Προς το περιεχόμενο

Δήλωση αποθεμάτων μετάταξης Αγροτών


genesisc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι δεν μου λέει και τίποτα αυτό.

Από την στιγμή που έχουν καταργηθεί οι θεωρήσεις.

Δηλαδή τι πάει να πει θεώρηση του ΦΠΑ;

Εδώ στα Χανιά τρέχουν και θεωρούν (τρυπάνε) στον ΚΒΣ. Δεν πάει κανείς στον ΦΠΑ.

Και κάτι άλλο.

Πείτε τι ισχύει πλέον από τον 41/Ν.2859/2000

Εδώ μιλάει και για μεταβολή - μετάταξη μέσα σε 20 μέρες.... (και όχι 10 - με εξαίρεση το φετινό μπάχαλο).

Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Το ειδικό βιβλίο μεταπωλητών του άρθρου 45 το θεωρείται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον κώδικα ΦΠΑ

KAI EΓΩ ΕΙΧΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥ Ο

ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ LAMMERGEIER ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ..ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πολύ μπλεγμένα μου φαινοντε των αγροτών, αν κάποιος τα έχει ξεκαθαρίσει ας μου πει, έχω τις εξής δυο ερωτήσεις:

 

α)Αγορές απο αγρότη: λιπάσματα, χώματα, τροφές για ζώα, φάρμακα για ζώα είναι δαπάνες ή αγορές α ήλων???

 

β)Πώληση ζώου(αγελάδας) είναι πώληση προϊόντος, γιατί φαντάζομαι πώληση παγίου δεν παίζει ακόμα και αν είναι γαλακτοπαραγωγης έτσι δεν είναι???

 

γ) Το γάλα που πουλάει ο αγρότης από τις αγελάδες του είναι προϊόν έτσι δεν είναι???

 

Σας ευχαριστώ πολύ..

 

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος το παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ,ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ...

 

1.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΠΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑ Μ2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΩΣ 20/03/2014?

2.ΣΥΝΤΑΣΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΦΥΛΛΑ ,
ΜΕ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ,ΠΑΓΙΑ ,ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ?

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΩΣ 31/03/2014
(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

4. ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ,(ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ) Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ?

5.ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ
ΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ? ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ? ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ?
ΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ?

 

6.ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ? ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?

 

7.ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟ 27,5%?

 

8.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ,?ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ...

 

9.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ,ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ...

 

1.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΠΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑ Μ2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΩΣ 20/03/2014?

2.ΣΥΝΤΑΣΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΦΥΛΛΑ ,

ΜΕ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ,ΠΑΓΙΑ ,ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ?

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΩΣ 31/03/2014

(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

4. ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ,(ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ) Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ?

5.ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

ΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ? ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ? ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ?

ΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ?

 

6.ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ? ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?

 

7.ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟ 27,5%?

 

8.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ,?ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ...

 

9.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ. Ειδικα τα 4,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ακούσει τη φράση ...το κάνω για τον φόβο των Ιουδαίων ... κάπως έτσι είναι τα πράγματα εδώ ... επί της ουσίας καμιά αξία δεν έχουν τα θεωρημένα φύλλα απ τη στιγμή που υποβάλλεις στη ΔΟΥ δήλωση αποθεμάτων μετάταξης ... συμπέρασμα ... επειδή έχουμε να κάνουμε με πολλούς διαόλους και τα επίσημα χείλη παραμένουν στη σιωπή ... ας τα θεωρήσουμε ελέω 2859 ... καλημέρες ....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πολύ μπλεγμένα μου φαινοντε των αγροτών, αν κάποιος τα έχει ξεκαθαρίσει ας μου πει, έχω τις εξής δυο ερωτήσεις:

 

α)Αγορές απο αγρότη: λιπάσματα, χώματα, τροφές για ζώα, φάρμακα για ζώα είναι δαπάνες ή αγορές α ήλων???

 

β)Πώληση ζώου(αγελάδας) είναι πώληση προϊόντος, γιατί φαντάζομαι πώληση παγίου δεν παίζει ακόμα και αν είναι γαλακτοπαραγωγης έτσι δεν είναι???

 

Σας ευχαριστω πολυ..

 

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος το παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα λιπάσματα...... και πετρέλαια.... σας φέρνουν τιμολόγια ή αποδείξεις?????

 

 

καλημέραα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα λιπάσματα...... και πετρέλαια.... σας φέρνουν τιμολόγια ή αποδείξεις?????

 

 

καλημέραα......

τι μας φέρνουν ή τι πρέπει να μας φέρνουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ,ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ...

 

1.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΠΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑ Μ2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΩΣ 20/03/2014? ΝΑΙ

2.ΣΥΝΤΑΣΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΦΥΛΛΑ ,-  ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΦΥΛΛΑ(μου απάντησαν σήμερα από ΔΟΥ-ρώτησαν στο Υπουργείο)

ΜΕ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ,ΠΑΓΙΑ ,ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ?

