Προς το περιεχόμενο

Οι Λογιστές στο "The Voice"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Του ανταποκριτού μας)

Την Παρασκευή 7/3/2014, οι λογιστές κάναμε την παρουσία μας στο "The Voice". Λόγω του πολυπληθούς σχήματος, η εμφάνιση έγινε στο Σύνταγμα. Παρουσιάσαμε σε άψογη εκτέλεση την όπερα "ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!"

Παραγωγή: gus

Στίχοι: dead_poet

φωνητικά: DAS

guest star: Theocharos (που δεν βγήκε παγανιά, αλλά τρύπωσε στο γραφείο του να ακούσει μια ωραία καντάδα).

Συνόδευσε με την ντουντούκα του ο panopoulos και περίπου 4.000  λαού με χειροκροτήματα και παλμό. Εντύπωση προξένησε στην κριτική επιτροπή το τέλειο ειδικό εφέ με τη βροχή που δεν έσταξε σε ούτε έναν συμμετέχοντα. Η κριτική επιτροπή έμεινε άφωνη. Αν δεν με πιστεύετε, δείτε τα κανάλια και τις εφημερίδες που ελέγχουν: Δεν υπάρχει ούτε λέξη. Πιθανώς να σχολιάζουν το μπαλέτο από την Ουκρανία, έχει πιο φαντασμαγορικά εφέ, είναι διεθνής υπερπαραγωγή και πολύ πιο πιασάρικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να μπερδέψουμε τα κανάλια ,να κρατάμε πρώτο πανό  "θα σας πάρει ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ".

 

αυτοί θα βλέπανε τα μεγάλα γράμματα ... εδώ ο τύπος πριν ανακοινώσει το κόμμα του είχαν έτοιμη δημοσκόπηση με 5%.

 

μετά που ανακοίνωσε το σαφές πρόγραμμά του πρέπει να πήρε ίσα με 15%!!!!

 

το καλό είναι ότι όλοι κοιμούνται και ονειρεύονται.

 

Αναφορά στην συγκέντρωση από τα ΜΜΕ έκανε μέχρις στιγμής η Ναυτεμπορική και ο Ριζοσπάστης, αν είδα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να μπερδέψουμε τα κανάλια ,να κρατάμε πρώτο πανό  "θα σας πάρει ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ".

 

αυτοί θα βλέπανε τα μεγάλα γράμματα ... εδώ ο τύπος πριν ανακοινώσει το κόμμα του είχαν έτοιμη δημοσκόπηση με 5%.

 

μετά που ανακοίνωσε το σαφές πρόγραμμά του πρέπει να πήρε ίσα με 15%!!!!

 

το καλό είναι ότι όλοι κοιμούνται και ονειρεύονται.

 

Αναφορά στην συγκέντρωση από τα ΜΜΕ έκανε μέχρις στιγμής η Ναυτεμπορική και ο Ριζοσπάστης, αν είδα καλά.

 

 

Διαβάζοντας ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψε ο Ριζοσπάστης και ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ το έγραψε η Ναυτεμπορική, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά δεν ήμουν στο Σύνταγμα στις 7 Μαρτίου. Δεν ξέρω πού ήμουν και τι έκανα, αλλά με βάση αυτή την ειδησεογραφία, δεν ήμουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχιλλεα , να μας πεις αμεσως, που ειμασταν, δεν μπορει να σπερνεις τις αμφιβολιες και να φευγεις....

 

σε ειδα , με ειδες , ειδαμε κι αλλους χιλιαδες, αορατοι δεν ειμασταν, καρατσεκαρισμενο !!!!

 

γυρισαμε ολοι με μια υποχεση στον εαυτο μας : θα τους αναγκασουμε να παραδεχτουν,  οτι μας βλεπουν κι αυτοι ..

 

Καλη συνεχεια !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχιλλεα , να μας πεις αμεσως, που ειμασταν, δεν μπορει να σπερνεις τις αμφιβολιες και να φευγεις....

 

σε ειδα , με ειδες , ειδαμε κι αλλους χιλιαδες, αορατοι δεν ειμασταν, καρατσεκαρισμενο !!!!

 

γυρισαμε ολοι με τμια υποχεση στον εαυτο μας : θα τους αναγκασουμε να παραδεχτουν,  οτι μας βλεπουν κι αυτοι ..

 

Καλη συνεχεια !!!!!

Ναι ρε Χρύσα, αλλά για να το γράφει κοτζάμ Ριζοσπάστης έτσι θα είναι ρε γαμώτο.... Εδώ ανέδειξε έναν Τσίμα κι έναν Βαρεμένο και αποκάλυψε έναν κρυφοδεξιό, τον Μπογιόπουλο, κάτι παραπάνω θα ξέρει. Ρε, μήπως εκείνη την ώρα τάϊζες τα περιστέρια και χάζευες τους εύζωνους και δεν σε είδε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι έγραψε ο Ριζοσπάστης και τι η Ναυτεμπορική για τις 07/03; Μήπως έχει κανείς κανένα λινκ; (Μου μπήκε η απορία τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω εδώ ότι στις 07/03 στις ειδήσεις των 08:00 που πρόλαβα να δω πριν κατέβω στον "Ηλία"

είδα μια διαδήλωση 2000 ατόμων .. στη Βενεζουέλα...

Άρα γι'αυτό οι έγκριτοι δημοσιογράφοι των καναλιών μας δεν είχαν εικόνα απ'την δική μας.. ήταν σε αποστολή .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω εδώ ότι στις 07/03 στις ειδήσεις των 08:00 που πρόλαβα να δω πριν κατέβω στον "Ηλία"

είδα μια διαδήλωση 2000 ατόμων .. στη Βενεζουέλα...

Άρα γι'αυτό οι έγκριτοι δημοσιογράφοι των καναλιών μας δεν είχαν εικόνα απ'την δική μας.. ήταν σε αποστολή .. :)

Πόσα ξερς ρε Θανάσ'......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Βενεζουέλα-Αργεντινή παίζουν πολύ για να μας θυμίζουν ότι αυτοί έχουν προβλήματα ,ενώ εμείς τα έχουμε λυμένα.

 

άρα αν σου δείξει την πορεία ,καταπέφτει η θεωρία.

 

Εάν όμως καταπέσει η θεωρία ,θα πάψουν και αυτοί να πληρώνονται ως "επιστήμονες".

 

τα πράγματα είναι απλά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψε ο Ριζοσπάστης και ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ το έγραψε η Ναυτεμπορική, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά δεν ήμουν στο Σύνταγμα στις 7 Μαρτίου. Δεν ξέρω πού ήμουν και τι έκανα, αλλά με βάση αυτή την ειδησεογραφία, δεν ήμουν εκεί.

 

Αχιλλεα , να μας πεις αμεσως, που ειμασταν, δεν μπορει να σπερνεις τις αμφιβολιες και να φευγεις....

 

σε ειδα , με ειδες , ειδαμε κι αλλους χιλιαδες, αορατοι δεν ειμασταν, καρατσεκαρισμενο !!!!

 

γυρισαμε ολοι με τμια υποχεση στον εαυτο μας : θα τους αναγκασουμε να παραδεχτουν,  οτι μας βλεπουν κι αυτοι ..

 

Καλη συνεχεια !!!!!

 

Να σημειώσω εδώ ότι στις 07/03 στις ειδήσεις των 08:00 που πρόλαβα να δω πριν κατέβω στον "Ηλία"

είδα μια διαδήλωση 2000 ατόμων .. στη Βενεζουέλα...

