΟΑΕΕ και επιμελητηρίου μέχρι το 2027?

 

Από τον σύνδικό θα δέχονταν τη δήλωση διακοπής εργασιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον σύνδικό θα δέχονταν τη δήλωση διακοπής εργασιών?

όχι από όσο μου είπαν, αλλά περιμένω την οριστική απάντηση της ΔΟΥ στο αίτημά μου. Θα το ψάξω πάντως, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...