Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ και ΑΠΔ Δεκεμβρίου 2013-Ιανουαρίου 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατρος δεν ειμαι, αλλα θεωρω οτι σου κανει το 129.

Γραψε ΚΑΔ και ειδικοτητα γιατι μπορει να μη λειτουργει σ αυτο που εχεις και μπορει να χρειαστεις αλλο ΚΑΔ

Ετσι πληροφοριακά

Απο το ΙΚΑ ΟΜΟΝΟΙΑΣ μου είπαν 129 

αλλά.................. με ένα μεγάλο μάααααααααλον

περιμένουν λέει εγκύκλιο 

Τέλος πάντων αν το πάρει θα το στείλω έτσι , και άν αλλάξει , το διορθώνω αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι πληροφοριακά

Απο το ΙΚΑ ΟΜΟΝΟΙΑΣ μου είπαν 129 

αλλά.................. με ένα μεγάλο μάααααααααλον

περιμένουν λέει εγκύκλιο 

Τέλος πάντων αν το πάρει θα το στείλω έτσι , και άν αλλάξει , το διορθώνω αργότερα.

Δε περιμενουν τιποτα, στειλε τη και εδω ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν προβλημα υποβολης συμπληρωματικης ΑΠΔ 1/2014, συντομα θα αποκατασταθει και θα μπορουν να υποβαλουν.

τους κωδικους 000198 και 991 και 0010 δεν τους δεχεται στον γεναρη. με τους ιδιους κωδικους θα υποβαλλουμε τον γεναρη ή θα βγαλουν καινουριους με περιοδους 1/1-31/1/2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο τηλέφωνο που έγραφε η διευκρινιστική και μου παν ότι αν δεν έχω στείλει ΑΠΔ για 12ο και 1ο (που δεν τις έχω στείλει) να τις στείλω βάζοντας στο πεδίο 31 τον κωδικό 10. Έτσι το κάνατε εσείς?? 

Επιπλέον πως θα εμφανιστεί το υπόλοιπο 4%  του ΤΑΠΙΤ στην ΑΠΔ θα ξανακάνουμε και άλλη συμπληρωματική???

Αν κατάλαβα καλά υπάρχει και αλλη επιλογή. Να αλλάξουμε τον ΚΑΔ εφόσον υπάρχει ΚΑΔ για την επιχείρηση (που να την κατατάσσει εκτος ΤΕΑΥΕΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους κωδικους 000198 και 991 και 0010 δεν τους δεχεται στον γεναρη. με τους ιδιους κωδικους θα υποβαλλουμε τον γεναρη ή θα βγαλουν καινουριους με περιοδους 1/1-31/1/2014?

Θα δεχεται τους ιδιους κωδικους του 12/2013 και για 1/2014. Οσονουπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά υπάρχει και αλλη επιλογή. Να αλλάξουμε τον ΚΑΔ εφόσον υπάρχει ΚΑΔ για την επιχείρηση (που να την κατατάσσει εκτος ΤΕΑΥΕΚ)

Αυτό πάλι που συμβουλεύει το helpdesk του ΙΚΑ δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν έχουν πια ΤΕΑΥΕΚ τα εμπορικά, αλλά δεν έχουν ούτε ΤΕΑΜ, γιατί οι εκτός ΤΕΑΥΕΚ ΚΑΔ οδηγούν σε ΤΕΑΜ. Μήπως το ΕΤΕΑ με το ΤΕΑΜ συγχωνεύθηκαν και δεν το κατάλαβα, από τα πολλά που έχω διαβάσει τελευταίως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι που συμβουλεύει το helpdesk του ΙΚΑ δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν έχουν πια ΤΕΑΥΕΚ τα εμπορικά, αλλά δεν έχουν ούτε ΤΕΑΜ, γιατί οι εκτός ΤΕΑΥΕΚ ΚΑΔ οδηγούν σε ΤΕΑΜ. Μήπως το ΕΤΕΑ με το ΤΕΑΜ συγχωνεύθηκαν και δεν το κατάλαβα, από τα πολλά που έχω διαβάσει τελευταίως;

Το τ.ΕΤΕΑΜ του ΙΚΑ εχει ενταχθει στο ΕΤΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους κωδικους 000198 και 991 και 0010 δεν τους δεχεται στον γεναρη. με τους ιδιους κωδικους θα υποβαλλουμε τον γεναρη ή θα βγαλουν καινουριους με περιοδους 1/1-31/1/2014?