Άρα γι'αυτό οι έγκριτοι δημοσιογράφοι των καναλιών μας δεν είχαν εικόνα απ'την δική μας.. ήταν σε αποστολή .. :)

Μα κι΄εγώ αναρωτιόμουν προχτές, "που΄σαι Θανάση;" Σε είδα ή μου φάνηκε ότι σε είδα; Και σένα Αχιλλέα, μάλλον σε έβλεπα στις φωτό, όπως και την Χρύσα μας, που νόμιζα ότι με αγκάλιασε και με φίλαγε , πριν την "αρπάξουν" όλοι οι άλλοι. Τελικά, ρώτησα την Βαγγελιώ αν ήμουν εκεί και μου είπε ναι. Εκείνη όμως δεν ήταν... Τραγέλαφος !

Αυτά που έβαλες Θανάση διάβασα και εγώ και δεν κατάλαβα ποιοι κάνανε την εκδήλωση και που ήταν η επιτροπή αγώνα που αναφέρει η δημοσίευση του Ρίζου, όπως την ανέβασα χθες σε άλλο ποστ. Λυπάμαι πραγματικά για το καπέλωμα, που έγινε από εκεί που δεν το περίμενα. Οσο για τα ΜΜΕ αναμενόμενο ήταν να αναφέρονται στην Βενεζουέλα και στην Κριμαία. Εκεί είναι το ψωμί, όχι σε μας τους λογιστάκους..

Ομως το λέω για μια ακόμα φορά : Προχθές ήταν μόνο η αρχή ! Και για μια ακόμα φορά το τονίζω : Αν δεν ήταν τα παιδιά από την Θ / νίκη, δεν θα γινόταν αυτό που έγινε στην Πλατεία. Σε εκείνα ανήκει ο έπαινος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι΄εγώ αναρωτιόμουν προχτές, "που΄σαι Θανάση;" Σε είδα ή μου φάνηκε ότι σε είδα; Και σένα Αχιλλέα, μάλλον σε έβλεπα στις φωτό, όπως και την Χρύσα μας, που νόμιζα ότι με αγκάλιασε και με φίλαγε , πριν την "αρπάξουν" όλοι οι άλλοι. Τελικά, ρώτησα την Βαγγελιώ αν ήμουν εκεί και μου είπε ναι. Εκείνη όμως δεν ήταν... Τραγέλαφος !

Αυτά που έβαλες Θανάση διάβασα και εγώ και δεν κατάλαβα ποιοι κάνανε την εκδήλωση και που ήταν η επιτροπή αγώνα που αναφέρει η δημοσίευση του Ρίζου, όπως την ανέβασα χθες σε άλλο ποστ. Λυπάμαι πραγματικά για το καπέλωμα, που έγινε από εκεί που δεν το περίμενα. Οσο για τα ΜΜΕ αναμενόμενο ήταν να αναφέρονται στην Βενεζουέλα και στην Κριμαία. Εκεί είναι το ψωμί, όχι σε μας τους λογιστάκους..

Ομως το λέω για μια ακόμα φορά : Προχθές ήταν μόνο η αρχή ! Και για μια ακόμα φορά το τονίζω : Αν δεν ήταν τα παιδιά από την Θ / νίκη, δεν θα γινόταν αυτό που έγινε στην Πλατεία. Σε εκείνα ανήκει ο έπαινος...

Συνάδελφε και συνονόματε Γιάννη Πάριε είναι λογικό "να μην είδες",λόγω του πλήθους,την επιτροπή αγώνα που αναφέρει ο Ρίζος,όπως κι εγώ δεν είδα όλα τα μπλόκ των συναδέλφων. Οσο για το "καπέλωμα"που λές ότι έγινε και λυπάσαι πραγματικά,δεν ξέρω που το είδες εσύ και δεν το είδαμε εμείς? Το δημοσίευμα του "Ρ" αναφέρει ότι"η Επιτροπή Αγώνα Λογιστών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αττικής της ΠΑΣΕΒΕ   συμμετειχε

στην κινητοποίηση του κλάδου",δεν αναφέρει ότι την διοργάνωσε!.Επομένως που το είδες το...σομπρέρο?Πάντως όσοι ήταν στο Σύνταγμα πιστεύω και είδαν και ιδιαίτερα άκουσαν το οργανωμένο μπλόκ της ΠΑΣΕΒΕ,με τον παλμό,τις σημαίες,τα πανό και τα ουσιαστικά συνθήματα που

φώναζαν,στο κέντρο της πλατείας και στο κέντρο της πορείας,παράλληλα με τα άλλα μπλόκ των συναδέλφων μας.Συγγνώμη για το...ρεπορτάζ που έκανα,αλλά το θεώρησα απαραίτητο για αποφυγή σύγχυσης,πιστεύω και άλλοι συνάδελφοι να συμφωνούν,για το πνεύμα ενότητας που

επικράτησε και πρέπει να συνεχίσει και στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε και συνονόματε Γιάννη Πάριε είναι λογικό "να μην είδες",λόγω του πλήθους,την επιτροπή αγώνα που αναφέρει ο Ρίζος,όπως κι εγώ δεν είδα όλα τα μπλόκ των συναδέλφων. Οσο για το "καπέλωμα"που λές ότι έγινε και λυπάσαι πραγματικά,δεν ξέρω που το είδες εσύ και δεν το είδαμε εμείς? Το δημοσίευμα του "Ρ" αναφέρει ότι"η Επιτροπή Αγώνα Λογιστών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αττικής της ΠΑΣΕΒΕ   συμμετειχε

στην κινητοποίηση του κλάδου",δεν αναφέρει ότι την διοργάνωσε!.Επομένως που το είδες το...σομπρέρο?Πάντως όσοι ήταν στο Σύνταγμα πιστεύω και είδαν και ιδιαίτερα άκουσαν το οργανωμένο μπλόκ της ΠΑΣΕΒΕ,με τον παλμό,τις σημαίες,τα πανό και τα ουσιαστικά συνθήματα που

φώναζαν,στο κέντρο της πλατείας και στο κέντρο της πορείας,παράλληλα με τα άλλα μπλόκ των συναδέλφων μας.Συγγνώμη για το...ρεπορτάζ που έκανα,αλλά το θεώρησα απαραίτητο για αποφυγή σύγχυσης,πιστεύω και άλλοι συνάδελφοι να συμφωνούν,για το πνεύμα ενότητας που

επικράτησε και πρέπει να συνεχίσει και στο μέλλον.

 

Συνάδελφε και συναγωνιστή Γιάννη, συμμετέχω σημαίνει ότι μετέχω μαζί με άλλους. Κι αν ο Γιάννης ή ο Αχιλλέας ή ο Κώστας ή ο Πάνος δεν είδαν όλα τα μπλοκ - και λογικό ήταν εξαιτίας της μεγάλης συμμετοχής - ο δημοσιογράφος μιας εφημερίδας που κάνει ρεπορτάζ οφείλει να τα δει και να τα αναφέρει. Επίσης, παίρνω μέρος μαζί με άλλους δε σημαίνει ότι άνοίγω δικό μου πηγαδάκι και προσπαθώ με τη ντουντούκα μου να καπακώσω τον άλλον που μιλάει είκοσι μέτρα παραδίπλα. Όπως επίσης θα διαπίστωσες - με χαρά σου, είμαι σίγουρος, όπως κι εγώ - τα συνθήματά μας ήταν ΚΟΙΝΑ όπως ΚΟΙΝΟΙ είναι και οι στόχοι μας. Συνεχίζουμε έτσι, λοιπόν, χωρίς καμιά πικρία για τους συναδέλφους και συναγωνιστές του ΠΑΜΕ, ίσα ίσα μάλιστα, με μεγάλη χαρά για την ακόμα μια φορά δυναμική και αγωνιστική τους συνέπεια,  αλλά με (προσωπική) απογοήτευση για τη δημοσιογραφική κάλυψη μιας κοινής και πρωτοφανούς διαδήλωσης του κλάδου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειδαμε την επιτροπη αγωνα , πισω μας ακριβως ηταν ,,,,καποιοι απο μας φωναζαμε και τα δικα τους συνθηματα ....

