Jump to content

ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ 2013

Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω το άλλο: Μία επιχείρηση πελάτης μας μπορεί να έχει πληρώσει και σε άλλους ελεύθερους επαγγελματίες πέρα από λογιστή ποσά μικρότερα των 300€. Με βάση αυτή τη λογική πρέπει να υποβάλλουμε βεβαίωση για όλες τις αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών που δεν έχει γίνει παρακράτηση, όχι μόνο τα λογιστικά τους. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ; δηλαδή θα κάτσουμε να ψάχνουμε τα τιμολόγια ένα ένα; αρνούμαι, λυπάμαι 

• Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Όσον αφορά τον ΦΜΥ:   Στο άρθρο 10 της ΠΟΛ 1039/2014 γράφει: «Τα αρχεία των πιο πάνω βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων και λοιπών παροχών, των βεβαιώσεων αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα και των βεβα

Δεν έχετε καταλάβει ότι θα κάνουμε καταστάσεις για τα πάντα? Δεν υπάρχει γιατί . Υπάρχουν μόνο κεφτέδες που αποφασίζουν . Άχρηστοι που δεν μπορούν να σκεφτούν κ βγάζουν μια διαταγή όπως πχ η υποβολή κ

Αρχηγέ μου, με όλο το σεβασμό αλλά δεν υπάρχει μπάλα πλέον ...   Μας πέταξαν τη μπάλα έξω από το γήπεδο και νιώθω ότι όλοι εμείς σαν τους τρελλούς στην αυλή του τρελλάδικου κάνουμε πως παίζουμε μπάλ

Posted Images

Εγώ δεν καταλαβαίνω το άλλο: Μία επιχείρηση πελάτης μας μπορεί να έχει πληρώσει και σε άλλους ελεύθερους επαγγελματίες πέρα από λογιστή ποσά μικρότερα των 300€. Με βάση αυτή τη λογική πρέπει να υποβάλλουμε βεβαίωση για όλες τις αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών που δεν έχει γίνει παρακράτηση, όχι μόνο τα λογιστικά τους. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ; δηλαδή θα κάτσουμε να ψάχνουμε τα τιμολόγια ένα ένα; αρνούμαι, λυπάμαι 

κι εγω λυπαμαι αλλα ναι εισαστε στο σωστο δρομο

Αυτά απλά δεν γίνονται αλλά ούτε και διασταυρώνονται.....

Εκτός από αυτές τις μηδενικές βεβαιώσεις θα υποβάλουμε και οριστικές? Οι οποίες οριστικές ακόμη δεν λειτουργούν?

Σε συνέχεια των παραπάνω και επειδή τα θέματα με το taxis (που τελικά δεν είναι καθόλου ενtaxis) έχει ξεφύγει:

Σε όσους παρακρατήσαμε Φόρο εργολάβων 3% θα δώσουμε τη βεβαίωση που φτιάχνουμε μόνοι μας κάθε χρόνο, ή θα πρέπει να κάνουμε και εδώ υποβολή "οριστικής" και να δώσουμε βεβαίωση όμοια με των ελεύθερων επαγγελματιών;

Σημειώνω ότι μέσα στο taxis οι αναλογούσες αξίες και ο παρακρατηθείς φόρος είναι καταχωρημένες για όλο το 2013 αναλυτικότατα, με το ΑΦΜ του δικαιούχου μέχρι και την αιτιολογία όπως την γράψαμε στη δήλωση απόδοσης που καταθέσαμε στη ΔΟΥ.

Οριστική και αρχείο βεβαιώσεων είναι βέβαιο (?)  ότι θα στείλουμε και για τους εργολάβους.

Ετσι το έχω καταλάβει εγώ.

Παραμένει ωστόσο και σε μένα η απορία αν η βεβαίωση θα πρέπει να είναι σύμφωνη με το έντυπο Φ01-043 ή Φ01-044 (που είναι βασικά το ίδιο με άλλο τίτλο)

Δηλαδή μια βεβαίωση σε επιστολόχαρτο της επιχείρησης που έχει όλα τα στοιχεία επιχείρησης και φορολογούμενου, τα εισοδήματα και τους φόρους δεν είναι δεχτή; είτε για εργολάβους είτε για Ελ.Επαγγ. είτε για Εμπορ. Επιχειρήσεις;

Όχι τίποτα άλλο αλλά τις έχω ήδη τυπώσει και κάποιες έχω στείλει αφού η προθεσμία ήταν 15/2.

για περιστασικα και έκτακτα απασχολούμενους που πληρωθήκαν με παρακράτηση και χαρτόσημο ... ξέρουμε κάτι ????????? υπαρχει κάπου και δεν το έχω δεί ????????