συνάδελφε είχα το ίδιο πρόβλημα σήμερα αλλα κατά τις 2 μπόρεσα και έστειλα συμπληρωματική απδ με τα στοιχεία που παραθέτεις. Ήταν προσωρινό το πρόβλημα και αποκαταστάθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα ΑΠΔ με ΤΕΑΕΥΕΚ σύμφωνα με την εταιρία λογισμικού. ειδική περίπτωση 10 το 103 ταμείο έγινε 101 ικα μικτά εταμ τεαευεκ και προνιας ταπιτ. 

Απο τις κρατήσεις το 103 που είχα και έγινε 101 αυξήθηκε κατα 3% εργαζ , 3% εργοδ σωστά. Το κομάτι της πρόνιας ΤΑΠΙΤ 0,4% + 0,4% παλιός και 4% νέος είναι σ' εκρεμότητα.

Άντε να δουμε πόσες εκρεμότητες και αλλαγές θ' αντέξουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα ΑΠΔ με ΤΕΑΕΥΕΚ σύμφωνα με την εταιρία λογισμικού. ειδική περίπτωση 10 το 103 ταμείο έγινε 101 ικα μικτά εταμ τεαευεκ και προνιας ταπιτ. 

Απο τις κρατήσεις το 103 που είχα και έγινε 101 αυξήθηκε κατα 3% εργαζ , 3% εργοδ σωστά. Το κομάτι της πρόνιας ΤΑΠΙΤ 0,4% + 0,4% παλιός και 4% νέος είναι σ' εκρεμότητα.

Άντε να δουμε πόσες εκρεμότητες και αλλαγές θ' αντέξουμε. 

ΤΑ BONUS ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΔΕΝ ΕΜΑΠΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΓΙΑΤΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ ΤΕΚΜΑΡΤΑ, ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΤΕΑΥΕΚ. ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ BONUS ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΜΑΝΙΣΤΕΙ ΜΟΝΙ ΤΟ ΕΤΕΑ 6% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εισφορες των αυτοαπασχολουμενων ηταν να πληρωθουν , οπως των υπαλληλων κανονικα μολονοτι δεν εχει αποσταλει ΑΠΔ ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εισφορες των αυτοαπασχολουμενων ηταν να πληρωθουν , οπως των υπαλληλων κανονικα μολονοτι δεν εχει αποσταλει ΑΠΔ ή οχι;

Η πληρωμη δεν ακολουθα τις παρατασεις της ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητειται παραταση των ΑΠΔ 12/2013 και 1/2014 εως 31/3

 

Ναι, για να προσαρμόσουν οι εργοδότες τα λειτουργικά τους συστήματα... Σαν τον Βενιζέλο που έδωσε 1 δις ευρώ στον φίλο του τον Λαυρεντιάδη για την ...ευστάθεια του τραπεζικού συστήματος... 

Χάος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό.

 

Έχω πωλητή ΚΠΚ 103 με ΤΕΑΥΕΚ. Έχει πληρώσει ήδη τις εισφορές με τον παλιό υπολογισμό.

 

Η εγκύκλιος λέει να τον βάλω στο 101 με ειδική περίπτωση 10, και με αυτόν τον τρόπο να υπολογιστούν οι εισφορές και να τον στείλω.

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό.

 

Έχω πωλητή ΚΠΚ 103 με ΤΕΑΥΕΚ. Έχει πληρώσει ήδη τις εισφορές με τον παλιό υπολογισμό.

