Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ και ΑΠΔ Δεκεμβρίου 2013-Ιανουαρίου 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?

1.ΕΧΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΩΛΗΤΗ (ΚΩΔ. 532030) ΜΕ ΠΑΚΕΤΟ 103-ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ ΤΕΑΥΕΚ. ΑΠΟ 01/12/2013 ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 10 ΚΑΙ ΠΑΚΕΤΟ 101-ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ-ΕΤΑΜ-ΤΕΑΥΕΚ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΤΑΠΙΤ) . ΣΩΣΤΟ?

2.ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ Ή ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ?

1.Σωστό

2. Πληρώνεις με δύο γραμμάτια στην τράπεζα, ένα της απδ που έχεις στείλει και για το ταπιτ ξεχωριστό.

Το έχουν αναφέρει αναλυτικά στις πιο πάνω παραθέσεις. Διάβασε από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΠΙΤ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ??? ΣΕ ΤΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ? 

Όπως πληρώνεις το ΙΚΑ, το ίδιο και αυτό. Απλά κάνεις 2 πληρωμές. 1 πληρωμή για τα ένσημα χωρίς ΤΑΠΙΤ και μία δεύτερη πληρωμή στο ΙΚΑ το ποσό που αντιστοιχεί στο ΤΑΠΙΤ.

 

 

-Κανένα νέο από το ΙΚΑ για τις συμπληρωματικές ΑΠΔ για τα ΤΑΠΙΤ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ??? ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ, ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ Κ ΤΟ ΙΚΑ Κ ΤΟ ΤΑΠΙΤ.

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ????? ΕΛΕΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Κανένα νέο από το ΙΚΑ για τις συμπληρωματικές ΑΠΔ για τα ΤΑΠΙΤ;;;;

Ψηνονται.

Η πλακα ειναι οτι θα σκασουν μαλλον μεσ τον Απριλη, που δεν εχουμε δουλεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηνονται.

Η πλακα ειναι οτι θα σκασουν μαλλον μεσ τον Απριλη, που δεν εχουμε δουλεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Άντε γιατί ανοίγουν τα ξενοδοχεία και θα γίνει χαμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Ψηνονται.

Η πλακα ειναι οτι θα σκασουν μαλλον μεσ τον Απριλη, που δεν εχουμε δουλεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάει κι ο Απρίλης και τίποτα ακόμα.Δεν πειράζει θα βγάλουν τον Δεκέμβρη για το τι έπρεπε να ισχύσει από 1/1/14.ΑΛΗΤΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει κι ο Απρίλης και τίποτα ακόμα.Δεν πειράζει θα βγάλουν τον Δεκέμβρη για το τι έπρεπε να ισχύσει από 1/1/14.

Θες να πεις ευτυχως που δεν επεσαν και αυτα τον Απριλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μία διευκρίνηση το ΤΕΑΥΕΚ πλέον υπολογίζεται και πληρώνεται στο ΙΚΑ με ξεχωριστό γραμμάτιο? και όσο για τις ΑΠΔ περιμένουμε να στείλουμε συμπληρωματικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μία διευκρίνηση το ΤΕΑΥΕΚ πλέον υπολογίζεται και πληρώνεται στο ΙΚΑ με ξεχωριστό γραμμάτιο? και όσο για τις ΑΠΔ περιμένουμε να στείλουμε συμπληρωματικές?

Eσείς το πληρώνεται?

Από ότι κατάλαβα θέλει κωδ.στην ΑΠΔ 0101 και ειδ.περίπτωση 10?

Στην απδ που στέλνω δεν υπολογίζονται οι κρατήσεις του ΤΕΑΥΕΚ με το συνάδελφο που μίλησα και είχε τη μισθοδοσία της επιχείρησης πριν από μένα μου είπε ότι καταργήθηκε αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι έγινε ΕΤΕΑ και πληρώνεται με ξεχωριστό γραμμάτιο και κάποια στιγμη θα στείλουμε συμπληρωματικές έτσι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πλέον ΤΕΑΥΕΚ αφού εντάχθηκε στο ΕΤΕΑ. Οι εισφορές στο ΤΑΠΙΤ (Ταμείο προνοίας) υπολογίζονται και εξοφλούνται με ξεχωριστό γραμμάτιο. Πρακτικά η εξόφληση των εισφορών γίνεται με δύο γραμμάτια: Ένα υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΕΑ και δεύτερο υπέρ ΤΑΠΙΤ. 