νομιζω ειναι η η κωδικοποιηση 4 απο τα ελευθερια επαγγελματα. αρα μαλλον θα πανε μαζι με τα ελευθερια

νομιζω ειναι η η κωδικοποιηση 4 απο τα ελευθερια επαγγελματα. αρα μαλλον θα πανε μαζι με τα ελευθερια

το έχω δει το 4 αλλα για  το χαρτόσημο προβληματιζομαι.......δεν το καταχωρούμε ή θα το βάλουμε στις κρατήσεις ?????

Η κωδικοποίηση είναι 4 αλλά στις εμπορικές επιχειρήσεις όχι στα ελευθέρια γιατί: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18372 δες στον πίνακα των εμπορικών τον Κωδ.4 Άρθρο 55§1 περίπτωση ε΄ν.2238/1994

Η απορία μου είναι αν θα μπεί το χαρτόσημο και πως.

Δλδ: έστω αμοιβή 100,00 ευρώ , φόρος παρ.20,00 ευρώ χαρτοσημο 3,60 ευρώ.

Στον πίνακα της εφαρμογής πως το καταχωρούμε;

1. Ακαθάριστες αποδοχές 100,00  Καθαρές Αποδοχές 100,00 Φορος που παρακρατήθηκε 20,00

ή

2.Ακαθάριστες αποδοχές 100,00 Κρατήσεις εκτός φόρου 3,60  Καθαρές Αποδοχές 96,40 Φορος που παρακρατήθηκε 20,00

Νομίζω το 1 αφού έτσι πήγαινε πάντα για τη φορολογία εισοδήματος , το χαρτόσημο πάει υπερ πίστεως και πατρίδος...

Σας παρακαλώ μια επιβεβαίωση γιατί καταντήσαμε να αμφισβητούμε τα αυτονόητα , πόσες μονάδες ΙQ να έχουμε χάσει μέ όλες αυτές τις βλακώδεις και ανούσιες υποβολές ... ρομποτάκια γίναμε χωρίς καμια κριτική σκέψη.

Η κωδικοποίηση είναι 4 αλλά στις εμπορικές επιχειρήσεις όχι στα ελευθέρια γιατί: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18372 δες στον πίνακα των εμπορικών τον Κωδ.4 Άρθρο 55§1 περίπτωση ε΄ν.2238/1994

Η απορία μου είναι αν θα μπεί το χαρτόσημο και πως.

Δλδ: έστω αμοιβή 100,00 ευρώ , φόρος παρ.20,00 ευρώ χαρτοσημο 3,60 ευρώ.

Στον πίνακα της εφαρμογής πως το καταχωρούμε;

1. Ακαθάριστες αποδοχές 100,00  Καθαρές Αποδοχές 100,00 Φορος που παρακρατήθηκε 20,00

ή

2.Ακαθάριστες αποδοχές 100,00 Κρατήσεις εκτός φόρου 3,60  Καθαρές Αποδοχές 96,40 Φορος που παρακρατήθηκε 20,00

Νομίζω το 1 αφού έτσι πήγαινε πάντα για τη φορολογία εισοδήματος , το χαρτόσημο πάει υπερ πίστεως και πατρίδος...

Σας παρακαλώ μια επιβεβαίωση γιατί καταντήσαμε να αμφισβητούμε τα αυτονόητα , πόσες μονάδες ΙQ να έχουμε χάσει μέ όλες αυτές τις βλακώδεις και ανούσιες υποβολές ... ρομποτάκια γίναμε χωρίς καμια κριτική σκέψη.

μηπως να μην το συμπεριλάβουμε το χαρτόσημο ???

είναι διαφορετικού κώδικα και άλλωστε δεν κάνουν πουθενά μνεια ... μήπως δεν τους ενδιαφέρει ??? (προς το παρόν)

μια βοηθεια γιατι εχω θολωσει ,αν για καποιο μηνα δεν εχω παρακρατηση οι οδηγειες λενε να αναγραψω τις ακκαθαριστες αμοιβες.Οταν παω στην αποστολη μου λεει οτι πρεπει να υπαρχουν στοιχεια σε ολες τις στηλες,για ποσα που παρακρατηθηκαν οκ γραφω 0,στον αριθμο και χρονολογια διπλοτυπου τι στο καλο γραφω αριθμο 0 και χρονολογια 31/12/2013? και γιατι στις συχνες ερωτησεις δεν αναφερουν κατι αλλα πρεπει να μυριζουμε τα νυχια μας?

μια βοηθεια γιατι εχω θολωσει ,αν για καποιο μηνα δεν εχω παρακρατηση οι οδηγειες λενε να αναγραψω τις ακκαθαριστες αμοιβες.Οταν παω στην αποστολη μου λεει οτι πρεπει να υπαρχουν στοιχεια σε ολες τις στηλες,για ποσα που παρακρατηθηκαν οκ γραφω 0,στον αριθμο και χρονολογια διπλοτυπου τι στο καλο γραφω αριθμο 0 και χρονολογια 31/12/2013? και γιατι στις συχνες ερωτησεις δεν αναφερουν κατι αλλα πρεπει να μυριζουμε τα νυχια μας?