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΩΣ 31/03/2014  -ΝΑΙ

(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

4. ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ,(ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ) Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ? -ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ,(ΜΟΝΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ-ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΗ,ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΕΓΓΡΑΦΗ )

5.ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

ΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ? ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ? ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ? ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ-ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ  ΦΥΛΛΑ Α4 ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ

ΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ? ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ

 

6.ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ? ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?  ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΝΟΜΟ "ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ"

 

7.ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ  ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 13%-ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟ 27,5%?

 

8.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ,?ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ... ΣΩΣΤΑ

 

9.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ? 13% ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI  τι  σας  φέρνουν  αλλά   και  τι είχαν  μέσα στις  αποθήκες  κατά της 31/12/2013  γιατί  μερικοί   φέρνουν  τιμολόγια  από   όλο το  2013   αφού πολλά  από   αυτά   τα   χρησιμοποίησαν  μέσα  στο  2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ,ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ...

 

1.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΠΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑ Μ2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΩΣ 20/03/2014? ΝΑΙ

2.ΣΥΝΤΑΣΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΦΥΛΛΑ ,-  ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΦΥΛΛΑ(μου απάντησαν σήμερα από ΔΟΥ-ρώτησαν στο Υπουργείο)

ΜΕ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ,ΠΑΓΙΑ ,ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ?

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΩΣ 31/03/2014  -ΝΑΙ

(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

4. ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ,(ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ) Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ? -ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ,(ΜΟΝΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ-ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΗ,ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΕΓΓΡΑΦΗ )

5.ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

ΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ? ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ? ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ? ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ-ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ  ΦΥΛΛΑ Α4 ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ

ΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ? ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ

 

6.ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ? ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?  ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΝΟΜΟ "ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ"

 

7.ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ  ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 13%-ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟ 27,5%?

 

8.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ,?ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ... ΣΩΣΤΑ

 

9.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ? 13% ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ευχαριστω και παλι πως θα γινει θεωρημενη η απογραφη δεν καταλαβαινω ..

ποιος θα την θεωρηση?σε κινητα φυλλα ?

γιατι η απαλλασσομενοι εσοδα -εξοδα ?θα πρεπει δηλαδη και αυτοι να περνουν τιμολογια για τις δαπανες τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι η απαλλασσομενοι εσοδα -εξοδα ?θα πρεπει δηλαδη και αυτοι να περνουν τιμολογια για τις δαπανες τους ?

ναι θα πρέπει Θοδωρή, θα φορολογηθούν με 13% για τα έσοδά τους, οπότε εάν δεν προσκομίσουν έξοδα, θα κλαίνε του χρόνου με μαύρο δάκρυυυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ,ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ...

 

1.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΠΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑ Μ2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΩΣ 20/03/2014? ΝΑΙ

2.ΣΥΝΤΑΣΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΦΥΛΛΑ ,-  ΣΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΦΥΛΛΑ(μου απάντησαν σήμερα από ΔΟΥ-ρώτησαν στο Υπουργείο)

ΜΕ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ,ΠΑΓΙΑ ,ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ?

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΩΣ 31/03/2014  -ΝΑΙ

(ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

4. ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ,(ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ) Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ? -ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ,(ΜΟΝΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ-ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΗ,ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΕΓΓΡΑΦΗ )

5.ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

ΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ? ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ? ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ? ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ-ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ  ΦΥΛΛΑ Α4 ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ

ΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ? ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ

 

6.ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ? ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?  ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΝΟΜΟ "ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ"

 

7.ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ  ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 13%-ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟ 27,5%?

 

8.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ,ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ,?ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ... ΣΩΣΤΑ

 

9.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕ 13% ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ? 13% ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

Επειδη λόγω απειριας εχω ενα θέμα..

Αν κανω απογραφη δεν πρεπει μετα να κάνω υποχρεωτικα για μια 5ετια;

στα φύλλα απογραφης θα βάλλω τα παγια πενταετιας και περα πενταετιας και τιποτα αλλο πχ αποθεματα κτλ γιατι αυτα θα τα συμπεριλαβω στην δηλωση αποθεματων;

οτι συμπεριλαβω στην δηλ αποθ πρεπει να στηριζεται σε παραστατικα τιμ 2013. τοτε για πιο λογω να μην βαλω τιμ φαρμακα - λιπασματα ασχετα αν υπαρχουν στην αποθηκη 31/12/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω και παλι πως θα γινει θεωρημενη η απογραφη δεν καταλαβαινω ..

ποιος θα την θεωρηση?σε κινητα φυλλα ?

γιατι η απαλλασσομενοι εσοδα -εξοδα ?θα πρεπει δηλαδη και αυτοι να περνουν τιμολογια για τις δαπανες τους ?

Θα θεωρήσεις στην αρμόδια ΔΟΥ κανα δύο σελίδες Α4 σε κάθε αγρότη(ο οποίος έχει κάτι να απογράψει) στις οποίες θα γράφει Απογραφή λόγω μετάταξης & 8-αρθ.41 κώδικα ΦΠΑ και τα στοιχεία του αγρότη. Στα θεωρημένα αυτά έντυπα θα γράψεις μετά τα αποθέματα σε προιόντα,πρώτες ύλες και πάγια κάτω της πενταετίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θεωρήσεις στην αρμόδια ΔΟΥ κανα δύο σελίδες Α4 σε κάθε αγρότη(ο οποίος έχει κάτι να απογράψει) στις οποίες θα γράφει Απογραφή λόγω μετάταξης & 8-αρθ.41 κώδικα ΦΠΑ και τα στοιχεία του αγρότη. Στα θεωρημένα αυτά έντυπα θα γράψεις μετά τα αποθέματα σε προιόντα,πρώτες ύλες και πάγια κάτω της πενταετίας. 