 

αυτοι δεν ειδαν τιποτα αλλο απο  τις υπολοιπες χιλιαδες ,  εκτος απο τη δικη τους επιτροπη ......

 

ειμασταν χιλιαδες και δεν γινεται κανεις να μας καπελωσει , θελουν δε θελουν και θα μας δουν και θα μας ακουσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε και συνονόματε Γιάννη Πάριε είναι λογικό "να μην είδες",λόγω του πλήθους,την επιτροπή αγώνα που αναφέρει ο Ρίζος,όπως κι εγώ δεν είδα όλα τα μπλόκ των συναδέλφων. Οσο για το "καπέλωμα"που λές ότι έγινε και λυπάσαι πραγματικά,δεν ξέρω που το είδες εσύ και δεν το είδαμε εμείς? Το δημοσίευμα του "Ρ" αναφέρει ότι"η Επιτροπή Αγώνα Λογιστών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αττικής της ΠΑΣΕΒΕ   συμμετειχε

στην κινητοποίηση του κλάδου",δεν αναφέρει ότι την διοργάνωσε!.Επομένως που το είδες το...σομπρέρο?Πάντως όσοι ήταν στο Σύνταγμα πιστεύω και είδαν και ιδιαίτερα άκουσαν το οργανωμένο μπλόκ της ΠΑΣΕΒΕ,με τον παλμό,τις σημαίες,τα πανό και τα ουσιαστικά συνθήματα που

φώναζαν,στο κέντρο της πλατείας και στο κέντρο της πορείας,παράλληλα με τα άλλα μπλόκ των συναδέλφων μας.Συγγνώμη για το...ρεπορτάζ που έκανα,αλλά το θεώρησα απαραίτητο για αποφυγή σύγχυσης,πιστεύω και άλλοι συνάδελφοι να συμφωνούν,για το πνεύμα ενότητας που

επικράτησε και πρέπει να συνεχίσει και στο μέλλον.

Αγαπητέ Γιάννη, σε ευχαριστώ για το όνομά που μου έδωσες, αλλά άλλος έχει το όνομα αυτό  :) . Ομως έγραψα ακριβώς "Λυπάμαι πραγματικά για το καπέλωμα, που έγινε από εκεί που δεν το περίμενα." και εννοούσα τον συντάκτη του ρεπορτάζ και φυσικά την εφημερίδα, που απλά έγραψε ότι συμμετείχε, δίνοντας στους δικούς μας την εντύπωση ότι μόνο αυτοί ήταν οι επικεφαλής, όπως πολλοί με ρωτούσαν τι ακριβώς έγινε στο Σύνταγμα. Και έπρεπε να τους εξηγώ ότι δεν ήταν πολιτική η κίνησή μας, αλλά ήταν για την επιβίωσή μας, δεν θέλαμε να ρίξουμε την κυβέρνηση, αλλά να την αναγκάσουμε να δει, να αφουγκρασθεί την αγωνία μας.Το λάθος μας ήταν ότι δεν πήραμε ο καθένας από μια σημαία και τότε θα γέμιζε πραγματικά η Πλατεία και ίσως να μας πρόβαλαν και τα ΜΜΕ. Αλλά η ώρα της κάλπης δεν είναι μακριά, και τότε θα είναι πολιτική η συμμετοχή μας στην κίνηση για την απομάκρυνση αυτών που μας έφεραν στο σημερινό χάλι.

Και εντάξει, δεν ήταν σομπρέρο, αλλά ίσως τραγιάσκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε και συναγωνιστή Γιάννη, συμμετέχω σημαίνει ότι μετέχω μαζί με άλλους. Κι αν ο Γιάννης ή ο Αχιλλέας ή ο Κώστας ή ο Πάνος δεν είδαν όλα τα μπλοκ - και λογικό ήταν εξαιτίας της μεγάλης συμμετοχής - ο δημοσιογράφος μιας εφημερίδας που κάνει ρεπορτάζ οφείλει να τα δει και να τα αναφέρει. Επίσης, παίρνω μέρος μαζί με άλλους δε σημαίνει ότι άνοίγω δικό μου πηγαδάκι και προσπαθώ με τη ντουντούκα μου να καπακώσω τον άλλον που μιλάει είκοσι μέτρα παραδίπλα. Όπως επίσης θα διαπίστωσες - με χαρά σου, είμαι σίγουρος, όπως κι εγώ - τα συνθήματά μας ήταν ΚΟΙΝΑ όπως ΚΟΙΝΟΙ είναι και οι στόχοι μας. Συνεχίζουμε έτσι, λοιπόν, χωρίς καμιά πικρία για τους συναδέλφους και συναγωνιστές του ΠΑΜΕ, ίσα ίσα μάλιστα, με μεγάλη χαρά για την ακόμα μια φορά δυναμική και αγωνιστική τους συνέπεια,  αλλά με (προσωπική) απογοήτευση για τη δημοσιογραφική κάλυψη μιας κοινής και πρωτοφανούς διαδήλωσης του κλάδου μας.

Συνάδελφε Αχιλλέα δεν θα διαφωνήσω σε όσα λές,περί της "έννοιας" συμμετοχή,ακόμη και την παράλειψη του δημοσιογράφου (ή την απαίτηση

μας) να αναφέρει όλα τα πανό των συμμετεχόντων.Η ένσταση μου προς τον συνάδελφό μας Γιάννη ήταν ότι δεν είδε την Επιτροπή Αγώνα και

αφού δεν την είδε πως διαπίστωσε ότι καπέλωσε? Ο συνάδελφος Θανάσης (Soulis) παρέθεσε τα δύο links Ναυτεμπορικής και Ριζοσπάστη στα

οποία φαίνεται και η διαφοροποίηση των δημοσιευμάτων.Το δημοσίευμα του "Ρ" έστω κι αν δεν μας ικανοποιεί απόλυτα πρέπει να

αναγνωρίσουμε ότι προβάλλει τα αιτήματα μας αποκλειστικά και καλύτερα απο την "σιγή τάφου" των άλλων ΜΜΕ.

Τώρα όσο αφορά το δήθεν καπέλωμα με πηγαδάκι και καπάκωμα με ντουντούκα νομίζω δεν ευθύνονται οι συνάδελφοι του ΠΑΜΕ,για τους οποίους με χαρά μου βλέπω ότι αναγνωρίζεται η "δυναμική και αγωνιστική τους συνέπεια".

                           Γενικά στην συγκέντρωση δεν υπήρχε κάποιο πρόγραμμα οργάνωσης,ούτε

χωροταξικό ούτε σειρά ομιλητών και θέσεων στην πορεία,παρά όποιος ήθελε έλεγε ότι ήθελε και πήγαινε όπου ήθελε(δεν το θεωρώ κακό αυτό).

Υπενθυμίζω τα σχόλια,τους φόβους και τους ενδοιασμούς,που είχαν διατυπωθεί τις προηγούμενες μέρες εδώ στο forum και στο facebook,για κομματικές σημαίες για καπελώματα για το ποιός θα πάει μπροστά ή πίσω στην πορεία,τίποτα όμως απο όλα αυτά δεν συνέβη.Και τα συνθήματα

και οι θέσεις στην πορεία ήταν χύμα,αλλά οι στόχοι ήταν και είναι κοινοί.

Οι επόμενες κινητοποιήσεις που θα είναι πιό οργανωμένες και μαζικότερες θα αναγκάσουν και τα ΜΜΕ,όχι μόνο να κάνουν πληρέστερη δημοσιο-

γραφική κάλυψη,αλλά τουλάχιστον να σπάσουν την "σιωπή" τους.