Καλησπέρα μάλλον αυτό εννοείς

20. Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος σε κάποια περίοδο και συνεπώς δεν όφειλα να υποβάλλω για την περίοδο αυτή Προσωρινή ΦΜΥ ;

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα 2 «Ανάλυση των Ποσών Φόρου και της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του Ν.3986/2011 που αποδόθηκαν κατά δίμηνο ή μήνα» και στην οποία είχε παρακρατηθεί και αποδοθεί φόρος , έτσι ώστε να συμφωνεί το σύνολο των δηλωθέντων ακαθάριστων αποδοχών του εν λόγω πίνακα με το σύνολο των ακαθαρίστων αποδοχών της διαχειριστικής χρήσης για την οποία υποβάλλεται η δήλωση Ε7.

καλημέρα έχω έναν ιατρό φυσικοθεραπευτη ατομική που επειδή για ενα διάστημα (3 μηνες)  το 2013  ειχε πολύ δουλειά συμφώνησε με εναν αλλο φυσικοθεραπευτη να έρχεται να τον βοηθάει , ετσι στο τελος καθε μηνα του εκοβε 2 δεύτερος ενα τπυ 1500 ευρο χωρις παρακράτηση , πρεπει τωρα να το βαλω στην οριστικη των ελ.επαγγελματιων . ευχαριστώ 

Καλησπέρα μάλλον αυτό εννοείς

20. Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος σε κάποια περίοδο και συνεπώς δεν όφειλα να υποβάλλω για την περίοδο αυτή Προσωρινή ΦΜΥ ;

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα 2 «Ανάλυση των Ποσών Φόρου και της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του Ν.3986/2011 που αποδόθηκαν κατά δίμηνο ή μήνα» και στην οποία είχε παρακρατηθεί και αποδοθεί φόρος , έτσι ώστε να συμφωνεί το σύνολο των δηλωθέντων ακαθάριστων αποδοχών του εν λόγω πίνακα με το σύνολο των ακαθαρίστων αποδοχών της διαχειριστικής χρήσης για την οποία υποβάλλεται η δήλωση Ε7.

ακριβως αυτο λεω ,το σκ με την ησυχια μου το βρηκα αλλα οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

καλημέρα έχω έναν ιατρό φυσικοθεραπευτη ατομική που επειδή για ενα διάστημα (3 μηνες)  το 2013  ειχε πολύ δουλειά συμφώνησε με εναν αλλο φυσικοθεραπευτη να έρχεται να τον βοηθάει , ετσι στο τελος καθε μηνα του εκοβε 2 δεύτερος ενα τπυ 1500 ευρο χωρις παρακράτηση , πρεπει τωρα να το βαλω στην οριστικη των ελ.επαγγελματιων . ευχαριστώ 

καλημέρα έχω έναν ιατρό φυσικοθεραπευτη ατομική που επειδή για ενα διάστημα (3 μηνες)  το 2013  ειχε πολύ δουλειά συμφώνησε με εναν αλλο φυσικοθεραπευτη να έρχεται να τον βοηθάει , ετσι στο τελος καθε μηνα του εκοβε o 2 δεύτερος ενα τπυ 1500 ευρο χωρις παρακράτηση , πρεπει τωρα να το βαλω στην οριστικη των ελ.επαγγελματιων . ευχαριστώ 

καλημέρα έχω έναν ιατρό φυσικοθεραπευτη ατομική που επειδή για ενα διάστημα (3 μηνες)  το 2013  ειχε πολύ δουλειά συμφώνησε με εναν αλλο φυσικοθεραπευτη να έρχεται να τον βοηθάει , ετσι στο τελος καθε μηνα του εκοβε o 2 δεύτερος ενα τπυ 1500 ευρο χωρις παρακράτηση , πρεπει τωρα να το βαλω στην οριστικη των ελ.επαγγελματιων . ευχαριστώ 

αφού πρώτα πληρώσεις και τον φόρο φαντάζομαι...

τώρα τι ρωτάς ,αν έπρεπε να του κάνεις παρακράτηση ,ή αν θεωρείται ελεύθερος επαγγελματίας ώστε να συμπεριληφθεί άσχετα αν του έγινε ή έπρεπε να του γίνει παρακράτηση.

AN επρεπε να κανει παρακρατηση γιατι ο αλλος ισχυριζεται οτι σωστα δεν εγινε γιατι ειναι ιατρικες υπηρεσιες και οχι κατι αλλο και οτι πρεπει να τον βαλω στην οριστικη στον 11 κωδικο. τι λετε ?

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΑΠΟΔ. ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΜΠΟΡ. ΕΠΙΧΕΙΡ. ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 4,

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΤΗΛΗ ΤΩΝ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥ Η΄ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΤΑΙ?

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!

καλημέρα