Συμφωνα με την ΔΟΥ μας:

Σε σελιδα Α4 γραφω στοιχεια αγροτη και τιτλό ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ τα θεωρω και επειτα αναγραφω τα όποια αποθεματα  + παγια ανω πενταετιας με 0,01.

Επειτα συμπληρωνω το εντυπο δηλωση μεταταξης αποθεματων με τα σχετικα πεδια και με τα  τιμ. 2013  βουρ στο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄΄και πάγια κάτω της πενταετίας. ΄΄

 

΄΄+ παγια ανω πενταετιας με 0,01.΄΄

 

άνω ή κατω πενταετίας; 

Στην κατασταση ολα τα παγια ανω και κατω 5 απλα τα ανω 5 βαλτα αναποσβεστη 0,01. στην δηλωση μονο τα κατω 5 στον πινακα στ. Ετσι θα το δουλεψω σημερα λεπτομεριες αυριο που θα παω ΔΟΥ.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και άνω και κάτω...

 

στη δήλωση αποθεμάτων μετάταξης αυτά που είναι μέχρι πενταετία για διακανονισμό του φπα

στην κατάσταση απογραφής αποθεμάτων και τα πέραν πενταετίας, γιατί η μη απογραφή του πάγιου εξοπλισμού θα δημιουργήσει πρόβλημα στην μελλοντική τους πώληση, ενώ ταυτόχρονα δεν θα μπορείτε να περνάτε τα έξοδα που κάνετε για αυτά, (π.χ. τρακτέρ που αγοράστηκε πάνω από την πενταετία δεν πρέπει να περνάτε τα πετρέλαια..?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πολύ μπλεγμένα μου φαινοντε των αγροτών, αν κάποιος τα έχει ξεκαθαρίσει ας μου πει, έχω τις εξής δυο ερωτήσεις:

 

α)Αγορές απο αγρότη: λιπάσματα, χώματα, τροφές για ζώα, φάρμακα για ζώα είναι δαπάνες ή αγορές α ήλων???

 

β)Πώληση ζώου(αγελάδας) είναι πώληση προϊόντος, γιατί φαντάζομαι πώληση παγίου δεν παίζει ακόμα και αν είναι γαλακτοπαραγωγης έτσι δεν είναι???

 

Σας ευχαριστω πολυ..

 

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος το παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άνω και κάτω...

 

στη δήλωση αποθεμάτων μετάταξης αυτά που είναι μέχρι πενταετία για διακανονισμό του φπα

στην κατάσταση απογραφής αποθεμάτων και τα πέραν πενταετίας, γιατί η μη απογραφή του πάγιου εξοπλισμού θα δημιουργήσει πρόβλημα στην μελλοντική τους πώληση, ενώ ταυτόχρονα δεν θα μπορείτε να περνάτε τα έξοδα που κάνετε για αυτά, (π.χ. τρακτέρ που αγοράστηκε πάνω από την πενταετία δεν πρέπει να περνάτε τα πετρέλαια..?)

ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?

ΜΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ?

ΜΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ?

εννοείς την κατάσταση απογραφής.. , στο κβσ με όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για θεώρηση (ενημερότητα ογά κ.τ.λ.)

αν και δεν το έχω κάνει ακόμη, γιατί στην δου που ανήκει ο πελάτης μου ακόμη ψάχνονται.... :mellow: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς την κατάσταση απογραφής.. , στο κβσ με όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για θεώρηση (ενημερότητα ογά κ.τ.λ.)

αν και δεν το έχω κάνει ακόμη, γιατί στην δου που ανήκει ο πελάτης μου ακόμη ψάχνονται.... :mellow:

δηλαδη κανονικα θεωρηση ? κανει ακομα ο κβσ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη κανονικα θεωρηση ? κανει ακομα ο κβσ?

Θοδωρή, εξαρτάται από το τι ..

ότι εμπίπτει στις διατάξεις του κβσ δεν θεωρείται εννοείται, αν πας όμως να ρωτήσεις για απαλλακτικό φπα κατά πάσα πιθανότητα θα στο θεωρήσουνε, αφού αυτό εμπίπτει στις διατάξεις του φπα οι οποίες δεν έχουν καταργηθεί..

εφορία με εφορία βέβαια ακολουθεί άλλη τακτική, π.χ. απαλλακτικό φπα η α' δου θεσ\κης δεν θεωρεί αλλά η φαε θεσ\κης ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...