 

Σημασία για μένα είχε ο όγκος και ο παλμός της συγκέντρωσης μας και το πνεύμα ενότητας μας.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γιάννη, σε ευχαριστώ για το όνομά που μου έδωσες, αλλά άλλος έχει το όνομα αυτό  :) . Ομως έγραψα ακριβώς "Λυπάμαι πραγματικά για το καπέλωμα, που έγινε από εκεί που δεν το περίμενα." και εννοούσα τον συντάκτη του ρεπορτάζ και φυσικά την εφημερίδα, που απλά έγραψε ότι συμμετείχε, δίνοντας στους δικούς μας την εντύπωση ότι μόνο αυτοί ήταν οι επικεφαλής, όπως πολλοί με ρωτούσαν τι ακριβώς έγινε στο Σύνταγμα. Και έπρεπε να τους εξηγώ ότι δεν ήταν πολιτική η κίνησή μας, αλλά ήταν για την επιβίωσή μας, δεν θέλαμε να ρίξουμε την κυβέρνηση, αλλά να την αναγκάσουμε να δει, να αφουγκρασθεί την αγωνία μας.Το λάθος μας ήταν ότι δεν πήραμε ο καθένας από μια σημαία και τότε θα γέμιζε πραγματικά η Πλατεία και ίσως να μας πρόβαλαν και τα ΜΜΕ. Αλλά η ώρα της κάλπης δεν είναι μακριά, και τότε θα είναι πολιτική η συμμετοχή μας στην κίνηση για την απομάκρυνση αυτών που μας έφεραν στο σημερινό χάλι.

Και εντάξει, δεν ήταν σομπρέρο, αλλά ίσως τραγιάσκα...

 

 

Αγαπητέ φίλε Γιάννη το προσωνύμιο ήταν λόγω της εντοπιότητας σου!

Γράφαμε ταυτόχρονα και όσο αφορά το "καπέλωμα"αναφέρθηκα παραπάνω στο σχόλιο μου προς τον Αχιλλέα.

 

Συνήθως αυτοί που καπελώνουν και θέλουν να δείχνουν "επικεφαλής",επιδιώκουν να μπαίνουν μπροστά με τα πανό τους στις πορείες,πράγμα που δεν συνέβη και μπορείς να δείχνεις σε όσους σε ρωτούν τις φωτογραφίες απο την συγκέντρωση στο Σύνταγμα και την πορεία στο κέντρο

της Αθήνας.Θα διαπιστώσουν λοιπόν ότι δεν υπήρχαν σομπρέρο ή τραγιάσκες,ούτε καν ..μπερέδες,παρά μόνο κουκούλες και ομπρέλες λόγω

της βροχής.

 

Οσο για την πληρότητα ενός ρεπορτάζ απο μια εφημερίδα-κομματικό όργανο μην το αδικούμε,βλέποντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος,

σε σχέση με όλα τα άλλα ΜΜΕ που σίγησαν προκλητικά.

 

Σχετικά  για το "λάθος μας που δεν πήρε ο καθένας μας απο μια σημαία" ,δικαιολογημένο και καλύτερα διότι στις φωτογραφίες τότε το Σύνταγμα

θα έμοιαζε με το πάρκο του Πεδίου του Αρεως,με τα πολλά ...δέντρα της αφίσας ή θα έμοιαζε με συγκέντρωση οπαδών της "ΕΛΙΑΣ"!!!

 

Τότε το καπέλο θα ήταν με... ρίζες και θα μας έδειχναν όλα τα ΜΜΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατριδογνωσία

Ο Στάθης στον eniko

Τελευταία δημοσίευση: 07/03/2014 19:24

 

Βιβλίο. Βάλλεται.

Φάρμακο. Βάλλεται.

Μεροκάματο, μισθός, εργασία. Βάλλονται.

Αξιοπρέπεια. Βάλλεται.

Κατοικία. Βάλλεται.

Η ασφάλιση, η νοημοσύνη,βάλλονται.

Ποιος θέλει να ζει έτσι; Ποιοι τον αναγκάζουν να ζει έτσι;

Χωρίς ελπίδες, χωρίς προσδοκίες.

Με τόση λεηλασία γύρω του, τόση θλίψη μέσα του.

Ενας λαός που δεν γελά πια - μόνον που πειράζει ο ένας τον άλλον, κυρίως μέσα απ’ το διαδίκτυο, με το οξύτατο εκείνο χιούμορ που συνήθως αναπτύσσεται σε κοινωνίες υπό αυταρχικό (ακόμα και δικτατορικό) καθεστώς, ένα χιούμορ που δεν λυτρώνει, αλλά ακόμα περισσότερο πικραίνει...

Τα σχολεία; Βάλλονται.

Οι μικροεπιχειρήσεις; Στραγγαλίζονται.

Παιδιά που κρυώνουν, που υποσιτίζονται.

Η άμυνα. Αποσαθρώνεται.

Τα νοσοκομεία; αγωνίας τόποι.

Η ύπαρξη η ίδια. Βάλλεται.

Αντιθέτως, τα σκάνδαλα συνεχίζονται.

Η σπατάλη. Συνεχίζεται.

Οι μίζες. Κατισχύουν.

Οι φόροι. Υπερυψούνται!

Τα δάνεια αυξάνονται και πληθύνονται. Τα χρέη, δημόσια και ιδιωτικά, Γαργαντούες. Πίθοι των Δαναΐδων, βυτία ο «Αχόρταγος».

Τρελοί μισθοί για γκόλντεν μπόυς; Τόόόσοιμε το συμπάθιο...

Τι έχει αλλάξει απ’ όσα μας έφεραν έως εδώ, εκτός απ’ τις αντιδραστικές μεταρρυθμίσεις που μας χειροτέρεψαν;

Η διαπλοκή; εδραία!

Η Διαφορά; Σήπεται αισίως.

Τα θαλασσοδάνεια στα ΜΜΕ; Πέλαγος, αρχιπέλαγος, ωκεανός, βάλτος.

Ο αμοραλισμός; Ζει και βασιλεύει.

Ο κυνισμός; Σκοτώνει, ζει και βασιλεύει.

Ζυγός ανυπόφορος η ευτέλεια στην οποίαν μας έχουν βυθίσει.

Ασφυξία η γελοιότητά τους: τα παπαγαλάκια των οκτώ, οι 58,

το «ποτάμι», εν Ιορδάνη βαπτίζεται ο Σταύρος και αποκαθαίρεται από παν ζωύφιο: Γιωργάκη, ΔΟΛ, Mega, Σημίτη και ιδού το αεί νεάζον κενό αλλαλάζον

ως καινό κι απάνω τούρλα, ως μεγάλο έργο που έχει εγκαινιασθεί τρεις φορές από τον κ. Σαμαρά, τρεις φορές από τον κ. Χρυσοχοΐδη, τρίτη και καλύτερη απ’ το Εργολαβάτο,

να πληρώνει διόδια ο ραγιάς,

να πληρώνει χαράτσια ο ραγιάς,

να πληρώνει Δημόσια (ιδιωτικού ενδιαφέροντος) τηλεόραση ο ραγιάς και να γελάνε μαζί του φοροφυγάδες, Λίστες Λαγκάρντ, offshore, ΜΚΟ και Τρόικα.

Διότι η αγριεμένη Τρόικα, η φοβερή και τρομερή Τρόικα, το τρίο «Λάθη», το τρίο «ζωή σε λόγου σας», γελάει! - πότε άλλοτε δόθηκε η ευκαιρία στον Χάρο να θερίζει μια χώρα, με τόσα κυβερνητικά ποντίκια να τον ακολουθούν σκληρίζοντας: γάμα τους διότι δεν γίνεται αλλοιώς, γάμα τους για να μην πάνε οι θυσίες τους χαμένες, γάμα τους γιατί τα θέλει ο κώλος τους, μαζί τα φάγαμε,

είναι τεμπέληδες, είναι διεφθαρμένοι, είναι λαϊκιστές.