 

Η εγκύκλιος λέει να τον βάλω στο 101 με ειδική περίπτωση 10, και με αυτόν τον τρόπο να υπολογιστούν οι εισφορές και να τον στείλω.

 

Σωστά;

 

Για ποιον μήνα μιλάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκέμβριο...

 

αλλά και για Γενάρη δε λέει κάτι διαφορετικό

 

 

ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ της ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ στην Α.Π.Δ. από 1-12-2013

....

Γ. ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ με τις ΚΟΙΝΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Η απεικόνιση της ασφάλισης των προσώπων, που σύμφωνα με τις κοινοποιούμενες διατάξεις, ο εργοδότης υποχρεούται να δηλώνει, από 1-12-2013 και μετά, τις ασφαλιστικές εισφορές υπέρ Ε.Τ.Ε.Α. στην Α.Π.Δ. / ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, θα γίνεται:

...

2. Απεικόνιση της ασφάλισης στην Α.Π.Δ. στον ίδιο Κ.Α.Δ. με χρήση ειδικής περίπτωσης ασφάλισης (10)

Στις περιπτώσεις που ο εργοδότης για την ασφαλιστική τακτοποίηση των απασχολούμενων, οι οποίοι για την επικουρική τους ασφάλιση υπάγονταν στους ενταχθέντες στο Ε.Τ.Ε.Α. Τομείς ή Φορείς Επικουρικής Ασφάλισης, χρησιμοποιούσε Κ.Α.Δ. Ι.Κ.Α., που παρέπεμπε σε Κ.Π.Κ. χωρίς κλάδο επικουρικής ασφάλισης (π.χ. 103,107,131), μπορεί να χρησιμοποιήσει τον ίδιο Κ.Α.Δ. Ι.Κ.Α. συμπληρώνοντας στην Α.Π.Δ. στο Πεδίο (31) «Ειδική Περίπτωση Ασφάλισης» την ένδειξη (10), που οδηγεί σε Κ.Π.Κ. που εμπεριέχει κλάδο ασφάλισης Ε.Τ.Ε.Α. (π.χ. 101, 105, 129, κ.λ.π.).

Παράδειγμα: εργοδότης με Κ.Α.Δ. 5233 «Λιανικό εμπόριο ιατρικών και ορθοπεδικών ειδών... .εντός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ», καταχωρώντας στην Α.Π.Δ. τον Κωδ. Ειδικότητα 411500 «Γραμματείς Δακτυλόγραφοι» και στο πεδίο ειδικής περίπτωσης, τον Κωδικό 10, θα οδηγήσει σε Κ.Π.Κ που εμπεριέχει κλάδο ασφάλισης Ε.Τ.Ε.Α. (101).

 

 

Άρα από κει που ήταν στο 103 με ΤΕΑΥΕΚ, τώρα είναι στο 101 με ειδική 10.

Μου φαίνεται τόσο απλό που σίγουρα κάνω λάθος. Εϊναι και η ώρα περασμένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ BONUS ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΔΕΝ ΕΜΑΠΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΓΙΑΤΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ ΤΕΚΜΑΡΤΑ, ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΤΕΑΥΕΚ. ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ BONUS ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΜΑΝΙΣΤΕΙ ΜΟΝΙ ΤΟ ΕΤΕΑ 6% ?

σε ερώτηση στο ΤΕΑΥΕΚ-νυν ετεα, μεταχειρίζεσαι τα bonus ως προς τις εισφορες ετεα όπως και ως προς τις εισφορες ΙΚΑ. δηλαδή κρατήσεις στα τεκμαρτά με πακέτο κάλυψης 0101(16,5% - 27,46%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?

1.ΕΧΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΩΛΗΤΗ (ΚΩΔ. 532030) ΜΕ ΠΑΚΕΤΟ 103-ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ ΤΕΑΥΕΚ. ΑΠΟ 01/12/2013 ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 10 ΚΑΙ ΠΑΚΕΤΟ 101-ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ-ΕΤΑΜ-ΤΕΑΥΕΚ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΤΑΠΙΤ) . ΣΩΣΤΟ?

2.ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ Ή ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...