 

Χαιρετισμούς,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πλέον ΤΕΑΥΕΚ αφού εντάχθηκε στο ΕΤΕΑ. Οι εισφορές στο ΤΑΠΙΤ (Ταμείο προνοίας) υπολογίζονται και εξοφλούνται με ξεχωριστό γραμμάτιο. Πρακτικά η εξόφληση των εισφορών γίνεται με δύο γραμμάτια: Ένα υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΕΑ και δεύτερο υπέρ ΤΑΠΙΤ. 

 

Χαιρετισμούς,

Εχω κολλήσει στο εξής πριν ενταχθεί το τεαυεκ στο ετεα ητανε π.χ. εισφορες ικα 100 και τεαυεκ 20.Τώρα τι θα βγαίνει στη ΑΠΔ και για πληρωμή 100 ή 120?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κολλήσει στο εξής πριν ενταχθεί το τεαυεκ στο ετεα ητανε π.χ. εισφορες ικα 100 και τεαυεκ 20.Τώρα τι θα βγαίνει στη ΑΠΔ και για πληρωμή 100 ή 120?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?

 

Εχω κολλήσει στο εξής πριν ενταχθεί το τεαυεκ στο ετεα ητανε π.χ. εισφορες ικα 100 και τεαυεκ 20.Τώρα τι θα βγαίνει στη ΑΠΔ και για πληρωμή 100 ή 120?

 

Στην ΑΠΔ ΙΚΑ-ΕΤΕΑ το ΤΑΠΙΤ εκτός. Η πληρωμή με δύο γραμμάτια. 

 

Παράδειγμα: 

Νοέμβριος 2013

Μικτά: 2.170,00 ΙΚΑ (Εργοδ+εργαζ): 823,73 και ΤΕΑΥΕΚ (Εργοδ.+εργαζ): 217,00

Εξόφληση: 823,73 υπερ ΙΚΑ και στην Εθνική τράπεζα με παράλληλη υποβολή της γνωστής κατάστασης τα 217,00 €

 

Μάρτιος 2014

Μικτά:  2.170,00 ΙΚΑ-ΕΤΕΑ (Εργοδ+εργαζ): 953,93 και ΤΑΠΙΤ  (Εργοδ.+εργαζ): 86,80

Εξόφληση: 953,93  υπερ ΙΚΑ-ΕΤΕΑ με ένα γραμμάτιο και 86,80 € υπερ ΤΑΠΙΤ με ξεχωριστό γραμμάτιο 

 

Σημ: Το παράδειγμα αφορά "νέο" εργαζόμενο >93 

Σημ.2: Τα παραπάνω τα εφαρμόζω διότι θεωρώ οτι έτσι ερμηνεύονται οι 987973894792387498273498723 αποφάσεις - ανακοινώσεις - αναρτήσεις του ΙΚΑ περι του θέματος...

 

Χαιρετισμούς,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι πιστεύω και εγώ (αλλά μίλησα με το προηγούμενο λογιστή της επιχείρησης που πήρα και μου είπε ότι καταργήθηκε και ότι δεν πληρώνει)   στην ΑΠΔ 'ομως δεν εμφανίζεται η κράτηση του πρώην ΤΕΑΥΕΚ  και νυν ΕΤΕΑ. Το σωστό δεν είναι το ΕΤΕΑ και όχι το ΤΑΠΙΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια ιδεα για το ποτε θα υποβαλουμε καταστασεις για το ΤΑΠΙΤ?

 

Κάτσε βρε, χαλάρωσε λίγο. Άστους να ζοριστούνε λίγο, αφού τα έχουν σε τσουβάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...