Υποτελής η χώρα; Προτεκτοράτο.

Γενίτσαροι; Βεβαίως! ο κ. Στουρνάρας: «θα κάνω ό,τι είπε ο ΟΟΣΑ».

Ανδρείκελα; Βεβαίως! «Ουδείς αναμάρτητος» καθώς είπε ο κ. Σαμαράς δηλώνοντας υποταγή στην κυρία Μέρκελ.

Ποιος θέλει να ζει με τέτοιους ταγούςΦοβισμένους τους ίδιους που σκορπάνε τον τρόμο στους άλλους! Ποιος θέλει να ντρέπεται μια ζωή για τη ζωή του;

Να είναι ζούδι σαν τον κ. Αδωνη Αδη Γεωργιάδη που θαυμάζει τους Τροϊκανούς και δεν φοβάται τον καρκίνο (των άλλων).

Αναλγησία; Με το καντάρι.

Δειλία και δολιότης; Κοντέινερ της COSCO.

Ευθυκρισία; O κ. Βενιζέλος μπουκάρει στη Συρίααναγνωρίζει τουςφασίστες της Ουκρανίας, συνομιλεί με διαπραγματευτές του τουρκοκυπριακού ψευδοκράτους.

Τσίρκο! Πέντε ευρώ εισιτήριο και είσαι μέσα. Δεν έχεις πέντε ευρώ για εισιτήριο; ακόμα πιο μέσα.

Πάρε τα χάπια σου και σκάσε.

Ο,τι απέμεινε απ’ τη ΔΕΗ, τα τραίνα, τα λιμάνια, η γη -το Ελληνικό- πωλούνται σε τιμές τσίρκου. Ενέργεια, αγωγοί, υδρογονάνθρακες, από ευλογίαγίνονται κατάρα, στην Κύπρο, εδώ, παντού - σφαχτάρια ξανά για τα σφαγεία οι άνθρωποι. Γιατί;

Για τις τράπεζες . Τους τοκογλύφους. Τις πολυεθνικές.

Για το παράλογο! να επανακεφαλαιοποιείς τις τράπεζες με δικά σου λεφτά για να μπορούν να σου πάρουν το σπίτι. Για τον αμοραλισμό τουμασκαρά που σου λέει συνεχώς ψέματα

ότι δεν θα βάλει άλλα μέτρα κι όλο βάζει!

Του ψευταρά που σου λέει ότι βγαίνουμε απ’ το Μνημόνιο, χωρίς να σου λέει ότι μπαίνουμε στο επόμενο...

Πόσοι από μας δεν έχουμε σιχαθεί αυτή τη γλίτσα;

Πόσοι δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι φάουσα ήταν η ψευδής ευμάρεια(για όσους την «έζησαν») - διότι για τους υπόλοιπους μόχθος ήταν και τότεαυτό που σήμερα έγινε σκλαβιά κι ατίμωση.

Πόσοι από μας δεν έχουμε νοσταλγήσει τις ελπίδες μας, τις προσδοκίες μας και τα όνειρά μας. Πριν τα παιδιά μας να μαραζώσουν, πριν να αρχίσουν ναξενιτεύονται, πριν οι γέροντές μας να σκύψουν ντροπιασμένοι τα λευκά τους κεφάλια - αυτοί πότε θα προλάβουν; τι θα προλάβουν;

Και οι νέοι! Πόσες γενιές θα ξοδέψει η πατρίδα ώσπου να σταθεί στα πόδια της ή να χαθεί;

Ποιος μας δίκασε να ζούμε τέτοια ζωή; ο Γιωργάκης; ο κ. Σημίτης; ο κ. Σαμαράς; Τα Aφεντικά τους; Και ποιοι είναι αυτοί που έχουν δικαίωμα ζωής ή θανάτου πάνω μας; Ποιος τους το έδωσε; Η ψήφος μας; όχι! Τηνυπεξαίρεσαν. Για άλλα ζητούσαν την εντολή και άλλα έκαναν. Και μία και δύο καιτρεις και πολλές φορές.

Και τώρα θα ξανακάνουν το ίδιο.

Οσο μένουν ατιμώρητοι, θα προδίδουν τον λαό, για όσο ο λαός τους φοβάται, δεν τους περιφρονεί

αφήνει τον εαυτόν του να εξαπατηθεί - για μιαν ακόμη φορά! Υπάρχει αυτή η φορά; ή τα ψέματα τελείωσαν;

Φαίνεται να τελειώνουν.

Για πρώτη φορά από τη μεταπολίτευση ένα μεγάλο ποσοστό του λαού χειραφετήθηκε απ’ τον δικομματικό μονοκομματισμό, η ισχύς των ΜΜΕ της διαπλοκής έχει κλονισθεί, η Ν.Δ. βαίνει συρρικνούμενη ως άλλο ΠΑΣΟΚ και οι προσπάθειες των Δυνατών για ανασύνθεση του πολιτικού σκηνικού προκειμένου να παγιδεύσουν εκ νέου τον λαό αποδεικνύονται ξεθυμασμένες - τύπου «μας πήρε το ποτάμι»...

Για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της μονεταριστικής εποχής και της αντιδραστικής παλινόρθωσης, ένας ευρωπαϊκός λαός, ο ελληνικός, κατάμεγάλο ποσοστό που βαίνει προς μεγαλύτερο δείχνει να ξεφεύγει απ’ τον πολιτικό κομφορμισμό του ευρωπαϊκού συστήματος, και να στρέφεται προς την Αριστερά.

Για πρώτη φορά από την εγκαθίδρυση της νεοφιλελεύθερης δικτατορίας, ένας ευρωπαϊκός λαός δεν αντιδρά φοβικά, καταφεύγοντας στην αγκαλιά της εξουσίας ή στις φενάκες της ακροδεξιάς, παρά μόνον κατά μικρό μέρος, πολύ μικρότερο του μεγαλύτερου, εκείνου

που αναζητά πια όλο και πιο θερμά να ξαναζήσει.

Να ξαναζήσει, ξαναπαίρνοντας αυτά που αξίζουν στον άνθρωπο: ελευθερία, ψωμί, αξιοπρέπεια, παιδεία, υγεία.

Λίγο, αν δει ο λαός ότι μπορεί να καταφέρει αυτό που οι δυνάστες του, αλλά και οι ψοφοδεείς, τον διαβεβαιώνουν ότι είναι ακατόρθωτογίγαντας θα υψωθεί και όλα θα τα αλλάξει...

 

email: [email protected]

 

 

Σημείωση :

Ισως μόνο η πένα του Στάθη μπορεί να αποδώσει την σημερινή κατάσταση που βιώνουμε.

Το αντέγραψα χωρίς άλλα σχόλια, εκτός από τις υπογραμμίσεις στις τελευταίες παραγράφους, για να καταδείξω πως πρέπει να αναφέρονται από τον τύπο, τα θέματα που θίξαμε στην Πλατεία στις 7 του Μάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 10 Μαρτίου 2014

 

ΕΠΙΚΑΙΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ

Προς τον κ. Υπουργό Οικονομικών

ΘΕΜΑ: Άμεση κατάργηση των προστίμων του Ν. 4174/2013 (Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας) και του Ν. 4224/2013

Οι συνεχόμενες αλλαγές στο φορολογικό μας σύστημα, οι τροποποιήσεις των μόλις ψηφισθέντων νόμων, οι αντιφατικές και αλληλοαναιρούμενες ερμηνευτικές εγκύκλιοι, οι υπουργικές αποφάσεις που ακόμα εκκρεμούν, ενώ ο Ν.4174/2013 ισχύει από 1.1.2014, έχουν φέρει μεγάλη αναστάτωση στην αγορά, στους λογιστές – φοροτεχνικούς και στους εφοριακούς. Η πολυπλοκότητα, η προχειρότητα και η ασάφεια των διατάξεων καθιστά αναπόφευκτα τα λάθη και τις παραλείψεις.

Ειδικότερα, τα εξοντωτικά πρόστιμα που εισήχθησαν με το Ν.4174/2013 έχουν μετατοπίσει την ευθύνη της είσπραξης φόρων στους λογιστές, οι οποίοι μαζί με τους πελάτες τους απειλούνται με αστικές, διοικητικές και ποινικές κυρώσεις. Τα ανθρώπινα λάθη δεν συγχωρούνται και η πρόθεση φοροδιαφυγής δεν εξετάζεται. Με το νέο ποινολόγιο καταστρατηγείται η συνταγματικά θεσπισμένη αρχή της αναλογικότητας, κάτι που καθιστά αμφίβολη τη νομιμότητα της εφαρμογής του. Τα τεράστια και άδικα πρόστιμα αντί να συμμορφώσουν, θα λειτουργήσουν ως ένα επιπλέον κίνητρο για φοροδιαφυγή.

Επιπροσθέτως, τα νέα πρόστιμα του άρθρου 7 του Ν.4224/2013 για τα ήδη βεβαιωμένα ληξιπρόθεσμα χρέη καθιστούν την επιβάρυνση των πολιτών ακόμα πιο δυσβάσταχτη.

Επειδή οι λογιστές και οι εφοριακοί είναι άνθρωποι και όχι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, επειδή οι πολίτες αδυνατούν να πληρώσουν άλλους φόρους πόσο μάλλον αυτά τα πρόστιμα, επειδή καταλύεται κάθε έννοια φορολογικής δικαιοσύνης, με αφορμή το εξώδικο που έστειλαν προς τον Υπουργό Οικονομικών 22 ενώσεις και σύλλογοι λογιστών – φοροτεχνικών από όλη την Ελλάδα

Ερωτάται ο κ. Υπουργός:

1. Προτίθεστε να καταργήσετε άμεσα τα άρθρα 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 του Ν.4174/2013 προκειμένου να τα αντικαταστήσετε με πρόστιμα ανάλογα της βαρύτητας και του μεγέθους της παράβασης, καθώς και την παράγραφο 6 του άρθρου 7 και τις παραγράφους 3, 4, 5, 6 του άρθρου 8 του Ν.4224/2013 που ορίζουν τους τόκους και τα πρόστιμα για τα βεβαιωμένα ληξιπρόθεσμα χρέη;

  1. Πιστεύετε ότι με εξοντωτικά πρόστιμα θα παταχθεί η φοροδιαφυγή; Το όφελος της συμμόρφωσης από τα πρόστιμα θα είναι μεγαλύτερο του κόστους που θα υποστεί το Ελληνικό Δημόσιο από τυχόν κλείσιμο επιχειρήσεων που θα αδυνατούν να ανταπεξέλθουν και από την αύξηση του κινήτρου για φοροδιαφυγή των εν λειτουργία επιχειρήσεων;

 

Ο ερωτών βουλευτής

Δημήτρης Γελαλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΒΟΥΛΗΣ

ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΣΥΝΟΔΟΣ Β΄

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΣΤ΄

Πέμπτη 13 Μαρτίου 2014

 

 

Θα συζητηθεί τώρα η με αριθμό 662/10-3-2014 επίκαιρη ερώτηση του Βουλευτή Λάρισας του Συνασπισμού Ριζοσπαστικής Αριστεράς κ. Δημητρίου Γελαλή προς τον Υπουργό Οικονομικών, σχετικά με την άμεση κατάργηση των φορολογικών προστίμων που προβλέπονται στους Ν. 4174/2013 και Ν. 4224/2013. Στην ερώτηση θα απαντήσει ο Υφυπουργός Οικονομικών κ. Γεώργιος Μαυραγάνης.

Κύριε συνάδελφε έχετε τον λόγο για δύο λεπτά.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛΑΛΗΣ: Ευχαριστώ, κύριε  Πρόεδρε.

Κύριε  Υπουργέ, γνωρίζετε ότι οι συνεχιζόμενες αλλαγές στο φορολογικό σύστημα, οι τροποποιήσεις οι οποίες γίνονται σε νόμους που ψηφίστηκαν το προηγούμενο χρονικό διάστημα, οι αντιφατικές διατάξεις που αλληλοαναιρούνται, οι υπουργικές αποφάσεις οι οποίες ακόμη δεν έχουν εκδοθεί, όλα αυτά έχουν φέρει αναστάτωση στον κόσμο της αγοράς, στους λογιστές, στους φοροτεχνικούς αλλά και στην ίδια την υπηρεσία του Υπουργείου και όλους τους εφοριακούς.

Είναι δεδομένο ότι θα γίνονται μέσα από αυτή τη διαδικασία και λάθη και παραλείψεις. Ο ν. 4174 τι έχει καταφέρει; Έχει καταφέρει να μετατοπίσει τις ευθύνες του Υπουργείου στις πλάτες των λογιστών. Και βέβαια πρέπει να πούμε ότι απειλούνται και οι λογιστές, απειλούνται και οι εφοριακοί, απειλούνται και όλες οι υπηρεσίες και οι φορολογούμενοι με αστικές, διοικητικές αλλά και ποινικές κυρώσεις.

(Στο σημείο αυτό χτυπάει το κουδούνι λήξεως του χρόνου ομιλίας του κυρίου Βουλευτή)

Ο νόμος αυτός δεν έχει καμμία αναλογικότητα, όσον αφορά τα πρόστιμα. Επιπλέον –αν θέλετε- είναι ένας νόμος ο οποίος μέσα από αυτή τη διαδικασία μάλλον λειτουργεί σαν ένα επιπλέον κίνητρο για φοροδιαφυγή.

Επιπρόσθετα, τα νέα πρόστιμα με το άρθρο 7 του ν. 4224 για τα βεβαιωμένα ληξιπρόθεσμα χρέη καθιστούν την επιβάρυνση των πολιτών ακόμα πιο δυσβάσταχτη. Γνωρίζετε ότι και οι λογιστές είναι άνθρωποι, δεν είναι κομπιουτεράκια. Θα κάνουν λάθη, θα κάνουν παραλείψεις. Όμως, καταλύετε με αυτόν το νόμο κάθε έννοια φορολογικής δικαιοσύνης, αφού τα πρόστιμα που αναφέρονται στο νόμο είναι δυσβάσταχτα και είναι αδύνατον να πληρωθούν από τις ίδιες τις επιχειρήσεις. Επίσης, γνωρίζετε ότι πολλά από αυτά πληρώνονται και από τους ίδιους τους λογιστές.

Αντί γι’ αυτό, κύριε Υπουργέ, εσείς τι κάνετε σήμερα; Στέλνετε τα ΜΑΤ στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους και δέρνετε τις καθαρίστριες, κύριε  Υπουργέ. Αυτή είναι η λογική σας: όποιος αντιδρά σε οποιοδήποτε μέτρο είτε λέγονται φορολογικά πρόστιμα είτε λέγεται μείωση μισθού είτε λέγεται απόλυση από το δημόσιο χρησιμοποιούμε τη βία, ούτως ώστε να σταματήσει κάθε διαδικασία και διαμαρτυρία από τους Έλληνες εργαζόμενους. Οι καθαρίστριες είναι πεντακόσιες ογδόντα έξι και αντιστοιχούν σε δαπάνη 2,5 εκατομμυρίων. Είναι ο έλεγχος –αν το θέλετε- μιας ή δύο off shore εταιρειών.

Παρόλα αυτά αυτό που λέγεται είσπραξη εσόδων –και μέσα εκεί είναι και τα πρόστιμα τα οποία θα επιβληθούν στις off shore εταιρείες- δεν το κάνετε. Εν τούτοις, στέλνετε τα ΜΑΤ και δέρνετε τις καθαρίστριες.

Αυτό το οποίο ρωτάμε, κύριε Υπουργέ, είναι το εξής: Προτίθεσθε να καταργήσετε τα άρθρα 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 του ν. 4174 και να τα αντικαταστήσετε, κύριε  Υπουργέ, με άλλα τα οποία θα έχουν πρόστιμα ανάλογα με τη βαρύτητα και ανάλογα με το μέγεθος της παράβασης; Δεν είπε κανένας ότι δεν πρέπει να μπαίνουν τα πρόστιμα.

(Στο σημείο αυτό χτυπάει το κουδούνι λήξεως του χρόνου ομιλίας του κυρίου Βουλευτή)

Επίσης, προτίθεσθε να καταργήσετε –και ολοκληρώνω, κύριε Πρόεδρε- και την παράγραφο 6 του άρθρου 7 και τις παραγράφους 3, 4, 5, και 6 του άρθρου 8 του ν. 4224; Πιστεύετε, κύριε Υπουργέ, ότι με αυτά τα πρόστιμα θα παταχθεί η φοροδιαφυγή;

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Κύριε συνάδελφε, άργησα να σας βάλω το χρόνο. Μιλάτε ήδη τριάμισι λεπτά περίπου, γιατί είναι και ένα λεπτό το οποίο είχα ξεχάσει να βάλω στο χρόνο. Ολοκληρώστε παρακαλώ.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛΑΛΗΣ: Ολοκληρώνω, κύριε Πρόεδρε. Δεν θα μιλήσω ούτε τριάντα δευτερόλεπτα.

Απλά πιστεύετε εσείς, κύριε Υπουργέ, ότι με αυτόν τον τρόπο θα συμμορφωθούν οι επιχειρήσεις και ο λογιστικός κόσμος ή το κόστος θα είναι μικρότερο για το ελληνικό κράτος μέσα από αυτή τη διαδικασία;

Ευχαριστώ, κύριε  Πρόεδρε.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Κύριε Υπουργέ, έχετε το λόγο για τρία λεπτά.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ (Υφυπουργός Οικονομικών): Κύριε  Πρόεδρε, κύριε  Βουλευτά, σε σχέση με το θέμα που έχετε στην ερώτησή σας για τα πρόστιμα, θα ήθελα να πω κατ’ αρχάς ότι όντως έγιναν μεταρρυθμίσεις, άλλαξαν κώδικες και υπήρξαν σοβαρές παρεμβάσεις σε πολλές κατηγορίες προστίμων και προσαυξήσεων.

Θα ήθελα να θυμίσω ότι με τον Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας οι πρόσθετοι φόροι και οι προσαυξήσεις αντικαταστάθηκαν από τον τόκο υπερημερίας.

Επίσης, σχετικά με τις τυπικές παραβάσεις –που στο προηγούμενο καθεστώς είχαμε πάρα πολλές και πάρα πολλά πρόστιμα- περιορίστηκε ο αριθμός τους. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την πρακτική αυτή που είχε πολλά πρόστιμα, υψηλά πρόστιμα και είχε συμβάλει στη δημιουργία υψηλών οφειλών προς το δημόσιο.

Θέλω να θυμίσω, επίσης, ότι με την απόφαση που έχει εκδώσει ο Υπουργός Οικονομικών το 2013, κατ’ εξουσιοδότηση της παραγράφου 4 του άρθρου 53, καθορίστηκαν τα επιτόκια, βάσει των οποίων υπολογίζονται οι τόκοι της παραγράφου 1 του ίδιου άρθρου.

Συγκεκριμένα, ορίζεται ότι το ύψος του επιτοκίου υπολογισμού των τόκων που καταβάλλει ο φορολογούμενος είναι ίσο με το επιτόκιο των πράξεων κύριας αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας που ισχύει κατά την ημερομηνία καταβολής του φόρου, πλέον 8,50 της μίας εκατοστιαίας μονάδας ετησίως. Επίσης, με την ίδια απόφαση, για πρώτη φορά ορίζεται το ύψος του επιτοκίου υπολογισμού των τόκων που καταβάλλονται στον φορολογούμενο.

Θα ήθελα, λοιπόν, να πω ότι έως την 31η Δεκεμβρίου του 2013 οι προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής ήταν 1% για κάθε μήνα, δηλαδή 12% ετησίως. Αυτή η επιβάρυνση έχει πλέον μειωθεί με βάση τη διάταξη που σας ανέφερα.

Στο πλαίσιο της νέας μεταρρύθμισης υπάρχουν κάποια πρακτικά ζητήματα, τα οποία δημιουργούν θέματα. Σε μερικές περιοχές, όντως, υπάρχουν κάποια πρόστιμα, τα οποία εξετάζει η Κυβέρνηση, αφού άκουσε τους φορείς και την κοινωνία, και πολύ σύντομα θα φέρει τροποποιήσεις, έτσι ώστε και σε αυτές τις περιορισμένες περιπτώσεις να έχουμε εξορθολογισμό.

Θα ήθελα να σας πω ότι οι τυπικές περιπτώσεις, που ήταν πάρα πολλές και επιβάλλονταν πρόστιμα, μειώθηκαν –όπως σας είπα- δραστικά, αλλά και όπου μειώθηκαν πρόστιμα, δεν είδαμε τη δική σας συμφωνία. Αντίθετα, σε όλες τις διατάξεις, είτε αφορούσαν περιορισμό προστίμων είτε αφορούσαν κατάργηση προστίμων υπήρξε κριτική εκ μέρους σας.

Συνεπώς, τώρα που έρχεστε και λέτε για αυτές τις περιπτώσεις, τις οποίες έχουν θίξει και οι φορείς και η κοινωνία –και σας είπα ότι η Κυβέρνηση βεβαίως τις αντιμετωπίζει- νομίζω ότι θα έπρεπε να είστε πιο συνεπείς στην πολιτική σας.

Ευχαριστώ.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Ορίστε, κύριε συνάδελφε, έχετε το λόγο για τρία λεπτά.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛΑΛΗΣ:  Ευχαριστώ, κύριε Πρόεδρε.

Κύριε Υπουργέ, γνωρίζετε ότι εμείς το ν.4174 τον καταψηφίσαμε. Αυτά τα άρθρα τα καταψηφίσαμε. Και τα καταψηφίσαμε ακριβώς επειδή είναι δυσβάσταχτος ο φόρος, ο οποίος επιβάλλεται μέσα από αυτό το νόμο, το ν.4174.

Γνωρίζετε, όμως, ότι ο ν.4174, ο Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας, ήρθε στη Βουλή με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και χωρίς καμμία διαβούλευση. Πιστεύατε ότι αυτή είναι η νέα φορολογική μεταρρύθμιση, η οποία θα μας λύσει όλα τα προβλήματα.

Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα είδατε ότι συνέβη το αντίθετο ακριβώς. Δεν πέρασε ούτε από τις Υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών. Το μόνο το οποίο γνωρίζουμε είναι ότι ήταν ένα ξενόγλωσσο κείμενο, το οποίο είχε και μία  κακή μετάφραση. Και βέβαια η εφαρμογή ενός ξένου κειμένου σε μία άλλη χώρα θα δημιουργούσε πάρα πολλά προβλήματα. Επομένως, οι συνέπειες της πολυπλοκότητας, της προχειρότητας αλλά και της ασάφειας αυτού του νόμου είναι πλέον δεδομένη και τη βιώνουμε και σήμερα.

Αναφερθήκατε σε περιοχές ή περιπτώσεις όπου υπάρχει δυσκολία στην εφαρμογή αυτών των άρθρων. Συγκεκριμένα, το άρθρο 54 προβλέπει πρόστιμα της τάξης των 1.000-2.500 ευρώ σε περίπτωση που μία επιχείρηση δεν υποβάλλει χρεωστική δήλωση, ακόμα και αν καθυστερήσει μία  μέρα. Τα πρόστιμα αυτά είναι αυτοτελή. Θα μπουν θέλουμε-δεν θέλουμε. Είναι ανεξάρτητα από το ποσό. Δεν υπάρχει καμμία αναλογικότητα, είτε είναι 1 ευρώ είτε είναι 1 εκατομμύριο, είτε υπάρχει δόλος είτε δεν υπάρχει δόλος. Δεν υπάρχει αυτή η αναλογικότητα, η οποία θα πρέπει να υπάρχει.

Στο άρθρο 57, εκτός από την επιβολή των τόκων κάθε μήνα και την επιβολή αυτών των αυτοτελών προστίμων που ανέφερα πριν, προστίθενται και επιπλέον πρόστιμα, εάν η επιβολή της χρεωστικής δήλωσης γίνει μετά την πάροδο των δύο μηνών, ενός έτους και δύο ετών.

Δηλαδή δεν αρκεί το πρόστιμο των 1.000 και 2.500 ευρώ που ανέφερα πριν, αλλά έχουμε μαζί και τους τόκους και εισάγουμε κι επιπλέον ποινές.

Το άρθρο 59 προβλέπει πρόστιμο ίσο με το ποσό του φόρου. Αν δηλαδή μια επιχείρηση έχει να πληρώσει ένα φόρο μισθωτών υπηρεσιών 10.000 ευρώ, της βάζετε άλλες 10.000 ευρώ να πληρώσει, παρόλο που η επιχείρηση αυτή μπορεί να έχει πληρώσει αυτό το φόρο την επόμενη ακριβώς ημέρα.

Αυτό –να το χαρακτηρίσω- είναι φορολογικά εγκληματικό, κύριε Υπουργέ κι έχει σαν συνέπεια οι ίδιες οι επιχειρήσεις και να αδυνατούν να πληρώσουν τα πρόστιμα και οι ίδιοι οι λογιστές και οι επιχειρήσεις, αντί να κοιτάζουν να συμμορφωθούν φορολογικά, να κοιτάζουν προς την αντίθετη κατεύθυνση. Βέβαια, είναι γνωστό ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις αυτό θα το κάνουν. Εκεί που δημιουργείται το πρόβλημα είναι στις μικρές επιχειρήσεις.

Οι τόκοι και τα πρόστιμα από το ν. 4224 θεσπίστηκαν, προκειμένου να εναρμονιστεί ο Κώδικας Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων με τα πρόστιμα του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας. Πάνω από δυόμισι εκατομμύρια φορολογούμενοι έκαναν στάση πληρωμών το προηγούμενο χρονικό διάστημα, από το Γενάρη του 2013 έως το Γενάρη του 2014, κύριε Υπουργέ. Βέβαια, εννοείται ότι όλες οι επιχειρήσεις κι όλοι οι φορολογούμενοι χρωστούν από ένα σεβαστό ποσό.

Φτάνουμε στο σημείο να επιβάλλετε εκτός από τους τόκους για κάθε μήνα καθυστέρησης και επιπλέον πρόστιμα και για τα ληξιπρόθεσμα και βεβαιωμένα χρέη. Με αυτόν τον τρόπο βέβαια –το ανέφερα και πριν- δεν υπάρχει περίπτωση να εισπράξουμε από τους ανθρώπους όχι μόνο τα πρόστιμα, αλλά και τα ίδια τα βεβαιωμένα χρέη.

(Στο σημείο αυτό κτυπάει το κουδούνι λήξεως του χρόνου ομιλίας του κυρίου Βουλευτή)

Τελειώνω, κύριε Πρόεδρε.

Με αυτόν τον τρόπο δεν θα παταχθεί η φοροδιαφυγή και έναν φορολογούμενο, ο οποίος είναι συνεπής θα τον κάνετε ασυνεπή. Βέβαια, τις μικρές επιχειρήσεις μάλλον θα τις κλείσετε.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης):Ευχαριστούμε, κύριε συνάδελφε. Υπερέβητε κατά πολύ το χρόνο και προηγουμένως και τώρα.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛΑΛΗΣ: Το είπαμε αυτό, για να αναδείξουμε ακριβώς ένα από τα πολλά προβλήματα, τα οποία δημιουργούνται σήμερα εξαιτίας τέτοιων φορολογικών νόμων.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Ευχαριστούμε.

Κύριε Υπουργέ, έχετε το λόγο για τρία λεπτά.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ (Υφυπουργός Οικονομικών): Ευχαριστώ, κύριε Πρόεδρε.

 Θα προσπαθήσω να είμαι πιο σύντομος.

Θα ήθελα να πω ότι –όπως και στην πρωτολογία μου έχω επισημάνει- σε κάθε ριζική μεταρρύθμιση που υλοποιείται, βεβαίως αντιμετωπίζονται διαδικαστικά θέματα, αντιμετωπίζονται κάποια προβλήματα στην πράξη.

Αναφέρθηκε ο κύριος Βουλευτής σε μερικές περιοχές. Όντως οι περιπτώσεις μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής φορολογικής δήλωσης παρακρατούμενου φόρου, η μη έκδοση στοιχείων, η περίπτωση εκπρόθεσμων τροποποιητικών δηλώσεων ΦΠΑ, η αποσαφήνιση της Επιτροπής είναι θέματα που εμείς έχουμε εξετάσει και θα έρθουμε πολύ σύντομα με θετικές προτάσεις στο Κοινοβούλιο.

Αυτό που έχει σημασία όμως είναι εάν σε αυτές τις προτάσεις, οι οποίες θα είναι βελτιωμένες, εσείς πλέον θα συμφωνήσετε. Διότι εάν λέτε ότι θέλετε σε ορισμένες προβληματικές περιοχές κάποιες παρεμβάσεις θετικές, όταν η Κυβέρνηση τις κάνει αυτές τις θετικές παρεμβάσεις νομίζω ότι πλέον δεν είναι έργο της Αντιπολίτευσης συνεχώς να ασκεί κριτική, αλλά όπου γίνονται θετικές παρεμβάσεις –κι εσείς έχετε επισημάνει κάποιες περιοχές, όπως κι εμείς το έχουμε αναφέρει- εκεί θα πρέπει να έρθετε να συμφωνήσετε, για να μπορέσετε πλέον να λέτε ότι ασκείτε εποικοδομητική κριτική κι όπου υπάρχει θετικό έργο αυτό να το επιδοκιμάζετε.

Ας δούμε λοιπόν μια τέτοια αλλαγή νοοτροπίας.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΛΑΛΗΣ: Άμα γίνει διαβούλευση, εμείς είμαστε μέσα.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ (Υφυπουργός Οικονομικών): Κύριε συνάδελφε, εγώ δεν σας διέκοψα.

Διότι μέχρι σήμερα, ακόμα και παρεμβάσεις που έχουν στόχο την καταστολή της φοροδιαφυγής και της φοροαποφυγής με θεσμούς κι εργαλεία, τα οποία είναι σύγχρονα κι υπάρχουν σε άλλες χώρες του κόσμου, δεν τις ψηφίσατε ποτέ.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...